Review-uri "boardgamers.ro"

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91474Post rabesandratana
12 Oct 2018, 12:47

Nice, buna recenzie! Da, m-a surprins placut Bunuri Regale, dar dintre jocurile de carti ale lui Pfister, prefer Port Royal iar adevarata sa capodopera, e Great Western Trail.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91702Post omucu
18 Oct 2018, 16:43

Lui Sebastian îi place Terraforming Mars. Îi place mult. Sebastian a scris despre Terraforming Mars acum vreo 2 luni, odată cu relansarea siteului boardgamers.ro. Dar lui Sebastian îi place atât de mult Terraforming Mars că nu i-a fost destul. Așa că a jucat Terraforming Mars și cu extensii, chiar cu toate apărute până acum. Deocamdată a scris despre prima, Hellas & Elysium, o extensie care, culmea, i-a plăcut!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91703Post adelindumitru
18 Oct 2018, 17:27

Sunt confuz, tu esti Sebastian?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91707Post DanielIndru
18 Oct 2018, 19:07

Toti suntem Sebastian.

Nu, stai, ala era Spartacus.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91709Post Corwin
18 Oct 2018, 19:34

Nu a luat-o chiar așa pe ulei Mihai. Sebastian e o persoană care contribuie reviewuri cât timp Mihai se joacă. ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91710Post omucu
18 Oct 2018, 19:48

adelindumitru wrote:
18 Oct 2018, 17:27
Sunt confuz, tu esti Sebastian?
Nope, Sebastian e un tip care scrie recenzii mai bine decat am reusit eu vreodata, le scrie pe boardgamers.ro si nu are cont pe forum (cel putin deocamdata). A mai scris in trecut la Esquire, FHM, Playboy si Decat o revista (printre altele). Dau eu share la recenziile scrise de el, dar incerc sa fiu cat de clar posibil ca nu sunt scrise de mine, desi m-as mandri cu asa texte.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91734Post omucu
19 Oct 2018, 12:26

Ca să nu mai fie confuzii între mine și Sebastian, am mai scris și eu o recenzie, de data aceasta la Axio, un abstract semnat de Reiner Knizia și disponibil în România prin oxygame(noul nume al celor de la cutia.ro). Fiți blânzi cu mine, e prima mea recenzie după o pauză de 3 ani și jumătate.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91743Post Corwin
19 Oct 2018, 14:53

Inca n-am apucat sa joc nici Ingenious, dar intr-adevar asta pare mai family friendly. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91744Post VZQ
19 Oct 2018, 15:07

Mi-a placut prezentarea, felicitari! ;)
Hm... maybe... partea grafica este un pic prea abstracta pentru gustul meu, dar placutele si piramidele cumva ma duc cu gandul (departe) la Qin, unul din jocurie preferate so...

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91956Post omucu
29 Oct 2018, 10:47

In perioada Halloween-ului, Sebastian a ales să scrie despre Mysterium, jocul ce pare rezultatul unei aventuri de o noapte între Dixit și Cluedo.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91957Post rabesandratana
29 Oct 2018, 11:02

Sebastian: "După cum probabil ai intuit deja, Mysterium își trage seva din două titluri arhicunoscute, Cluedo și Dixit, însă prin câteva inovații cheie reușește să le surclaseze."

Aici nu sunt deloc de acord cu faptul ca Mysterium surclaseaza Dixit. Pe Cluedo da, ii da clasa dar lu` Dixit, nici in 1000 de ani. Spun asta din experientele pe care le-am avut cu aceste jocuri. Am jucat Dixit cu persoane diferite si absolut toti s-au simtit bine si le-a placut acest joc minunat, dar cu Mysterium, orice partida am avut, indiferent de oamenii cu care am testat, au fost experiente mai mult dezamagitoare decat bune. Doar 2 persoane au avut curajul sa ia rolul fantomei in locul meu si li s-a parut destul de greu sa dea indicii, toti ceilalti de la masa se plictiseau pana ce "fantoma" reusea sa gaseasca cele mai bune solutii in cartile pe care le avea, ca sa le inmaneze fiecaruia si uite asa fiecare se apuca de cu totul altceva, unu pleca de la masa de plictiseasa sa mai "rontataie ceva" sau sa isi mai puna un pahar cu ceva lichid, altii se apucau de diverse discutii care nu aveau nicio treaba cu jocul si ii atrageau si pe ceilalti in subiect, asa ca nici naiba nu mai era atent la joc si se ducea naiba toata atmosfera si cand reusea fantoma sa puna cap la cap toate indiciile, deja ceilalti erau prea deconectati si parca jucau doar asa, ca sa terminam partida.

Grafica de nota 10, tematica buna, in teorie un joc foarte bun dar in practica, dezamagitor. Mie si fratelui meu ne-a placut, dar am fost singurele persoane care au gasit ceva bun la acest joc. Cu Dixit, e insa alta poveste. Acolo nimeni nu se plictiseste, nimeni nu se apuca de alte discutii, nu se ridica de la masa. totul e o veselie si buna-dispozitie.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 91958Post VZQ
29 Oct 2018, 11:18

rabesandratana wrote:
29 Oct 2018, 11:02
Cu Dixit, e insa alta poveste. Acolo nimeni nu se plictiseste, nimeni nu se apuca de alte discutii, nu se ridica de la masa. totul e o veselie si buna-dispozitie.
Nu as juca Dixit, nici sa ma platesti! Bleah! Nici Mysterium nu este in mod normal genul meu de joc, dar daca ar fi sa aleg intre cele 2, fara nici o ezitare, as juca Mysterium. So... de gustibus... :)

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 92003Post dmx85
30 Oct 2018, 15:24

Din experientele mele, Dixit a fost hit or miss, dar de cele mai multe ori lumea de la masa nu a ramas incantata de el. Si cu Mysterium am avut experiente mai proaste cu unele grupuri, dar per total feedback-ul a fost mai bun. Mie imi plac amandoua, dar Mysterium imi place mult mai mult. Imi place mult mai mult sa joc rolul fantomei intrucat e mai provocator. Singurul dezavantaj pe care il vad la Mysterium este setup-ul anevoios care plictiseste si sperie in acelasi timp non-gamerii.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 92121Post omucu
02 Nov 2018, 17:12

Știu că multă lume de pe forum a jucat deja Concordia și sunt curios ce părere au de părerile lui Sebastian legate de el. Nouă ne place foarte mult și îl considerăm unul din cele mai bune jocuri scoase în limba română până acum.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 92700Post omucu
16 Nov 2018, 17:52

Șeriful din Nottingham e unul din cele mai bune jocuri de bluff de pe piață. Nouă ne-a plăcut mult așa că acum avem și recenzie pe site. Să o citiți și voi, să învățați cum se face contrabanda adevărată.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 92702Post rabesandratana
16 Nov 2018, 19:30

L-am avut, e un joc fun. Dar dupa cateva partide cu acelasi grup, isi cam pierde din farmec si din elementul surpriza, motiv pentru care a.plecat din colectie.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 92704Post VZQ
16 Nov 2018, 21:33

Recenzia, buna, nimic de zis :) Jocul, bunicel si el - dar prefer Coup :)

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 92707Post omucu
17 Nov 2018, 07:30

rabesandratana wrote:
16 Nov 2018, 19:30
L-am avut, e un joc fun. Dar dupa cateva partide cu acelasi grup, isi cam pierde din farmec si din elementul surpriza, motiv pentru care a.plecat din colectie.
Multe party games se simt așa. Dar după o pauză de câteva luni redevin la fel de atrăgătoare și cu același grup.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 93200Post omucu
03 Dec 2018, 19:13

După o foarte scurtă pauză cauzată în principal de Zilele jocurilor, Sebastian revine cu o nouă recenzie, de data asta Azul - Stained Glass of Sintra. Dacă ai jucat primul Azul și ești curios care e șmecheria cu ăsta nou, nu-ți pot recomanda o lectură mai bună de atât.

User avatar
omucu
King Meeple
King Meeple
Posts: 891
Joined: 28 Dec 2010, 10:56
Custom Rank: Meeple-șef la boardgamers.ro
Location: Tg-Mures

Re: Review-uri "boardgamers.ro"

Post: # 93653Post omucu
19 Dec 2018, 13:34

NEOM arată dubios pe dinafară, nu e spectaculos nici pe dinăuntru. Dar se joacă aproape la fel ca 7 Wonders, cu tile placement în orașul propriu ca bonus. Are un pic din feelingul lui SimCity, dar condensat în aproximativ o oră, poate și mai puțin după ce știe toată lumea ce face toate clădirile. Merită îndreptată atenția spre el dacă ți-a plăcut 7 Wonders.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”