Mystic Kingdom Builder

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Mystic Kingdom Builder

Post: # 92714Post Haddeo
17 Nov 2018, 12:35

Kingdom Builder este un joc abstract care este categorisit greșit (poate chiar intenționat de Queen) ca joc de familie.
Lumea se plânge ca are prea mult noroc, dar va spun eu : are atât noroc cât îi trebuie , păi ce ar face el cu mai puțin noroc ? s-ar prelungi într-un AP fest.
Îmi place nivelul de noroc din joc, la fel de mult cât îmi place și în Agricola și din aceleași motive, te constrânge si te pune sa te gândești cum să te descurci cu ce ți s-a dat.
Nu mă deranjează așa mult norocul în jocurile scurte și cu scor pentru ca pot să evaluez dacă am jucat bine sau nu, cu ceea ce mi s-a dat. În jocurile lungi și care nu au scor, norocul nu face decât să mă facă să cred ca mi-am pierdut timpul.
Jocul este polarizator pentru că a creeat așteptari false. Lumea crede ca e joc de familie si ca poti sa-l joci light, tragi o carte pui o casă șamd.
În realitate jocul se aseamănă extrem de mult cu Terra Mystica/Project Gaia. Trebuie din prima tură să evaluezi ce condiții de scoring au venit, ce tile-uri de teren s-au tras și cum sunt așezate, la ce bonusuri poți ajunge, ce carte de teren ai primit în prima runda și sa-ți faci un plan. O singura greșeală în primele runde te poate ține prizonier până la sfârșitul jocului.
Dacă doriți să jucați Terra Mystica/Project Gaia și vă este teamă de ele, jucați 10 partide de Kingdom Builder pe telefon cu AI hard.
Pentru mine jocul este despre cum poți să-ți lași portițe și soluții de backup pentru orice carte ai trage runda următoare.
Pe măsură ce joci mai mult, acumulezi în tolbă trick-uri și scheme care te ajută să găsești tot felul de soluții surprinzătoare la probleme ce par imposibile.

În partida de jos am reușit să tai și unirea roșului din nord-vest și unirea albului din sud și mi-am făcut un settlement cu toate cele 40 de case (20 de puncte). Am reusit sa unesc 7 locații (28 de puncte) să-mi pun 23 de case lângă apă (23 de puncte) și să ajung la 4 castele (12 puncte).
Totul a plecat de la căteva decizii pe care le-am luat în prima rundă și a doua. Restul a fost doar un plan bine executat.
Puteam să mai fac puncte mergând pe râu-ul din vest în jos, dar am preferat să le sacrific pentru a-mi asigura alte puncte cheie care mi-au permis spre sfârșit să-mi unesc toate casele și să-mi blochez adversarii.
V-am spus că-mi place Kingdom Builder ? A devenit abstractul meu preferat.
ImageImage
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

TravelinEli
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 78
Joined: 28 Jun 2016, 19:18

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92717Post TravelinEli
17 Nov 2018, 13:23

Exact.

Dupa mine, a fost an instant classic si sigur a meritat SdJ.

Si ce frumos ai facut sa face 20+ puncte pt fiecare obiectiv - o partida foarte faina!

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92718Post cristianf
17 Nov 2018, 13:25

Si eu il joc destul de des pe tableta cu un AI hard si un AI mediu. Singura chestie care ma deranjeaza e ca nu au bagat si 1 sau 2 extensii si se repeta conditiile de scor. In rest de acord cu tine ca trebuie sa-ti stabilesti o strategie in primele 2 runde. Dar daca ai cumva un ghinion teribil in runda 3 si 4 ti-ai distrus jocul si nu mai ramane decat sa vezi cum iei bataie. In orice caz, este din punctul meu de vedere cam unul dintre cele mai bune jocuri scoase de queen games.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92823Post 26octombrie
20 Nov 2018, 13:45

Haddeo wrote:
17 Nov 2018, 12:35

V-am spus că-mi place Kingdom Builder ? A devenit abstractul meu preferat.
Vine Apocalipsa, oameni buni! Daca va zic...
Adi, ce s-a-ntamplat cu tine, ce s-a-ntamplat cu noi?!! E si unul din jocurile mele preferate :o :shock: Ce ne facem?

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92824Post DanielIndru
20 Nov 2018, 14:10

Nu se poate!!
Eu astept cuminte si cu popcorn sa nu-i mai placa unuia dintre voi.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92838Post Haddeo
20 Nov 2018, 19:48

26octombrie wrote:
20 Nov 2018, 13:45
Ce ne facem?
Pot sa zic ca are anumite momente in care imi vine sa declar ca nu-mi mai place si sa-l recunosc ca pe un joc din categoria ta de joaca.
Ca de exemplu in partida de mai jos unde se dadeau puncte pentru: Cele mai multe case din fiecare regiune (si locul doi cele mai multe case) ,3 puncte pentru fiecare casa in regiunea unde ai cele mai putine case si pentru fiecare rand unde ai macar o casa.
Pai partea de inceput mi-a placut, am identificat unde sa incep si ce bonusuri sa-mi iau, dar la sfarsit..... stai si numara in fiecare runda, cate case am in regiunea asta, cate case are adversarul, cate case mai poate sa puna, unde ar putea sa le puna, unde as putea eu sa le pun, e mai bine sa ma risc sa am majoritate aici sau sa merg la sigur cu 30 de puncte pentru 10 case in fiecare regiune.
Am reusit sa am egalitate cu rosu in doua regiuni pentru cele mai multe case si sa am minim 9 case in fiecare regiune.
Am ratat sa-mi dau seama in ultima tura ca am un rand pe care nu am case, puteam usor in ultima tura sa pun si acolo o casa ca sa fac maximul de 20.
PS: nu stiu daca e un bug sau nu, ca nu m-am uitat in reguli. dar la inceput am pus o casa langa un bonus, am sarit de langa locatie tura urmatoare si mi-a luat bonusul, a venit albul si a luat al doilea bonus, cand m-am intors eu n-am mai luat iar bonusul. Cand sari de langa o locatie bonusul iese din joc ? nu se intoarce acolo ?
PPS: si e interesat de speculat daca in conditiile din aceasta partida s-ar putea face mai multe puncte decat am facut. Imi este greu sa cred ca la cele 3 scoring cards cineva ar fi putut sa faca mai multe (ignorand punctul pierdut din neglijenta in ultima tura). Doar la castele puteam sa mai ajung la unul (n-am avut noroc la carti ) iar la ultimele era foarte greu spre imposibil sa mai ajung.
ImageImage
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92839Post Corwin
20 Nov 2018, 19:53

Iese din joc, nu e bug.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92841Post Haddeo
20 Nov 2018, 20:00

Corwin wrote:
20 Nov 2018, 19:53
Iese din joc, nu e bug.
Si daca ma intorc pot sa-l iau pe ultimul ramas ? Ca nu prea mi se pare cinstit pentru adversari :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92847Post 26octombrie
20 Nov 2018, 22:05

DanielIndru wrote:
20 Nov 2018, 14:10
Nu se poate!!
Eu astept cuminte si cu popcorn sa nu-i mai placa unuia dintre voi.
Uite-te spre Adi, eu il am de vreo patru ani si-l iubesc.
Chiar ma gandeam: in ciuda starii de beatitudine pe care mi-o dau unele jocuri, geniale si elaborate, alea vad masa once a year, if lucky; cele mai jucate cinci jocuri ale mele sunt inselator de simple:
Splendor,
Carcassonne,
Kingdom Builder,
Ricochet Robots,
Tridom, cu multe sute de partide fiecare. Cat despre virusat, in mod clar, succesul cel mai mare l-a avut Splendor (multumesc, Daniel, tii minte ca de la tine l-am luat, intr-o doara si cu jumatate de gura :lol: ? )

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 92852Post Corwin
20 Nov 2018, 23:19

Haddeo wrote:
20 Nov 2018, 20:00
Corwin wrote:
20 Nov 2018, 19:53
Iese din joc, nu e bug.
Si daca ma intorc pot sa-l iau pe ultimul ramas ? Ca nu prea mi se pare cinstit pentru adversari :)
Poți, dar nu e neapărat cea mai bună mutare doar ca să faci denial.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Mystic Kingdom Builder

Post: # 98199Post Haddeo
20 Apr 2019, 15:59

Am reusit sa rup bariera celor 100 de puncte si chiar sa fac punctaj maxim de 48 cu Lord si 30 cu Farmer in acelasi joc.
Cheia cand ai carti de scor cu majoritati este sa iei cat mai multe bonus tile-uri care te lasa sa pui in plus cladiri pe tura, astfel incat sa termini mult inaintea adversarilor.

La jocul asta telul meu a fost sa fac cate 10 asezari in fiecare sectiune. Cheia a fost sa reusesc sa termin asezarile inaintea adversarilor ca sa pot sa fac si majoritati. Nu m-am asteptat sa castig (sau sa fac egal) chiar in toate cele 4 regiunile, dar asa a iesit pana la urma. Tot ce imi pare rau este ca m-am grabit la ultima tura si am facut ultimele doua actiuni bonus in ordinea gresita si am pierdut un punct la apa unde puteam sa am 20 in loc de 19.
ImageImage

La jocul asta puteam sa fac mai mult dar am avut ghinion mare la sfarsit cand ultimele 2 carti trase au fost desert.
ImageImage

Am jucat multe partide si pot sa spun ca singura data cand cartile mi-au dat lovitura mortala a fost atunci cand am tras la rand 2-3 carti de acelasi tip (dar asta nu s-a intamplat decat in 2-3 partide), mai ales cand se intampla asta la inceput.
Am avut o partida in care primele 3 carti au fost de acelasi fel si am inceput pe un teritoriu mai mare de 9 locatii si tot ce am putut sa fac a fost e sa-l umplu. Se poate compensa si aici, sa te duci langa o locatie care iti da un bonus sa pui pe un alt tip de teren decat pe cel pe care ai inceput (sau pe frontiera sau sa sari), dar nu mereu poti sa faci asta.
Deci, singurul house rule pe care sunt tentat sa-l adopt e ca daca ai tras 3 carti cu acelasi teritoriu sa ai optiunea sa faci discard si sa tragi alt teritoriu.
Corwin wrote:
20 Nov 2018, 23:19
Poți, dar nu e neapărat cea mai bună mutare doar ca să faci denial.
Conform regulilor pare ca nu poti sa iei decat un singur tile din aceeasi locatie.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”