Video-review Cyclades

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
adixor

Video-review Cyclades

Post: # 7198Post adixor
03 Sep 2010, 17:18

Bogdan Pocol a realizat (pentru concursul Taraba de Jocuri si BoardGamesBlog) un video-review care arata foarte bine!

NVkTPR58Kig

In acelasi stil gasiti si un promo pentru TdJ pe canalul de youtube al sau (bogdanpocolmovies). Ce parere aveti? Sa curga feedbackul :) Feedbackul meu e ca tehnic arata foarte bine si nu prea am vazut sa se faca asa ceva pana acum, doar ca este prea scurt si la unele slide-uri nu am timp sa citesc textul. In rest, e foarte atragator vizual si ar da bine la incepatori (ca tot vorbeam de popularizarea fenomenului). Clar mult mai bine decat un dolofan plictisitor care vorbeste juma de ora despre Agricola :))

Ar putea fi un inceput promitator pentru o serie de mini-review-uri video pe care as fi onorat sa le prezentam pe forum :) Felicitari!

chrislove

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7200Post chrislove
03 Sep 2010, 17:23

Ideea e deosebita si de laudat. Singura observatie e ca scrisul e f greu de citit: e cam mic si se misca mereu, si se schimba prea repede
Si as fi preferat si ceva sunet...

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7201Post adixor
03 Sep 2010, 17:24

aaah, ce-mi place cand sunt criticate si alte review-uri :)) bogdan, welcome to the club :)

bogdanpocol

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7202Post bogdanpocol
03 Sep 2010, 17:26

mersi frumos :D


Ca nu ma prea pricep la scris reviewuri stiu :P ideea e mai mult de concept nou, de alternativa la clasicele review-uri
Reviewul e o alternativa pt cei care au track de camera sau pur si simplu nu vor sa apara pe "sticla"

criticile sunt binevenite....

stiu ca am gresit la timpi si nu prea apuca lumea sa citeasca si nu am pus muzica pe fundal (asta pt ca imi rupea calitatea in 3)

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7203Post adixor
03 Sep 2010, 17:27

si daca tot suntem aici, si promo-ul la TdJ:

GbbXjQf_LwQ

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7204Post adixor
03 Sep 2010, 17:28

Ca nu ma prea pricep la scris reviewuri stiu :P
ai fi surprins cati oameni zic ca nu se pricep pana incep sa scrie si brusc se pricep neasteptat de bine :) cred ca e mai mult o problema de timp si motivatie si mai putin de frica de esec.

fixpix

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7206Post fixpix
03 Sep 2010, 17:59

E sexos filmul. Bravo!

Aceleasi comentarii le am si eu. Ori e review informativ, si atunci textul trebuie sa fie citibil, ori e reclama, si atunci textul ar trebui sa se rezume la slogane. N-ar strica nici un bumtzi-bumtzi pe fundalul asta dinamic.

Cu ce e facut?

bogdanpocol

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7208Post bogdanpocol
03 Sep 2010, 18:07

Adobe after effects

hai ca incerc un remake cu scris mai mare , cu miscare mai lina pe scris shi neste "tzapurituri" (muzici) in fundal

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7212Post adixor
03 Sep 2010, 19:18

tzaparituri? bumtzi-bumtzi? :))) lol :))

hai sa contribui si eu cu tum-tum-paaaaa-tum-tudum-paaa

bafta la remake si mai vrem. "sexos" e un cuvant excelent.

bogdanpocol

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7218Post bogdanpocol
03 Sep 2010, 21:23

remake-ul e gata

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7219Post adixor
03 Sep 2010, 21:28

PoZTvtlgEz8

fixpix

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7223Post fixpix
03 Sep 2010, 22:36

Comentarii:

- Scris obstructionat de imagine
- Prea multe efecte peste text = ilizibil
- Greseli de ortografie
- Hihihi?!?
- ???
- Eu sint cu Pruteanu. Pe cit posibil evit sa folosesc cuvinte in engleza daca exista corespondent in romana. Nu scriu maus sau uebsait, dar folosesc editura in loc de publisher si control teritorial in loc de area control.

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7226Post adixor
03 Sep 2010, 22:49

nu prea sunt de acord la ultimul punct.. imi suna teribil de groaznic traducerile chestiilor pe care nu le-am facut/impus noi. Daca ei au facut PC-ul sa-i zicem mouse, daca ei au facut boardgameurile, sa-i zicem area control. Daca noi vom face ceva, sa-i zicem pe romaneste.. dar nu o sa facem niciodata nimic.. In astfel de review-uri insa nu m-am lamurit daca e ok sau nu sa folosesc termeni straini, depinde si de target. Daca targetul e lumea de pe forum, sunt ok. Daca targetul sunt cei ce nu prea au idee de jocuri, trebuie facuta in romaneste.

fixpix

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7229Post fixpix
03 Sep 2010, 23:05

E o parere pur personala. Eu nu fac exces de zel, dar daca exista termeni buni, romanesti, de ce sa nu-i folosesti? De exemplu, in textul tau folosesti de 3 ori cuvintul target, cind la fel de bine puteai sa spui tinta. Iti suna teribil de groaznic sa zici tinta? Mie imi suna teribil de groaznic cind cineva vorbeste/scrie amestecind limbile sau facind greseli ortografice. Asa sint eu, mai nazist in ale gramaticii.

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7231Post adixor
03 Sep 2010, 23:23

da, tinta era potrivit. aici intervine englizarea mea (sau cum s-o zice). Pana si "targetul" vine din studiile de marketing ale LOR nu ale noastre. Eu sunt mult mai "libertin" cu chestia asta pentru ca in domeniul meu (it&internet) totul vine din (si trebuie sa ramana in) engleza. 100% din documentatiile citite sunt in engleza, echipamentele pe care operez au SO in engleza, examenele pe care le dau sunt in engleza, etc.

coco

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7243Post coco
04 Sep 2010, 15:25

Aceasta este (cel mult) o reclama la un joc...dar acele cateva fotografii si texte realizate frumos, e adevarat, le numim si il trecem la topicul video review-uri mi se pare cam mult. De fapt maretia acestui review se poate evalua prin comparatia cu reviewul de la roma si agricola. Cati au scris si au laudat acel reviw si cati o fac la acest review. Concluzia: o reclama reusita la un joc. Asteptam video review-urile in adevaratul sens al cuvantului, daca dorim imagini cu jocuri si texte avem destule optiuni, insa o explicatie si o descriere a mecanicii unui joc (in limba romana) asteptam in continuare aici. Ar fi interesant un video review (din ala adevarat) la Mr. Jack. Ce zici domnu Adixor? Revenim la video review-urile normale?

adixor

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7249Post adixor
04 Sep 2010, 16:12

apreciez video-reviewul (sau cum vrei sa-i spui, video-overview-ul) lui bogdan pentru ceea ce este si ce a intentionat sa fie: un overview care arata bine, sumarizeaza punctele esentiale, atrage lumea si este unic la noi prin asta. Pentru aceleasi lucruri ma astept sa fie apreciat de toti, chiar daca eventual criticat pentru anumie aspecte gen lizibilitate, etc. Nu zic sa incurajam orbeste lucruri, dar nici sa dam in cap putinelor eforturi din comunitate.

NU este comparabil cu un video-review complet si nici nu s-a dorit asta. Fiecare din aceste metode are rolul sau in viata. NU o sa atragem nici un jucator de boardgames nou cu review-urile mele, asta e clar dar o putem face cu astfel de prezentari.

bogdanpocol

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7252Post bogdanpocol
04 Sep 2010, 19:08

coco....e dreptul tau sa nu iti placa dar materialul de mai sus nu are si nici nu avea scopul sa concureze cu reviewurile lui adixor.

Se vroia o alternativa (mai simpla) a unui review.
Este adevarat ca exista n imagini cu jocuri si tone de informatii despre ele pe net dar nu toata lumea are timpul sau este dispusa se le caute.
Cei care au timp mai mult se vor uita cu mare drag la reviewurile lui adixor, cei cu timp mai putin sau care nu prea pricep fenomenul vor fi atrasi de pseudo-reviewuri de 1 minut ca cel de mai sus.

Multumesc mult pt comentarii, si sa stii ca apreciez ca l-ai comparat cu o reclama. ( pana ajunge acolo mai are de mancat un pic :D )

User avatar
tasurinchi
King Meeple
King Meeple
Posts: 863
Joined: 13 Jan 2010, 20:06
Location: Brașov

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7253Post tasurinchi
04 Sep 2010, 19:40

Sunt in mare masura de acord cu coco: nu este tocmaI un review (sau, pardon, o recenzie :D ), ci mai degraba un promo sau o prezentare. Asta nu este neaparat un lucru rau, insa, Bogdan, cred ca poti sa faci mai mult de atat. Nu este obligatoriu sa realizezi review-uri filmate precum Adixor. Daca ai alte mijloace de exprimare si alte talente poti foarte bine sa profiti de ele, dar intr-un mod mai creativ. Spre exemplu poti face review-uri grafice/animate in genul lui UvulaBob de pe BGG (cu sau fara voce de pe fundal) ->> http://www.youtube.com/user/UvulaBob. Mijloace ai, important e sa continui si sa evoluezi. Spor!

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Video-review Cyclades

Post: # 7256Post VickdaReaper
04 Sep 2010, 21:21

In opinia mea, prezentarea lui Bogdan este una reusita. Bine, este foarte, foarte succinta pentru un review, dar mie mi se pare draguta. E drept, trebuie indreptate cateva lucruri, iar fixpix le-a enumerat pe toate cele pe care le vad si yo!, dar parerea mea este ca putem vorbi de un material util. Pe mine asa ceva m-ar face curios sa ma interesez mai mult despre jocul in cauza, iar asta mi se pare un lucru bun...

@Bogdan: Daca vrei un sfat de la mine, ai putea sa imbunatatesti prezentarea in felul urmator: Prezinti o poza din joc si o pui in tot ecranul, dupa care o miscorezi intr-o parte si incepi sa adaugi text, linie cu linie (cam ca la o prezentarea ppt pentru la scoala :D), lasand indeajuns de mult timp celui care urmareste sa poata sa citeasca ceea ce vrei sa prezinti. Altfel, prezentarea este foarte... colorata si sclipitoare (bling-bling cum ar spune unii). ;)

Cat despre discutia engleza/romana: avand in vedere ca principala sursa de informatii este BGG, unde gasim Area Control si nu Control Zonal (care suna putin aiurea si nici nu este traducerea corecta), cred ca cel mai bine ar fi sa se puna intai varianta in romana, iar in paranteaza sa fie trecuta varianta "oficiala" in engleza. Asta mai ales pentru ca discutam despre o prezentare facuta prin text. In materialele vorbite ramane la, latitudinea prezentatorului sa aleaga care varianta o indrageste mai mult...

P.S. In plus, avand in vedere ca engleza este (sau ar trebui sa fie) o a doua limba pentru noi in ziua de azi, nu prea vad care sunt problemele...
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”