Tapple - Silly Game

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1300
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Tapple - Silly Game

Post: # 81105Post rabesandratana
21 Jul 2017, 15:37

De Tapple am facut rost din pura intamplare, un joc vechi cu cutia ramolita, dar inca perfect functional. Stiu ca se mai gaseste si sub alt nume, daca nu gresesc mult mai popular, dar imi scapa denumirea acum (poate imi amintiti voi). E un joc pentru copii pe care l-am descoperit acum ceva timp pe Youtube dar nu am avut nicio strabatere in a-l cumpara, mai ales ca are doar un simplu dispozitiv cu clapete care merge pe 2 baterii si pretul e undeva pe la 80 lei. Clapetele asemanatoare cu cele de la pian sunt literele alfabetului si in mijloc exista un buton pentru timer care ticaie din ce in ce mai repede ca si cum urmeaza sa explodeze ceva.

Cutia nu o mai prezint pentru ca mi-e "rusine" cu ea. Primul proprietar al acestui joc, pare ca a avut ceva de impartit cu aceasta cutie si a tinut-o numai in pumni si picioare.
Nici cartile de joc cu categorii nu le am, dar le-am scos eu la imprimanta si plastifiat.

Dispozitivul, care reprezinta de fapt tot jocul in sine, este totusi in stare buna cu un foarte mic defect la o clapeta, dar functioneaza.
tapp.jpg
Cum se joaca:

Fiind in special pentru copii, trebuia sa fie un joc simplu, dar suprinzator daca il tratezi ca un joc de petrecere a mers cu adulti foarte bine. Tine vreo 10 minute si e un silly-game care pe cat de prost pare pe atat de amuzant si distractiv se poate transforma. Tragi o carte care iti ofera 2 domenii, alegi unul dupa care apesi o clapeta cu litera corespondenta a cuvantului pe care il spui. Imediat apesi si butonul timer si incepe randul celuilalt jucator care in vreo 10 secunde trebuie sa vina cu un cuvant a carui litera nu a fost deja apasata si sa se incadreze in respectivul domeniu. Cel care nu mai are inspiratie sau e presat de timp si creierul sau cedeaza pe moment, o sa piarda runda si primeste cartea respectiva. Cine strange cele mai multe carti la final de joc, pierde.

Sa dau si un exemplu mai clar: Tragi o carte care spune "Lucruri pe care le bagi in gura" si daca tot suntem doar adulti la masa si am si baut cateva pahare sigur se va gasi un "destept" care sa apese clapa "P" si o sa spuna P...ix (ca doar nu altceva...suntem oameni seriosi :D ) , apasa pe timer, celalalt trebuie in 10 secunde sa spuna sa zicem Lingura si apasa pe clapa "L" iar altul poate presat de timer si beep-urile scoase de acesta din ce in ce mai rapid, o sa vrea sa spuna Periuta dar ghinion, litera P e deja apasata. Aici imediat apare brain-freeze si chiar daca sunt o sumedenie de cuvinte la care te poti gandi, in putinele secunde ramase, parca tot creierul tau e gol si nu poti spune nimic. Dar aproape sigur dupa ce timer-ul o sa "explodeze" o sa iti vina vreo 2-3 idei...prea tarziu insa...cartea devine a ta.

Domeniile pot fi de toate felurile, mai serioase/educative sau mai putin. Depinde cu cine il joci. Imi amintesc de carti care spun: "Lucruri de culoare galbena", "Animale salbatice" "Cuvinte din 4 litere", "Lucruri moi", "Lichide" si asa mai departe.
Cartile sunt facute sa fie foarte interpretabile, si pentru ca nu e deloc un joc serios, poti scoate pe gura cam tot ce iti vine si nimeni nu se va supara, mai ales daca te cunosti destul de bine cu cei cu care il joci. Jocul asta aduce multe rasete in foarte scurt timp si daca nu esti din fire mult prea serios, o sa te prinda.

Concluzii:

Stiu ca nu e chiar genul de joc pe care sa il aprecieze un gamer serios si foarte multi il vor categorisi drept o "mizerie de joc" care nu are ce cauta in colectia de board-games. Nota sa pe BGG este de doar 6.4 dar eu i-as da macar un 7 datorita fun-ului pe care il asigura instantaneu. E un joc simplu si prostesc pe care daca il scoti pe masa in momentele potrivite, va fi un real succes si atmosfera din camera va deveni frenetica si hilara. Nu cred ca "moare" nimeni daca din cand in cand joci vreo 10-20 de minute un Tapple. Jocurile de petrecere isi au si ele rostul lor cu conditia sa nu exagerezi cu ele si sa le joci foarte des pentru ca isi vor pierde din farmec dupa ce inveti toate cartile si raspunsurile celor din jur se vor repeta. Nu ma deranjeaza sa joc ocazional un Tapple, Activity, Funemployed sau Perudo.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”