The king is dead 2nd Ed, long live the king

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

The king is dead 2nd Ed, long live the king

Post: # 129973Post Imago
25 Apr 2022, 13:22

Image
8 carti. Joci 8 carti ca sa castigi sau sa pierzi un regat. Cineva se pare ca are o problema cu jocurile de noroc.
Imi plac jocurile de Area Control, insa aceastea traditional nu se preteaza in 2P. Mai au si tendinta de a dura mult. Nu si the King is Dead 2nd Edition, in care poti sa pierzi un regat in 30 de minute, dupa care sa incerci sa-l castigi inapoi, pierzand masina,lanturile de aur si tot ce tine masa. Asa e cand ai riscul in sange:)
Am o matusa in lista de prieteni de pe facebook, care mi-a comentat de cateva ori la story-urile de pe facebook cu boardgames - “Jocurile de noroc sunt ochiul dracului, imi pare rau sa imi vad nepotelul ca le joaca saptamana de saptamana. Si erai atat de destept cand erai mic”. Eram, insa lucrurile se schimba:)
The King is Dead poate fi foarte strategic, cu foarte putin aleatoriu. Daca insa adaugi cartile speciale, care adauga varietate, poti sa obtii putin aleatoriu. Totusi in ansamblul jocul este unul strategic, in care incerci sa-ti fentezi adversarii. E si foarte rapid, astfel ca am jucat 2 partide 2P in cam 1 ora.

Totusi The King is Dead 2nd Edition nu este chiar stilul meu de joc. Eu gravitez puternic spre jocuri de complexitate ridicata, cu durata de joc 3h+. Le joc mai rar, insa cand se intampla, imi place sa joc mai degraba un Eclipse decat 3-4 partide de joculete light.
Deci daca vrei un joc strategic, insa ce dureaza putin si cu un setup minim, The King is Dead 2nd Edition este unul potrivit. Poate sa fie thinky, insa poti bea si o bere cu covrigi in timp ce-ti imprastii trupele prin regat. Poti juca atat cu deck-ul standard, cat si adauga carti aleatoare in acesta.
Ii dau nota 7, punandu-l undeva intre Battle Line si Carcassone ca complexitate si durata. Sunt interesat sa il incerc in 3 si 4P.

Image

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”