Mechanics breakdown - Space Mission

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Mechanics breakdown - Space Mission

Post: # 21044Post MandrulDuce
08 Dec 2011, 14:00

Astazi vom analiza un joc ceva mai light, pe numele sau Space Mission.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1099053


Mecanici (mecanisme) ale jocului
1. Action management - fiecare jucator are 2 actiuni / tura la dispozitie
2. Card management - Avem o mana de carti al carei refill se face consumand o actiune. Cartile sunt in acest joc moneda de schimb.
3. Colectare de tile-uri in sistem combo pentru puncte - Sunt mai multe tipuri de tile-uri dupa care jucatorii vor alerga pe toata durata jocului cu scopul de a face puncte. Tile-urile sunt punctate diferit, insa scopul este acela de a crea combo-uri de tile-uri pt a lua pcte multe. As compara sistemul de scoring cu cel de la RA-ul lui Knizia.
4. Memory - tre sa tii cat de cat minte ce tile-uri pe care planeta sunt.
5. End-game variabil si influentabil - Exista printre stack-urile de tile-uri niste tile-uri numite "space". Cand pe o planeta nu mai raman decat space tiles ele sunt revealed. Cand se atinge un prag de space tiles revealed (functie de nr de jucatori), jocul se termina instant. Stiind asta, un jucator poate influenta cand se termina jocul.

Concluziile mele:
  • Un joc foarte rapid si amuzant
  • Un joc foarte light, pe care il joci destins, dar care te tine concentrat exact atat cat e nevoie pentru a nu te plictisi si pentru a-ti pregati creierul pentru a fi "bagat in sedinta" de catre un joc serios.
  • Componente foarte foarte calitative. De la materialele folosite pana la grafica si la calitatea print-urilor, toata lauda. Jocul arata extrem de bine intins pe masa.
  • Unul din cele mai bune jocuri din categoria lui, atat pentru atras "tineret" in lumea board-games cat si pentru a incepe/termina o sesiune de gaming.
from http://www.boardgamegeek.com/image/1121428



Detailed review - Cam saracacioasa partea de mechanics breakdown, dar in esenta acesta este Space Mission. Voi intra acum putin mai mult in detaliu, co poze, reguli si exemple, pentru a oferi o imagine mai exacta asupra jocului si (sper eu) pentru a putea oferi o explicatie pertinenta afirmatiei mele "unul din cele mai bune jocuri din categoria lui".

Componente Scopul Jocului:
Jucatorii vor sari de pe planeta pe planeta si vor construi statii spatiale, cu scopul de a colecta tile-uri care se vor puncta la sf jocului.

Flow of play:
Setup:
  • Se aseaza poarta in mijloc. Fiecare jucator isi alege o culoare si ia toate token-urile de acea culoare, si isi plaseaza nava pe poarta.
  • Se aseaza de jur imprejur planetele.
  • Se amesteca face-down toate tile-urile si se fac gramajoare care se pun in dreptul planeteleor.
  • Se dau 4 carti la fiecare jucator.
Game turn:
Cand ii vine randul fiecare jucator poate efectua 2 actiuni din urmatoarea lista:
a) Jump - Se poate sari de pe orice planeta pe orice planeta, prin poarta ,cu conditia sa plateasca exact costul planetei pe care aterizeaza. Adica... fiecare planeta are o caseta albastra cu un numar pe ea. Trebuie decartata o carte cu un simbol albastru de aceeasi valoare. In mom cand sari prin poarta, iti asezi un token de culoarea ta pe poarta. (pt punctajul final...sa se stie cine de cate ori a sarit)

b) Fly - Mutare de pe o planeta pe una adiacenta. Spre deosebire de jump prin poarta, aceasta miscare nu necesita platirea vreunui cost.

c) Scan - Pentru planetele care NU au o statie pe ele, se plateste costul (la fel ca la jump ) dar nu cu albastru ci cu verde de data asta. Jucatorul plateste, ia stak-ul de tile-uri aferent planetei, se uita la ele, isi alege una si si-o "rezerva". Asta inseamna ca o pune separat de celelalte (dar tot pe planeta) cu un jeton in culoarea lui deasupra.

d) Discover - Pentru planetele care AU statie pe ele, te uiti pur si simplu in tile-uri si iti alegi unul din ele si il iei.

e) Develop - Se plateste costul pe portocaliu si se face o statie spatiala. In acel moment jucatorul ce a construit spatia isi va alege si un tile din teanc, iar toate tile-urile "rezervate" (prin actiunea de scan), trec in mana jucatorilor care le-au rezervat.

f) Top up - Tragi carti pana la 5. Se pot si decarta din mana inainte de a trage.

In momentul cand un jucator ia ultimul tile dintr-un teanc -raman doar tile-uri cu Space, acestea se aseaza langa planeta cu fata in sus. Cand un anumit nr de tile-uri sunt face-up (functie de nr de jucatori) jocul se termina si se face punctajul.

Punctajul:
  • Martienii se puncteaza dupa formula (Nr de martieni) * (cati ai cei mai multi dintr-o culoare). Ex: daca am 10 tile-uri cu martieni distribuite 2 rosii, 3 albastre, 5 galbene, scorul meu va fi 10*5 (culoarea cea mai mare) = 50 pcte
  • Rocile se puncteaza la fel ca martienii
  • Materia si anti-materia valoreaza 2 pcte individual sau 7 puncte fiecare pereche materie-antimaterie
  • Apa se puncteaza exponential cu 2,5,9,14 pcte
  • Medaliile valoreaza 3 pcte fiecare
  • 9/6/3/1 pct pentru nr de sarituri prin poarta (cel ce a efectuat cele mai multe ia 9 pcte, urm 6, etc...)
  • fiecare statie spatiala construita da 3 puncte

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

cristina

Re: Mechanics breakdown - Space Mission

Post: # 21057Post cristina
08 Dec 2011, 21:59

Excelent! :tu: Abia astept inca o partida!

User avatar
deeug
King Meeple
King Meeple
Posts: 855
Joined: 18 Jan 2011, 22:12
Custom Rank: Game Explorer
Location: Bucuresti

Re: Mechanics breakdown - Space Mission

Post: # 21059Post deeug
09 Dec 2011, 01:05

Nu stiu la altii cum a fost "impactul", dar pe mine m-a convins: daca o sa am ocazia, o sa-l adaug la colectie! :)
La mai multe! :)

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Mechanics breakdown - Space Mission

Post: # 21617Post VickdaReaper
15 Jan 2012, 22:06

Acum ca am apucat si eu un joc, pot sa spun ca vocile din cap imi sunt impartite. Pe de o parte, ideea jocului este amuzanta si imi place cum decurge. Pe de alta parte, prima experienta a fost neplacuta si am tras din ea concluzia ca este un joc in care ai destul de putin control asupra vre-unei strategii, ca esti foarte dependent de noroc si ca lucrurile se intampla pe langa tine cu o viteza foarte mare...

Personal, cred ca prefer King of Tokyo pentru aceasta nisa de jocuri, dar nici Space Mission nu este de ocolit. Dar poate ca urmatoarele experiente vor fi mai placute si parerea mea se va modifica (in bine)...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”