First play review - Everdell

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

First play review - Everdell

Post: # 93560Post Haddeo
16 Dec 2018, 19:31

Se intampla mai mereu sa vad review-uri si sa raman aproape la fel de nedumerit despre joc ca inainte de review, asa ca m-am hotarat sa fac o serie de pseudo review-uri, dupa un singur joc, in care sa spun lucruri care m-ar fi interesat pe mine sa le stiu, inainte sa cumpar/joc jocul respectiv.

Image

Everdell e un joc de carti cu grafica si componente foarte draguta (soricei, veverite, etc) care are in mijlocul mesei de joc, un copac , 3D, de carton (doar de bling bling).
Ai niste carti in mana (creaturi si cladiri) si acelasi tip de carti intr-un display la comun. Ai niste milestonuri (cine ajunge primul la x semne jucate castiga y puncte) si inca un set de carti bonus care iti dau niste extra stuff/abilitati ( daca joci anumite carti, cu anumite nume sau stringi anumite seturi de semne pe carti).
Tot ce faci in joc este sa-ti construiesti un tablou (de maxim 15 carti) compus din constructii (cu ajutorul resurselor, lemn, rasina, piatra) si creaturi (cu ajutorul afinelor sau free daca ai constructia care trebuie, la fel ca in 7 wonders) . Fiecare carte etalata iti ofera anumite beneficii (castigi resurse, iti ofera un loc de actiune mai bun ca cel comun, iti ofera discounturi, sa tragi carti etc) . Poti sa etalezi carti din propria mana sau sa alegi din cele comune (evident, e mai avantajos sa construiesti din cele comune).
Exisita si un fel de worker placement, niste locatii la comun (de unde strangi resurse in principal) si niste locatii care sunt pe cartile pe care le construiesti.
Jocul e un fel de mix intre Imperial Settlers cu Viticulture si discountul de constructii din 7 wonders.
Primele jocuri sunt mai haotice pentru ca nu ai idee ce carti sunt, ce abilitati iti dau, etc deci trebuie sa joci jocul de cel putin 3-4 ori ca sa poti sa zici ca ai inceput oarecum sa te gandesti la o strategie.
Tragi carti dintr-un teanc de carti deci exista elementul de noroc si trebuie sa te descurci cu ce ai, nu poti sa-ti faci planuri (decat la noroc) ca faci cladirea asta si poate iti vine cealalta carte care se potriveste si asta oarecum te forteaza (daca vrei sa mergi la sigur) sa joci cartile care ti-au venit si care se potrivesc (lucru care nu prea mi-a placut).
Trebuie mereu sa te buchisesti sa citesti ce carti are adversarul, ce carti sunt jos, care carte merge cu ce discount, de ce carti e nevoie pentru a castiga o carte de abilitati, ce semne au mai construit adversarii . Sunt sigur ca dupa 5-6 jocuri incepi sa mai inveti din grafica, carti, etc dar asta este o chestie care ma oboseste si ma enerveaza cel mai mult la un joc, sa stau la fiecare 3 minute sa buchisesc diferite chestii in 10 locuri diferite.
Unul din semnele de pe carti (un sprout ) e putin mai special, in sensul ca la inceputul rundei 1 si 3 (se incepe cu runda 0) se repeta actiunile de pe cartile pe care le-ai jucat, care au acest semn. Jocul deci te obliga sa joci astfel de carti dar apoi il recompenseaza pe cel care pune primul 4 astfel de carti in display (si isi sacrifica 1 worker) cu 3 puncte. Mi se pare putin nedreapt acest milestone, nu stiu daca sacrificiul unui worker valoreaza 3 puncte, dar avand in vedere ca toti jucatorii sunt obligati practic sa joace astfel de carti, de ce l-ai premia doar pe unul din ei ?
Desi l-am jucat in 2 jucatori, cred ca in 3-4 e mai greu de jucat, sa urmaresti alti 2 jucatori ce joaca, ce au in tablou, ce sa le furi din cartile comune, cred ca e mai mult munca decat fun.
Jocul nu se termina decat atunci cand nu mai ai actiuni de facut. Asta inseamna ca adversarul poate sa treaca mai rapid prin cele 3(4) runde ale jocului si sa zica pas si apoi sa stea sa se uite la tine care poate esti inca in runda a doua si mai ai 20 de minute pana o sa termini jocul.
Trebuie sa gasesti o balanta intre productie de resurse si constructia de carti care iti aduc puncte. Daca faci prea multa productie (cum am facut eu) o sa ramai cu workeri nejucati, cu tone de resurse dar fara sa mai ai spatiu unde sa construiesti ceva. Resursele sau workerii ramasi nu iti aduc extra puncte. Limitarea la 15 carti cuplata cu faptul ca ai putea prin diferite combo-uri sa faci mult mai multe carti, dar trebuie sa te gandesti la care anumite 15 carti iti maximizeaza punctele dar majoritatea cartilor iti vin la noroc trase dintr-un deck, e un mecanism care initial nu mi-a cam placut (nu stiu daca se imbunatateste dupa 5-6 jocuri).
Concluzia 1: E un joc pe care trebuie sa-l joci de 5-6 ori ca sa poti sa dai un verdict daca se imbunatateste odata cu descoperirea si memorarea cartilor si posibilitatilor.
Concluzia 2: Pentru mine, minusurile sunt prea multe ca sa-i dedic 5-6 jocuri deci probabil asta a fost prima si ultima partida de Everdell. Am crezut ca o sa-l cumpar si o sa-l joc in familie, dar nu e genul de joc pentru asta (prea fiddly si AP prone).
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: First play review - Everdell

Post: # 93561Post Corwin
16 Dec 2018, 19:40

Multumesc de review. L-am vazut jucat o singura data. "Ultimele 15 minute" au durat vreo 45. Poate sa arate cat de bine vrea, nu-mi intra in colectie.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: First play review - Everdell

Post: # 93569Post 26octombrie
16 Dec 2018, 23:31

Multumesc, edificator si pentru mine ;-)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: First play review - Everdell

Post: # 93573Post adelindumitru
17 Dec 2018, 00:40

" Jocul nu se termina decat atunci cand nu mai ai actiuni de facut. Asta inseamna ca adversarul poate sa treaca mai rapid prin cele 3(4) runde ale jocului si sa zica pas si apoi sa stea sa se uite la tine care poate esti inca in runda a doua si mai ai 20 de minute pana o sa termini jocul."
Portofelul meu iti multumeste :tu:

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: First play review - Everdell

Post: # 93587Post DanielIndru
17 Dec 2018, 14:39

26octombrie wrote:
16 Dec 2018, 23:31
Multumesc, edificator si pentru mine ;-)
Adica iti place foarte tare si il cumperi, da?
Ca nu se poate sa fiti de acord... din nou.

Haddeo wrote:
16 Dec 2018, 19:31
Am crezut ca o sa-l cumpar si o sa-l joc in familie, dar nu e genul de joc pentru asta (prea fiddly si AP prone).
Crezi ca e posibil ca dezamagirea ta sa fie cauzata de asteptarile pe care le-ai avut si care nu au fost implinite?
Poate e doar un joc de strategie cu grafica adorabila.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: First play review - Everdell

Post: # 93591Post 26octombrie
17 Dec 2018, 20:18

DanielIndru wrote:
17 Dec 2018, 14:39
26octombrie wrote:
16 Dec 2018, 23:31
Multumesc, edificator si pentru mine ;-)
Adica iti place foarte tare si il cumperi, da?
Ca nu se poate sa fiti de acord... din nou.

Weird, i know. Cred ca unul dintre noi trece printr-un personality shift...
Acum, ca sa fiu sincera, eram doar usor curioasa, mie chiar mi s-a parut... "un joc de strategie cu grafica adorabila" si-atat. Nu-mi plac jocurile unde trebuie sa inveti componentele ca sa poti savura jocul. Inteleg sa-mi optimizez strategia, insa povestea cu o mie de combouri si text ca in 1001 de nopti m-a traumatizat o data la Seasons si mi-a ajuns.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: First play review - Everdell

Post: # 93594Post Haddeo
17 Dec 2018, 23:30

DanielIndru wrote:
17 Dec 2018, 14:39
Crezi ca e posibil ca dezamagirea ta sa fie cauzata de asteptarile pe care le-ai avut si care nu au fost implinite?
Poate e doar un joc de strategie cu grafica adorabila.
Nu, nu ma asteptam sa fie un joc de copii doar pentru ca are grafica adorabila.
Jucam Imperial Settlers si cred ca e cam la acelasi nivel de dificultate cu Everdell. De fapt, daca stau sa ma gandesc bine as juca Imperial Settlers oricand in locul lui Everdell.
Sufera si Imperial Setters de probleme asemanatoare (carti multe, tre sa citesti peste tot, etc) dar macar au rezolvat oarecum problema cu random deck cu ajutorul factiunilor care iti permit o strategie de joc si macar cartile sunt puse in 3 categorii, mai usor de urmarit.
26octombrie wrote:
17 Dec 2018, 20:18
Weird, i know. Cred ca unul dintre noi trece printr-un personality shift...
Pai nu stiu cine trece, dar tie iti plac jocuri gen Splendor si celalalt, The Builders ... unde tot ce faci e sa te uit pe X carti constant si sa cauti diferite combinatii sa faci match de anumite simboluri. Genul de joc pe care un computer l-ar juca aproape perfect si in zilele noastre ... doar brute force, work not fun.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4162
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: First play review - Everdell

Post: # 93626Post 26octombrie
18 Dec 2018, 19:45

Haddeo wrote:
17 Dec 2018, 23:30
26octombrie wrote:
17 Dec 2018, 20:18
Weird, i know. Cred ca unul dintre noi trece printr-un personality shift...
Pai nu stiu cine trece, dar tie iti plac jocuri gen Splendor si celalalt, The Builders ... unde tot ce faci e sa te uit pe X carti constant si sa cauti diferite combinatii sa faci match de anumite simboluri. Genul de joc pe care un computer l-ar juca aproape perfect si in zilele noastre ... doar brute force, work not fun.
Nu stiu de ce te uiti tu constant pe carti la Splendor si la The Builders, unde nu exista scris, dar inteleg ca iti plac mai mult jocurile recomandate de oftalmolog, ca sa iti exersezi vederea la distanta :|

Magister
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 37
Joined: 13 Oct 2018, 18:32

Re: First play review - Everdell

Post: # 93627Post Magister
18 Dec 2018, 22:12

Prezenta cartilor cu efecte speciale si care interactioneaza in diferite feluri imi lungeste si mie invatarea pana la a ajunge la un nivel acceptabil (ex. Twilight Struggle, Empire of the Sun... cele pe care le-am lasat balta pt ca nu am fost dispus sa 'urc muntele' investitiei mintale, mai ales cu un partener grabit). Incurajeaza o minte 'avocateasca' specializata in referinte reciproce. Weight-urile BGG subestimeaza mult asemenea card-driven games, pentru ca regulile de baza sunt doar o (mica) parte din reteaua de concepte pe care jucatorii si le formeaza.

Asa, un Tablou cu un maxim de carti (12) din care o parte sunt mai mult ca engine de resurse si aproape toate de scor, in diferite masuri - e esenta si a Race for the Galaxy care ajunsese sa-mi placa foarte mult. Si acolo mi-au trebuit 5-6 jocuri ca sa imi fie mai clar ansamblul, dar as mai juca 50-60.

Deci, Everdell ce are din partile bune, respectiv din cele rele ale RftG ?
"Nu imi propun sa scriu o oda decaderii, ci sa ma laud cu placerea cocosului cantator dimineata, cocotat peste cuibar, chiar numai pentru a-mi trezi vecinii" Henry David Thoreau - Walden

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: First play review - Everdell

Post: # 93636Post fl0po
19 Dec 2018, 08:05

Exista oameni si jocuri. Daca un joc nu iti place nu inseamna neaparat ca e un joc prost. Pur si simplu nu este un joc pentru tine sau pentru grupul tau. Eu cred ca asta se poate aplica si la Everdell si la seria cu vikingii din North Sea (vazusem o discutie despre Raiders + Architects). Sunt jocuri care nu au ca target jucatori de heavy euro. Eu am in dulap tot ce inseamna North Sea, Architects si Everdell. Le-am jucat cu familia si cu alti prieteni si toate au fost super OK pentru noi. Ne-au placut si ne-au facut sa ne simtim bine si, pana la urma asta conteaza de fapt. Nu am analizat ca nush ce carte e nebalansata sau ca nush ce algoritm e prost.
Last edited by fl0po on 19 Dec 2018, 11:27, edited 1 time in total.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: First play review - Everdell

Post: # 93637Post Haddeo
19 Dec 2018, 08:49

Magister wrote:
18 Dec 2018, 22:12
Asa, un Tablou cu un maxim de carti (12) din care o parte sunt mai mult ca engine de resurse si aproape toate de scor, in diferite masuri - e esenta si a Race for the Galaxy care ajunsese sa-mi placa foarte mult. Si acolo mi-au trebuit 5-6 jocuri ca sa imi fie mai clar ansamblul, dar as mai juca 50-60.

Deci, Everdell ce are din partile bune, respectiv din cele rele ale RftG ?
Buna comparația, mi-a scăpat. Diferența cred ca e in faptul ca in Rftg ai resursele limitate. Ai x cărți , trebuie sa faci ceva cu ele, altfel le pierzi sau adversarul încheie jocul. Rftg e un joc interactiv, trebuie sa reacționezi la ce face adversarul.Everdell e mai libertin in privința asta, nu ai așa multe constrângeri, e o lupta pentru locurile mai bune de strâns resurse, trebuie sa faci anumite cărți de producție early ca sa profiți de bonusurile rundei 2 și 4. Sunt unele cărți care îți dau avantaje mai mari dacă le construiesti mai devreme. Așa cum am zis, trebuie jucat de cel puțin 4-5 ori.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: First play review - Everdell

Post: # 93638Post Haddeo
19 Dec 2018, 09:01

fl0po wrote:
19 Dec 2018, 08:05
Exista oameni si jocuri.
Cred ca exagerezi.
Nu am zis ca e un joc prost. Am scris niste observații obiective ( cred eu) despre joc și părerea mea despre ele. Mi-am argumentat concluziile și părerile. Dacă am zis ceva care nu e adevărat despre unul din jocuri te rog sa-mi zici punctual.
Da, politic corect, toate jocurile sunt minunate... similar cu tan, pisoi care nu mai sunt in același loc ca mai devreme, dictatorul pitit ... multă lume se distrează cu ele.
Și nu am zis nimic din perspectiva heavy euro, chiar am zis ca vroiam sa le joc in familie. :)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
fl0po
King Meeple
King Meeple
Posts: 1649
Joined: 09 Jun 2012, 09:56
Custom Rank: iOS Netrunner
Location: Bucuresti

Re: First play review - Everdell

Post: # 93644Post fl0po
19 Dec 2018, 11:38

@Haddeo
Cand am scris îți sau tine o spuneam la modul general, nu ma refeream la tine ca persoana.
HACK OR GET WHACKED!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: First play review - Everdell

Post: # 93646Post Haddeo
19 Dec 2018, 11:56

Ai scris la topicul asta și am bănuit ca te-ai referit la review-ul meu.
Ai scris ca și cum eu am făcut review-ul din punctul de vedere heavy euro și ca am analizat algoritimi, balans de strategii, etc ceea ce nu a fost cazul.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”