Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
criss

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 32321Post criss
26 Dec 2012, 11:08

Mono, sa ne scrii cum ti s-a parut Hannibal. Sper sa nu te dezamageasca din nou factorul noroc, care la inceput nu-mi placea nici mie la jocuri, ulterior insa am inceput sa-l apreciez (intr-o cantitate rezonabila) pentru ca da sanse de cistig si unui jucator mai slab.

Daca ai jucat atitea jocuri la CC:Napoleonics inseamna ca nu este ca si CC:Ancients si imi pare bine ca nu l-am cumparat. Cu CC:Ancients, R. Borg a adus la perfectiune stilul de joc C&C. Din pacate interesele comerciale l-au facut sa altereze un regulament ce ajunsese atit de bun. Imi mentin invitatia de a juca impreuna online Ancients, cred ca o sa-ti placa mult mai mult. Ancients este un bun inlocuitor pentru mine si a jocurilor de razboi cu miniaturi, gen Warhammer Fantasy Battle si va fi un joc pe care-l voi juca intotdeauna cu placere.

User avatar
Mono
King Meeple
King Meeple
Posts: 772
Joined: 04 Dec 2011, 08:26
Custom Rank: Cylon Leader
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 32352Post Mono
26 Dec 2012, 23:05

Am jucat azi cu Cristina Hannibal. Nu i-a placut, de ce sa mint :cry: A plans cand a pierdut o batalie desi avea unitati in plus si carti in plus si de toate, si a pierdut si cam multe unitati pe "retreat table". Apoi m-am simtit increzator, asa ca am atacat eu, si a fost randul meu sa plang :lol:

Mie mi-a placut foarte mult, ai 10 lucruri pe care ai vrea sa le faci, dar nu poti deodata, tre sa ai grija si la majoritatile pe regiuni, si sa te aperi, si sa nu dai prilej la un contraatac de proportii. E greu cu Cartagina, pentru ca romanii iti scufunda navele, pun cate 5 unitati pe tura, Hannibal isi pune 1, si inca 3 aiurea... Dar Hannibal e mult mai puternic ca orice general roman, si daca are si elefanti (ceea ce are), taie carti de batalie de la romani. E un fel de Rambo cu elefanti :lol:

Foarte bun jocul. Daca pot alege il pun pe masa inainte de TS sau POG.

Deci, cine vrea sa se joace cu mine? :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 32363Post MandrulDuce
27 Dec 2012, 09:05

La Hannibal dupa parerea mea sistemul de combat este facut inteligent. Intr-adevar, decartezi banal niste carti. Insa mi se pare o forma de abstractizare ok. In principiu, cel mai slab nu este avantajat deloc si in 90% din timp va pierde. Un sistem mai complex de combat ar oferi un joc mai "meaty" si o experienta mai imersiva. Nu stiu insa daca ar fi benefic sau nu.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

vallentino

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40086Post vallentino
23 May 2013, 18:17

Pacat ca lipseste din lista unul din cele mai bune jocuri de acest gen. E vorba de Conquest of the empire( 1 si 2)

meeshoo

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40566Post meeshoo
10 Jun 2013, 02:55

A jucat cineva Memoir '44? Vroiam sa il iau si nu eram sigur...

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40572Post danielM
10 Jun 2013, 10:06

Memoir 44 este un joc foarte bun daca vrei un joc de razboi ''light'' , dar cu destula strategie, in care luptele se duc la scara mica, la nivel de unitati, urmand evenimentele petrecute de la debarcarea din Normandia. Este recomandat incepatorilor si nu numai; dar daca cauti un joc de razboi mai serios, nu cred ca Memoir este tocmai alegerea potrivita.

meeshoo

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40587Post meeshoo
10 Jun 2013, 15:12

Merci mult de raspuns.

Ca si war-games am jucat pana acum (nu stiu daca se califica pentru ca sunt fantasy): Warcraft the board game, War of the Ring, Risk 2010 AD (pe astea 3 le am eu) si Game of Thrones, Axis and Allies cu niste prieteni. Problema e ca astea mai complexe nu prea gasesc cu cine sa le joc des, asadar ma gandeam la ceva mai light, poate o conving si pe nevasta-mea :). Daca zici ca Memoir e mai light, inseamna ca e exact ce imi trebuie :P

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40590Post danielM
10 Jun 2013, 15:50

Cu placere; e mai light cu siguranta decat aproape toate dintre jocurile enumerate de tine, arata bine, scenariile introduc unitatile in mod treptat, la fel si diferitele tipuri de terenuri; per total e un joc reusit

Rautz

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40591Post Rautz
10 Jun 2013, 15:53

Chiar in primul post se vorbeste despre acest joc (si multe altele)
Locul 13. Memoir '44

from http://www.boardgamegeek.com/image/1264392


imaginea reda felul in care joc, folosind contoare, dar jocul original contine miniaturi

Complexitate: usoara
Tipul: tactic, card-driven, squad-level WWII
Producator: DOW
Impresii:
Un joc tactic foarte placut de jucat si usor de invatat, ideal pentru incepatori sau pentru cei ce vor sa joace ceva rapid, fara dureri de cap. Are o rejucabilitate imensa gratie sutelor de scenarii disponibile gratuit pe internet.
Ce nu-mi place la acest joc este faptul ca multe jocuri sunt decise de noroc, mai putin de cartile de joc cit de zaruri. Ma refer la jucatori cu aceeasi experienta de joc, altfel jucatorul mai bun va invinge in majoritatea cazurilor. De asemenea, cartile de joc nu au designul inteligent din CC:Ancients si astfel apare des situatia in care unitati dintr-o zona a tablei sa ramina neajutorate, fara carti de joc care sa permita actionarea lor. Scenariile nu sunt balansate, favorizeaza de obicei una din parti, de aceea se recomanda a se juca acelasi scenariu de doua ori, cu schimbarea taberei si totalizarea rezultatului.
Majoritatea sesiunlor sunt placute si distractive. Toate unitatile (prin "toate" a se intelege cele trei - lol) trag la distanta, terenul poate fi folosit
in scop defensiv foarte eficient, toate acestea ducind la posibiltati tactice variate. Dar stiinta jocului consta in utilizarea inteligenta a cartilor de joc.
De exemplu, jucatorul care joaca la fiecare mutare cea mai buna carte pe care o are are sanse mari sa piarda jocul.

jakkal

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40593Post jakkal
10 Jun 2013, 17:07

meeshoo wrote:asadar ma gandeam la ceva mai light, poate o conving si pe nevasta-mea :). Daca zici ca Memoir e mai light, inseamna ca e exact ce imi trebuie :P
Sotia mea este partenerul/adversarul obisnuit la Memoir '44 :)

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40600Post fl0po
10 Jun 2013, 20:20

jakkal wrote:
meeshoo wrote:asadar ma gandeam la ceva mai light, poate o conving si pe nevasta-mea :). Daca zici ca Memoir e mai light, inseamna ca e exact ce imi trebuie :P
Sotia mea este partenerul/adversarul obisnuit la Memoir '44 :)
si eu pot spune ca sotia mea e adversarul obisnuit la razbele...si noi nici macar nu avem jocul....deci, vrei razboi? facem si fara joc...
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40602Post 26octombrie
10 Jun 2013, 21:28

subscriu! Dupa zece ani nu-ti mai trebe jocul :lol:

meeshoo

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40616Post meeshoo
11 Jun 2013, 10:03

@Rautz - scuze, chiar am citit toate descrierile, dar cumva am sarit peste titlul jocului (nu ma intreba cum, probabil oboseala) :)

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40662Post dmx85
12 Jun 2013, 16:05

exista vreun joc similar cu Paths of Glory, dar mai putin complicat si care sa nu dureze o vesnicie?

criss

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40671Post criss
12 Jun 2013, 20:29

dmx85 wrote:exista vreun joc similar cu Paths of Glory, dar mai putin complicat si care sa nu dureze o vesnicie?
Da, se numeste "A House Divided" (am scris despre el pe pagina anterioara).
Si eu l-am cumparat pentru aceleasi motive.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 40860Post dmx85
19 Jun 2013, 13:18

mersi. O sa-l caut si eu...

criss

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 46485Post criss
14 Nov 2013, 22:49

A mai trecut un an... :shock:
Am reactualizat lista cu jocurile de razboi din colectie, in ordinea preferintei.
Aceasta lista difera oarecum de ordinea jocurile pe care le consider a fi cele mai bune,
ca exemplu, stiu ca ASL este cel mai bine joc de razboi construit vreodata (asa zisul "ultimate wargame"),
dar inca nu am ajuns sa-l stapinesc suficient de bine, necesitind un indelungat timp de invatare.
Sunt sigur ca ASL va ajunge in virful listei in anii ce vin.
Am pus si scurte comentarii cu caracterizari sau care sa justifice eventualele schimbari sau aparitii noi.
Pentru descrierile detaliate si imagini ale jocurilor puteti accesa prima pagina a acestui topic.

1. Commands & Colors: Ancients (English second edition)
(cel mai "placut de jucat", combinatia perfecta intre simplitate si adincime/rejucabilitate.
Simuleaza superb luptele din perioada antica.)

2. Lock 'n Load: Band of Heroes (Second Edition)
(substitutul ideal pentru ASL, cu mare complexitate/rejucabilitate si naratiune)

3. Advanced Squad Leader Rule Book (Second Edition) - ASL
(cel mai bun/complex joc tactic hex&counters, un manual de sute de pagini care poate simula orice s-a petrecut in WWII)

4. Beyond Valor: ASL Module 1 (Multi-Man Third Edition)
(tot ce trebuie pentru a acoperi armatele germane si ruse, tone de unitati si harti)

5. Napoleon's Triumph (English first edition)
(un sistem genial al manevrelor pozitionale care te face sa te simti un general)

6. Commands & Colors: Napoleonics (First Edition)
(aproape la fel de bun ca Ancients, dar sistemul C&C se potriveste mai bine cu Ancients)

7. Combat Commander: Europe (Second Printing)
(cel mai bun joc tactic pentru cei ce prefera sa comande unitatile prin intermediul cartilor de joc)

8. Breakout: Normandy (L2 Deluxe Edition)
(cel mai bun joc WWII de tip area-control, tensiune si tactica pura)

9. Song of Blades and Heroes
(cel mai bun joc skirmish fantasy cu miniaturi; buget/spatiu/timp-de-joc redus, imensa compatibilitate la miniaturi)

10. De Bellis Antiquitatis (Version 2.2) - DBA
(un sistem gratuit grozav cu miniaturi ce emuleaza orice batalie antica; arata superb pe masa; trebuie pictat)

11. Conflict of Heroes: Awakening the Bear! Russia 1941-1942 (English first edition)
(micile mecanici "eurogame" trag in jos un joc tactic de altfel foarte bun!)

12. Hordes of the Things (Wargames Research Group Second Edition) - HOTT
(varianta fantasy a lui DBA; regulament de asemenea gratuit)

13. Hammer of the Scots (Third Edition)
(cel mai bun joc cu blocuri, original si foarte interesant in desfasurare si asimetric)

14. Paths of Glory (English Deluxe Edition; Fourth Printing)
(cel mai bun/complex CDG strategic/operational WWI; o partida poate dura lejer 10 ore de joc)

15. A House Divided (English third edition)
(cel mai placut joc operational, perioada ACW, cu parfum de PoG dar mult mai accesibil si rapid)

16. Infinity: A Skirmish Game (English Revised second edition)
(tactica SCI-FI cu miniaturi la nivel inalt, regulament gratuit; il joc folosind citeva miniaturi de W40k)

17. No Retreat! The Russian Front (GMT Deluxe edition)
(un joc foarte original ce combina strategia cu tactici hex&counters)

18. Memoir '44
(cel mai bun joc de razboi tactic pentru incepatori)

19. Hannibal: Rome vs. Carthage (Valley Games edition)
(CDG strategic cu elemente operationale, asimetric; nu sunt inca sigur in ceea ce priveste rejucabilitatea)

20. Advanced Squad Leader: Starter Kit #1 (ASLSK1)
(o buna modalitate de a invata ASL si a juca mici scenarii de infanterie; rejucabilitate oarecum limitata)

21. War of 1812 (Columbia Games second edition)
(joc cu blocuri foarte placut si accesibil)

22. Warhammer (Eighth Edition) aka Warhammer Fantasy Battle
(joc fantasy cu multe miniaturi, superb d.p.d.v. vizual dar foarte costisitor)

23. War of the Ring (second edition)
(CDG strategic foarte tematic si asimetric)

24. Warhammer Fantasy Battle: Battle For Skull Pass (English first edition)
(cel mai bun starter set de WF, tone de "bunatati" in cutie)

25. Twilight Struggle (English Deluxe edition 2009)
(CDG bun fara factor operational cu rejucabilitate oarecum limitata de cunoasterea cartilor de joc)

26. Song of Drums and Shakos
(varianta napoleoniana la "Song of Blades and Heroes", o idee mai simplu)

27. Napoleon: The Waterloo Campaign, 1815 (Third Edition, second printing)
(joc operational cu blocuri, necesita printarea unei harti mai mari)

28. Warhammer Fantasy Battle: The Island of Blood (English first edition)
(cel mai recent starter set de WF)

29. The First World War (English edition)
(varianta simplificata la Paths of Glory, de acelasi autor)

30. Glory III (First edition)
(joc tactic hex&counters ACW cu mecanici oarecum invechite)

31. Field Commander: Rommel (Dan Verssen Games First Edition)
(joc solitaire; foarte greu de invins AI'ul; rejucabilitate oarecum limitata)

32. Pocket Battles: Elves vs. Orcs (First edition)
(mare portabilitate, ofera inclestari tactice scurte, rejucabilitate oarecum limitata de invatarea unor combinatii)

Ca sa trag o linie, consider urmatoarele jocuri ca "must have" pentru orice wargamer: C&C:A, ASL (sau LnL:BoH ca substitut) si NT
(chiar si CC:E primeste o mentiune). Pentru amatorii de strategie, PoG si B:N. Pentru incepatori, Memoir '44 este un excelent start.
Pentru cine prefera jocurile cu miniaturi: "Song of Blades and Heroes" (fantasy), DBA (ancients) sau Infinity (SF). Toate trei sunt
skirmish (folosesc doar citeva miniaturi), timp de joc rapid, spatiu de joc mic, investitie financiara mica spre zero dar cu
posibilitati tactice foarte mari.

Jocuri remarcabile care nu apare in lista (cele cu * intentionez sa le achizitionez):
1. Up Front (un fel de ASL doar cu carti de joc - retiparit luna asta, mult asteptat de fani)
2. Combat Commander: Pacific (aproape la fel de bun ca si CC:E)
*3. Advanced Squad Leader: Starter Kit #3 (cel mai bun dar si complex din seria Starter)
*4. Advanced Squad Leader: Starter Kit #2
5. Warhammer 40k (pentru cei ce prefera universul SF; chiar mai costisitor decit WF)
*6. Ambush! (un joc solitaire foarte bun - din pacate OOP)
7. D-Day at Omaha Beach (un joc solitaire foarte bun)

Happy wargaming! :-)

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 46593Post Chuckila
18 Nov 2013, 17:37

Mersi mult Cristi, interesant de vazut cum se modifica gusturile oamenilor odata cu trecerea timpului. Astept cu interes urmatorul tau update.

criss

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 46727Post criss
20 Nov 2013, 21:18

Pentru cei ce vor sa invete Lock 'n Load: Band of Heroes
sau sa-si aduca aminte regulile de baza:


criss

Re: Un top al Jocurilor de Razboi si citeva impresii

Post: # 47884Post criss
19 Dec 2013, 11:25

BattleLore (Second Edition) se pregateste pentru a intra in lista.
Image
Complet diferit de primul, noul BL este un joc ce seamana foarte mult cu jocurile de razboi cu miniaturi. Acum obiectivele conteaza, nu cantitatea de plastic eliminata, scenarii semi-aleatoare, fiecare unitate are abilitatile ei, jucatorul alege cu ce unitati intra in lupta (dupa un sistem de puncte), o unitate slabita nu mai are aceeasi forta, conteaza moralul, apare battle-back-ul din Ancients s.a.m.d.
Si ce-mi place cel mai mult este ca, spre deosebire de primul BL, miniaturile sunt cu adevarat fantasy.
Mai multe aici:
http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... 247&esem=1

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”