Kilt Castle - Prima Impresie

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80615Post rabesandratana
29 Jun 2017, 14:09

[color]Kilt Castle[/color]

Kilt Castle, un joc nu tocmai cunoscut, cu o nota medie pe BGG de doar 6.5, mi-a atras atentia prin mecanismul sau de joc original si l-am comandat. Pretul nu este mic deloc, undeva la 150, dar eu l-am prins la 120. Chiar si asa, tot e mult pentru ce ofera si o sa explic si de ce.

Dar mai intai sa prezint in cateva poze componentele:

Cutia frumos ilustrata insa de o calitate foarte slaba din carton prea subtire
2.jpg
Interiorul de si mai proasta calitate fara inserturi sau pungi ziplock pentru a pastra componentele. Totul e un haos un cutie. Turnurile sunt aruncate intro punga banala.
4.jpg
Plansa de joc de calitate si bine realizate
3.jpg
Cartile de joc de calitate dar din pacate de marime mica si nu standard
1.jpg
Banii si sigiliul de calitate iar sumele mari sunt imprimate tot pe carti de joc
5.jpg
Mentionez ca am jucat 2 partide in 4 persoane si o sa va prezint experienta avuta cat si cum se desfasoara si daca merita sa il cumparati.

Cum se joaca:

Fiecare are cate 16 turnulete din culoarea aleasa iar 5 dintre ele au imprimate cate un banut sau chiar 2 banuti, reprezentand o valoare mai mare a turnului atunci cand va veni ziua platii. Toate cartile sunt asezate conform indicatilor de pe plansa de joc dupa care fiecare ia cate o carte si o plaseaza pe ce rand doreste. Cartile au fie doar culoarea ta reprezentata fie jumatati de culoare, a ta si a unui adversar de exemplu. Daca muti o carte cu jumatati, ea trebuie rotita la 180 grade astfel incat in locul unde ai plasat-o culoarea opusa sa fie apropiata de plansa de joc. Asta inseamna ca acel jucator va construi primul un turn dupa care cel al carei culori se afla in partea opusa cu plansa de joc. Poti construi doar pe randul unde ai asezat acea carte si tu cat si adversarul si poti alege sa pui un turn gratis pe un loc liber sau daca deja mai exista altele construite, acoperi acel turn si platesti jucatorului respectiv atatia bani, cate etaje avea. Turnul acum devine al tau. Mereu culoarea de deasupra reprezinta ca este proprietatea unui anumit jucator.

Dupa ce vom tot muta strategic aceste carti si vom tot construi turnuri va veni ziua platii si vom realiza ca totul are o noima si ca ideea de baza este sa avem cat mai multe turnuri de culoarea noasra construite unul langa altul. Se numara care este turnul cel mai lung pe care il are fiecare si banca plateste suma respectiva fiecarui jucator. Aici intervine abilitatea fiecaruia de a construi la timp turnurile care au imprimati cate 1 ban sau 2. Astfel, iti poti imbunatati suma pe care o primesti de la banca.

Jocul merge in aceeasi masura si fiecare o sa tot construiasca turnuri, o sa incerce sa acopere turnurile altor jucatori pentru a le "rupe" seria pe care au realizat-o si acestia sa primeasca o suma mai mica atunci cand vine ziua platii. Ziua platii vine atunci cand un jucator alege sa mute ultima carte dintr-un rand, asa ca si aici exista multa strategie si trebuie sa alegi intelept cand sa o declansezi.

Jocul in sine e unul strategic si de economie, mai mult abstract, pe alocuri frustrant cand altul iti strica calculele dar interesant ca mecanism de joc pentru ca te face sa gandesti fiecare mutare si sa gasesti solutii mereu. Stiu ca e greu sa il intelegi doar prin cuvinte, dar Tom Vasell are un video explicativ care pe mine m-a convis sa il cumpar.
https://www.youtube.com/watch?v=olJmr0teq38[/youtube]


Concluzii:


Nu spun nici ca este un joc foarte bun dar nici unul slab. Mi-a lasat o impresie placuta, o sa il rejoc. I-as da nota 6.9 sau 3 stele din 5.
Avand o colectie vasta de jocuri societate, am simtit nevoie sa incerc si un joc cu un mecanism diferit pe care nu l-am mai intalnit. O sa il pastrez in colectia mea.
Calitatea componentelor este foarte buna, cartile ar fi putut fi mai mari. Culorile alese pentru turnuri sunt neinspirate pentru ca exista portocaliu si un rosu caramiziu si un gri deschis si un gri inchis albastrui. Au fost mici momente de confuzie uneori. Inteleg insa ca au facut asta pentru ca au vrut sa pastreze culorile unui turn real si nu au vrut sa puna verde fosforescent sau galben.
Cutia insa si interiorul mi se par insa cele mai slabe din toate jocurile pe care le am. Nu stiu ce material reciclat au folosit, ce calitate si cine a gandit insertul, dar e o jignire pentru un joc cu un pret care ajunge la 150 lei uneori chiar peste.

O sa revin si cu alte prezentari in cazul in care v-a facut placere pentru ca mai am multe jocuri in raft.

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80617Post Plu
29 Jun 2017, 20:37

Bun venit pe forum si felicitari pt review!

Mie personal mi-a placut cum ai organizat si prezentat materialul :tu:

Asteptam cu interes si alte impresii :D

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80618Post danielM
29 Jun 2017, 21:04

Bun venit in randul comunitatii!
Da-i bataie cu review-urile :tu:

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80620Post AngelEye
30 Jun 2017, 07:33

Bun venit pe forum!
Un review foarte bun,asteptam cu interes si altele.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80623Post rabesandratana
30 Jun 2017, 13:46

Multumesc! Am revenit azi cu al doilea review, pentru jocul Hanamikoji.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80625Post Shaikan
30 Jun 2017, 15:35

Bun venit pe forum si felicitari pentru review. Eu sunt curios ce inseamna "Colectie vasta" :), stiind oarecum niste scoruri de pe forum si detinatorii titlurilor pentru "Vasta" :).

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80626Post rabesandratana
30 Jun 2017, 16:52

Shaikan wrote:Bun venit pe forum si felicitari pentru review. Eu sunt curios ce inseamna "Colectie vasta" :), stiind oarecum niste scoruri de pe forum si detinatorii titlurilor pentru "Vasta" :).
Colectie vasta in cazul meu inseamna undeva la aproape 70 jocuri de societate. Tom Vasell spunea intr-un video ca 100+ inseamna colectie vasta, dar posibil sa ajung si la 100 peste inca vreo 2 ani. Momentan mai am in vizor cateva titluri luna asta.
Cred ca o sa pun si niste poze intr-o zi cu toata colectia mea.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80627Post Shaikan
30 Jun 2017, 16:57

Eh, mai ai de mancat.....si 70 e mare, dar sunt oameni pe aici cu 600+ si unii cu 1200 :)). Aia da vasta. De-aia am intrebat ca ma gandeam ca sari si tu cu o cifra de 300+ :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1299
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80629Post rabesandratana
30 Jun 2017, 17:18

Shaikan wrote:Eh, mai ai de mancat.....si 70 e mare, dar sunt oameni pe aici cu 600+ si unii cu 1200 :)). Aia da vasta. De-aia am intrebat ca ma gandeam ca sari si tu cu o cifra de 300+ :)
Greu de crezut ca poti sa ai 700 sau chiar 1200 jocuri. Nu ai unde sa le depozitezi. Poate cine se "lauda" cu aceste colectii, are magazin de jocuri societate si printre altele, mai si joaca unele. Atunci da, poti avea cateva sute. Eu cu 70 am umplut un sifonier mare. La cateva sute, iti trebuie un depozit intreg, doar daca nu cumva din colectia asta fac parte numai jocuri foarte mici in cutii micute ca cele de carti.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Kilt Castle - Prima Impresie

Post: # 80630Post Shaikan
30 Jun 2017, 17:28

rabesandratana wrote:
Shaikan wrote:Eh, mai ai de mancat.....si 70 e mare, dar sunt oameni pe aici cu 600+ si unii cu 1200 :)). Aia da vasta. De-aia am intrebat ca ma gandeam ca sari si tu cu o cifra de 300+ :)
Greu de crezut ca poti sa ai 700 sau chiar 1200 jocuri. Nu ai unde sa le depozitezi. Poate cine se "lauda" cu aceste colectii, are magazin de jocuri societate si printre altele, mai si joaca unele. Atunci da, poti avea cateva sute. Eu cu 70 am umplut un sifonier mare. La cateva sute, iti trebuie un depozit intreg, doar daca nu cumva din colectia asta fac parte numai jocuri foarte mici in cutii micute ca cele de carti.
Nu e lauda, sunt poze pe forum, cu colectiile oamenilor. Domnul Chuckila are vreo 600 si ceva parca, nu mai stiu cum le depoziteaza :D, dar nu sunt doar jocuri mici. Homey e capitan, el are aproape 1200, ne-a dat poza cu camera jocurilor :).

In privinta timpului, depinde de fiecare cat aloca jocului, mie mi-e greu sa joc toate cele 130 intr-un an, dar boardgame-urile nu sunt singurul hobby. Daca ar fi singurul probabil ca m-as descurca si cu 200 sau mai mult intr-un an, pt ca as avea mai mult timp pentru ele .

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”