Kanagawa

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Kanagawa

Post: # 75936Post danielM
29 Dec 2016, 19:06

Image
2 pana la 4 jucatori sunt invitati la scoala de pictura a maestrului Hokusai, pentru a-si demonstra si slefui talentul in Kanagawa, jocul creat de Bruno Cathala (Cyclades, Mr Jack, Five Tribes, 7 Wonders duel...) si Charles Chevallier. Are ca mecanici card drafting, set collection & push your luck.

1.Componente :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: : La acest capitol nu am multe lucruri de spus decat ca este unul dintre cele mai frumoase jocuri; cartile cu artwork de acuarela, piesele din lemn reprezentand pensulele, Grand masterul si Asistentul sau ”tabla” de joc arata fantastic desfasurate pe masa de joc.
Image
2.Regulament :sy: :sy: :sy: :sy: :sw: : Regulamentul este foarte bine structurat, cu multe exemple, insa a fost nevoie de o a doua parcurgere a lui pentru intelegerea in totalitate a mecanicilor, in special din cauza folosirii unor cuvinte cu care trebuie sa te obisnuiesti, referitoare la zone de joc, faze si/sau carti (studio, print etc).
3. Desfasurarea jocului :sy: :sy: :sy: :sy: :sw: : Cartile pot fi jucate ori ca imbunatatiri aduse atelierului/ studioului fiecarui jucator ori ca fragmente din pictura la care acesta va ”lucra” pe parcursul jocului. Scopul jocului este sa aduni cat mai multe puncte prin realizarea unei succesiuni de carti care sa aiba acelasi anotimp, pe de o parte, si sa inglobeze subiecte diferite, pe de alta parte. Jocul se incheie atunci cand unul dintre jucatori plaseaza cea de-a 11a carte in lucrarea proprie sau cand se trage ultima carte din deck. Fiecare runda are urmatoarele faze: studiul: se plaseaza pe tabla(care de fapt nu este tabla, dar nu ”gasesc” nici sa stau in cap cuvantul!) de joc un numar de carti egal cu numarul de jucatori. Incepand cu primul jucator, acesta poate lua una sau toate cartile dintr-o coloana sau poate ramane sa mai studieze (pas). Atunci cand un jucator ia una sau mai multe carti dintr-o coloana, va trebui sa le joace dupa cum doreste: fie ca imbunatatiri aduse atelierului (care iti permit sa pictezi anumite carti sau te ajuta in acest sens), fie ca parti ale lucrarii. Modalitatea principala si cea mai eficienta de a aduna puncte este de a atinge obiectivele (diplomas) disponibile tuturor. Cum functioneaza acestea? Exista 7 tipuri de astfel de obiective (1-pictarea cartilor cu pomi,2-pictarea cartilor cu personaje,3-pictarea cartilor cu cladiri,4-atingerea unui anumit numar de pensule in atelier etc), iar atunci cand un jucator se califica pentru revendicarea unuia dintre ele, acesta are doua optiuni: ia tile-ul respectiv sau il refuza - aici intervine mecanica ”push your luck” -, cu mentiunea ca odata luat un tile dintre unul din cele 7 tipuri de obiective, nu mai poti lua un altul de acelasi fel. Ex: Mihai picteaza al treilea pom, moment in care poate lua tile-ul de 3 VP pentru cel care picteaza 3 pomi; odata luat insa, nu va mai putea lua tile-ul de 5 VP prevazut jucatorului care picteaza cel de-al patrulea pom.
Image
(Deasupra ”picturii”, se observa cele trei obiective revendicate de catre jucator pe parcursul jocului: cel pentru pictarea a trei cladiri diferite, cel care poate fi luat la momentul obtinerii celei de-a treia pensule si cel pentru pictarea porcului mistret si a cerbului. In partea de jos este atelierul jucatorului, imbunatatit pe parcursul jocului cu carti care ii permit sa picteze anumite subiecte/scene sau care ii permit sa pastreze o carte/sa mute o pensula de pe o carte pe alta sau carti care ii dau o pensula sau intaietatea in runda viitoare)

Concluzii : Mi-a placut mult si nu doar datorita componentelor; jocul iti ofera senzatia crearii unei picturi, se joaca destul de repede (aproximativ 30-40 de minute) si este antrenant; cheia jocului este sa incerci sa atingi cat mai multe dintre cele 7 obiective si sa le revendici atunci cand se iveste situatia. Te poti multumi cu puncte mai putine sau poti refuza tile-ul (nu mai poti reveni la aceasta decizie pe parcursul jocului), sperand ca vei mai adauga cartea/cartile care iti vor permite sa iei urmatorul tile si, implicit, mai multe puncte. Bineinteles, daca nu le vor lua ceilalti. Un joc light excelent, cu oarecare tematica si cu un timp redus de joc. I-am dat nota 8, incadrat fiind in categoria light/filler.
Sursa foto : BGG

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Kanagawa

Post: # 80803Post rabesandratana
06 Jul 2017, 16:46

Se afla si pe lista mea de Whishlist si cu atat mai mult tu mi-ai intarit ideea ca merita sa il iau. Imi plac mult jocurile cu tema japoneza. Am deja Takenoko si Tokaido il jos des pe tableta (e cam scump sa il cumpar si fizic). Am luat de curand Hanamikoji si cred ca urmeaza Kanagawa. Sper sa il pot adapta si la 5 jucatori. De multe ori reusesc sa fac asta in cazul unor jocuri care te lasa pana la maximum 4 jucatori. La Takenoko am facut asta si a mers bine. Crezi ca e ceva in mecanica lui Kanagawa care se ne impiedice sa jucam in 5?

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Kanagawa

Post: # 80804Post danielM
06 Jul 2017, 18:38

In primul rand nu o sa va permita componentele sa jucați in 5: sunt doar 4 planse pt jucători, trackul iarăși e pentru 2-4 jucători și mai sunt si acele diplome pe care le primesti in functie de anumite lucruri. Eu spun ca nu merge in 5 si nu numai din cauza componentelor

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Kanagawa

Post: # 80805Post cristianf
06 Jul 2017, 22:19

Din punctul meu de vedere problema cea mai mare o constituie cartile. De multe ori mi s-a intamplat ca in ultima tura sa se termine si cartile de joc. Daca s-ar adauga inca un jucator e clar ca jocul s-ar temina mai repede o data cu epuizarea deckului si nu la a 11-a pictura.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”