Episodul 18 VIDEO - Jucam Travelin'

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 18 VIDEO - Jucam Travelin'

Post: # 89700Post rabesandratana
26 May 2018, 10:08

Astazi jucam o partida de Travelin'. Pana la minutul 3:25 prezint regulamentul, dupa care incepe partida.

Acest joc a fost primit pentru review de la insusi designerul sau, Eli Lester. Am facut o greseala in gameplay, cand am folosit cartea Arrogant Backpacker, un pic diferit. Eli mi-a transmis ca cel care ataca si alege ce carte vrea sa arunce de la adversar si nu invers. O sa clarific pe CC youtube, aceasta problema.


User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Episodul 18 VIDEO - Jucam Travelin'

Post: # 89702Post dmx85
26 May 2018, 14:49

Mie Arrogant Backpacker mi se pare singura carte caruia nu ii vad sensul de a fi in acest joc. Probabil a fost introdusa pentru a echilibra partida atunci cand exista un jucator care a luat-o inainte prea mult, insa din experienta de joc aceasta carte nu face decat sa elimine din cursa un jucator de la masa. Eu as merge cu un house rule: ori alege jucatorul targetat tara la care sa renunte, ori victima sa fie jucatorul cu cele mai multe carti pe masa, iar in caz de egalitate, tie breaker-ul sa fie punctele.

Poate ne ofera Eli o explicatie referitoare la ideea din spatele acestei carti, sunt sigur ca exista o logica pentru care ea exista in forma asta.

In rest, nu am decat cuvinte de lauda despre acest joc, de la grafica pana la game play. Mi se pare genul de joc care daca ar avea un mare producator in spate ar putea intra lejer pe piata mainstream pentru ca are acele caracteristici necesare: e simplu, e scurt si e fun. In plus, e si un joc mai accesibil ca pret fata de Colt Express, Camel Up sau altele.

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Episodul 18 VIDEO - Jucam Travelin'

Post: # 89706Post TravelinEli
27 May 2018, 09:28

Da, asta e exact motiv pt cartea - e de echilibrare si e un mod sa opreste cineva care a ajuns prea repede la multe tari (runaway leader). Fiind can Russian Gambit doar merge pentu tari care sunt vecini, e cam inutil daca tu ai 1 tara si opponentul are 4 care nu sunt vecini. Si cand cineva a anexat multe tari sa face o tara mare de 20+ puncte, trebuie sa fie un mod sa distruge.

De obicei, cred ca persoane foloseste Arrogant Backpacker sa ataca liderul, dar ca cu majoritate de jocuri cu take that, si e posibil sa fie arbitrar (si e cu Bad Kebab si Sketchy Taxi Driver). Dupa mine, asta e problema cea mai mare cu take that - cand o putere e folosit intr-un mod arbitrar. Dar exista 2 metode sa rezolva - sa ai regulii pt cum poti sa folosesti putere sau sa lasa la jucatori sa foloseste in un mod nearbitrar. E posibil sa include reguli cum ai facut cu house rule de AB, dar creaza o alta problema cand liderul nu e foarte clar (cineva cu cele mai multe tari nu are cel mai mult sanse sa castige). Am preferat sa las reguli mai flexibile si sa spera ca jucatori joc "corect."

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 18 VIDEO - Jucam Travelin'

Post: # 89830Post rabesandratana
29 May 2018, 11:17

Mie mi se pare foarte utila Arrogant Backpacker. In jocurile noastre, mai mereu un jucator o ia inainte si etaleaza 3-4 carti cu state iar celalalt e de abia la 2 etalate. In acest fel ai sansa sa mai egalezi situatia si sa relansezi partida. Fara ea, partida ar fi mers inspre inevitabila infrangere.

Doar ca e adevarat, mi se pare ca te pedepseste mult prea tare. Dupa ce ca iti distruge o carte etalata, iti distruge si cartea cu cele mai multe puncte. De asta am si jucat noi asa cu aceasta carte, lasad pe jucatorul atacat sa aleaga ce decarteaza, incat sa nu aiba parte de o dubla pedeapsa.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 18 VIDEO - Jucam Travelin'

Post: # 89915Post VZQ
02 Jun 2018, 10:30

Trebuie sa recunosc ca prezentarea mi-a schimbat parerea initiala despre joc... la inceput, tema si grafica nu m-au atras deloc, parea genul de joc generic, sec, care nu-mi spunea nimic, dar dupa ce am vazut filmea, pare chiar simpatic (nu ma deranjeaza elementul de take that - atat cat este). L-as incerca, daca ar fi usor de gasit in magazine. Ca impuls buy, merge, sa dau comanda special online parca nu-mi vine... anyway, la o prima privire, ce as schimba la el ar fi harta: mai mare, fiecare stat sa aiba evidentiat si steagul (pentru mine ajuta mai mult coloristica, decat schema de legatura dintre tari), etc.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 18 VIDEO - Jucam Travelin'

Post: # 89921Post rabesandratana
02 Jun 2018, 21:50

VZQ wrote:Trebuie sa recunosc ca prezentarea mi-a schimbat parerea initiala despre joc... la inceput, tema si grafica nu m-au atras deloc, parea genul de joc generic, sec, care nu-mi spunea nimic, dar dupa ce am vazut filmea, pare chiar simpatic (nu ma deranjeaza elementul de take that - atat cat este). L-as incerca, daca ar fi usor de gasit in magazine. Ca impuls buy, merge, sa dau comanda special online parca nu-mi vine... anyway, la o prima privire, ce as schimba la el ar fi harta: mai mare, fiecare stat sa aiba evidentiat si steagul (pentru mine ajuta mai mult coloristica, decat schema de legatura dintre tari), etc.
Da, si eu recunosc ca daca nu aveam ocazia sa il joc, as fi trecut cu vederea peste acest joc. Credeam ca e doar un alt joc de carti mediocru si plictisitor. Dar chiar ne-a surprins intr-un mod foarte placut si sper ca partida jucata de noi, sa ajute si alte persoane sa il descopere.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”