Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80753Post adelindumitru
04 Jul 2017, 19:00

from http://www.boardgamegeek.com/image/3619445


Concordia este un joc de 2-5 jucători, nominalizat la Kennerspiel des Jahres în 2014, care tocmai a fost reprinted. În cele ce urmează nu mă voi concentra pe mecanici și pe cum se joacă jocul (regulamentul e de 4 pagini, mai mult nu poate fi sintentizat!), ci pe motivele pentru care Concordia se diferențiază de majoritatea Euro games.

La prima vedere, Concordia pare că bifează cam toate stereotipurile care circulă despre Eurogames:
- comerț în Mediterana!
- mecanicile nu prea au mare legătură cu tematica;
- copertă care nu spune mare lucru, și care nici nu e prea plăcută vizual (ei bine, mie îmi place ediția a 2-a, e chiar foarte plăcut burgundy-ul acela);
- fără conflict direct între jucători.

Pe de altă parte, Concordia e mult mai mult de atât. Un joc de Mac Gerdts (cunoscut și pentru Navegador, printre altele), Concordia este un Euro incredibil de atipic.

Într-adevăr, mecanicile se învârt în jurul comerțului în Mediterana. Totuși, nu faci acest lucru fără un scop anume. Fiecare jucător își propune să obțină cele mai multe favoruri din partea zeilor, iar toate acțiunile pe care le desfășori pe parcursul turelor tale sunt destinate acestui scop final. Cu personalități extrem de diferite și capricioase, e posibil să nu realizezi de la primul joc care e treaba cu acești zei. Până în clipa în care fiecare jucător își calculează scorul (și din acest motiv se recomandă un scoring intermediar!) aceștia stau undeva în penumbră. Totuși, în momentul scoring-ului aceștia devin centrul atenției, fiind gata să recompenseze pe aceia dintre jucători care și-au făcut cât mai bine treaba.

Odată cu calcularea scorurilor intervine se vede cât de tematic este de fapt acest joc: Mars recompensează expansiunea militară (cu toate că acest lucru nu este evidențiat pe parcursul jocului, este clar că prezența coloniștilor pe hartă semnalează o extindere nu foarte prietenoasă); Vesta, zeița căminelor, ține cont de banii agonisiți și de resursele aduse în casă la finalul jocului; și lista poate continua...

Interacțiunile dintre jucători sunt de asemenea mult mai interesante decât pot părea la prima impresie: vrei să joci Arhitectul, dar știi că celălalt jucător și-a folosit propriul arhitect și că mai are Diplomatul, cu care îți poate copia ultima carte jucată; vrei să folosești Prefectul pentru a obține mult-doritul vin, dar este o singură regiune care produce vin, și celălalt jucător are acolo 2 cetăți întemeiate, ceea ce ar însemna că ar profita la fel de mult de pe urma mișcării tale precum o vei face tu; vrei să folosești Consulul sau Senatorul pentru a achiziționa o carte, dar dacă faci asta vei reduce costul unei cărți pe care oponentul tău și-o dorește de ceva vreme...

Descopăr tot mai mult cât de mult îmi plac jocurile elegante și cu profunzime, așa cum le caracteriza altcineva pe acest forum. Inis și Concordia, de pildă, se bazează pe o singură acțiune: jucatul unei cărți. Asta e cam tot ce poți face pe tura da. Pe de altă parte, cărțile sunt atât de diferite, și îți dau atât de multe opțiuni, încât de la acest mecanism simplu se ajunge la aproape un victory-point salad (cu toate că sunt ponderi diferite asociate fiecărei modalități prin care iei puncte).

Am apreciat foarte mult faptul că harta este atât de bine integrată în joc. Denumirile sunt în latină, prin mări sunt desenați monștri, ceea ce contribuie și mai mult la imersiunea în această lume minunată a Concordiei.

Am jucat 2 jocuri până acum cu prietena mea, și ambele au fost excelente. Este Euro game-ul meu favorit deja - îl consider peste Keyflower, de exemplu, poate și datorită faptului că este mult mai elegant și a faptului că are o hartă foarte frumoasă pe care se desfășoară acțiunea.

În final, cam așa arăta harta de joc la sfârșitul primului nostru joc:
from http://www.boardgamegeek.com/image/3619337


În al doilea joc, fiind mai experimentați, ne-am dat seama cât de important e să ocupăm cât mai multe regiuni, ceea ce a însemnat că am avut mai multe orașe în care am construit amândoi. Sunt curios să încerc și cealaltă hartă (știu că e destinată jocului în 3-5 jucători, dar s-ar putea să fie interesant să ai mai multă libertate la dispoziție în ocuparea mai multor regiuni).

Îi dau nota 10, și de-abia aștept să îl joc din nou!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80756Post 26octombrie
04 Jul 2017, 20:04

stimate domn, te invit - impreuna cu prietena- sa ne vedem sa jucam Navegador si Hamburgum/Londinium. Mac Gerdt a fost designerul meu preferat in ultimii ani, pana anul asta cand a venit Ryan Laukat si mi-a taiat respiratia, insa Mac ramane clar in primii doi :D (sunt atat de diferiti incat nu-ndraznesc sa-i ierarhizez)
poate facem o joaca in Aria sau in Lente, da-mi un nr. de tel pe privat si ne-auzim
Subscriu pentru Concordia, o splendoare de joc :tu:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80758Post Haddeo
04 Jul 2017, 20:38

26octombrie wrote:Subscriu pentru Concordia, o splendoare de joc :tu:
subscriu, singurul lui defect major este ca e repetitiv, prea repetitiv. dupa 4-5 jocuri, intr-un interval mic, devine monoton. devine plictisitor sa pleci de pe harta spre aceleasi zari, aceleasi tactici, foarte putin se schimba. La fel si Navegador, e o repetare a repetarii si o invartire in cerc pana cand te plictisesti. dupa ce le joci de 5-6 ori raman niste jocuri bune de jucate o data la 2-3 luni sau cu oameni noi pe care vrei sa-i introduci in zona euro.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80759Post mihnea_1309
04 Jul 2017, 22:58

Haddeo wrote:
26octombrie wrote:Subscriu pentru Concordia, o splendoare de joc :tu:
subscriu, singurul lui defect major este ca e repetitiv, prea repetitiv. dupa 4-5 jocuri, intr-un interval mic, devine monoton. devine plictisitor sa pleci de pe harta spre aceleasi zari, aceleasi tactici, foarte putin se schimba. La fel si Navegador, e o repetare a repetarii si o invartire in cerc pana cand te plictisesti. dupa ce le joci de 5-6 ori raman niste jocuri bune de jucate o data la 2-3 luni sau cu oameni noi pe care vrei sa-i introduci in zona euro.
Cand il pusesem si eu pe wishlist, acum ca tot a redevenit disponibil, comentariul tau ma face sa ma razgandesc. So thanks for that. Nu-s genu sa investesc intr-un joc doar ca sa il joc de 3-4 ori, dupa care sa adune praful pana la inevitabila vanzare.

Si mi s-a acrit de jocuri care-s super cool la primele 2 sesiuni, dupa care aluneca vertiginos spre snooze-fest...looking at you Small World.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80761Post 26octombrie
04 Jul 2017, 23:43

eu as fi fericita sa reusesc sa le joc macar la 5-6 luni...

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80780Post dmx85
05 Jul 2017, 12:25

dintre toate jocurile lui Mac Gerdts, cel mai destept design mi se pare Imperial. Cred ca ar fi intr-un top 10 jocuri ca si design/concept dpmdv. Sunt multe alte jocuri care imi plac mai mult, insa vorbesc strict de partea de design. E inedit, istet si foarte elegant si curat, fara 1.000.000 de tokene si tokenase si cubulete si carticele de x feluri. Si Concordia este un design foarte elegant si isi merita popularitatea. Da, poate parea repetitiv, insa nu cred ca poti scoate un joc mai profund cu reguli atat de putine. Adica decat sa joci Catan, Splendor, Stone Age sau alt euro light popular, mai bine joci Concordia.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80796Post Imago
06 Jul 2017, 13:41

Atata lauda oamenii acest joc ca mi-i rusine ca nu l-am jucat pana acum:)

criss

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 80797Post criss
06 Jul 2017, 13:52

dmx85 wrote:dintre toate jocurile lui Mac Gerdts, cel mai destept design mi se pare Imperial.
+1!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 82825Post adelindumitru
16 Oct 2017, 12:33

Salut, să le luăm pe rând!

În primul rând, scuze că nu am răspuns, în special Luanei. Am avut disertație, am fost plecat din țară, am avut admitere la doctorat, multe de făcut la muncă, acum caut apartament, au fost și sunt niște luni cam aglomerate. Am mai intrat pe forum doar să actualizez lista de 10x10 și cam atât.

Legat de repetitivitate...L-am jucat de 10 ori de când l-am luat (2 jocuri au fost cu Salsa) și nu mi s-a părut deloc monoton. Pleci de pe hartă din același loc, da, dar te aștepți să nu mai meargă strategia de data trecută, pentru că ceilalți jucători vor fi pregătiți pentru ea. Încerci lucruri noi. Dacă data trecută ai mers pe construit mult, acum poate vrei să cumperi mai multe cărți. Sigur, în cele din urmă vei încerca să faci cam aceleași lucruri: să construiești în toate provinciile, să aduci cât mai mulți coloniști pe hartă, să fi construit orașe care produc toate tipurile de bunuri. Pe de altă parte, drumul până acolo e mereu fascinant.

Concordia mi se pare un design atât de elegant încât faptul că urmărești cam aceleași lucruri în toate jocurile nu mi se pare problematic. Din contră, asta îi dă din punctul meu de vedere și mai multă rejucabilitate. Modul în care reușești sau nu să îți îndeplinești obiectivele este fascinant, din perspectiva mea cel puțin. Nu strică, ce-i drept, să ai și mai multe hărți. Mie îmi place să joc în 2 Concordia și pe o hartă pe care sunt mai puține orașe (Italia, Hispania), făcută special pentru număr mic de jucători, și pe o hartă mai mare, precum Imperium sau Bizantium, pe care te poți întinde și e oarecum mai relaxant.

Am păreri mixte când vine vorba de Salsa (da știu, sunt slab, am zis că nu o să cedez și o să cumpăr din rațiuni de political correctness extensia; nu vreau să revitalizez acel topic însă): hărțile sunt ok, cu toate că le prefer pe cele din jocul de bază. Sarea e interesantă, dar nu înțeleg de ce e atât de mare spre deosebire de restul pieselor. Tile-urile de forum sunt un pic cam prea puternice pentru gustul meu. Cel puțin așa au fost cele din primul joc cu Salsa..În al doilea au fost unele ok, care îți dădeau niște beneficii minore, interesante, dar minore, care nu "stricau" jocul.

Pe mine nu cred că mă va plictisi prea curând Concordia. Recunosc însă că depinde și de stilul tău de joc: dacă ești genul de jucător care, odată ce identifică o strategie optimă, preferă să o aplice mereu, e posibil să ajungă un joc monoton (același lucru se poate întâmpla și la Kemet, printre altele, în special în jocul de 2, unde nu e presiunea atât de mare să cumperi anumite tile-uri de teamă că vor fi luate până e iar rândul tău). Pe de altă parte, dacă ești genul de jucător care preferă să încerce noi strategii, care se distrează încercând să joace altfel, chiar cu riscul de a pierde, atunci Concordia e un joc pentru tine.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 82830Post Haddeo
16 Oct 2017, 12:54

Poate am parut prea negativist.
Faci aceleasi lucruri pentru ca pleci cu niste carti care iti dau niste scoruri de baza si trebuie sa ai o anumita diversificare, deci trebuie sa cam faci aceleasi lucruri. Apoi trebuie sa fi pregatit pentru o anumita specializare in functie de cartile pe care reusesti sa le apuci si aici intervine partea variabila a jocului, trebuie sa te adaptezi si sa te asiguri ca daca ai luat-o pe o directie reusesti si sa iei cartea/cartile de punctaj care te avantajeaza. Cand joci in mai multi e mai putin probabil ca cineva sa-ti fure cartea daca pe el nu-l avantajeaza pentru ca isi sacrifica el un tur si resurse iar restul profita, in doi e mult mai probabil ca adversarul sa-ti fure cartea daca poate si ti-a furat oportunitatea sa profiti de cele X orase producatoare de vin la sfarsit daca nu ai cartea care trebuie.
Nu stiu ce alte X strategii exista, pana la urma strategia e sa faci cat mai mult din ceea ce iti permit cartile pe care le ei sa faci puncte :D, nu e chiar o filozofie si nici nu e un joc cu cine stie ce multiple strategii diferite. Degeaba incepi cu cine stie ce strategie daca adversarul s-a prins pe ce te specializez si iti fura cartile sau fura suficiente ca sa nu fie prea profitabil. Partea asta de interactiune insa imi place si faptul ca trebuie sa te adaptezi, problema e ca adaptarea e greoaie, mai ales daca adversarul s-a specializat pe cumparare de carti si sfarsitul se apropie vertiginos.
Pana la urma strategia dominanta e sa iei cat mai multe carti posibile iar asta o faci daca reusesti sa iti construiesti un "engine" care sa-ti aduca resursele necesare. Nu cred ca exista vreo alta strategie :), fara carti joci doar de dragul de a juca :).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 82832Post adelindumitru
16 Oct 2017, 13:01

Cred că poți avea mai multe strategii în funcție de ce cărți alegi să cumperi încă de la început. Bineînțeles, jocul se desfășoară ulterior în zona deciziilor tactice: când îți iei cărțile respective? A cumpăra cât mai multe cărți este riscant: riști să termini cât mai repede jocul, fără a fi strâns suficiente puncte. Cred că e mai bine să punctezi cu un Mars 12 puncte pentru că ai reușit să pui toți coloniștii decât 3 puncte cu Minerva pentru că ai făcut un singur oraș de cărămidă și alte 5 cu altă Minerva pentru că ai reușit să faci un singur oraș de cloth.

Și da, modul în care construiești respectivul engine mi se pare foarte bun, și partea cea mai bună a jocului este adaptarea la modul în care joacă ceilalți.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 82833Post Haddeo
16 Oct 2017, 13:06

adelindumitru wrote: ai făcut un singur oraș de cărămidă
cu un singur oras de caramida ai oricum sanse mici de castig :D
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Concordia - Ce-i frumos și împăraților le place

Post: # 82834Post Corwin
16 Oct 2017, 13:45

Eu l-am jucat de 12 ori pana acum, majoritatea pe harta Byzantium (din Salsa), cu sare si Senat. Mi se pare un joc foarte elegant si foarte rejucabil din cauza ca setupul variaza: chiar pe aceeasi harta nu ai resursele asezate la fel, cartile nu vin in aceeasi ordine, bonusurile Senatului variaza. Nici macar nu mi se pare necesar sa mai iau harti pana nu-l mai joc de cel putin 10-15 ori pe hartile pe care le am deja. Am jucat o singura data pe Germania, o data pe Hispania, si niciodata pe Britannia, asa ca mai degraba voi incerca astea intai.

Sarea mi se pare foarte interesanta din cauza ca e mai greu sa iti dai seama ce vor sa faca adversarii. N-as mai juca fara ea niciodata. Senatul imi place mult, dar stiu ca nu toata lumea e fana, asa ca am acceptat sa joc si fara.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”