Wazabi! - Scapa de babaroase!

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82685Post VZQ
11 Oct 2017, 01:10

Image

CE SPUNE CUTIA?
Designer: Guilhem Debricon
Grafica: Stephane Escapa
Publisher: Gigamic
Durata: 20 minute
Nr. jucatori / varsta: 2-6 / 8+

Scurt si la obiect: trebuie sa scapi primul de toate zarurile din mana! Dar bineinteles, usor de zis, (mai) greu de facut!


CE ESTE IN CUTIE?
Image
1. 24 zaruri cu simboluri gravate.

Image
2. 36 carti de joc ilustrate.

Image
3. manual (in toate limbile pamantului!).


CUM SE JOACA CHESTIA DIN CUTIE?
Image
Fiecare jucator primeste cate 4 zaruri si 3 carti. Restul cartilor se asaza in teanc, pe masa, iar jocul poate incepe. Pe tura sa, fiecare jucator da cu zarurile si executa concomitent actiunile dictate de simbolurile de pe fiecare zar, respectiv:
- paseaza adversarilor orice zar cu simbolul "zar"; le poate "darui" pe toate aceluiasi jucator, sau le poate distribui frateste...dupa bunul sau plac;
- trage cate o carte din teanc pentru fiecare simbol "carte";
- joaca o carte din mana, in functie de cate simboluri "W" indica zarurile (cartile te pot fie ajuta sa scapi de zaruri, fie pun piedici - serioase - adversarilor).
Primul jucator care reuseste sa scape de toate zarurile este wazabist sef!

Restrictie: dupa plasarea a cel putin 2 zaruri in curtea adversarilor, nu se poate juca in aceeasi tura o carte care-ti permite sa scapi de un al 3-lea zar.


2-3 VORBE "LA CALD"
"Wazabi!" este un joc care fie te va prinde pana la obsesie de la prima partida, fie te va face sa te urci pe pereti de nervi! :) Este ultra rapid (sa zicem ca un joc poate....just maybe... ajunge la 20 min - dar la fel de bine se poate termina intr-o singura tura! Este doar "F"-ul din "filler") si la prima vedere, extrem de imprevizibil - kryptonita control freaksilor (really!). De altfel, daca aruncati un ochi pe BGG, veti vedea ca majoritatea se plang de treaba asta, iar cuvintele "chaos" si "random" apare in aproape fiecare mesaj :) Pe scurt: un joc cu un nivel ridicat de "take that", combinat cu doza de hazard specifica oricarui joc de zaruri. Din fericire, insa, este mai mult de atat :)


"LA BANI MARUNTI" (10+ partide)
Jocul se bazeaza pe o mecanica interesanta: cu cat ai mai multe zaruri, cu atat ai posibilitatea de a juca cele mai puternice carti (si sunt ale dreq, rau: de la simplele "toti adversarii decarteaza toate cartile din mana, in afara de 2", sau "stai o tura", pana la "fiecare jucator paseaza zarurile celui din stanga/dreapta", "schimbi cartile/zarurile tale cu alt jucator la alegere", "scapi de 2 zaruri", etc). Cu cat ai mai putine zaruri, cu atat esti (teoretic) mai aproape de victorie, dar posibilitatea de a juca o carte devine din ce in ce mai mica, si nu de putine ori vei ramane cu 1 zar in mana, fara a putea transa problema. Daca te bazezi doar pe zar, ai o sansa de doar 1/3 sa scapi de el; motorul este cartea de joc, dar benzina este zarul...
Da, exista hazard grupa mare in "Wazabi", dar din fericire sunt implementate destule sisteme de contracarare, astfel incat sa nu ai mereu impresia ca te afli pe o barca fara carma, in bataia vantului. Repet: asta e prima impresie, dar cu putina rabdare, descoperi ca se pot aplica diverse tactici care te ajuta sa-ti atingi scopul (insa nu-l garanteaza). De fapt secretul este sa pregatesti terenul pentru un sprint spectaculos de final. Degeaba ramai cu 1 singur zar dupa prima tura - adversarii tai vor avea grija sa-ti umple curtea cu ale lor; dar daca te folosesti de carti sa scoti definitiv mai multe zaruri din joc, atunci per total sansele tale cresc (si "munitia" adversarilor scade). De asemenea, treaba ta este sa nu permiti vreunui adversar sa capete un avans considerabil: o mana plina de carti este o veste proasta pentru tine - forteaza-l sa le decarteze! Adversarii au mai putine zaruri? Schimba-le cu ale tale! Simti ca cel din fata ta are carti mai bune ca tine? Fa schimb de carti cu el! Etc...Keep a low profile, asigura-te ca mereu ai carti pe care le poti juca (1 singur zar + o mana numai de carti roz este un deliciu - NOT!), dezbina si cucereste! Si poate lucrul cel mai important: nu te oftica prea tare daca in ultimul moment cineva reuseste un roll de zile mari si-ti sufla victoria de sub nas - e normal!


CATE PARALE FACE?
La figurat: Gigamic stie cum trebuie sa arate un joc... sau... ma rog, a invatat intre timp. Spun asta pentru ca initial jocul a fost lansat cu o alta grafica...oribila. Nu numai ca te prindeai mai greu ce face fiecare carte, dar emoticoanele alea dracoase accentuau si mai mult latura de "take that" a jocului, si nu de putine ori aveai impresia ca "Wazabi!" avea efectiv ceva personal cu tine. Eh, le-or fi spus oamenii ceva, s-or fi prins francezii si singuri (baieti destepti!) ca nu cadra poza cu titlul, cert este ca jocul a fost relansat cu o noua grafica, adecvata, si lucrul cel mai important, placuta & amuzanta. Este tot "take that", dar cu "sorry" inainte! Si vorba aia, nu te poti supara pe un nene d-asta animat care-ti zambeste cu gura pana la urechi, in timp ce te pune sa masori o tura banca de rezerve...nu?!? In plus, deck-ul de carti este usor de priceput, fara a fi nevoie de text printat (ca in alta versiune): cartile albastre costa 1W, cele galbene 2W, cele roz, 3W. Si un copil sub 8 ani se prinde in 5 minute cum se joaca (ex: fiica-mea). Deci, bila alba. Si e de bine in continuare: componentele sunt top quality - ba chiar maximum quality, as spune. Cartile sunt din carton gros, lucios, zarurile sunt grele, gravate, foarte placute la mana, manualul este extrem de clar, fiecare carte este prezentata si explicata in detaliu. Pana si importatorul s-a gandit (bine) si a bagat in pachet traducerea in romana a regulamentului - foaie mica, dar buna la casa omului neiubitor de inglish :)
All in all, este un joc bun al dreq - si la toate: merge la party - cu bere si covrigei, merge la gratar - cu mici, merge in familie - sa ne radem, neamule! si merge si cu copilu' - sa invete sa nu se supere, frate!

La propriu: la noi, eu l-am gasit (online) intr-un singur loc (rimeaza cu "gigant" si are mai mereu reduceri); vreo 80 si ceva de lei, parca. Merita fiecare banut (parerea mea, desigur).


IN LOC DE "SI-AM INCALECAT PE-O SA..."
Amatorii de babaroase pot juca "Wazabi!" online gratis (am spus ca francezii sunt destepti, nu?): http://www.wazabi-online.com/
Cu mentiunea ca (din pacate) varianta de Net este cu grafica veche (si cere Adobe Flash instalat).

GATA!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82688Post rabesandratana
11 Oct 2017, 08:49

Te felicit pentru ca ai "curajul" de a comanda jocuri din astea obscure. Eu m-am ars cu cateva de genu asta si am renuntat sa iau tot ce are nota sub 7 pe BGG. Dar asta pare distractiv. Si eu comand tot de la magazinul de care spui tu si vezi ca ei mai au pe site vreo 20 jocuri destul de necunoscute. Poate continui seria asta de reviewuri si prindem curaj sa luam si noi ceva.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82690Post VZQ
11 Oct 2017, 09:33

Heh, cunoastem :) Acum 2 minute am comandat de la ei "Dungeon Run", "BraveRats", "Attila" si "Panic Lab" :)

Lumea le spune "fillers", eu le numesc "colectia mea" - asta e, nu ma prind jocurile lungi, euro-urile, etc. Le prefer mici & rapide :) Nu am (inca) un grup de jucatori cu care sa pot incerca si treburi mai serioase, iar ai mei se plictisesc daca distractia trece de 45 min. Pe de alta parte, ma gandesc ca lumea oricum isi "ia lumina" din surse profi cand vine vorba de recenzii, nu sta in 2-3 vorbe postate pe un forum, asa ca nu are rost sa ma arunc la titluri cunoscute. M-am orientat catre joculete care nu fac gaura mare in buzunar, se gasesc relativ usor si probabil stau undeva mai jos pe raft - nu-ti fura ochiul din prima, dar merita incercate. Pentru indecisi :)

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82691Post DanielIndru
11 Oct 2017, 10:58

Faci o treaba foarte buna, VZQ!
E nevoie de fillers in orice colectie. :)

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82696Post Plu
11 Oct 2017, 14:52

Interesanta si utila abordarea recenziilor tale.

Felicitari si nu te opri din a le realiza! :tu:

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82697Post VZQ
11 Oct 2017, 15:51

Heh, mersi, asemenea!

Mai vin si altele. Timp sa fie...

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82763Post 26octombrie
14 Oct 2017, 08:28

Kuddos de doua ori :tu: :tu:
Once, pentru ca esti primul care apare pe forum si se arunca la reviews, in loc de bursa (been there, done that :oops: ), ceea ce e infinit mai constructiv si merita lauri; apoi, pentru ca imi place de nu mai pot stilul tau si a fost un regal sa citesc reviewurile (chiar daca jocurile, per se, nu m-au impresionat).
Keep them coming, dude ;)

Daca esti din acelasi Bucuresti cu mine si ai chef de joaca, uite-te si in colectia mea si tine cont ca am si eu una bucata fata, 11, dornica oricand de joaca/socializare. PM me.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82782Post VZQ
14 Oct 2017, 16:44

Heh, pentru mine sectiunea de bursa e chiar frustranta :) Sunt din Constanta, si cum majoritatea tranzactiilor sunt pentru Capitala, mai mult ma minunez de ce mai are lumea prin casa... si cam atat :) La mine achizitii inseamna aproape exclusiv magazine online. Si cum am gusturi bizare in materie de jocuri, mi se pune pata fix pe alea despre care nu prea gasesti informatii. Asa ca nu putine au fost momentele cand ma rugam sa dau peste o recenzie sau un filmulet...da' canci. Si de-aia m-am urnit sa scriu despre jocuri gen "ratusca cea urata" - s-o gasi cineva sa le iubeasca si pe ele :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82788Post 26octombrie
14 Oct 2017, 19:08

cum ti-am spus, aplaud demersul, insa imi pare rau sa te dezamagesc, in materie de jocuri bizare am deja locul intai cu coronita, esti mic copil ;)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82790Post Haddeo
14 Oct 2017, 19:58

26octombrie wrote:cum ti-am spus, aplaud demersul, insa imi pare rau sa te dezamagesc, in materie de jocuri bizare am deja locul intai cu coronita, esti mic copil ;)
acum mai ramane sa le faci si mici review-uri sa ne spui ce apreciezi la jocurile alea bizare :D
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82793Post VZQ
14 Oct 2017, 21:54

26octombrie wrote:cum ti-am spus, aplaud demersul, insa imi pare rau sa te dezamagesc, in materie de jocuri bizare am deja locul intai cu coronita, esti mic copil ;)
Heh, ma refeream la faptul ca: nu ma atrag deloc euro-urile, nu suport Catan/Carcassonne/Dixit (fie si doar pentru ca sunt peste tot!), jocurile cu trenuri (sau alte mijloace de transport), job-uri de 112 (pompier/politist/etc), pirati sau zombalai (adica majoritatea), iar alea putine care mai raman pe lista trebuie sa mearga foarte bine in 2 si sa tina maxim 30-45 min. So... :)

In alta ordine de idei, vad destule puncte comune in listele tale :) Btw, cum sunt "Diavolo" si "Minuscule"? Le-am tot scos si adaugat in wishlist (dar mereu apare ceva mai interesant) :)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82794Post Haddeo
14 Oct 2017, 23:55

VZQ wrote: nu ma atrag deloc euro-urile
deloc? :shock:
VZQ wrote:(sa mearga foarte bine in 2 si sa tina maxim 30-45 min
7duel, race for the galaxy, targi, jaipur, hero/star realms, 2 de mayo, biblios, battle line, hanamikoji, san juan,android netrunner
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82795Post VZQ
15 Oct 2017, 00:27

Haddeo wrote: deloc? :shock:
absolut deloc.
7duel, race for the galaxy, targi, jaipur, hero/star realms, 2 de mayo, biblios, battle line, hanamikoji, san juan,android netrunner
7duel am, dar inca nu ne iubim; insa ne respectam (reciproc, sper); idem star realms - in format electronic e misto tare, in realitate scoringul merge greu (de ce naiba nu fac niste dials?) - sta pe raft; hanamikoji e unul dintre jocurile preferate - si asta nou pare interesant (nu ca ar avea in comun mai mult decat poza de coperta - si nici aia 100%); android....cred ca-mi prind urechile. RFG pare interesant. Restu'... turbane si camile...bleah :) Iar Biblios m-a pierdut de la cover (si tema).

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82797Post 26octombrie
15 Oct 2017, 09:20

VZQ wrote:(sa mearga foarte bine in 2 si sa tina maxim 30-45 min
Ascension. Hitul anului la noi in casa, in categoria jocuri de 2 (el nu e musai de 2, insa ma ingrozeste ideea de a-l juca in mai multi), sub 30min, rejucabilitate imensa, setup aproape inexistent, tactic, tactic, tactic, addictive rau... Ce sa-ti spun, are 2-300 de partide in mai putin de 3 luni si aprobarea unanima a familiei (ceea ce e Whoow!); that's all. Eu l-am luat intr-o doara, pentru ca mi-a cazut rau cu tronc grafica de la primul, un stil psihedelic ce clar nu e pe gustul tuturor, either love or hate. Check that out :-)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82798Post Haddeo
15 Oct 2017, 10:46

26octombrie wrote:Ascension
Care ar fi diferenta fata de Clank sau Star/Hero Realms de e asa uau ? Nu de alta, dar in cuvantul tactic in cazul asta (din experienta mea) se ascunde faptul ca ai de ales din 5-6 carti random si in 90% din cazuri alegerea e super evidenta.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82809Post 26octombrie
15 Oct 2017, 21:51

Nu e chiar asa, nu alegi intre 5-6 carti per se, alegerile tale duc la o interactiune cu restul deckului si exista si deckul oponentului de care e bine sa tii cont. In plus, in functie de primele alegeri apare si strategia, te duci pe skill sau pe military. Cred ca cel mai simplu mi-ar fi sa-ti demonstrez, la o joaca ;)

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 82810Post Haddeo
15 Oct 2017, 22:10

pai da... faci o alegere la inceput (si cand zic alegere, ma refer ca alegi fortat din ce ti-a dat norocul) si apoi jocul cam se joaca singur in proportie de 90%. Eu nu critic jocul asta , pentru ca nu l-am jucat, ci o categorie mai mare de jocuri de genul asta. Eu doar te intrebam daca mai e si altceva in afara de acest design slab, gasit si la alte jocuri, care face acest joc deosebit.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 83012Post VZQ
19 Oct 2017, 21:33

26octombrie wrote: Ascension. Hitul anului la noi in casa, in categoria jocuri de 2 (el nu e musai de 2, insa ma ingrozeste ideea de a-l juca in mai multi), sub 30min, rejucabilitate imensa, setup aproape inexistent, tactic, tactic, tactic, addictive rau... Ce sa-ti spun, are 2-300 de partide in mai putin de 3 luni si aprobarea unanima a familiei (ceea ce e Whoow!); that's all. Eu l-am luat intr-o doara, pentru ca mi-a cazut rau cu tronc grafica de la primul, un stil psihedelic ce clar nu e pe gustul tuturor, either love or hate. Check that out :-)
Nene, m-ai nenorocit :) M-a pus dreq sa instalez app-ul pe telefon...acu' TREBUIE SA-L IAU! :twisted:
Intr-adevar, e foarte addictive (nu ma asteptam) :drool:

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Wazabi! - Scapa de babaroase!

Post: # 83245Post VZQ
29 Oct 2017, 10:09

Zis si facut - una bucata Ascension (3rd edition) a aterizat vineri la domiciliu ;) Incredibil cat de mult m-a prins - si sotiei i-a placut din prima, deci e de bine :) Pacat insa de grafica, imi placea mai mult versiunea originala (nu stiu ce tot comenteaza lumea pe net, mie tocmai partea vizuala mi se parea tot schepsisul la jocul asta). Multumesc inca o data pentru sugestie!

PS: acu'... urmeaza expansionurile....

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”