Despre Card-Game-uri

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Rautz

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 35549Post Rautz
20 Feb 2013, 16:12

Eu astept sa-l cumpere mai multa lume si poate reusim sa facem niste mici concursuri (4-8 oameni), la inceput cu Core Set, apoi poate si cu extensii.
Daca tot exista Campionat Mondial de asa ceva de ce n-ar exista si niste mici competitii locale?

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 35564Post Minel
20 Feb 2013, 19:33

Yes please. :)
Un prieten cu care il joc a zis ca si-l cumpara si el in momentul in care se vor anunta concursuri locale.

Rautz

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 35578Post Rautz
20 Feb 2013, 23:06

A zis si MandrulDuce ca e interesat, o sa stabilesc maine detaliile cu el si poate organizam ceva micut, cu Core Set momentan.

singerete

Re: Despre Card-Game-uri

Post: # 35619Post singerete
21 Feb 2013, 12:54

Since si eu sunt foarte curios de Netrunner dupa ce-am discutat de curand cu Chuckila la telefon si mi-a zis intamplator de joc. Mai ales ca mi-a zis ca unul din producatori este Richard Garfield tatal MtG-ului (care este de departe jocul meu favorit din toate punctele de vedere). M-am documentat pe internet si acum astept momentul "financiar" de a-l achizitiona.

Leagat de MTG, conteaza foarte foarte mult de tipul de deck care-l ai/joci. Sunt deck-uri aggro care sunt total diferite ca strategie si mod de joc fata de deck-urile de control. In general Intro-Pack-urile sunt deck-uri bune pentru incepatori sau casual playeri, dar deck-urile competitive (in functie de format) pot sa fie extrem de eficiente la ce fac. Sunt de exemplu combo-deck-uri care iti castiga meciul in tura 2. E aberant ce poti face daca-ti construesti deck-ul bine.

De asemenea exista mai multe win conditions si-n jocul asta, nu doar damage-ul direct. Un alt exemplu de win cat de cat clasic este mill-ul (adica sa-l lasi pe adversar fara carti in library). Dar pe langa acestea 2 mai clasice, exista si win con-uri alternative date de anumite carti, ca in exemplele de mai jos:

ImageImageImageImage

Pentru partea de casual, unde sa nu investesti constant, recomand formatul EDH sau Commander (e unul si acelasi format) cautati pe google. E super fun, super multe combinatii si se poate juca de la 2 pana la x jucatori. Foarte casual si foarte faine interactiunile.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”