Century Spice Road

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Century Spice Road

Post: # 80383Post 26octombrie
16 Jun 2017, 22:14

In doua zile l-am jucat de 7 sau 8 ori.
Sunt foarte incantata de joc; s-a tot spus ca e SplendorKiller. Nici vorba. Are in comun cu Splendor doar genul si feelingul. E un joc scurt, merge in 2-5 parca, noi am jucat doar in 2 si 3. Mi-e teama ca in 4-5 dureaza prea mult si/sau e mult prea haotic. De urmarit. Are feelingul de pocnit din degete, in sensul ca ai o actiune pe tura si merge extrem de repede, cu mici intarzieri din cand in cand, cand ai facut o carte si te-ntrebi in ce directie sa te duci (spre ce alta carte). Mie mi s-a parut mult mai mult spre Bazaar, dar voi explica nitel pentru ca Bazaar e putin cunoscut.
Regulile sunt extrem de simple.
Sunt patru tipuri de condimente in joc, turmenic/sofran/cardamom/scortisoara, cu valoare ascendenta.
Incepi cu doua carti in mana, eu le spun "carti de ecuatii".
Pe masa sunt goal card, carti cu diverse retete pe ele, ce aduc puncte; jocul se termina cand cineva face 5/6 carti cu puncte. Primele doua au si bani deasupra, ca bonus.
Tot pe masa sunt sase carti de ecuatii din care poti lua, sa-ti maresti mana. Sistemul e ca la Small World, trebuie sa pui condimente (game currency) pe cartile dinaintea celei dorite.
Pe tura ta ai patru posibile actiuni, din care faci UNA.
- iei o carte de ecuatie, platind costul pana la ea si/sau luand condimentele de pe ea;
- iti cumperi o carte de puncte, platind condimentele cerute, eventual iei si bani daca are;
- joci o carte din mana; sunt trei tipuri de carti: care iti dau condimente, care te lasa sa upgradezi 2 sau 3 condimente la cel mai inalt ca rang si cele mai interesante, care te lasa sa schimbi o configuratie de condimente pe o alta;
- te odihnesti si-ti recuperezi cartile jucate (ca la concordia)

Jocul imi aminteste si de Builders nitel, in sensul ca e important ce sinergii iti faci intre cartile din mana, ce sistem de ecuatii, astfel incat sa iei doua cuburi galbene, de ex, si sa ajungi la 5-6 cuburi diferite doar din schimburi.
Ce imi place mult e ca ti se-nvart tot timpul rotitele, esti cu ochii-n patru si la ceilalti, pentru ca goal cards difera mult ca punctaj si cam toata lumea se-arunca la cele mai mari, ceea ce inseamna ca adesea ramai cu buza umflata, o ia cel din dreapta pen'ca a avut doar patru pasi pana la ea, iar tu cinci :evil: O strategie buna poate fi si sa te arunci la cele mici si care se fac rapid, sa-nchizi jocul si sa-i prinzi pe ceilalti cu doar 2-3-4 goals facute.
Pe scurt: e un joc scurt, pana-n 20 minute (in 2-3), cu reguli extrem de putine si cu multe permutari logice, ceea ce-l face irezistibil pentru unii si indezirabil pentru altii. Pentru mine ar putea fi fillerul verii. Recomand.
Putin overproduced, cum au zis si altii, dar pretul nu e f mare asa ca ma bucur de bolurile alea, chiar sunt utile. Din pacate nu gasesc sleevuri de tarot, which sucks!

User avatar
BloodSerj
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 150
Joined: 16 Apr 2015, 22:15
Location: Ludlow, UK

Re: Century Spice Road

Post: # 80390Post BloodSerj
17 Jun 2017, 05:05

Multumim pt review Luana :D! il am si eu in vizor

Cred ca au pe lex shop tarot sleeves - https://www.lexshop.ro/accesorii-jocuri ... s-50-p5724

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Century Spice Road

Post: # 80721Post rabesandratana
04 Jul 2017, 11:11

Imi place mult jocul dar faptul ca seamana destul de mult ca mecanica de joc cu Splendor, ma face sa nu il cumpar

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Century Spice Road

Post: # 80723Post 26octombrie
04 Jul 2017, 11:28

e doar o impresie, n-are nicio treaba, mecanicile sunt diferite, feelingul e diferit. seamana mai mult cu The Builders si si mai mult cu Bazaar. am jucat splendor de peste 500 de ori, iar century spice road de vreo 50, deci e o parere avizata ;)

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Century Spice Road

Post: # 80726Post Shaikan
04 Jul 2017, 11:49

26octombrie wrote:e doar o impresie, n-are nicio treaba, mecanicile sunt diferite, feelingul e diferit. seamana mai mult cu The Builders si si mai mult cu Bazaar. am jucat splendor de peste 500 de ori, iar century spice road de vreo 50, deci e o parere avizata ;)
:shock: So do you do anything else besides playing boardgames all day and night? :lol:

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Century Spice Road

Post: # 80729Post rabesandratana
04 Jul 2017, 12:35

26octombrie wrote:e doar o impresie, n-are nicio treaba, mecanicile sunt diferite, feelingul e diferit. seamana mai mult cu The Builders si si mai mult cu Bazaar. am jucat splendor de peste 500 de ori, iar century spice road de vreo 50, deci e o parere avizata ;)
Tot nu sunt foarte convins, pentru ca in Splendor strangi niste cipsuri cu pietre pretioase pe care le dai la schimb pentru niste carti in functie de ce insemne are respectiva carte iar in Spice Road strangi niste cuburi mirodenii pe care le dai la schimb pentru niste carti tot in functie de insemnele de pe ele. Si de aici pleaca pentru mine asemanarea.

Uite, de exemplu eu am luat de curand jocul Lanterns (Lampioane varianta romaneasca) si dupa ce am jucat, toti am ramas cu impresia ca e un Splendor mult mai slab. Si acolo faci rost de niste carti cu culori pe care le dai la schimb pentru alte carti cu puncte. De atunci nu am mai jucat Lanterns, care sta in sifonier degeaba, tocmai pentru ca Splendor e foarte bun si de ce sa joc o copie mai slaba?

Tot de asta imi e frica si cu Spice Road, sa nu il cumpar si sa se puna praful pe cutie, pentru ca o sa fie mai slab decat Splendor.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Century Spice Road

Post: # 80733Post 26octombrie
04 Jul 2017, 14:53

nu-i nicio problema, nu incercam sa te conving. oricum, noi l-am avut la festivalul de sah si s-a jucat la doua mese aproape tot timpul (parintii, copiii erau inauntru, facand chestii serioase,... jucand sah I mean). cred ca in 3-4 zile nici nu va mai fi pe piata, nici la regat, nici la pionul, so problem solved.
Flaviu, Splendor a fost, vreo doi ani, jocul de jucat pe terasa, cand o asteptam pe Hora, la inot, la sah, asa ca de-acolo atatea partide ;)
strangi niste cipsuri [...] pe care le dai la schimb pentru niste carti in functie de ce insemne are respectiva carte [...]. Si de aici pleaca pentru mine asemanarea.
n-am eu acum timp sa verific, dar cred ca cel putin 700 de jocuri din primele 1000 de pe bgg cam asta fac, cu mici adaugiri. si n-or fi pietre sau mirodenii, ori fi minerale de pe planete indepartate, sau ingrediente de parfumuri sau vaci. tot acolo, SSDG :D

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Century Spice Road

Post: # 80734Post 26octombrie
04 Jul 2017, 14:55

dar, daca iti place asa de mult Splendor (cum imi place si mie), mai asteapta putin si iti iei cutia cu cele 4 extensii :D

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Century Spice Road

Post: # 80739Post Haddeo
04 Jul 2017, 15:39

26octombrie wrote: cred ca in 3-4 zile nici nu va mai fi pe piata, nici la regat, nici la pionul, so problem solved.
eu am luat deja 6 bucati, deci nu cred ca rezista 3-4 zile
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Century Spice Road

Post: # 80743Post DeeDee
04 Jul 2017, 15:57

Haddeo wrote:
eu am luat deja 6 bucati, deci nu cred ca rezista 3-4 zile
:D tu 6 iei din fiecare? :lol:


Ontopic: l-am vazut recent pe acest joc si m-a impresionat foarte placut. E clar un joc pe care l-as juca cu placere oricand. Mi l-as fi cumparat daca era mai ieftinut un pic.
Splendor nu am jucat niciodata, asa ca nu stiu despre ce e vorba. Deci, care e mai bun intre astea? :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2065
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Century Spice Road

Post: # 80744Post adelindumitru
04 Jul 2017, 16:08

144 de lei pentru un filler pare cam mult :(

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Century Spice Road

Post: # 80745Post Corwin
04 Jul 2017, 16:34

DeeDee wrote:Splendor nu am jucat niciodata, asa ca nu stiu despre ce e vorba. Deci, care e mai bun intre astea? :)
Am jucat Splendor si am vazut cum se joaca Century: Spice Road. Mi se pare mai interesant si rejucabil C:SR, si putin prea sec Splendor. Nu stiu insa cum il vor afecta extensiile.
Last edited by Corwin on 04 Jul 2017, 16:52, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Century Spice Road

Post: # 80746Post rabesandratana
04 Jul 2017, 16:44

Ontopic: l-am vazut recent pe acest joc si m-a impresionat foarte placut. E clar un joc pe care l-as juca cu placere oricand. Mi l-as fi cumparat daca era mai ieftinut un pic.
Splendor nu am jucat niciodata, asa ca nu stiu despre ce e vorba. Deci, care e mai bun intre astea? :)[/quote]


Splendor pentru mine este excelent, pentru ca e mai simplu ca actiuni dar in acelasi timp complex cand vine vorba de alegerile pe care le faci si ce "masinarie" iti construiesti care sa iti aduca nestematele de care ai nevoie pe parcurs si sa nu prea mai apelezi la imprumutul de cipsuri. Spice Road l-am vazut anu trecut prezentat de catre designerul sau, un asiatic, mi-a placut din prima ca idee de joc dar dupa ce am vazut un meci intreg desfasurat pe youtube de catre cei de la Game Night, mi s-a parut mai groi, mai haotic, mai putin elegant decat Splendor.

Splendor are ceva aparte si oricui l-am prezentat, s-a indragostit subit de acest joc. Nu inteleg cum in 2014, CamelCup a castigat premiul Spiel des Jahres in fata lui Splendor si multi boardgameri vechi de pe youtube au comentat lucrul asta.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Century Spice Road

Post: # 80754Post 26octombrie
04 Jul 2017, 19:47

DeeDee wrote:
Haddeo wrote:
eu am luat deja 6 bucati, deci nu cred ca rezista 3-4 zile
:D tu 6 iei din fiecare? :lol:


Ontopic: l-am vazut recent pe acest joc si m-a impresionat foarte placut. E clar un joc pe care l-as juca cu placere oricand. Mi l-as fi cumparat daca era mai ieftinut un pic.
Splendor nu am jucat niciodata, asa ca nu stiu despre ce e vorba. Deci, care e mai bun intre astea? :)
Adi are cofraje, ca alea mici de oua, pentru diverse formate de cutii si merge cu cofrajul la magazin, unde cere sa-i fie umplut, "cu Century", "Terraforming Mars", you get the picture.
Sa zicem merci ca n-are cofraj de 10...
(si nu va inflamati, corect e cofraj, nu cofrag)

DeeDee, daca ar fi sa-ti recomand ceva, ti-as recomanda Splendor. Imi place mult Century: Spice Road (mai putin titlul, care e cretin), dar am sentimentul ca e rezolvabil. Dupa primele 5-6 jocuri, de descoperire, am castigat la urmatoarele 40-50, in toate configuratiile de jucatori si cu carti diferite (sistem de ecuatii diferit). Imi place in continuare, il pastrez, va fi un hit pentru toti prietenii, insa mi-a pierit cheful sa-l joc eu. Splendor se simte diferit in 2-3-4 si uneori, cand ma plictiseam de jocul in 2 traiam o senzatie de refresh in 4, unde iti cam schimb stilul de joc. In plus, faptul ca apar si extensiile e un argument in plus. Pretul e cam la fel, dar Splendor mai apare la reduceri masive pe elefant sau in cora, din cand in cand.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Century Spice Road

Post: # 80755Post 26octombrie
04 Jul 2017, 19:50

daca se-ntreaba cineva de ce eram mult mai incantata in primul post si mai rezervata acum, am fost la mare zece zile si m-am jucat mult mai mult decat mi-as fi dorit century (vezi mai sus). still, e un joc excelent. aah, un atu fata de splendor e ca merge mult mai repede, daca toti cei de la masa stiu ce au de facut o tura in 5 dureaza 20 sec!

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”