Kingdomino - Merita sa castige Spiel des Jahres?

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Kingdomino - Merita sa castige Spiel des Jahres?

Post: # 81070Post rabesandratana
19 Jul 2017, 13:48

Kingdomino este dupa cum ii spune si numele un fel de domino in care trebuie sa iti construiesti un regat dupa anumite reguli. Jocul este extrem de apreciat, are nota 7.5 pe BGG si este nominalizat pentru trofeul Spiel de Jahres 2017 ceea ce e mare lucru. Practic Oscarul pentru jocurile de societate. Nu inseamna ca intotdeauna castigatorul este si cel mai bun joc al anului cum si in cazul filmelor de multe ori nu cel care a luat Oscarul este filmul cel mai apreciat de "popor". Eu am cumparat jocul tocmai pentru aceasta nominalizare dar si pentru ca imi place Carcassone si Kingdomino are cat de cat un Carcassone vibe. Pretul sau e undeva pe la vreo 70 lei.

Componentele:

"Coperta" jocului este cu adevarat atractiva. Parca "tipa" din raftul cu jocuri: "Uita-te la mine! Hai joaca un meci!" Calitate desavarsita a cutiei cu un carton ferm. Si nici nu au exagerat sa faca o cutie imensa asa cum fac alte companii incat sa para ca o sa primesti mult mai mult. Pe sistemul pungilor de chipsuri pline jumatate sau3 sferturi cu aer si restul cativa "cartofi", nu de putine ori am intalnit cutii imense pentru o mana de componente. (si da stiu de ce se pune aer in pungile de chipsuri) :D
cover.jpg
Insertul foarte curat si bine realizat
ins.jpg
Figurinele din lemn
meep.jpg
Castelul care trebuie asamblat. Dar nu e nimic prea complicat.
cas.jpg
Piesele de joc. Nu am vzut niciodata niste tile-uri atat de frumos realizate, de o calitate fabuloasa, carton foarte gros, de tip glossy, fara margini care dau impresia ca se desprind dupa vreo 20 de partide. Chiar si-au dat silinta sa realizeze ceva de mare calitate. Jos palaria pentru asta! Pacat ca din poze nu se poate vedea prea bine calitatea lucraturii.
til.jpg
Carticica jocului care indica exact si cate bucati din fiecare tile exista in cutie.
cart.jpg
Cum se joaca?

Fiecare isi pune castelul in fata sa dupa care sa zicem intr-un joc de 3 persoane, tragi 3 piese de joc, le asezi in ordine numerica in functie de numerotarea de pe spate, dar le intorci pe fata atunci cand le pui in "market" dupa care fiecare jucator va revendica un tile, asezand figurina sa de lemn pe el. Urmatoarea runda tragem iar 3 piese, iar le asezam in ordine numerica si acum in functie de ce piesa a ales fiecare in runda precedenta vom schimba ordinea celui care revendica primul, noul tile din runda 2. Dupa ce ai facut asta, tile-ul revendicat din runda precedenta, mereu va fi asezat in regatul tau. Si o sa tot facem lucrul asta, respectand mereu ordinea in functie de cum am revendicat runda precedenta. Cum alegi ce piesa sa revendici? Pai daca joci in 3 sau 4, trebuie sa faci un regat de 5x5. Asa ca trebuie sa ai o privire de ansamblu asupra ce iei runda asta si ce s-ar lega runda viitoare incat sa nu lasi spatii libere in regat si sa incerci sa faci chiar un patrat de 5x5 iar pentru asta o sa iei la final 10 puncte bonus. Doar ca nu e asa de usor. Ca sa potrivesti piesele, trebuie ca macar una dintre cele 2 laturi (fiecare piesa e impartita pe jumatate cu cate 2 ilustratii: sa zicem jumate apa jumate padure) sa faca parte din aceeasi categorie cu cea din regatul tau. Adica pui padure langa padure dar nu e o problema daca cealalta jumatate este apa langa padure. E de ajuns ca una sa se incadreze. La final facem scorul numarand cat de mare este sa zicem tinutul nostru de campie (sa zicem ca avem 4 tile-uri vecine de campie si inmultim cu cate coroane avem ilustrate pe tot acel tinut) si daca avem coroane inmultim scorul. Exemplu: 4 puncte de campie inmultit cu 2 coroane prezente, avem 8 puncte. Procedam la fel cu fiecare categorie: padure, apa, desert, etc. Plus un bonus de 10 pct daca nu am lasat nicio "gaura" in regat si chiar am facut 5x5 perfect.

Concluzii:

Am avut mari asteptari de la acest joc fiind nominalizat la marele premiu si cred ca si din pricina asta dupa primele 2 partide am fost putin cam "dezumflat". Nu m-a dat pe spate. Cred ca daca nu era asa mediatizat si nu aveam mari asteptari, mi-ar fi placut mai mult. E bun jocul, ii dau un 6.9 dar nu e ceva WOW. Vine cu sistemul interesant de revendicare prin care des alt jucator va incepe runda urmatoare si cu limita de 5x5 care iti da mult de furca incat sa asezi tile-urile cat mai inspirat. Dar cred ca mai exista genul acesta de jocuri. Cred ca unul dintre ele este Limes. Nu l-am jucat, doar am vazut acum cativa ani un review si pare asemanator. Poate totusi gresesc. E posibil sa semene cat de cat si cu Micul Print: Fa-mi o planeta si sigur ar mai fi niste exemple. E un family-game interesant. Ceilalti cu care am jucat au fost impresionati de el, dar eu am fost un pic rezervat. Spun cu tarie ca nu merita sa castige Spiel de Jahres dar nu m-ar mira daca o face mai ales ca in trecut au luat premiul jocuri precum Zooloreto, Hanabi, sau Camel-Up. Mai ales Camel-Up in 2014 in fata lui Spledor, mi s-a parut o mare nedreptate si o surpriza imensa.
Stiu ca premiul il ia in general un joc family-friendly pentru ca are o arie mai larga de jucabilitate, e acceptat de oricine si inteles si nu vad cum un "heavy" care tine 4 ore ar putea castiga vreodata, dar cred ca exista variante mai bune decat Kingdomino. Exemplu Barenpark sau Century Spice Road sau de ce nu The Quest of El Dorado. Nu detin aceste jocuri din urma, dar am urmarit pe youtube partide integrale si mi se par mai bune. Poate gresesc, poate nu am gasit eu WOW-ul din Kingdomino dar sper sa iasa pe locul 2.

Astept si parerile voastre legate de cat de bun e Kingdomino si de ce nu si despre celelalte jocuri care ar putea lua Spiele de Jahres 2017.
Last edited by rabesandratana on 19 Jul 2017, 16:08, edited 1 time in total.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Kingdomino - Merita sa castige Spiel des Jahres?

Post: # 81073Post mihnea_1309
19 Jul 2017, 14:52

Nu esti la curent, a castigat deja :lol:

https://boardgamegeek.com/blogpost/6726 ... it-game-es


Mi se pare un joc asa, ca sa fie. Daca eram publisher si aparea un necunoscut (nu Bruno Cathala) cu jocul asta il trimiteam la plimbare. Goes to show what I know.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Kingdomino - Merita sa castige Spiel des Jahres?

Post: # 81075Post rabesandratana
19 Jul 2017, 15:33

mihnea_1309 wrote:Nu esti la curent, a castigat deja :lol:

https://boardgamegeek.com/blogpost/6726 ... it-game-es


Mi se pare un joc asa, ca sa fie. Daca eram publisher si aparea un necunoscut (nu Bruno Cathala) cu jocul asta il trimiteam la plimbare. Goes to show what I know.
Proasta alegere a celor care au votat sa castige Spiele de Jahres. E ok jocul, o sa il pastrez pentru ca cei de la masa au fost incantati de el dar cred ca e unu dintre cele mai slabe jocuri care au luat premiul in ultima perioada. E ceva ce va fi dat uitarii rapid.

User avatar
alexddumitru
King Meeple
King Meeple
Posts: 431
Joined: 21 Jun 2010, 13:47
Custom Rank: Blogger@„Ce Jucăm?”
Location: Bucuresti

Re: Kingdomino - Merita sa castige Spiel des Jahres?

Post: # 81078Post alexddumitru
19 Jul 2017, 16:48

Eu cred ca faptul ca cei cu care ai jucat au fost impresionati de el si tu nu arata ca gusturile sunt diverse si ca nu ar trebui sa ne miram de alegerile unora (inclusiv daca sunt jurati).

SdJ este un premiu acordat jocurilor de familie, in care accesibilitatea e pe primul loc. Vor castiga mereu jocurile la care se distreaza oameni de toate varstele, de la copii pana la bunici. Eu d-abia astept sa il incerc, pt ca dupa reactiile de pe BGG si ale reviewer-ilor, in general, Kingdomino exact asta este, un joc simplu si distractiv pt intreaga familie, deci nu vad de ce nu ar fi meritat sa castige.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Kingdomino - Merita sa castige Spiel des Jahres?

Post: # 81079Post rabesandratana
19 Jul 2017, 16:58

alexddumitru wrote:Eu cred ca faptul ca cei cu care ai jucat au fost impresionati de el si tu nu arata ca gusturile sunt diverse si ca nu ar trebui sa ne miram de alegerile unora (inclusiv daca sunt jurati).

SdJ este un premiu acordat jocurilor de familie, in care accesibilitatea e pe primul loc. Vor castiga mereu jocurile la care se distreaza oameni de toate varstele, de la copii pana la bunici. Eu d-abia astept sa il incerc, pt ca dupa reactiile de pe BGG si ale reviewer-ilor, in general, Kingdomino exact asta este, un joc simplu si distractiv pt intreaga familie, deci nu vad de ce nu ar fi meritat sa castige.
Da, nu am zis ca e un joc rau, mai ales ca toti au fost foarte incantati de el, doar ca parca te astepti ca la prima impresie sa fie ceva de genu "Ce tare e jocu asta! hai inca o partida!" Iar aici nu am avut instintul asta sa zic imediat sa mai facem un meci. Dar e un joc placut, care merge repede.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”