Impresii Ora et Labora

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
bvicthor
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 269
Joined: 06 Jan 2010, 22:25
Location: Cluj-Napoca

Impresii Ora et Labora

Post: # 21702Post bvicthor
19 Jan 2012, 11:51

from http://www.boardgamegeek.com/image/1165426


In Ora et Labora conducem o manastire in Evul Mediu. Incercam sa-i crestem prestigiul prin extinderea domeniului si prin construirea diferitelor cladiri care vor produce bunuri si profit. Scopul final e, evident, sa strangem cat mai multe puncte de victorie (obtinute din cladiri si din obiecte rare – carti, ceramica, ornamente si relicve).

from http://www.boardgamegeek.com/image/1190472


Ce-mi place
  • Ca exista suficiente strategii prin care poti castiga puncte de victorie
  • Felul in care sunt interconectate cladirile
  • Ca poti folosi cladirile celorlalti jucatori (inchei de fapt un contract, platesti pentru el, si de fapt ii obligi pe ei sa-si foloseasca un worker)
  • Modalitatea de alocare a resurselor in fiecare runda (folosind „production wheel-ul”)
  • Ca seamana cu Le Havre dar e totusi un pas inainte fata de acesta
from http://www.boardgamegeek.com/image/1147258

from http://www.boardgamegeek.com/image/1130745


Ce nu-mi place
  • Componentele – tablele de joc sunt dintr-un carton prea subtire, si erau deja indoite inainte sa apucam sa jucam vreun joc
  • Nu exista un numar fix de runde pentru jocul in doi. De acord ca poti forta finalul jocului, dar asta poate presupune o runda sau doua in care sa iei resursele necesare pentru construirea ultimei cladiri necesare ca jocul sa se termine
  • Nu exista variatie la setup-ul jocului, variatia in joc provine doar de la actiunile pe care le fac jucatorii
  • Nu mai exista presiunea aceea care exista in Agricola si Le Havre de la finalul fiecarei runde si care face ca jocul sa para mai lejer
from http://www.boardgamegeek.com/image/1198276


Altele
  • Se poate lungi cam mult la primele jocuri, pana vezi ce face fiecare cladire si cum le poti combina intre ele
  • Mi-ar fi placut ca in loc de carti, cladirile sa fie niste tile-uri de carton (gen Agricola)
  • Varianta mea de la Z-Man a venit cu tabla de joc a fiecarui jucator in germana :shock: , desi e varianta in engleza. Nu e o problema in timpul jocului dar totusi :D
  • Cred ca e un joc pe care il voi juca cel mai probabil in 2

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Impresii Ora et Labora

Post: # 21703Post DanielIndru
19 Jan 2012, 12:06

Wow, fain, deci sunt si oameni "fericiti" care au pus mana pe joc. :)

La o prima privire, simbologia de pe carti mi se pare ca e in zona lui Troyes, ma cam face sa stramb din nas.
Dar vedem cum se simte ca mecanica, desi mi-a placut mai mult Agricola decat Le Havre.
Toata munca asta de "resource conversion" impreuna cu interdependentele dintre cladiri pare mai degraba o corvoada decat fun. :(

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Impresii Ora et Labora

Post: # 21706Post VickdaReaper
19 Jan 2012, 13:47

Mie tocmai acest aspect, de "resource conversion", imi place atat de mult la Le Havre. Si tot in acel joc imi place foarte mult faptul ca trebuie sa te dezvolti si reinventezi continuu pentru a tine pasul cu realizarile tot mai solicitante din punct de vedere al calitatii bunurilor... De aceea sunt foarte curios de afirmatia "Ca seamana cu Le Havre dar e totusi un pas inainte fata de acesta", care as dori sa fie putin detaliata, daca se poate... :D

Altfel, un :tu: pentru autorul acestei introspectii in Ora et Labora... :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
bvicthor
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 269
Joined: 06 Jan 2010, 22:25
Location: Cluj-Napoca

Re: Impresii Ora et Labora

Post: # 21716Post bvicthor
19 Jan 2012, 15:23

VickdaReaper wrote: De aceea sunt foarte curios de afirmatia "Ca seamana cu Le Havre dar e totusi un pas inainte fata de acesta", care as dori sa fie putin detaliata, daca se poate... :D
In Ora et Labora ai la dispozitie 3 workeri, care pot fi folositi si de catre alti jucatori. Dupa ce au fost folositi pentru a activa o cladire pot fi utilizati din nou doar dupa ce au fost plasati toti 3 pe tabla. In cazul asta trebuie sa-ti planifici actiunile astfel incat sa-i poti recupera la timp. Poti si incurca pe cineva, daca are de exemplu doi workeri disponibili si tu ii folosesti unul dintre acestia cand va fi randul lor vor avea la dispozitie doar un worker si poate aveau nevoie de amandoi pentru ce doreau sa faca (aici vorbesc de varianta in 2)
Ce-mi mai place spre deoasebire de Le Havre e ca aici vezi cum iti creste domeniul, ai o harta, etc. Acolo doar etalai niste cladiri.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”