Episodul 19 VIDEO - Jucam Takenoko

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 19 VIDEO - Jucam Takenoko

Post: # 89913Post rabesandratana
02 Jun 2018, 09:07

Azi jucam o partida de Takenoko. Pana la minutul 9:00, avem regulamentul, dupa care incepe joaca.


User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 19 VIDEO - Jucam Takenoko

Post: # 89914Post VZQ
02 Jun 2018, 10:18

Yey! Unul din jocurile mele de suflet! Recomand extensia "Chibis", creste viteza de joc si adauga un plus de sare si piper!

PS: cartile obiectiv trebuie realizate EXACT ca in descriere (apropo de cartea obiectiv cu 3 terenuri roz) :)

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 19 VIDEO - Jucam Takenoko

Post: # 89922Post rabesandratana
02 Jun 2018, 21:55

VZQ wrote:Yey! Unul din jocurile mele de suflet! Recomand extensia "Chibis", creste viteza de joc si adauga un plus de sare si piper!
Da, si pentru mine e un joc special. Cand am intrat in hobby, eram disperat sa fac rost de el. Nu stiu de ce in ultimul timp parca a inceput sa cam devina denigrat acest joc. Am vazut de curand niste recenzii negative la adresa sa, plus multe copii puse la vanzare. Se pare ca lumea vrea sa "il dea afara" pe Takenoko. Macar pentru aspectul vizual de exceptie, merita pastrat si pentru ca e un joc relaxant si foarte placut.

De extensie nu prea stiu mare lucru, din simplul motiv ca nu obisnuiesc sa cumpar extensii in afara de cele de la Dixit. Dar o sa arunc un ochi sa vad ce face Chibis.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Episodul 19 VIDEO - Jucam Takenoko

Post: # 89923Post VZQ
02 Jun 2018, 23:30

Ca mai toate jocurile marca A. Bauza, "Takenoko" este un joc solid, complet dezvoltat. Asa ca expansiunea nu adauga cine stie ce chestie critica, care schimba total modul de joc, dar vine cu elemente ce fac jocul sa se desfasoare mai repede: terenuri cu multiple tipuri de bambus, sau terenuri care sub mana gradinarului fac sa cresca bambus pe toate terenurile irigate de acelasi tip, indiferent daca sunt adiacente, sau nu, o noua placuta tip helesteu, modalitati de a alege / schimba cartile obiectiv, etc. Principala problema pe care am avut-o cu ai mei a fost durata jocului - fiica-mea se plictisea pana reuseam sa punctam 7 - 9 obiective, asa ca am scazut cerinta la 5 bucati; "Chibis" rezolva partea asta, pentru ca este mai usor sa faci carti obiectiv gradinar sau panda, iar povestea mamicii panda si a puilor ei tine lumea ocupata :)

"Takenoko" este un gateway grozav, cu o prezenta impresionanta pe masa, 3D, cu reguli foarte usor de invatat, este extrem de amuzant si fermecator in egala masura... cum naiba sa spui ceva de rau despre un asemenea joc ?!? :)

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”