My First Agricola

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

My First Agricola

Post: # 131294Post rabesandratana
28 Jul 2022, 22:22

"My First Agricola" aka Harvest

Image
(2 partide in 3 jucatori):

Harvest, face parte din seria de jocuri in cutie mica de la TMG, cu un stil de grafica deja obisnuit acestui univers creat de ei (vezi Harbour sau Embark). Iar aceste jocuri incearca sa se plieze pe niste retete de succes ale unor jocuri mai mari si mai cunoscute, totul condensat intr-un pachet gen travel-size, dar continand atat gameplay incat sa ai parte de un joc mult mai serios decat ai crede la prima privire. Daca Harbour se voia un fel de Le Havre - travel edition, Harbour se agata de tematica din Agricola si te lasa sa te joci de-a agricultorul vreme de mai bine de jumatate de ora, avand la dispozitie o plansa de worker placement, dar si mai multe carti cu actiuni, planse cu puteri speciale sau carti cu scor de final de partida.
Image


Pare ca e un Uwe Rosenberg, dar totusi, e realizat de catre un alt designer (Trey Chambers) si vine intr-un pachet atat de mic, incat te miri unde au incaput toate componentele. Asta nu inseamna ca e un joc foarte usurel. Dar in mare, iei seminte, parcele, plantezi, uzi, culegi si asa mai departe, reteta pe care o gasim in jocurile agricole, dupa cum spuneam. Dar partea de worker placement se schimba de la o runda la alta, pentru ca mereu se extrag carti noi, ce formeaza un fel de mini plansa modulara, plus partea de cine va fi primul sau ultimul la rand, aduce alegeri greu de facut, pentru ca daca alegi sa fii primul, ai o carte cu beneficii slabe, dar daca esti ultimul pe runda, ai pe acea carte niste beneficii foarte bune.
Da, jocul vine si cu tokens in forma de rahat, numai bune pentru a fertiliza pamantul dar si cu picaturi de apa, pentru a iriga si a putea intoarce cartonasele cu seminte pe partea opusa si a obtine astfel, leguma atat de valorasa si plina de vitamine.
Image



Cateva puncte negative:
Are si tokens cu sticlute cu elixir, care au rolul de a fi joker. Nu stiu de ce s-au complicat ei cu ideea de agricultura si fantasy, mai ales ca e si mai greu de explicat tematic noilor jucatori.
Cred ca cel mai mult imi displace faptul ca nu au pus legume reale, ci au ales sa fie "funny" si sa puna un fel de legume inventate de ei, cu ceva legaturi cu legumele din realitate. Alt lucru, ar fi ca au folosit stele pt a arata cat de valoroase sunt semintele sau legumele si unele sunt argintii si altele aurii, uneori e destul de greu sa le distingi, daca lumina nu e foarte puternica si risti sa le ridici valoarea accidental.



Concluzie:
Nota 8,5, pentru ca mie mi-a placut mai mult decat celorlalti, poate si pentru ca i-am cam capacit in ambele partide.
Evident, trebuie sa il rejoc si sa vad cata rejucabilitate ofera acest mic pachet, dar la cate personaje cu abilitati diferite are, dar si carti care se extrag mereu dintr-un pachet pentru fiecare runda, cred ca e indeajuns pentru a-mi satisface pofta unui joc agricol, mai ales cand nu am timp sa pun pe masa ditamai magaoaia de la Uwe.


Image
Last edited by rabesandratana on 29 Jul 2022, 15:48, edited 2 times in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: My First Agricola

Post: # 131303Post adelindumitru
29 Jul 2022, 12:30

Hmm Trey Chambers e designer de la Argent the Consortium, deci deja asta mă face interesat și de jocul acesta. Mulțumim pentru recenzie!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: My First Agricola

Post: # 131304Post rabesandratana
29 Jul 2022, 15:50

Chiar nu auzisem de acest designer inainte sa joc Harvest si nici de jocul pe care l-ai mentionat tu. :D

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”