Episodul 17 VIDEO - Jucam Mamma Mia

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 17 VIDEO - Jucam Mamma Mia

Post: # 89543Post rabesandratana
19 May 2018, 10:20

Jucam o partida de Mamma Mia! Pana la minutul 3, avem regulamentul, dupa care incepe partida.
Pitzu apare si el de cateva ori in video, dar nu prea mult, ca e cam timid. :)


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 17 VIDEO - Jucam Mamma Mia

Post: # 89560Post VZQ
20 May 2018, 15:33

Damn, incepe sa ma coste privitul recenziilor tale: intai PO, acum asta... :) Simpatica rau prezentarea, vad ca au disparut si emotiile, ce mai, treaba buna! Felicitari! ;)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 17 VIDEO - Jucam Mamma Mia

Post: # 89586Post rabesandratana
21 May 2018, 19:07

VZQ wrote:Damn, incepe sa ma coste privitul recenziilor tale: intai PO, acum asta... :) Simpatica rau prezentarea, vad ca au disparut si emotiile, ce mai, treaba buna! Felicitari! ;)
Mersi! Inseamna ca mi-am atins scopul cu aceste sesiuni video. Daca zici ca ai cumparat Potion Explosion dupa ce ai vazut clipul precedent si mai ales ca ti-a si placut jocul dupa ce l-ai jucat, atunci inseamna ca partidele noastre sunt un indice relativ bun in a ajuta pe cineva sa aleaga daca merita sa investeasca intr-un anumit titlu. In special Potion Exp. e un joc cu un pret cam piperat.

Sa imi spui si cum ti se pare Mamma Mia, in caz ca deja l-ai comandat si ai apucat sa il joci.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 17 VIDEO - Jucam Mamma Mia

Post: # 89591Post VZQ
21 May 2018, 23:31

Prefer sesiunile de joc in loc de reviews; nu de putine ori jocuri care "pe hartie" pareau super misto s-au dovedit in practica destul de anoste. Din asemenea sesiuni de joc pot sa-mi formez o idee mai buna despre cat de bine ar fi primit un joc in familie :)

Am ocolit "Mamma Mia!" multa vreme, din cauza "efectului de mall" - cand il vad pe rafturi in Cora, Carrefour, etc, board games, nu ma prea atrag... mai ales ca-s puse langa Monopoly (cu care btw nu am nici o problema) si alte jocuri de "perspicacitate"... bleah. Dar din cand in cand mai cedez... prima data a reusit sotia sa adauge Bohnanza in cos, acum tu, cu "fratele" italian :)

Despre "Mamma Mia!", ce sa zic.... numai de bine :) Nu-mi plac euro-urile, asa ca pentru mine numele lui Uwe nu are greutatea pe care o are (probabil) pentru restu' lumii, heh, dar prefer partea asta amuzanta a creativitatii sale - ambele jocuri sunt funny! Cu diferenta ca "Mamma Mia!" este mai scurt si mai usurel (in sensul de "casual"). Este jocul perfect pentru o seara in familie, dupa o zi de lucru - cu un deck atat de subtirel, o partida se duce repejor tare, iar scoring-ul dureaza sensibil mai putin ca la "Bohnanza". Separarea cartilor de ingrediente in "camara cu provizii" si "chestii la cuptor" dupa punctaj mi se pare un schepsis misto si de efect. In rest... am saltat jocul ieri seara, si deja avem 3 partide la activ, so....a fost primit bine si ne distreaza :)

Inca o data multumiri pentru prezentari :) Personal consider mult mai utile sesiunile pentru jocuri pe care le poti gasi si la noi (relativ) usor, in loc de cine stie ce mega ultra noutate scumpa rau si imposibil de cumparat din Ro, so...

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”