Spirit Island

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
alecutheman
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 42
Joined: 11 Jun 2016, 18:02
Location: Timisoara

Spirit Island

Post: # 88676Post alecutheman
11 Apr 2018, 15:34

Buna, sunt Vlad, si sunt Spiritislandoholic :(

Image

Prologue

In 13 martie 2018, mi-a venit Spirit Island. De atunci, l-am jucat de 37 de ori. Si nu cred ca ma opresc foarte curand.
Jocuri coop pe care le-am mai jucat includ: Pandemic (normal, legacy), Gloomhaven, Robinson Crusoe, Eldritch Horror, Dead of Winter (not really though, ca de fiecare data am fost tradator :twisted: ). Nu am mai jucat boardgames solo inainte.

In Spirit Island, intre 1 si 6 jucatori lucreaza impreuna ca si diferite spirite ale unei insule sa opreasca inaintarea colonizatorilor care nu stiu decat sa strice ce e fain.

Plot twist

Spirit Island e un pic diferit. Se simte mai mult ca un card game foarte bine pus la punct decat ca un coop. Nu am simtit ca cineva joaca si pentru altcineva. Parea ca suntem Spirits vs. Invaders, nu noi vs. ala care zice la toti ce sa faca (de obicei eu), sau noi vs. pachete de carti amestecate prost.
Toate astea cu atat mai mult surprinzatoare cu cat nu am auzit de Eric Reuss inainte de Spirit Island.

Image
Sursa foto: BGG

Why is it so good tho

1. E complicat, si faptul ca e complicat nu rezulta din randomness. Orice actiune a invadatorilor se prezinta ca si cum ai fi putut sa te astepti la ea, si daca nu erai pregatit, esti tu prost, nu jocul random.
2. Tema este foarte prezenta, de la numele spiritelor, si pana la arta de pe carti care se leaga foarte bine de ceea ce fac.
3. Tema jocului se potriveste foarte bine cu mecanicile lui. Fiecare spirit are abilitati bine definite pentru natura lor. Normal ca Ocean's hungry grasp (unul dintre spirite) nu prea poate sa faca lucruri impresionante departe de tarm.
4. Toate spiritele sunt diferite, intr-un mod nesuperficial. Pare un joc cu totul diferit cand joci cu spirite diferite.

L-ai jucat singur, ce luzar

Da. Din 37 de partide, 30 au fost solo. Nu stiu daca este asa de des intalnit sa fie asa fain un joc solo, daca este, creca am ratat foarte mult inainte de Spirit Island.

Concluzie

:sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: :sy:

Daca te intrebai daca sa-ti iei Spirit Island, nu te mai intreba. Daca nu te intrebai poate ar trebui sa te intrebi.
E primul joc la care i-am dat 10/10. Are primul expansion la care i-am dat 10/10.

PS. Aceste impresii sunt foarte biased daca nu era clar dupa prima propozitie.
PPS. Dati-mi add pe BGG ca n-am prieteni decat irl :(

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Spirit Island

Post: # 88679Post DanielIndru
11 Apr 2018, 16:46

Buna treaba!

E printre foarte putinele cooperative pe care doresc sa le joc candva, desi sunt alergic la categoria asta.
Poate reusim sa ne intalnim candva si sa jucam, am vazut ca-ti plac jocuri care-mi sunt si mie dragi, desi timpul meu de joaca e limitat ( two year old in the house...).

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Spirit Island

Post: # 88680Post mihnea_1309
11 Apr 2018, 17:41

alecutheman wrote: Da. Din 37 de partide, 30 au fost solo. Nu stiu daca este asa de des intalnit sa fie asa fain un joc solo, daca este, creca am ratat foarte mult inainte de Spirit Island.

Welcome to the dark side. Next step: Mage Knight.

Cum ti se pare fata de Gloomhaven sau Robinson Crusoe? Sunt mare fan al amandurora (in special Gloomhaven), cred ca sunt sanse mari sa imi pice cu troc Spirit Island nu? :D

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Spirit Island

Post: # 88681Post cristianf
11 Apr 2018, 18:05

DanielIndru wrote:desi timpul meu de joaca e limitat ( two year old in the house...).
Mi-ai stricat ziua (nine months old in the house...).


Si ca sa fiu si ontopic.. acum sunt si mai interesat de jocul asta. E in shortlist :mrgreen:

User avatar
alecutheman
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 42
Joined: 11 Jun 2016, 18:02
Location: Timisoara

Re: Spirit Island

Post: # 88683Post alecutheman
11 Apr 2018, 19:32

DanielIndru wrote:Buna treaba!

E printre foarte putinele cooperative pe care doresc sa le joc candva, desi sunt alergic la categoria asta.
Poate reusim sa ne intalnim candva si sa jucam, am vazut ca-ti plac jocuri care-mi sunt si mie dragi, desi timpul meu de joaca e limitat ( two year old in the house...).
Facem cumva intr-o zi, mereu am chef de Spirit Island :geek:
mihnea_1309 wrote:
alecutheman wrote: Da. Din 37 de partide, 30 au fost solo. Nu stiu daca este asa de des intalnit sa fie asa fain un joc solo, daca este, creca am ratat foarte mult inainte de Spirit Island.

Welcome to the dark side. Next step: Mage Knight.

Cum ti se pare fata de Gloomhaven sau Robinson Crusoe? Sunt mare fan al amandurora (in special Gloomhaven), cred ca sunt sanse mari sa imi pice cu troc Spirit Island nu? :D
Parca seamana cu Robinson Crusoe dpdv al presiunii care o pune pe tine, si seamana cu Gloomhaven dpdv card/hand management. Daca iti plac ambele creca ti-ar placea si Spirit Island.
cristianf wrote:
DanielIndru wrote:desi timpul meu de joaca e limitat ( two year old in the house...).
Mi-ai stricat ziua (nine months old in the house...).


Si ca sa fiu si ontopic.. acum sunt si mai interesat de jocul asta. E in shortlist :mrgreen:
Yes, good, the more people buy it, the more likely it is that it gets more expansions :twisted:

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Spirit Island

Post: # 88684Post mihnea_1309
11 Apr 2018, 20:06

alecutheman wrote: Cum ti se pare fata de Gloomhaven sau Robinson Crusoe? Sunt mare fan al amandurora (in special Gloomhaven), cred ca sunt sanse mari sa imi pice cu troc Spirit Island nu? :D
Parca seamana cu Robinson Crusoe dpdv al presiunii care o pune pe tine, si seamana cu Gloomhaven dpdv card/hand management. Daca iti plac ambele creca ti-ar placea si Spirit Island.

[/quote]


Thanks. Din partea mea, nu a portofelului...

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”