Azul: Stained Glass of Sintra

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92179Post adelindumitru
05 Nov 2018, 10:58

În ajun de Essen 2017 și mult timp după, Azul a făcut furori. Fie că îți plăcea, fie că nu, știai ce e cu acest joc. Succesorul Azul nu s-a bucurat de aceeași mediatizare. Azul: Stained Glass of Sintra e un joc decent, cu un nume stupid, componente așa-și-așa, pe care mi-e teamă să îl încerc în mai mult de 2. Cam asta ar fi un rezumat al impresiilor mele despre această nouă versiune de Azul.

Mecanismul principal rămâne: drafting-ul rămâne piatra de temelie. Ceea ce e foarte diferit e modul în care folosești piesele pe care le iei, modul în care se face punctajul, precum și faptul că acum fiecare joc se va încheia după exact 6 runde.

Dacă Azul era un joc perfect de pus pe masă și cu începători, rundele fiind foarte rapide, regulile fiind puține, și interacțiunea ridicată, lucrurile sunt destul de diferite cu Azul 2. Sunt mult mai multe reguli când vine vorba de scoring, jocul durează mult mai mult, și în plus, scoring-ul se face separat (adică unul din jucători își asumă să mute cubulețele pe planșa de scoring, ceea ce e destul de plictisitor).

Componentele sunt în general de bună calitate - tile-urile arată excelent, translucide, cu 5 modele diferite. Pe de altă parte, nu știu ce să zic de ”cadranele” ferestrelor - bucățile de carton lungi din poză. De fiecare dată când completezi una din ele, muți o piesă jos, le arunci pe restul în turn, și apoi întorci cadranul. După ce faci din nou același lucru, cadranul merge înapoi în cutie. Am dubii că piesele vor rezista multor astfel de operațiuni. Insert-ul e foarte prost gândit de asemenea: ca să aibă loc toate componentele, trebuie să plasezi tile-urile în turnul din carton, și nu în săculeț.

Ce îmi place la joc e setup-ul variabil, faptul că fiecare decizie pe care o iei cântărește mai mult decât în Azul, precum și interacțiunea ridicată dintre jucători. Ca mari minusuri punctez durata mai mare de joc, faptul că e destul de fiddly, precum și gradul de dificultate care pare prea ridicat pentru un joc de tip Azul.

from http://www.boardgamegeek.com/image/4394215

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92182Post Imago
05 Nov 2018, 11:12

Mie dintr-un motiv oarecare nu imi plac jocurile light. Ma plictisesc rapid. Imi plac Mage Knight, Runewars, War of the Ring, Eclipse, Through the Ages, etc. Cheltui cu greu 10 minute pentru un joc light mediocru, insa weekend de weekend joc War of the Ring, chiar daca doar setupul tine cat 2 partide de un joc light.
Insa la o intalnire de boardgames am jucat de vreo 4 ori la rand Azul. Dupa fiecare partida ceream sa-l mai jucam odata. Very fun little game. As vrea sa vad ce face noua versiune.

VladOlaru
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 217
Joined: 16 Sep 2018, 10:00

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92184Post VladOlaru
05 Nov 2018, 11:19

doar setupul tine cat 2 partide de un joc light
Ori joci tu jocuri prea scurte ori gresesti ceva la setup la WOTR ca mai mult de 15 minute nu ia :lol:

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92187Post Corwin
05 Nov 2018, 11:46

Chiar puteau sa-i spuna Azul 2: Sintra, era mai simplu. :D Ar fi fost clar ca nu e extensie, si tinea si Azul in nume.

Am vazut si eu o prezentare, si tare am impresia ca nu va prinde la fel de bine ca Azul. Dar tot as vrea sa-l joc candva.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92188Post Imago
05 Nov 2018, 11:48

Plus tear down atunci:)
Tu ai si inserturi misto, la mine jocul e imprastiat in vreo 6 cutii.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92191Post VZQ
05 Nov 2018, 12:50

Sintra nu va face valuri mari, iar cuiul din talpa este chiar primul Azul: pur si simplu nu se ridica la acel nivel.

In alta ordine de idei, daca vrei un Azul - the next level, atunci Majolica este o optiune mult mai buna decat Sintra...

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92193Post Corwin
05 Nov 2018, 13:28

Hmm, n-am auzit pana acum de Majolica, si vad ca nici nu se gaseste la noi. Tu unde ai dat de el?
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92194Post VZQ
05 Nov 2018, 13:41

L-am vazut prezentat de BGG si DT: https://boardgamegeek.com/boardgame/258041/majolica
A fost lansat la Essen.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92195Post Corwin
05 Nov 2018, 13:46

Inteles, mersi.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92197Post adelindumitru
05 Nov 2018, 14:04

Hm arata interesant Majolica.

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1968
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92201Post Shaikan
05 Nov 2018, 14:42

Eu il voiam, dar nu l-a gasit Alex inca :). Astept vesti

User avatar
VickdaReaper
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 3320
Joined: 16 Feb 2010, 18:00
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Azul: Stained Glass of Sintra

Post: # 92246Post VickdaReaper
06 Nov 2018, 14:48

Am jucat și eu aseară Azul: Sintra, în 3 jucători. Sunt de părere că este cam aceiași Mărie, cu o pălărie puțin diferită.

Asemănările - același principiu de luare a pieselor din piața centrală, existența unui mecanism pentru depunctare datorat pieselor "sparte", natura abstractă a jocului, simplitatea regulilor de joc.

Deosebiri - existența geamgiului, durata fixă a jocului, modalitatea de punctare (nu doar modul de punctare este diferit, dar în fiecare rundă poți să primești puncte bonus dacă completezi geamuri de o anumită culoare), variabilitatea mai ridicată.

E mai bun Azul: Sintra decât originalul? Da și nu. Eu găsesc că este cam aceiași joc, cu alte straie. Sunt de părere că nu este evoluția sistemului, nici varianta avansată ori mai grea, ci doar un alt joc din acest sistem, cu mici variații. Găsesc că este mai puțin peste mână față de jocul original (modalitatea de completare a ferestrelor îmi pare mai fluidă, mai cu sens), dar și că sistemul de punctare, exceptând partea B a tablei de joc, este mai curat, mai intuitiv și mai constructiv. Pe de altă parte, jocul pare puțin mai mecanic datorită geamgiului, pierde puțin din puritatea simplității originalului și are mici carențe la componentele din carton (nu sunt nici prea groase, nici nu se potriveau perfect și păreau a fi tăiate inegal). În rest, este aceiași concurență pentru piese și aceiași cursa, spre finalul unei runde, de a nu ajunge în punctul în care să pierzi puncte (și de ai pune pe alții în acestă poziție).

De aceea consider că, în egală măsură, fie este suficient să ai doar unul dintre cele două jocuri, fără să resimți prea mult lipsa celuilalt, fie să le ai pe amândouă, atunci când îți place foarte mult sistemul și vei vrea să poți să mai schimbi provocarea din când în când. Dacă vreți o paralelă, este aceiași situație ca în cazul celor două Brass-uri.

Jucat. Plăcut. Recomandat.
Pentru board games sunt fidel cum era Castro pentru Cuba...

Colectie

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”