Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80806Post rabesandratana
07 Jul 2017, 14:24

Perudo sau Liar's Dice asa cum este denumit de cele mai multe ori, este un joc vechi care a castigat premiul Spiel des Jahres (echivalentul Oscarului pentru jocuri de societate) in anul 1993 si e cotat pe BGG la nota 6.9.
Este un joc de petrecere cu foarte multe zaruri iar eu NU sunt fan al jocurilor de genu acesta. Pur si simplu nu imi place prezenta zarurilor in jocurile de societate pentru ca mi se pare ca depinzi de cele mai multe ori de noroc. Poti juca 5 ani un joc cu zaruri iar daca o persoana care il joaca doar de 2 zile te provoaca la o partida, nu te ajuta cu nimic experienta vasta pe care o ai vis-a-vis de acel joc. Totul sta in acele zaruri si daca prinzi o zi cu ghinion, poti pierde oricand in fata unui incepator. Niciodata un incepator nu o sa te bata intr-un joc precum Splendor, Risk, etc, tocmai pentru ca acolo factorul decizie, strategia si mai ales experienta isi vor spune cuvantul.

Cum e de la sine inteles, nu am comandat acest joc, ci am facut rost de el de curand si primul meu gand a fost sa il pun pe net la vanzare. Stiam ca e un joc cunoscut si apreciat in special in America si pe la noi l-am gasit in magazine la vreo 80 lei.
Inainte insa de a face asta am zis totusi : "Hai sa fac o incercare ca prea il lauda toti si doar nu mor daca arunc niste zaruri pentru 10 minute!" Pur si simplu pe unde citeam sau vizionam filmulete, nimeni nu zicea nimic rau de el, numai de bine.
Hai totusi sa vedem putinele componente.

Componente:

Cutia este metalica, putin stramba si cu mici urme de vopsea sarita, tocmai pentru ca nu este nou. Nu imi plac cutiile de metal pentru ca cel mai des se stramba in urma depozitarii. Am si alte jocuri noi care au patit asta. Tot cartonul e mai bun.
CUTIE.jpg
Paharele din plastic solide si bine facute.
PAHARE.jpg
Si o gramada de zaruri colorate, de calitate buna.
ZAR.jpg
Cum se joaca:

Fiind un joc de petrecere, are un numar mare de pana la 6 jucatori dar sigur daca mai pui un set de zaruri poti juca linistit in 8 sau chiar 10 persoane. Fiecare alege o culoare si primeste 5 zaruri plus paharul aferent culorii alese. Agiti bine paharul ca si cum ai pregati un cocktail dupa care il asezi pe masa in dreptul tau si ridici putin spre tine, cu grija paharul, ca sa vezi ce ti-a harazit norocul. Sa zicem ca jucam in 4 persoane si avand fiecare cate 5 zaruri, in joc va exista un total de 20 zaruri. Fiecare jucator se uita in secret ce are sub pahar. Foarte important de stiu de cifra 1 de pe zaruri este considerata JOKER mereu. Sa spunem ca tu ai sub pahar 3 zaruri care arata cifra 4 (ma rog...4 punctulete) un 5 si un JOKER (zar care indica 1). Intuind ca altii ar mai putea avea macar un zar cu 4 sau un Joker, o sa faci o strigare: '5 zaruri de 4'. Adica tu spui cu asta ca in tot jocul sunt prezente macar 5 zaruri care au cifra 4 (incluzand si jokerul daca e cazul).

Celalalt jucator care urmeaza, se uita sub paharul sau, se uita putin suspicios spre tine, dar isi zice in mintea sa: 'Ma asta nu minte! Hai sa spun si eu ca sunt 6 zaruri de 4 in joc' Ideea e ca tot timpul trebuie sa ridici miza. E un joc de licitatie mai mult, de risc, de pariu oarecum. Doar ca trebuie sa fii sigur ca cel de dinaintea ta a zis adevarul, daca ai noroc si sub paharul tau ai si tu macar un joker si poate un 4, atunci poti miza linistit. In felul acesta fiecare o sa tot ridice miza pana cand unul se hotaraste sa il acuze pe jucatorul precedent de minciuna 'De unde scoti tu 12 de 4? Minti! ' Imediat toti isi dau paharele la o parte, zarurile cu cifra 4 in cazul de fata, sunt numarate, si daca nu sunt 12 in total, jucatorul acuzat, pierde definitiv un zar pentru restul jocului. Daca cel care a acuzat, a gresit, si erau minim 12 zaruri de 4, incluzand si jokerii, atunci el o sa piarda un zar.

Jocul o ia de la inceput cu alta miza, pe alta cifra, doar ca acum trebuie sa ai grija si sa nu uiti cand iti faci niste calcule, ca au ramas doar 19 zaruri in joc iar pe parcurs o sa tot scada, pe masura ce jucatorii vor tot pierde unul cate unul. Zarurile pierdute ramana mereu la vedere la marginea mesei, ca sa poti calcula cate mai sunt in joc. Nu e obligatoriu sa ridici miza mereu la cifra cu care un jucator a inceput ci poti sa schimbi cifra dar pastrand miza. Un exemplu: Eu spun ca sunt 3 zaruri de 5 iar urmatorul nu e obligat sa spuna 4 de 5. Poate el nu e sigur ca exista atatea dar are multe zaruri de 6 sub paharul sau, sa zicem. Pastreaza miza mea de 3 zaruri (nu ai voie sa scazi miza aruncata de precedentul jucator) dar ai voie sa cresti cifra de pe zar. Astfel ca poti spune 3 de 6. Urmatorul ori spune 4 zaruri de 6 (poate sa faca ceva nebunesc si sa spuna direct 7 de 6 - nu trebuie sa sari miza cu doar o unitate) ori trece de data asta la Jokeri. Aici e mai dificil, pentru ca nu mai exista alti jokeri care sa te ajute cand mizezi. Daca in cazul oricarei alte cifre, jokerul te ajuta si inlocuieste orice numar, cand cineva mizeaza pe cifra 1 (joker) trebuie sa fie foarte sigur in ce miza se arunca. Imediat poti fi acuzat de minciuna daca arunci o cifra fantastica.

Jocul se termina atunci cand toti jucatorii pierd toate zarurile si ramane in joc doar un singur om care a supravietuit acestui joc plin de risc si suspiciune.

Concluzii:

WOW! E greu sa explic senzatia si supriza pe care am avut-o dupa ce am terminat prima partida (si singura momentan). Jocu' asta m-a uimit si m-a luat prin surprindere pe nepregatite. Nu spun ca e excelent sau ca merita o nota foarte mare, pentru ca i-as acorda un 6.8 , dar impactul a fost mult mai mare tocmai pentru ca la inceput aveam sentimente negative si nici nu voiam sa il testez, si imi imaginam ca e doar o alta 'mizerie' de joc cu zaruri unde doar norocul conteaza.
E un joc de petrecere foarte bun, care aduce momente de de tensiune, de rasete si te bine-dispune si trebuie sa incerci sa citesti mimica celuilalt jucator sau gesturile sale. Poate minte, poate totusi spune adevarul.

Vor exista momente tactice cand fiind primul jucator, poti arunca direct o miza de 5 de 5, dar tu neavand nici macar un 5 sau vreun joker si fiind de abia la inceput, jucatorii nu te vor acuza si vor fi siguri ca tu ai multi de 5 sub pahar, vor musca momeala, si vor ridica miza la acel 5 si cand vine randul tau, o sa strigi zambitor 'Minciuna! Nu e posibil sa fie 7 de 5!!!' Si cand toti vor dezvalui ce au sub pahar, vor ramane consternati de faptul ca tu nu ai nici macar un zar cu 5 si cat de malefic ai fost si ce capcana le-ai pregatit.

Mi-a placut acest joc, si acum nici nu ma mai gandesc sa il vand. Nu spun ca merita sa il cumparati, mai ales la 80 lei, dar cred ca puteti improviza usor acest joc daca luati vreo 20-30 zaruri (preferabil diferite culori) si puteti folosi orice cana/pahar de prin casa. Pentru un joc de petrecere chiar este reusit si se aseamana putin cu jocul de carti Trombon pe care poate unii il stiti din copilarie. Acest joc m-a facut sa nu mai judec asa rau jocurile cu zaruri si poate asa o sa mai dau sansa si altor board-game-uri sa apara in raftul meu, jocuri bune pe care probabil ca le-am ratat din pricina asta.

User avatar
Teddy
King Meeple
King Meeple
Posts: 1383
Joined: 09 Dec 2010, 02:30
Location: Bucuresti

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80807Post Teddy
07 Jul 2017, 15:53

Am observat ca ai inceput o serie de review-uri. In primul rand bravo pentru initiativa. Acesta este primul pe care am apucat sa-l citesc dar urmeaza si restul.

Perudo, bluff, liar's dice sau ce denumire o mai avea este un joc de party senzational. Cred ca prima data l-am descoperit la o intalnire nationala. Ba nu.. atunci l-am jucat prima data pe masa, insa il mai jucasem pe boardgames arena.

Cert este ca a prins asa vine in grupul meu incat am mai facut rost de o copie, plus inca 5 zaruri pe care le mai aveam in casa il pot juca in 13 oameni. Este un haos de nedescris dar ne distram copios. Plus ca e o regula mai speciala pe care o folosim si anume atunci cand gresesti pierzi diferenta de zaruri. Imagineaza-ti 65 de zaruri zornaind la o masa :))
De exemplu s-au licitat 13 de 5. Se zice bluff. Se arata zarurile si sunt doar 10 de 5. Cel care a licitat pierde 3 zaruri. Asa consider ca nu dureaza mult si nu afecteaza faptul ca ne jucam 10-13 oameni. In regulamentul pe care l-am citit de la Bluff parca zicea sa scoti un singur zar daca ai pierdut.

In plus mi-am printat niste planse de pe bgg, le-am plastifiat ca sa poti licita direct pe plansa.

Ai mai mentionat ca nu iti plac jocurile cu zaruri. Banuiesc ca te referi la jocuri ca care efectiv iti faci norocul din aruncarea zarurilor. Pe alea nu le suport nici eu, dar sa te asiguri cum se folosesc zarurile inainte de a te decide daca ti-ar placea sau nu jocul. In ultima vreme au aparut multe jocuri in care zarurile se folosesc in diverse moduri si atunci nu te afecteaza cum dai tu pe zar.

Anyway, tine-o tot asa cu reviewurile si spor la joaca

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1970
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80809Post Shaikan
07 Jul 2017, 16:10

[quote="Teddy"]
De exemplu s-au licitat 13 de 5. Se zice bluff. Se arata zarurile si sunt doar 10 de 5. Cel care a licitat pierde 3 zaruri. Asa consider ca nu dureaza mult si nu afecteaza faptul ca ne jucam 10-13 oameni. In regulamentul pe care l-am citit de la Bluff parca zicea sa scoti un singur zar daca ai pierdut.

/quote]

Eu cand citisem regulamentul spunea ca pierzi diferenta si asa joc de cand am jocul. Sa pierzi doar unul cred ca ar scadea din divertisment :).

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80810Post rabesandratana
07 Jul 2017, 16:15

Teddy wrote:Am observat ca ai inceput o serie de review-uri. In primul rand bravo pentru initiativa. Acesta este primul pe care am apucat sa-l citesc dar urmeaza si restul.

Perudo, bluff, liar's dice sau ce denumire o mai avea este un joc de party senzational. Cred ca prima data l-am descoperit la o intalnire nationala. Ba nu.. atunci l-am jucat prima data pe masa, insa il mai jucasem pe boardgames arena.

Cert este ca a prins asa vine in grupul meu incat am mai facut rost de o copie, plus inca 5 zaruri pe care le mai aveam in casa il pot juca in 13 oameni. Este un haos de nedescris dar ne distram copios. Plus ca e o regula mai speciala pe care o folosim si anume atunci cand gresesti pierzi diferenta de zaruri. Imagineaza-ti 65 de zaruri zornaind la o masa :))
De exemplu s-au licitat 13 de 5. Se zice bluff. Se arata zarurile si sunt doar 10 de 5. Cel care a licitat pierde 3 zaruri. Asa consider ca nu dureaza mult si nu afecteaza faptul ca ne jucam 10-13 oameni. In regulamentul pe care l-am citit de la Bluff parca zicea sa scoti un singur zar daca ai pierdut.

In plus mi-am printat niste planse de pe bgg, le-am plastifiat ca sa poti licita direct pe plansa.

Ai mai mentionat ca nu iti plac jocurile cu zaruri. Banuiesc ca te referi la jocuri ca care efectiv iti faci norocul din aruncarea zarurilor. Pe alea nu le suport nici eu, dar sa te asiguri cum se folosesc zarurile inainte de a te decide daca ti-ar placea sau nu jocul. In ultima vreme au aparut multe jocuri in care zarurile se folosesc in diverse moduri si atunci nu te afecteaza cum dai tu pe zar.

Anyway, tine-o tot asa cu reviewurile si spor la joaca
Da, stiu si eu de regula aia cu diferenta si ca poti sa scoti din joc mai multe zaruri deodata dar diverse voci de pe Youtube sau BGG au spus ca e ridicola si ca mai bine joci cu eliminearea unui singur zar. Dar poate ca ai dreptate, in 13 oameni e mai bine asa. Cat despre prezenta zarurilor in jocuri, am gasit cateva care nu tin de noroc. Primu care imi vine acum in minte este Biblios, in care nu dai deloc cu zarul ci doar le rotesti crescator/descrescator cand vin anumite carti de joc.

Multumesc pentru aprecierea review-rilor. O fac din pasiune pentru scis si din pasiunea pentru board-games. Oricum, am vazut ca aici pe forum se fac des intalniri si mi se pare interesant. Sunt din Bucuresti si as veni la o intalnire sa jucam ceva doar ca fiind nou pe site, poate cei de aici mai vechi imi pot spune cum procedati, cand se stabilesc ele, cine alege jocurile, etc

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80811Post mihnea_1309
07 Jul 2017, 16:30

Teddy wrote:In ultima vreme au aparut multe jocuri in care zarurile se folosesc in diverse moduri si atunci nu te afecteaza cum dai tu pe zar.

Nu doar in ultima vreme (sau, depinde ce intelegi prin 'ultima vreme'). Vezi Castles of Burgundy, Alien Frontiers sau Voyages of Marco Polo.

Ce te deranjeaza pe tine cred eu e ideea de output randomness *, care si pt. mine e problematica. In multe jocuri zarurile aduc insa input randomness**, o chestie foarte faina care ajuta mult la replay value. Oricum, discutia e ampla.


* Jucatorul ia decizia sa urmeze o actiune dupa care zarurile determina daca are succes (sau in ce masura are succes). Vezi Eldritch Horror, Descent sau alte mii de jocuri tematice.

** Rezultatul aruncarii unor zaruri iti modifica tura sau turele urmatoare. De ex. o actiune te costa mai mult poate, alta iti da mai multe beneficii etc. Pe scurt zarurile iti pun bete in roate dar deciziile tot tu le iei. Toate exemplele mele intra aici si mai sunt multe altele.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80812Post rabesandratana
07 Jul 2017, 16:36

mihnea_1309 wrote:
Teddy wrote:In ultima vreme au aparut multe jocuri in care zarurile se folosesc in diverse moduri si atunci nu te afecteaza cum dai tu pe zar.

Nu doar in ultima vreme (sau, depinde ce intelegi prin 'ultima vreme'). Vezi Castles of Burgundy, Alien Frontiers sau Voyages of Marco Polo.

Ce te deranjeaza pe tine cred eu e ideea de output randomness *, care si pt. mine e problematica. In multe jocuri zarurile aduc insa input randomness**, o chestie foarte faina care ajuta mult la replay value. Oricum, discutia e ampla.


* Jucatorul ia decizia sa urmeze o actiune dupa care zarurile determina daca are succes (sau in ce masura are succes). Vezi Eldritch Horror, Descent sau alte mii de jocuri tematice.

** Rezultatul aruncarii unor zaruri iti modifica tura sau turele urmatoare. De ex. o actiune te costa mai mult poate, alta iti da mai multe beneficii etc. Pe scurt zarurile iti pun bete in roate dar deciziile tot tu le iei. Toate exemplele mele intra aici si mai sunt multe altele.
Da, iti dau dreptate! Am jocuri in care aruncarea zarului nu ma deranjeaza prea mult. Pur si simplu zarul imi da voie sa iau un anumit set de decizii in urma aruncarii, dar tot eu sunt cel care decid la final. Nu ma deranjeaza prea mult in Fool`s Gold sau in Takenoko, nici in Celestia.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80816Post 26octombrie
07 Jul 2017, 21:25

Castles of Burgundy cred ca este motivul pentru care zarurile merita sa existe. E un joc fenomenal tocmai pentru utilizarea inovativa (atunci!) a zarurilor, unul din putinele jocuri de zece din colectia mea :D
Perudo e o cu totul alta minunatie, unul din cele mai misto jocuri de petrecere. Imi amintesc cum am mers intr-un we sa jucam in Lente Arcului Through the Ages. Dupa vreo 4 ore ne-am oprit, departe de a fi terminat, pentru ca eram noi terminati si am zis sa jucam ceva de 10-15 minute, sa ne racorim creierele oleaca. Mihai ne-a propus Bluff (Perudo). Si-acum ma buseste rasul cand imi amintesc cum am jucat 4 ore TtA si... vreo 5 ore Bluff. Dupa fiecare joc cineva zicea: hai sa mai facem unul, ce ziceti?....

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80819Post Imago
07 Jul 2017, 22:00

26octombrie wrote:Castles of Burgundy cred ca este motivul pentru care zarurile merita sa existe. E un joc fenomenal tocmai pentru utilizarea inovativa (atunci!) a zarurilor, unul din putinele jocuri de zece din colectia mea :D
Tu postarea asta ai scris-o doar ca sa primesti like-uri?:)

m4r1us

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80820Post m4r1us
07 Jul 2017, 22:34

Pt mine, Troyes este de departe cel mai interesant joc cu zaruri.

Felicitări pt review-uri :tu:

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80822Post danielM
07 Jul 2017, 23:03

m4r1us wrote:Pt mine, Troyes este de departe cel mai interesant joc cu zaruri.
:tu:

criss

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80823Post criss
07 Jul 2017, 23:07

rabesandratana wrote:Totul sta in acele zaruri si daca prinzi o zi cu ghinion, poti pierde oricand in fata unui incepator.
Si eu gindeam asa mai demult si cred ca greseam. E bine ca uneori sa cistige si jucatorul mai slab. Sa nu ai siguranta absoluta de cistig care iti ia din placerea jocului si il indeparteaza pe cel mai slab, care nu o sa mai vrea sa se joace cu tine. La jocurile de razboi, de exemplu, zarul inseamna neprevazutul. Nu intotdeauna comandantii mai buni au cistigat toate bataliile.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Perudo aka Liar's Dice - Joc de petrecere

Post: # 80824Post 26octombrie
08 Jul 2017, 00:59

Imago wrote:
26octombrie wrote:Castles of Burgundy cred ca este motivul pentru care zarurile merita sa existe. E un joc fenomenal tocmai pentru utilizarea inovativa (atunci!) a zarurilor, unul din putinele jocuri de zece din colectia mea :D
Tu postarea asta ai scris-o doar ca sa primesti like-uri?:)
Nu, acum imi dau seama ca am scris-o ca sa te provoc la un Burgundy, mi-e cam dor sa-l joc :D

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”