Best new game - Iulie 2022

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Best new game - Iulie 2022

Post: # 131343Post sergiunastrut
01 Aug 2022, 13:46

Impresiile mele despre cele 10 titluri încercate pentru prima dată în iulie le găsiți aici: https://www.playstoryshort.ro/l/noutati-iulie-2022/

Image

În ordinea preferințelor:
🥇 Barrage
🥈 Ankh: Gods of Egypt
🥉 The Gallerist
4. Watergate
5. SCOUT
6. Circadians: First Light
7. Gutenberg
8. Azul: Queen's Garden
9. Stella: Dixit Universe
10. Shaolia: Warring States
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Iulie 2022

Post: # 131353Post Corwin
02 Aug 2022, 21:56

La mine a fost foarte seaca la jocuri noi luna iulie, asa ca nu fac un full write-up.

Am jucat doar un joc nou: Oathsworn.

Daca vrei un joc cu poveste interesanta, in care deciziile luate dupa indicii din poveste sa conteze, si sa incerci sa intelegi catre ce te ghideaza acea poveste... joaca Tainted Grail. Povestea din capitolul 1 din Oathsworn e cat se poate de generica si cu "indicii" inutilizabile. Practic poti sa dai cu zarul sa vezi la ce locatie sa mergi si probabil tot asa de repede ajungi la monstru (sau chiar mai repede...). Daca si la capitolul 2 e la fel vom folosi modul fara poveste; am inteles ca poti sa treci peste asta upgradand de un anume numar de ori personajele si luand items ca si cand ai fi trecut prin povestea capitolului. Pentru poveste i-as da 0 din 10.

Daca vrei un boss battle game cu harta, strategie, tactici, cooperare interesanta, atunci joaca Oathsworn. :) Nu am fost noi foarte eficienti, si cred ca daca intelegi si mai bine mecanismele va fi si mai interesanta batalia. Nota pentru batalie: 9/10. Per total, din cauza ca partea de poveste macar e scurta (sub 30 de min?) merita aproximativ 8/10.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”