Terra Mystica app & new starting vp rules

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79118Post Corwin
27 Apr 2017, 16:39

Dupa cum am spus in topicul de Android boardgames, a fost lansat app-ul de Terra Mystica. Din cate stiu exista si pe iOS, si e pe cale sa apara si pe Steam (sunt green-lit).

Am apucat sa-l joc intre timp de cateva ori, destul cat sa-mi formez o parere despre el, asa ca urmeaza un review.
ETA: Am inceput si partide ranked acum ca au fost corectate bugurile.

1. Ce ofera

Deocamdata in aplicatie gasiti 2 harti: harta originala (nu versiunea "echilibrata" din extensie), si Loon Lakes, o harta noua care a aparut doar online. Sunt disponibile rasele din jocul de baza, iar din extensie e prezent doar modul de schimbare a ordinii jucatorilor in functie de cand spun pass. In meniuri e mentionat ca va aparea si extensia Fire & Ice ca in-game purchase.

(updated)
Exista 3 moduri de joc:
- local game (vs AI sau hotseat)
- casual game
- ranked game (3 zile pe mutare sau 10 minute pe mutare)

Din pacate pentru orice mod iti trebuie o conexiune internet, nu am idee de ce. Sper ca pe viitor sa nu mai fie obligatorie pentru primele doua.
Momentan sunt 4 nivele de AI, dar toate de dificultate "easy", diferenta fiind timpul de gandire. Cel mai incet gandeste 15 secunde inainte de a juca, ceea ce duce la niste partide destul de lungi.

2. Plusuri

Pentru un joc atat de complex interfata e foarte bine realizata. E jucabil si pe un ecran de 5", desi arata mai bine pe 7"+. E nevoie uneori sa deschizi/inchizi mai multe pop-up-uri ca sa te uiti la toate informatiile de care ai nevoie, dar jocul se misca destul de repede cat sa nu fie o problema. AI-ul e ok pentru nivelul easy, desi are cateva bug-uri (nu prea stie ce sa faca daca e izolat, uneori schimba putere pe resurse in mod ineficient: 3pw -> 1w -> 1g in loc de 3pw -> 3g, etc), care cred eu ca vor fi corectate pe parcurs. Au fost deja cateva update-uri la aplicatie deci nu va fi lasata cu probleme prea multa vreme. Sunt prevazute si inca doua nivele de AI (medium & difficult), si sunt chiar curios sa vad daca se vor ridica peste nivelul celor de pe TM AI.

3. Minusuri

ETA: In mare bugurile de multiplayer par a fi corectate. Am ajustat ratingul.
ETA2: Am mai gasit niste buguri, back to 3.5/5.
Au fost niste bug-uri mari la turn oder, costuri de cladiri, si niste probleme cu notificari neprimite, care m-au facut sa nu incerc inca sa-l joc online contra altor jucatori. Au fost corectate intre timp, dar mai astept inainte sa ma aventurez. Partea buna, cum am spus si mai sus, e ca exista updateuri frecvente, insa e putin frustranta problema din cauza ca deocamdata are doar easy AI.

4. Concluzii (updated)

Rating: :sy: :sy: :sy: :sh: :sw:
Recomandare: Mai asteapta putin...

----

ETA: Noi reguli privind starting VPs pe harta de baza:
http://forumboardgames.ro/viewtopic.php ... 145#p79322
Last edited by Corwin on 09 May 2017, 11:55, edited 3 times in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Terra Mystica app

Post: # 79128Post Keyser
27 Apr 2017, 19:39

Jocul online este asynchronous sau trebuie sa stai tot meciul cu jocul deschis in fata?
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app

Post: # 79129Post Corwin
27 Apr 2017, 19:56

Asincron și primești notificări când e tura ta. Nu știu exact ce opțiuni de timp sunt, dar n-am auzit să fie asta problema.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Terra Mystica app

Post: # 79136Post Keyser
27 Apr 2017, 21:29

Corwin wrote:Asincron și primești notificări când e tura ta. Nu știu exact ce opțiuni de timp sunt, dar n-am auzit să fie asta problema.
Ms. e o optiune foarte buna pentru tipul asta de jocuri.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app

Post: # 79318Post Corwin
05 May 2017, 11:12

Am inceput primele partide online, dar deocamdata abia isi alege lumea rasele. Din cate vad cele ranked sunt by default de 4 jucatori pe harta originala. Mi-ar fi placut sa poti juca si pe Loon Lakes, chiar daca ar fi fost doua clasamente diferite.

Ultimele update-uri ale aplicatiei au fost destul de mici, focusate pe ceva probleme ale AI-ului, fara mentiuni de bug fix-uri pentru multiplayer, asa ca s-ar putea sa-i cresc nota.

Exista si o optiune de "fast ranked game", dar din pacate nu iti spune niciunde ce inseamna asta, care-s timpii de joc, asa ca nu ma bag. I-ar prinde bine ceva mai multa documentatie partii de multiplayer. (Sau n-o gasesc eu?! Atunci trebuie imbunatatita vizibilitatea.)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app

Post: # 79322Post Corwin
05 May 2017, 12:04

Tocmai am aflat ce e cu "balanced starting VP" in app. Publisherul jocului a postat pe BGG ca e o schimbare in reguli, si de-acum asta e starea initiala: New Starting VPs base game.
VP FACTION
15 Darklings
16 Cultists
16 Engineers
19 Chaos Magicians
19 Mermaids
19 Nomads
19 Witches
20 Dwarves
20 Halflings
20 Ice Maidens
21 Riverwalkers
22 Shapeshifters
22 Swarmlings
22 Yetis
23 Acolytes
24 Dragonlords
25 Giants
27 Alchemists
27 Auren
33 Fakirs
Vor pune la dispozitie si o lista printabila, si e posibila sa apara si o mini-extensie care sa includa si asta.
In jocurile ranked din app (si cred ca si pe snellman) regula va fi aplicata tot timpul, in local poti deselecta, iar in friendly online nu am testat.

Probabil vor face schimbari si pentru harta revizuita (care din cate am vazut are si ea dezechilibre mari in favoarea altor rase), si pentru harta Fire & Ice.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79326Post mihnea_1309
05 May 2017, 13:41

Wow...unele factiuni incep cu 15 in timp ce altele cu 33...nu stiu cam la ce valoare ajunge un scor final dar mi se pare un dezechilibru mare de tot. Arata bine aplicatia, astept versiunea de Steam care se pare ca e "pe vine".

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79329Post Corwin
05 May 2017, 14:07

E un site pe care lumea joaca contra altor oameni, inclusiv ranked games, si modificarile astea sunt din cauza rezultatelor detectate pe acel site: statistici pentru 3-5 playeri, orice final scoring, original map, orice rating.

E ceva controversa legata de ele, pentru ca de exemplu Alchemists sunt slabi cand sunt jucati de useri cu rating mic/mediu, si pe undeva pe la mijlocul clasamentului cand sunt jucati de useri buni, asa ca s-ar putea sa fie prea avantajati de bonusul de VP-uri. Cu siguranta insa vor fi monitorizate si noile partide, si dupa un numar suficient de mare s-ar putea sa fie reajustate valorile.

Harta revizuita introdusa de extensie teoretic dorea sa combata avantajele raselor Darklings si Cultists (si probabil si Engineers, da nu tin minte ce modificari ii afectau), dar a facut in schimb foarte puternice Mermaids. Oricum mi se pare super greu de echilibrat un astfel de joc mai ales ca nu poti scoate patchuri cand vrei ca la video games, ca iti sar in cap cei care-l joaca in versiunea fizica. :)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79395Post Corwin
08 May 2017, 11:58

Versiunea lunga la ranked e cu 3 zile pe mutare, cea scurta cu 10 min pe mutare. Am inceput mai multe jocuri cu 3z/mutare, nu ma bag la alea scurte ca poti prea usor face timeout. Lumea se misca ok ca viteza in majoritatea cazurilor.

Am primit si niste notificari false cum ca e tura mea desi nu era. Pe de alta parte cand chiar era tura mea am fost notificat de fiecare data, si oricum intru destul de des in aplicatie cat sa nu fie probleme.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79435Post Corwin
09 May 2017, 11:58

Am mai gasit niste buguri importante:

- daca un player face timeout am putut da claim la victorie ca si cum toti au facut timeout (mi s-a intamplat de doua ori, inainte sa aleaga jucatorii rasele)
- dupa ce construiesti Stronghold-ul cu Alchimistii nu pot converti putere
- intr-o partida nu reusesc sa formez un oras cu Mermaids... Asta e de departe cel mai nashpa bug, pentru ca mai e doar un tile de oras din categoria care-mi trebuie mie, si daca nu-l pot alege acum e posibil sa-l ia altcineva pana tura viitoare.

Revin la 3.5 :sy: .
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79581Post emisanSB
11 May 2017, 17:03

Corwin wrote:Am mai gasit niste buguri importante:
- dupa ce construiesti Stronghold-ul cu Alchimistii nu pot converti putere
Revin la 3.5 :sy: .
Acum am terminat o partida cu Alchimistii (vs Chaos Magicians si Nomads) pe care am castigat-o (114-111-98) si nu am avut problema semnalata mai sus.

Nu sunt foarte experimentat, dar Alchemists nu mi s-au parut niciodata atat de slabi cum reiese din calculele de pe snellman.
Dimpotriva, sunt o rasa foarte flexibila din orice unghi ai privi.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79593Post Corwin
11 May 2017, 23:48

Bug-ul ăla a fost confirmat, dar ține minte că se întâmplă doar după o acțiune principală, înainte să confirmi acțiunea. Cred că nu am fost clar mai sus.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Terra Mystica app & new starting vp rules

Post: # 79728Post Corwin
15 May 2017, 15:41

Le-am trimis si o sugestie sa adauge private notes la partide, sa poti sa-ti notezi ce voiai sa faci mai departe. Daca ai mai multe partide in curs si jucatori inceti in vreunele dintre ele, iti poate lua mult timp sa-ti amintesti exact ce doreai sa faci.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”