Parerea lui Bahaus - Through the Ages

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
Rautz

Parerea lui Bahaus - Through the Ages

Post: # 15417Post Rautz
24 May 2011, 03:16

Through the Ages: A Story of Civilization



from http://www.boardgamegeek.com/image/236169



1. Numar jocuri = 12

2. Componente

Cateva planse de joc, carti de joc mici si de calitate destul de proasta si extrem de multi cilindri foarte mici din lemn, in diverse culori. N-am fost niciodata mai dezamagit de componente tinand cont de pretul foarte ridicat al jocului.

3. Regulament

Jocul e impartit in 4 ere, 3 dintre ele mari. Regulamentul a fost si el impartit in 3 astfel ca la primul joc sa joci doar era I, in al doilea joc sa joci I+II, iar abia in al treilea joc sa ajungi sa joci jocul complet. Ca proces de invatare in teorie mi s-a parut o idee buna. In practica insa II si III nu aduc lucruri multe noi astfel incat sa fie necesara aceasta separare, si astfel face ca regulamentul sa fie destul de nestructurat, ca sa gasesti ceva trebuie sa-ti amintesti in ce era apare acea regula. Plus de asta jocul e total nebalansat daca nu-l joci complet si strica toata placerea jocului, iar la cat de lung e ca sa ajungi sa joci jocul complet o sa-ti ia vreo 12-15 ore(4-5 ore pentru fiecare joc de inceput)

4. Mecanica/Desfasurarea jocului

Fiecare jucator are o plansa mica de joc pe care sunt amplasate mancarea, lucratorii(workerii) si un numar de actiuni civile si militare. In mijlocul mesei e o tabla ceva mai mare pe care apar in fiecare tura un sir de carti civile. Orice actiune gen luarea unei carti din sir, decartarea unei carti din mana, construirea unui lucrator pe cartile decartate costa actiuni civile. Atacarea unui jucator sau crearea de unitati militare prin amplasarea unui lucrator pe o carte militara costa actiuni militare. Spre deosebire de cartile civile, cartile militare se trag in functie de cate actiuni militare nu ai cheltuit, deci in principiu in fiecare tura jucatorii vor incerca sa-si cheltuie actiunile civile dezvoltandu-si civilizatia, si cu actiunile militare fie vor ataca/creste armata, fie vor trage carti militare

5. Complexitate / Fun factor

Destul de complex dar extrem de migalos, orice faci trebuie sa muti cilindri minusculi de diferite culori dintr-o parte in alta a tablei si sunt destul de multe mici reguli de tinut minte

6.Factor noroc

Mic spre moderat. Cartile apar aleator in acel sir si se prea poate sa apara unele carti cheie in strategia ta pe tura adversarului iar acesta sa te blocheze, adica sa le ia el chiar daca nu-i sunt folositoare. Sau ai de ales intre a lua cartile foarte scump sau a nu mai avea sansa sa le iei.
Iar la cartile militare e noroc pur, poti contrui armata imensa ca apoi sa nu-ti vina carti de razboi. Dar ca in multe alte jocuri cu carti iti poti maximiza probabilitatile astfel incat factorul noroc sa fie mic. In principiu apar destul de rar evenimentele descrise de mine si jucatorul mai experimentat si cu o strategie mai buna va castiga intotdeauna

7.Interactiunea dintre jucatori

Moderata spre mare. Desi de multe ori nu apare un conflict deschis, e extrem de important sa urmaresti ce construieste adversarul, si apar efecte indirecte in fiecare tura, in general avand de pierdut cel cu armata mai mica. Deci e o lupta permanenta intre jucatori de a avea armata mai mare sau macar sa nu ramana prea mult in urma in dezvoltarea militara

8. Recomandat in (nr. jucatori) / Rejucabilitate

Eu il recomand in 2 jucatori, acolo se vede clar cine e mai bun, cine are o strategie mai buna. Problema care apare in 3-4 jucatori e urmatoarea: in principiu e in dezavantajul tau sa ataci pe cineva cu armata sensibil egala, pentru ca pierdeti amandoi, avand de castigat ceilalti jucatori. Dar apare frecvent situatia in care un jucator mai neexperimentat face acest lucru. Si atunci prin sinuciderea lui strategica iti strica si jocul tau. La fel exista posibilitatea ca 2-3 jucatori sa se alieze impotriva ta, stricandu-ti jocul. Deci in 3-4 jocul merge jucat doar de catre jucatori experimentati, de nivel sensibil egal, pentru a nu strica echilibrul jocului

9. PRO

Un joc excelent de gandire, chiar simti ca civilizatia ta se dezvolta continuu, potential mare de planuri strategice pe care sa le poti si implementa

10. CONTRA

Componente de calitate proasta pentru pretul jocului, timpul mare de joc, jocul in 3-4 iti poate fi stricat de deciziile proaste ale altui jucator, desi rar, ti se intampla in unele jocuri ca dupa ce ai jucat 4 ore diferenta la final sa fie data de un mic noroc la carti, unele carti sunt clar mai folositoare decat altele in orice strategie, rezultand carti de umplutura pe care nu le ia nimeni

11. Alte observatii si consideratii

Desi am scris mai mult despre partile negative ale jocului, imi place extrem de mult jocul. E un joc care te face sa gandesti si ramai satisfacut de modul in care ti se dezvolta civilizatia. Are suficienta substanta cat sa te tina implicat, fata de alte jocuri care sunt fie prea scurte fie cu posibilitati strategice prea reduse
Majoritatea jocurilor mele au fost online, exista un site excelent cu sute de jucatori unde se poate juca jocul gratuit

12. Nota mea: 9/10

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Parerea lui Bahaus - Through the Ages

Post: # 15419Post suf
24 May 2011, 08:21

Felicitari pentru review. TtA e unul din jocurile mele favorite.

Cum ti se pare comparativ cu Twilight Struggle ca si experienta?

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Parerea lui Bahaus - Through the Ages

Post: # 15420Post Chuckila
24 May 2011, 08:24

Hehe, bine ai revenit! Cum nu a mai fost ceva nou de cateva saptamani, ma gandeam sa nu cumva sa fi abandonat "seria" :)

Eu am jucat pana acum doat partida de TtA, insa am fost extrem de placut surprins de joc.

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: Parerea lui Bahaus - Through the Ages

Post: # 15421Post suf
24 May 2011, 08:29

As adauga ca la noi nu s-a plans nimeni de componentele jocului. Avem degetele subtiri ca niste pensete :D. Pretul de multe ori nu are legatura cu calitatea componentelor.

Rautz

Re: Parerea lui Bahaus - Through the Ages

Post: # 15422Post Rautz
24 May 2011, 08:46

Nu prea am mai avut timp de jocuri iar cele pe care le-am jucat le-am facut deja mini-review, mai am probabil 1-2 jocuri la care voi face un mini-review

Bineinteles ca la majoritatea jocurilor platesti mult pentru idee/autor si nu neaparat pentru componente, dar comparativ cu alte jocuri componentele sunt mai slabe calitativ si decat multe jocuri de 150 lei. Cred ca nici pe BGG nu exista review in care sa nu se vorbeasca despre discrepanta dintre componente si pret dar tot credeam ca nu poate sa fie chiar asa cum zic ei.

Comparativ cu Twilight Struggle as zice ca in primul rand e mai mult de migalit, unde la TS petreci tot timpul gandindu-te si bucurandu-te de joc, aici petreci majoritatea timpului mutand piesele dintr-o parte in alta
Imi plac ambele jocuri si e bine ca acopera ambele aspecte ale unui joc bun de gandire: TtA este mult mai strategic si mai putin tactic, jocul e simetric, ambii au acces la aceleasi resurse/carti
TS pe de alta parte e mult mai tactic, desi poti sa iti stabilesti o strategie in principiu actionezi in functie de cerintele de moment, jocul e asimetric si jucatorii nu au acces la aceleasi eventuri si trebuie sa se adapteze in functie de cartile primite

Deci sunt 2 jocuri diferite dar ambele excelente in 2 jucatori, unul strategic, altul tactic

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”