De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19851Post imba
27 Sep 2011, 15:09

Talisman

from http://www.boardgamegeek.com/image/332870
Box Cover


Experienta: ~1 joc
Cuvinte cheie: Simplut, tematic, zaruri, aventura
Regulile se gasesc aici.

Componente imba :tu: acidutzu :tu: :tu:

imba: Majoritatea componentelor sunt bine facute si sunt in ton cu celelalte jocuri de la Fantasy Flight Games: miniaturi de plastic detaliate in posturi dinamice, tokenuri groase, harta foarte frumos desenata si carti multe si de calitate buna. Zarurile sunt ok, etched cu un simbol de talisman pe partea cu 1. Dar ce nu se potriveste in peisaj sunt conuletele pentru abilitati. Apreciez practicalitatea de a se pune unul peste altul si sa nu ocupe mult spatiu, dar parca ar fi mers ceva mai in ton cu personajele (dial/tokenuri). Conuletele iuni scad un punct aici.

acidutzu: Unele componente sunt banale (token-urile pentru abilitati – o groaza de conulete micute facute special pentru a fi stranse gramada in dreptul personajului in asteptarea aparitiei unui dragon, pentru a treia oara consecutiv, prilej bun pentru a da o palma in masa, prilej si mai bun pentru a strange conulete de sub masa; bani din plastic cam uratei din punctul meu de vedere), altele exceptionale (zarurile, harta, marea de miniaturi – 18 in original/28 cu doua extensii – sau oceanul de carti – 160 in original/430 cu doua extensii ). Oricum, calitatea tuturor este de nota 10+.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1099753
De toate pentru toti


Grafica imba :tu: :tu: acidutzu :tu: :tu:

imba: Grafica este foarte reusita. Harta este pictata foarte frumos si arata ca un taram fantasy veridic. Grafica de pe cartile de caractere si chiar si cea de pe zaruri se potriveste in atmosfera creata de joc perfect si da un sentiment foarte frumos de convergenta. Artwork-ul de pe cartile de encounter si de obiecte este foarte bun, desi nitel cam mic pentru gustul meu. As fi preferat carti mai mari, desi ar fi fost mai greu de manuit pe masa. Oricum, fantasy-ul tematic din Talisman este foarte bine reprezentat si ma loveste fix la punctul slab.

acidutzu: Harta este o bucurie pentru ochi, iar atunci cand se umple de carti si miniaturi devine atat de incantatoare incat au trebuit introduse avertismente in 10 limbi pentru a atrage atentia asupra pericolului "diabetului vizual" (cine nu le observa sufera probabil de apatie vizuala posteurogameristica. E ceva serios, nu mint!).
Desenele de pe carti arata foarte bine, desi cam micute pentru mine (astept versiunea 15 avand carti cu holograme, iar cand intalnesc Chimera sa apara o imagine imensa deasupra mesei; ok, ok am mai jucat jocul de 30 de ori si stiu cat are strength-ul, stiu din reguli ca ramane pe masa daca nu o inving, asa ca vreau sa o vad :lol: :lol: ).
Miniaturile sunt bine-venite, pacat ca am doua maini stangi si nu le pot picta :oops:

from http://www.boardgamegeek.com/image/1099755
Broscuta 1 (avand, ca orice broscuta, strength 1 si craft 1) catre celelalte broscute: sa va astept ca sa atacam impreuna sau sa pastrez pentru mine gloria infrangerii lui Lord of the Pit?


Explicarea regulilor imba :tu: acidutzu :tu: :tu:

imba: Regulile mi s-au parut foarte intuitive si usor de invatat. Ce e drept, mi-a fost explicat jocul in cam 10-15 minute de acidutzu, asa ca nu pot sa imi dau cu parerea despre manual, dar nu am avut cine stie ce dificultati care sa necesite consultarea cu stetoscopul a manualului pentru aflarea vreunui detaliu ascuns. Jocul pare destul de simplut pentru a fi jucat ca un beer&pretzelz in timp ce toti rad de ghinionul celui care da cu zarul.

acidutzu: Manualul, desi lung, este bine conceput si usor de invatat. Regulile se explica usor, de fapt REGULA se explica usor – dai cu zarul, te muti si faci ce scrie pe spatiul pe care ai picat. Dureaza mai mult sa explici ce face fiecare token in parte, in rest, dupa ce ai jucat o tura, stii totul. Jocul dureaza aproximativ 45 de minute per jucator, dar se poate modifica numarul de strength/craft din trofee necesar pentru a avansa, astfel reducandu-se si la 15-20 de minute per jucator.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1099757
Dupa cum ziceam, reguli simple: Daca da -> daca nu -> daca nu -> daca da - > cum? Iar ma intorc de la inceput? Bine -> daca da….. (cine a facut programare in liceu e avantajat) :D


Dificultate de joc imba :tu: acidutzu :tu:

imba: Setup-ul este ok ca timp, dar putin cam acaparator ca suprafata. Pentru jocul de baza, e ok o masa normala, dar daca se vor adauga extensii ar fi bine sa aveti o masa care se poate extinde. In rest, dat cu zarul si rezolvat encountere, questuri, batai si alte asemenea peripetii clasice pentru taramul fantasy. Aici ar fi primit de la mine 2 degetele mari in sus, dar exista problema downtime-ului. In mai mult jucatori (cam de la 4 in sus cred eu) dupa ce dai cu zarul, nu prea ai ce face pana vine iar tura ta, decat sa razi de ceilalti. Astfel intr-un grup s-ar putea ca sa nici nu se observe ca exista downtime, in altul este posibil sa se plictiseasca cineva pana mai dau 5 oameni cu zarul ca sa vina iar tura lui. Deasemenea, este un joc total sau aproape total random, unde daca vei fi persistent in a capitaliza avantajele personajului tau si daca vei da bine cu zarul, ai toate sansele sa castigi.

acidutzu: Setup-ul nu este asa dificil, dar, atunci cand e complet intins, iti ocupa jumatate din camera. Si cu doua extensii mari mai trebuie sa inchiriezi camera vecinului. Clar nerecomandat celor care stau in garsoniera. :) Nu este nimic dificil in jocul asta, doar dai cu zarul si speri sa fie bine. Evident ca in tura urmatoare poti sa mori definitiv, dar asta e viata. :lol: Persoanele analitice se vor frustra jucand Talisman. Nu e totul chiar lipsit de logica, alegi in ce parte sa mergi, alegi daca sa te axezi pe strength sau craft, daca sa descoperi o carte de aventura sau nu, dar elementul principal este sa nu planifici prea mult in viitor si sa te adaptezi la ce iti apare in cale.

from http://www.boardgamegeek.com/image/1099754
Zarul de 1 dat pentru Moarte lanseaza programul de maraton: “Alerg pentru viata!”


Satisfactie si rejucabilitate imba :tu: acidutzu :tu: :tu: + :tu:

imba: Ca satisfactie pentru timpul luat, trebuie sa zic ca nu exceleaza. Sunt sigur ca piticul care s-a miscat incet de tot in jocul nostru si a castigat pana la urma a fost extrem de satisfacut, dar mi s-a parut ca jocul dureaza nitel cam mult pentru ce vrea sa fie. Daca timpul ar fi de cam 20-30 de minute/jucator ar fi foarte ok, dar nu e ceva ce nu poate fi rezolvat cu 2-3 house rules. La capitolul rejucabilitate sta extrem de bine. O multitudine de carti comparabile ca numar cu cele din Arkham Horror, Multe personaje si multe extensii care vor tine jocul intotdeauna fresh. As mai adauga ca prima editie a aparut in 1983 si pana acum tot mai exista oameni care sa il joace chiar si la a 4-a reeditare. Asta zice ceva despre joc, nu?

acidutzu: Talisman este un joc usor de invatat, simplu de jucat si foarte distractiv. Persoanele care nu ar trebui sa-l cumpere sunt cele alergice la haos. Pe mine unul nu ma deranjeaza sa imi apara la primul eveniment un demon cu STR 10, cand eu am ambele maini in ghips si tin cutitasul in gura, avand STR 1; nu ma deranjeaza sa dau numai 1 cu zarul (atat timp cat nu dau pentru Moarte :evil: ); nu am probleme sa extrag numai carti cu plaga, suferinta si dezastre pentru ca stiu ca voi rade in hohote cand si celalalt va pati asta.
Jucat in doi jucatori, fiecare isi face treaba lui si rar va intalniti si, daca nu o cautati cu lumanarea, nici nu va veti implica in PVP. In patru deja se incinge harta, creste interactiunea intre jucatori si trebuie sa mai dai din coate pana in varf. In sase jucatori este dezastru in clipa lui de glorie (in sensul bun, dar tot dezastru este) si cu greu mai poti sa-ti faci vreun plan. Harta se umple de monstri greu de ucis 5, lucrurile bune sunt deja luate de altii si se poate intampla ca jocul sa se termine cand tu inca te plimbi prin regiunea exterioara, cautand o sabie care sa nu se rupa din prima.
Avalansa de carti si personaje, asezonata cu sase zaruri, este o reteta delicioasa care tine departe de noi plictiseala sau repetarea evenimentelor. Cummm? Iar m-am transformat in broasca? Nu ma atacati, da?

from http://www.boardgamegeek.com/image/1099758
Bardul poate atrage un animal care sa-i fie adept. Pacat ca nu stia ca Jenny e un animal lenes si ca ii va oferi -1 la speed.


Keeper sau stinker?

imba: Initial, mi s-a parut un joc total random si oarecum boring (Roll 'n' move..?), dar dupa ce l-am jucat pot zice ca mi-am schimbat total parerea. Jocul este foarte bun si o sa incerc sa pun mana pe el cat de curand. Cu toate ca Runebound este mai sus in topul BGG am avut parte de mai multa distractie in primul meu joc de Talisman, asa ca probabil acesta va fi alegerea mea pentru un joc de adventure rapid confruntational, urmand ca a doua editie de la Descent sa fie pentru jocuri adventure lungi si D&D: The Legend of Drizzt pentru partea cooperativa. Astfel, eu cred ca jocul are sanse sa fie un keeper daca pun mana pe el.

acidutzu: Jocul este perfect pentru o seara de vara, sub cerul instelat, cu un vin usor (evident si un bec foarte puternic care sa iti permita sa vezi piesele ). Nu e genul de joc care sa fie luat in serios si cine reuseste sa se lase purtat de valul haosului se va distra de minune. Daca la final ai castigat sau nu, asta conteaza mai putin spre deloc. Ce va ramane important dupa joc vor fi povestile despre amazoana care a facut una sau alta, despre momentul cand elful s-a intalnit cu un dragon si un gigant in acelasi timp sau despre cum l-ai tot vanat pe X, pentru ca iti furase un colier, dar nu ai putut sa il stergi de pe fata pamantului pentru ca era trol (innebunesc! in DEX si trolul e trecut ca gnom, evident diferit de dwarf-ul, care e clar gnom, sau gnomul, care e, uneori, gnom ) si se tot regenera.
Talisman este jocul pe care niciodata nu il joc destul.

Disclaimer: Jocul a fost pus la dispozitie pentru o seara de acidutzu, iar pozele si comentariile acestora ii apartin in totalitate.

cristina

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19854Post cristina
27 Sep 2011, 15:58

@imba M-am distrat de minune cand vedeam cum ceilalti mureau pe capete, iar piticul meu, singurul supravietuitor de la inceputul jocului, inainta incet dar sigur spre victorie. :lol:
Jocul e f fain. Daca acidutu doreste, propun sa-l mai jucam inca o data in aceeasi formatie! @imba Sa nu lipseasca prietenul tau, caci e genial la zar :lol:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19855Post DanielIndru
27 Sep 2011, 16:04

Imba a facut si el LEVEL UP trecand de 100 VP. :tu: Felicitari!
Dar cum facem sa-l rasplatim si pe acidutzu ca tare fain a scris?

Se vede de la o posta care sunt jocurile care ii plac (non-euro) si care sunt jocurile care il gadila in oaresce feluri, dar nu in acelasi fel ca un Talisman. :)

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19856Post imba
27 Sep 2011, 16:34

@djdano Pai ma astept ca acidutzu sa bage si el aici un post ca sa putem sa ii aruncam niste VP-uri.

Cat despre LEVEL UP, mai am doar 140 pana te intrec :twisted:

acidutzu

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19857Post acidutzu
27 Sep 2011, 16:47

Atunci aruncati cu rasplata in mine. Va provoc! :D
cristina wrote:@imba M-am distrat de minune cand vedeam cum ceilalti mureau pe capete, iar piticul meu, singurul supravietuitor de la inceputul jocului, inainta incet dar sigur spre victorie. :lol:
Jocul e f fain. Daca acidutu doreste, propun sa-l mai jucam inca o data in aceeasi formatie! @imba Sa nu lipseasca prietenul tau, caci e genial la zar :lol:
Eu ma temeam ca vei claca si ne vei arunca pe geam vazand ca noi ne luptam, strangem comori, murim si tu mergi cate o casuta. :lol:
imba wrote:Cat despre LEVEL UP, mai am doar 140 pana te intrec :twisted:
Pai eu zic sa facem o asociatie (impreuna mai avem nevoie de 2-3 review-uri si ajungem in varf :lol: ).

acidutzu

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19860Post acidutzu
27 Sep 2011, 17:14

Daca o pun pe Jenny sa scrie review-uri poate reusesc sa urc mai repede.
DSCN1838.jpg
Eu am incercat sa o pacalesc pe Oana sa luam Puerto Rico - editia aniversara - dar nu pentru ca vreau eu, ci pentru ca ii place ei. Se pare ca fata mea de poker tot nu functioneaza. :drool:

criss

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19877Post criss
28 Sep 2011, 20:10

Talisman este si in opinia mea cel mai bun joc de aventura. Mult peste Runebound (unde te cam saturi sa dai cu zarul) sau Prophecy (care este de fapt o clona nereusita de Talisman). Descent sau seria boardgames-D&D sunt alta "mincare de peste", intra pe domeniul tacticii.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 19978Post Shaikan
05 Oct 2011, 09:50

Felicitari pentru review! Pare un joc interesant...sper sa apuc sa il incerc o data...I'm always up for Dungeon crawling/adventure games :D.

mihairadulescu

Re: De Gustibus - Talisman (4th Ed)

Post: # 22361Post mihairadulescu
02 Feb 2012, 11:37

Mi-a placut mult review-ul! Jocul e 150 lei pe amazon, cred ca merita.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”