De Gustibus - Troyes

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

De Gustibus - Troyes

Post: # 19664Post imba
18 Sep 2011, 13:59

Troyes

from http://www.boardgamegeek.com/image/750583
Box cover


Experienta: ~10 de jocuri
Cuvinte cheie: Complex, zaruri, strategie, euro
Regulile se gasesc aici.

Componente imba: :tu: :tu: acidutzu: :tu:

imba: Componentele mi se par foarte ok ca functionalitate si calitate. Avem multi meeplesi de culori diferite, 24 de zaruri maricele, aproximativ 40 de carti cu diferite functionalitati, o tabla de joc usor cam grej privita in ansamblu, dar cu o atentie mare data la detalii si un insert care nu lasa meepletii sa mearga chiar peste tot pe unde vor. Pe langa acestea, mai este 1 tona de tokenuri pentru bani si VP-uri si cam atat. Singura mea problema este ca ar trebui sa mai fie cateva tokenuri de 1 VP considerand ca in aproape fiecare joc cele de 1 VP mi s-au terminat si ca sa schimbi pentru nominalizari mai mari, se cam duce ideea de punctaj secret.

acidutzu: Componentele sunt ok din punct de vedere calitativ si sub ok din punctul meu de vedere ameritrash-uistic. Cuburi, tokenuri, zaruri si meeplesi, atata tot? Ba nu, mai este si tabla de joc, pe care as privi-o doar daca as avea de ales intre ea si cea de la Hansa. Nu tu miniaturi din plastic care sa reprezinte harnici muncitori in diverse pozitii, nu tu zaruri d8, d10 sau d20, nu tu carti de joc in care detaliile sa dea pe afara. Cred ca ar trebui ca ei sa imi dea bani sa il cumpar. Bine macar ca nu are bani din hartie! :?

from http://www.boardgamegeek.com/image/815463
Componente


Grafica imba: :tu: :tu: acidutzu: :tu:

imba: Grafica mi s-a parut foarte reusita, desi singurele componente grafice sunt tabla de joc cea grej si cartile cu roluri si actiuni. Totul se potriveste foarte bine cu tokenurile si cu meeplesii si ansamblul da foarte bine la ochiul meu. Tematica este cam subtire, dar nu am de ce sa ma plang de ea la un joc de facut VP-uri pe carca altora. Zarurile coloreaza foarte frumos tabla de joc si totul arata cumva..yummy. :)

acidutzu: Din nou, ce grafica? Vazuta de departe, tabla de joc seamana cu ojele Oanei (20 de nuante diferite de bej, putin mai inchis sau mai deschis, in functie de cat alb/negru au scapat in cuva, dar pana la urma tot bej se cheama :D (noroc cu mine ca ii mai iau albastru, rosu, gri metalizat sau nebej). Cartile arata bine, poate cel mai bine din tot jocul, desi le-as vedea mai degraba intr-un atlas cu harti vechi. Ce salveaza din punct de vedere vizual este faptul ca, odata puse zarurile si meeplesii, totul devine mult mai colorat.

from http://www.boardgamegeek.com/image/839111
Grafica


Explicarea regulilor imba: :tu: acidutzu: :tu: :tu:

imba: Regulile sunt destul de simple, dar datatoare de alergare multa pentru neuroni. Jocul se explica in 5-10 minute + tinerea player aidului cu abilitatile cartilor la indemana pentru a descifra ce fac cartile. Dupa cateva jocuri, nu mai este necesar player aid-ul. Nu exista lucruri ambiguee si jocul merge destul de repede, desi un incepator va fi probabil paralizant de multitudinea de optinui care ii este disponibila.

acidutzu: Nu am citit regulile, dar le-am ascultat. Tinand cont ca in 5 minute am inteles totul si in doua ture am descifrat iconografia de pe carti, pot spune ca sunt mai mult decat satisfacatoare. De obicei, ma aflu de partea cealalta a baricadei (ma chinuiesc sa trec prin 20-25 de pagini de reguli, apoi 1-2 jocuri solo, sa ma asigur ca am priceput ceea ce am citit, apoi scriu un mic rezumat sa imi intiparesc regulile, pentru ca in cele din urma sa le enunt in 5 minute in fata auditoriului :( ).

from http://www.boardgamegeek.com/image/839558
Sfarsit de tura cam trist


Dificultate de joc imba: :tu: acidutzu: :tu:

imba: Setup-ul este simplu: amestecam niste carti, impartim niste alte carti si niste tokenuri, punem omuletii si procedem la fabricat VP-uri. Regulile sunt suficient de simple cat sa nu te incurce, dar miriada de optiuni (mai ales dupa 3 ture cand se descopera toate cele 9 carti) disponibile, limitata doar de bani si de zaruri este posibil sa bage in consiliu pe majoritatea jucatorilor. Exista o puternica componenta tactica imbinata frumos cu cea strategica. Ce sa fac cu toate zarurile si cartile care imi sunt la dispozitie vs Ce sa fac cu astea 3 zaruri (2,3,2) care mi-au mai ramas? Exista ceva interactiune intre jucatori, deci nu e multiplayer solitaire. Downtime-ul nu prea exista deoarece esti mereu cu ochii pe zarurile tuturor. Un joc dureaza in medie cam 90 de minute +/- timpul de paralizie analizanta. In cazul in care nu era clar pana acum, jucatorii analitici au un avantaj clar. Cat despre copii, eu nu as incerca de la 12 ani, ci mai degraba de la 14, decat daca e atras pustiul/oaica de chestii analitice.

acidutzu: Setup-ul este relativ simplu (poate putina amestecare a cartilor mai incetineste, dar asta nu e o problema de capatai). Jocul nu are timpi morti, fazele decurgand natural, inclusiv faza cea mai importanta – ACTIONS –, care mai contine mici impotmoliri datorate "Pai, da, normal, ia TU zarul ala!!". Semnele de pe carti dau batai de cap in primul joc, dar se invata repede. Dificultatea cea mai mare sta in invatarea unei strategii bune de castig.

from http://www.boardgamegeek.com/image/859820
Ce sesari draguti...Ia sa ii cumparam


Satisfactie si rejucabilitate imba: :tu: :tu: acidutzu: :tu: :tu:

imba: Pentru cat dureaza, este un joc foarte interesant si satisfacator. Pana la final nu se va sti cu siguranta absoluta cine este in frunte deoarece fiecare are roluri secrete care aduc puncte in plus si punctajul acumulat in timpul jocului este secret (ca sa nu il lase toti jucatorii fara zaruri pe nefericitul lider). Iar in momentul cand afli ca ai castigat desi nu sperai, este un sentiment foarte placut. Jocul in sine scarmana neuronu intr-un mod placut, avand o oarecare doza de noroc. Ca rejucabilitate, altceva decat imensa nu pot zice. Zaruri care vor schimba strategia la fiecare tura si carti car vor face fiecare joc sa fie unic. Per total, 10 pe linie aici.

acidutzu: Nu pot sa spun clar ce imi place la el, dar jocul imi PLACE! Piesele imi sunt neutre, artwork-ul mai merge, dar dupa cateva jocuri uiti de el, tema nu prea o simt (ar putea fi la fel de bine si despre cumparat fructe din piata, fiecare portiune din harta fiind o taraba). Poate ca mecanica ma atrage, poate faptul ca pot fura cumpara zarurile adversarului, poate ca, desi urat cu spume, are o frumusete aparte, nu stiu. Important e ca ma simt bine in timp ce-l joc si atunci cand se termina nu raman frustrat.
Cat priveste rejucabilitatea, ce sa zic? Are cateva carti care se pot randomiza si niste zaruri, deci destul de redusa. NOT!!!
Interactiunea dintre zaruri si carti este cea care ii confera maretie acestui joc si care permite multe moduri de a face puncte de victorie.

from http://www.boardgamegeek.com/image/963024


Kepeer sau stinker?

imba: Jocul este unul foarte interesant pentru tematica aceasta: dice-management. Imi place multitudinea de optiuni pe care o ai, interactiunea dintre jucatori cu furtul de zaruri sau cu datul de meepleti afara. Mi se mai pare foarte buna varietatea cartilor, desi ar mai merge inca pe atatea pentru a avea un joc diferit total de fiecare data. Personal, l-am jucat in 3 sau 4 si au for dati cand as fi vrut sa fie jucabil si in 5, dar cred ca ar deveni usor haotic. Oricum, jocul isi merita banii si timpul investit in el, asa ca Troyes i-a dat preavizul lui Kingsburg si i-a luat locul in ludoteca mea, fiind un keeper.

acidutzu: (transpus pentru mine in "sa-l cumpar sau nu?")
Troyes mi se pare un joc interesant. Nu face parte dintre primele 50 pe care vreau sa le cumpar si am cateva eurogames de luat care mi se par mai atractive (vizual si tematic), dar, daca e sa castig la LOTO 10.200 de lei, voi da fara sa clipesc cei 200 de lei pentru a-l lua. Parca Alien Frontiers si Alea Iacta Est ar merge mai bine in colectia mea. Dar daca l-as primi cadou, nu m-ar deranja. ;) De luat tot il voi lua, dar nu maine.

Disclaimer: acidutzu nu are jocul, dar l-a jucat si astfel poate sa dea cu o parere aici. In ultima vreme am cam intarziat cu reviewurile, dar peste 2 saptamani ma astept sa revin la ritmul normal.

acidutzu

Re: De Gustibus - Troyes

Post: # 19665Post acidutzu
18 Sep 2011, 14:50

Loc de oferit VP de la oricine e multumit ca m-am stapanit si nu am reprosat nimic fata de lipsa celebrului cal de lemn.
trojancow.jpg
Stiu ca e doar un joc, dar eu vreau realism. :mrgreen:

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”