De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edition)

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edition)

Post: # 25813Post imba
23 Apr 2012, 15:05

A Game of Thrones: The Boardgame (Second Edition)

from http://www.boardgamegeek.com/image/1077906
Box Cover


Experienta: ~5 de jocuri
Cuvinte cheie: Diplmatic, Brutal, Strategic
Regulile se gasesc online aici.

Componente :tu: :tu:

Alt joc de la FFG si alte componente superbe. In cutie vom gasi asa: O tabla enorma de joc cu artwork nou fata de prima editie, figurine in 6 culori pentru cele 6 case cu o finisare marmorata, tokenuri de toata marimile, fiecare cu intrebuintarile lui, player screens pentru protectia anumitor informatii, carti pentru joc si un manual foarte bine detaliat. Insert-ul este in clasicul stil FFG, respectiv ar putea foarte bine sa fie aruncat dupa deschiderea cutiei fiindca nu ajuta absolut deloc la depozitarea ulterioara a componentelor. In rest, cartonul este gros si cartile au acelasi finish exemplar cu care ne-a obisnuit compania. Singura problema ar fi cea a culorilor care mi se pare ca, desi sunt mai inchise (gritty) decat cele din prima versiune, se vad mult mai greu pe harta, in special figurinele de la Martell care sunt un portocaliu inchis pe un maro ciudat al hartii. Sabiutaaaa!

from http://www.boardgamegeek.com/image/1246210
Ce e in cutie


Grafica :tu:

Grafica este foarte potrivita pentru tematica pe care jocul incearca sa o transpuna, dar comparatiile cu prima editie sunt inevitabile. Aici este o chestiune de gust, dar culorile din prima editie, cu toata ca pareau mai...copilaresti, imi plac mai mult. Culorile alese pentru a doua editie sunt mai putin fericite, toti jucatorii avand o tenta mult mai inchisa si mai greu de vazut si de deosebit la o aruncatura neatenta de ochi pe harta inchisa la culoare. Artwork-ul de pe carti, player screens si alte componente este in principal imprumutat din LCG-ul cu acelasi nume si este, in general, foarte tematic si potrivit. In rest, diverse addon-uri de la prima editie sunt deja printate pe harta (ex: porturi) si atunci este mai usor sa joci direct cu toate bunatatile. Ce dragut arata meeplesii astia rosii!

from http://www.boardgamegeek.com/image/1134205
In Play


Explicarea regulilor :tu:

Manualul are 39 de pagini foarte bine detaliate si cu poze mari care ajuta jucatorii noi sa inteleaga in 1-2 citiri cum se desfasoara jocul. FAQ este destul de plapand la doar 3 pagini mici (A5 cred?). Explicarea regulilor prima data poate sa fie destul de challenging pentru ca nu pot fi sarite etape pe care jucatorii sa le invete pe parcurs si toate elementele mi se pare ca au o importanta egala adica mare. Astfel, aceasta etapa poate dura chiar si 30 de minute cu jucatori noi si foarte probabil tot vor mai exista 1-2 intrebari. O data intelese regulile, ele par intuitive si jocul decurge destul de rapid. Asta cu flacarica ce ziceai ca face?

from http://www.boardgamegeek.com/image/1212249


Dificultate de joc :td: :tu:

Setup-ul este destul de lungut, dar se mai poate scurta cu o buna organizare. Toata lumea trebuie sa isi sorteze unitatile, tokenurile si sa isi pozitioneze unitatile la inceput dupa cum se arata pe player screens. Asta poate lua intre 5 si 15 minute in functie de cum sunt aranjate piesele. Dupa aceea, daca jucatorii sunt buni cunoscatori ai regulilor, in aproximativ 3-4 ore jocul se va fi terminat prin una din cele 2 conditii de victorie. Jocul se bazeaza enorm pe jucatori si pe modul in care acestia incheie diverse intelegeri intre ei, ca pe urma sa le respecte mai mult sau mai putin (ajutati de token-urile de ordine) si astfel sa incerce sa castige tronul din Westeros. Nu pot sa subliniez indeajuns cat de important este ca jucatorii sa fie toti cu acelasi tel in minte, pentru ca altfel se poate ajunge ca unul dintre jucatori sa dea jocul altuia sau sa fie in situatia de a alege care dintre 2 jucatori castiga, iar acest lucru este deranjant dupa 3 ore de joc. Jocul rasplateste strategul, dar totodata exista posibilitatea de a adauga si o doza de noroc cu cartile de Tides of Battle, dar eu prefer sa joc fara ele. Exista foarte multa informatie libera, dar si o doza mare de bluf, astfel incat sa nu fii niciodata 100% de rezultat. Bineinteles, daca sunt toti cei 6 jucatori si mai sunt si fani ai seriei cu acelasi nume ca jocul, succesul este garantat si jocul va straluci la adevarata sa valoare. [/i]

from http://www.boardgamegeek.com/image/1169520
Tura 2 si deja este aglomeratie


Satisfactie si rejucabilitate :tu: :tu:

Satisfactia dupa 3 ore de joc in care ai reusit sa iti joci pe degete dusmanii si aliatii este de necomparat cu nimic altceva. Acestea fiind zise, jocul risca sa para samey, deoarece exista 2-3 deschideri pe care as risca sa le numesc clasice, dar dupa primele 2 ture lucrurile iau o intorsatura noua de fiecare data. Pe langa asta, mai sunt si restul de componente optionale (Tides of Battles) care adaugate fac sa fie aproape alt joc (de la o calculare la sange rece ca o sa castig la diferenta de macar 1 punct de forta, sa pierzi cu vreo 2-3 si sa trebuiasca sa iti sacrifici si 2 unitati pentru ca nu ai tras ce carte trebuia).

from http://www.boardgamegeek.com/image/1046440


Keeper sau stinker?

Cu toate ca nu am jucat de cate ori as fi dorit jocul asta, nu cred ca voi refuza vreodata o invitatie, mai ales in termenii descrisi mai sus. Pentru mine jocul este un keeper, mai ales in aceasta varianta cu niste imbunatatiri necesare fata de prima editie. In alta ordine de idei, nu stiu de ce FFG nu a profitat de pe urma serialului si a facut acest reprint de abia dupa ce s-a terminat, in conditiile in care, jocul nu se gasea nici unde pe timpul serialului. Eu cred ca toti fanii lucrarii lui nenea George R. R. Martin (La multi ani! :) ) sunt datori sa incerce macar acest joc.

Nota finala pentru impresia artistica: 16/20

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25816Post suf
23 Apr 2012, 15:27

Preordered si e pe-aproape, deja ii simt mirosul in vant.

Partea cu toti jucatorii sa aiba acelasi tel e valabila la toate jocurile (poate exceptie facand unele economice). Usor de zis, greu de facut.

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25817Post imba
23 Apr 2012, 15:28

Ma refeream la faimosul citat "In a Game of Thrones there is no middle ground. You win or you die." Ca sa nu mai fie, lasa ca castiga X, dar eu ies pe 2-3-4

User avatar
suf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2708
Joined: 30 Jul 2010, 17:16
Location: Timisoara

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25823Post suf
23 Apr 2012, 15:36

Sa moarrrraaaa dusmanu'!

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25844Post alexddumitru
23 Apr 2012, 22:41

Frumos review pentru un joc pe care multi il vor. Dar sa stii imba ca serialul nu s-a terminat, sezonul 2 e in curs si merita vazut :)

User avatar
imba
King Meeple
King Meeple
Posts: 836
Joined: 18 Jul 2010, 04:15
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25846Post imba
23 Apr 2012, 23:13

Era ideea ca au ratat startul. La sezonul 2 o sa ma uit cand l-or termina si pana acum am inteles de la diversi oameni care au citit cartea si s-au holbat la primele 3-4 episoade ca e sub sezonul 1.

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25905Post VickdaReaper
24 Apr 2012, 16:58

Freeleecher mic ce esti... Fara sa fiu dintre cei care au citit cartea, mie mi se pare ca sezonul acesta este cel putin la fel de bun ca si cel anterior. :)
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25940Post Keyser
25 Apr 2012, 16:18

VickdaReaper wrote:Freeleecher mic ce esti... Fara sa fiu dintre cei care au citit cartea, mie mi se pare ca sezonul acesta este cel putin la fel de bun ca si cel anterior. :)
Eu am vazut primul sezon si mi s-a parut superb. Apoi, intre sezoane, am citit cartile. Acum sezonul doi mi se pare mai slab decat primul stiind nivelul detaliilor din carti. in plus, nici firul epic nu e fidel respectat ... e un pic comercial filmul.

Insa asta nu inseamna ca e un serial prost, dimpotriva, mi se pare unul foarte bun ... doar ca nu e la nivelul cartilor. (ceea ce se intampla cu toate ecranizarile).

On-topic:
Jocul imi place foarte mult. Insa, cum a zis si Imba, conteaza foarte mult cu cine joci. Jucatorii trebuie sa fie ca si caracterele din carte: "So venomous they could eat the Borgias"
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25941Post MandrulDuce
25 Apr 2012, 17:18

Zicetimi un singur film facut dupa o carte care a depasit nivelyl cartii. Dp meu d vedere, daca transmite ideea generala si feelingul cartii, si-a atins scopul.

P.S. Mie mi sa parut foarte slab jocul. Genul de il joci o data si e suficient

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

Rautz

Re: De Gustibus - A Game of Thrones: The Boardgame (2nd Edit

Post: # 25942Post Rautz
25 Apr 2012, 17:26

Take your pick:
http://www.shmoop.com/news/2010/06/21/m ... ions-book/
http://www.complex.com/pop-culture/2011 ... n-the-book
http://flavorwire.com/164039/10-movies- ... n-the-book

Poate nu vei fi de acord cu toate dar in mod sigur sunt multe filme mai bune decat cartile.

Preferatul meu este:
Francis Ford Coppola’s The Godfather may very well be the greatest film ever made. Mario Puzo’s The Godfather is, well, not the greatest book ever written


Am citit A Game of Thrones exact cat se intinde primul episod si m-a facut sa-mi doresc sa citesc cartile, dar sa nu ma uit la serial pana nu le citesc.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”