Architects of the West Kingdom - Primele Impresii

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Architects of the West Kingdom - Primele Impresii

Post: # 93572Post adelindumitru
17 Dec 2018, 00:21

Architects of the West Kingdom a fost o achiziție neplănuită. Am văzut că fusese adăugat în secțiunea de Noutăți de la Regat, mi-a plăcut poza, așa că am zis să caut mai multe informații despre el. Mi-a plăcut ce am citit, așa că am decis să îl cumpăr. Ce pot spune după un prim joc e că e foarte diferit de tot ce am mai jucat până acum. În primul rând, nu există runde. Fiecare jucător își plasează un meeple și cam în asta constă tura. Apoi fiecare jucător de la masă face același lucrul până când se acoperă toate spațiile de acțiune prin care poți fie înainta construcția catedralei fie construi o clădire proprie. Cu toate că sunt multe lucruri pe care trebuie să le iei în considerare, sunt atât de multe acțiuni pe care le poți face de-a lungul jocului încât nu te simți presat să optimizezi fiecare mișcare. Dacă atunci când joci un joc precum Brass ești condamnat dacă faci o acțiune greșită la începutul jocului, acest lucru nu mai este valabil în cazul Architects of the West Kingdom. Un alt concept nou adus de designeri este capturarea muncitorilor. Există un spațiu de acțiune în care poți alege dacă vrei să îți iei înapoi muncitorii proprii sau dacă vrei să capturezi muncitorii unui adversar, pe care îi poți trimite ulterior la închisoare în schimbul unor bani. Ce este și mai interesant este faptul că nu poți merge prea mult pe o strategie de tipul capturării muncitorilor, deoarece adversarul poate oricând să facă o acțiune prin care își eliberează muncitorii pe care i-ai capturat și pe care nu i-ai trimis la închisoare! Artwork-ul este unul unic, ceea ce poate nu este pe placul multora, dar board-ul este per ansamblu desenat foarte frumos și aduce un plus de tematică. Există de asemenea cărți locații pe care le poți construi dar și cărți cu personaje pe care le poți angaja. Efectele acestora sunt foarte diverse, și nu vei ajunge prea curând să treci prin toate cărțile, ceea ce conferă un plus de rejucabilitate.

Jocul în 2 a durat cam o oră cu tot cu explicații, dar sunt convins că poate fi și mai rapid pe măsură ce ne formăm strategii. Are și o variantă solo, care vine acompaniată de un teanc destul de gros de cărți, ceea ce nu poate decât contribui la rejucabilitate (bănuiesc). Tot o bănuială este și faptul că jocul merge foarte bine și rapid chiar și în 5 jucători, dat fiind că nu există runde și nu există mai deloc downtime.

Sunt impresionat de cât de mult mi-a plăcut. Un alt plus este regulamentul, care este foarte bine scris - l-am citit pe fugă de 2 ori și a fost suficient pentru a învăța jocul. De asemenea, în cutie veți găsi un fel de anexă cu regulile pentru jocul solo, abilitățile personajelor și efectele clădirilor, ceea ce vă va fi foarte util pentru primul joc. Per ansamblu un joc solid, un design elegant, care are toate elementele ce îl pot transforma într-un clasic. În mod clar m-a făcut să fiu mai atent la acești designeri. Am înțeles că au și o trilogie cu Vikingi....Portofelul meu nu va fi prea fericit dacă voi citi lucruri bune și despre aceea!

vladV
King Meeple
King Meeple
Posts: 491
Joined: 05 Feb 2013, 11:10

Re: Architects of the West Kingdom - Primele Impresii

Post: # 93579Post vladV
17 Dec 2018, 10:25

Trilogia cu vikingi are o singura parte ce merita luata in seama: Raiders of the North Sea. Si asta cu ceva extensii pe langa. Vei observa si similitudini la grafica.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Architects of the West Kingdom - Primele Impresii

Post: # 93586Post Corwin
17 Dec 2018, 14:17

Asta mi-a facut si mie cu ochiul. Sper sa apuc sa-l joc candva, daca nu ma mai uit la review-uri si poate-l cumpar.

Raiders of the North Sea e pe lista de to-play, din fericire e deschis la Guild Hall. Numai timp sa am. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Architects of the West Kingdom - Primele Impresii

Post: # 93596Post Haddeo
17 Dec 2018, 23:36

Corwin wrote:
17 Dec 2018, 14:17
Raiders of the North Sea e pe lista de to-play, din fericire e deschis la Guild Hall. Numai timp sa am. :D
Ce nu mi-a placut la "Raiders of the North Sea" sunt cartile cu care iti pedepsesti adversarii (take that). Poti sa joci super bine si in ultimele runde sa vina cineva cu o carte sa-ti intoarca toate planurile si altcineva care a jucat suboptim sa treaca in fata profitand de rautate :). Probabil in doi e mai bun la capitolul asta , nu stiu insa daca la toate.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Architects of the West Kingdom - Primele Impresii

Post: # 93601Post Corwin
18 Dec 2018, 00:26

Hmm. In general nici mie nu-mi place asta intr-un euro.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1339
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Architects of the West Kingdom - Primele Impresii

Post: # 93607Post ProfessorChaos
18 Dec 2018, 12:10

Si o perspectiva de partea cealalta: Mie imi place nespus de mult Raiders. Pentru mine cred ca partea de take that e un plus. Mentionez ca eu tind mai spre tematice, hibrizi, si medium euros. Partea de take that cred ca-l face mai accesibil pentru non-gamers pentru ca lucrurile se mai dilueaza un pic - cineva prea strategic nu poate fugi pe culmi cu victoria. Take that-ul nu mi se pare ca te blocheaza de tot in Raiders, doar iti mai pune niste bete in roate. Daca joc cu persoane mai putin experimentate prefer sa-i las sa joace pe mine take that si eu sa incerc sa ma descurc asa, ca sa mai echilibrez experienta de joc.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”