Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95557Post rabesandratana
14 Feb 2019, 13:57

Joc prima mea partida de Teotihuacan, jocul despre care se discuta zilnic, jocul care parca a starnit un val de entuziasm rar intalnit in randul jucatorilor si vom vedea impreuna cum se joaca si daca este atat de bun pe cat se aude.
De la minutul 44:00 prezint si asemanarile izbitoare pe care le are cu jocul Versailles.

Exista cateva greseli/scapari in acest playthrough, pt ca e un joc complex dar de care mi-am amintit pe parcursul video-ului si le-am corectat. In general faze in care am uitat sa iau puncte sau sa mut pe un track, sa mut markerul care tine evidenta rundelor etc

Last edited by rabesandratana on 14 Feb 2019, 15:00, edited 3 times in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95559Post adelindumitru
14 Feb 2019, 14:06

Wow, asta chiar prinde bine. Azi l-am ridicat si eu. O sa il urmaresc cu interes.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95560Post adelindumitru
14 Feb 2019, 14:08

Damn, e tabletop simulator...

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95562Post rabesandratana
14 Feb 2019, 14:29

adelindumitru wrote:
14 Feb 2019, 14:08
Damn, e tabletop simulator...
Da, iti dai seama ca nu pot sa fac fatza financiar sa cumpar toate jocurile care apar, ca parca apar cu o repeziciune fantastica si Tabletop e singura metoda buna prin care pot sa fiu la curent cu orice noutate, sa il testez sa vad daca imi place pentru a da banii pe el si sa am jocul fizic si plus ca nu mai spun ca editarea, setarea de camere, lumini, sincronizarea sunetului tind aproape de 0% si cum un clip de genul pe care le faceam anu trecut imi lua uneori si 6-7 ore, platforma asta chiar e fantastica pentru mine.

Si mai mult de atat, deja platforma asta m-a salvat din a da banii pe anumite jocuri, care nu ar fi fost pe placul meu, pentru ca asa am avut ocazia sa le testez. Spoiler alert: Mi-a pastrat in buzunar cei 210 lei cat e Teotihuacan si asa am putut sa iau deja alt joc care mi-a placut dupa ce l-am testat (Fertility)

O sa prezint in continuare multe alte jocuri nou aparute sau unele kickstartere care nici nu exista inca fizic, si pot face asta doar pe Tabletop Simulator.
Si eu am fost un pic reticient prima oara cand am auzit de platforma, dar pana la urma are grafica foarte buna, e practic o masa cu componentele reale din jocuri, foarte realist simulata si numai buna pentru testari.
Last edited by rabesandratana on 14 Feb 2019, 14:38, edited 1 time in total.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95563Post adelindumitru
14 Feb 2019, 14:37

Înțeleg ce zici, dar s-ar putea să nu fie foarte mulți interesați de asta. Experiența din viața reală diferă destul de mult de cea de pe Tabletop Simulator. O mare parte din atracția pentru acest hobby vine din interacțiunea cu alți jucători, sau din experiența tactilă mânuind componentele. Un simulator e o experiență imperfectă. Nu zic că nu sunt oameni care nu preferă să joace versiuni digitale ale unor jocuri (mai ales în cazul celor foarte lungi, gen Through the Ages), dar nu știu cât de mult succes vei avea dacă te vei concentra mai mult pe Tabletop Simulator.

Nu vreau să te descurajez, spun doar că trebuie să fii conștient de această posibilitate (cel mai probabil erai deja, totuși). O alternativă ar fi să schimbi limba canalului și să treci pe engleză, nu sunt multe canale care să prezinte tabletop simulator și jocurile de acolo și ai putea avea un reach mult mai mare. În română oricum targetezi o nișă, iar în cazul Tabletop Simulator e o nișă dintr-o nișă.

Ai putea încheia un parteneriat cu un magazin de board games, sau împrumuta jocuri de la cafenelele de board games (cei de la Snakes& Wizards sunt foarte de treabă, s-ar putea să ai succes dacă încerci să vorbești cu ei).

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95564Post Chuckila
14 Feb 2019, 14:48

Eu nu am fost impresionat de joc. Nici cand am vazut walkthrough-ul (cred ca JonGetsGames a fost) si cu atat mai putin dupa ce l-am jucat. Nu gasesc motive pentru care as alege sa il pun pe masa in fata la mult prea multe alte jocuri.

Pe de alta parte, inteleg de ce ar place unui target de gameri. Doar ca eu nu fac parte din ei.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95565Post rabesandratana
14 Feb 2019, 14:54

adelindumitru wrote:
14 Feb 2019, 14:37
Înțeleg ce zici, dar s-ar putea să nu fie foarte mulți interesați de asta. Experiența din viața reală diferă destul de mult de cea de pe Tabletop Simulator. O mare parte din atracția pentru acest hobby vine din interacțiunea cu alți jucători, sau din experiența tactilă mânuind componentele. Un simulator e o experiență imperfectă. Nu zic că nu sunt oameni care nu preferă să joace versiuni digitale ale unor jocuri (mai ales în cazul celor foarte lungi, gen Through the Ages), dar nu știu cât de mult succes vei avea dacă te vei concentra mai mult pe Tabletop Simulator.

Nu vreau să te descurajez, spun doar că trebuie să fii conștient de această posibilitate (cel mai probabil erai deja, totuși). O alternativă ar fi să schimbi limba canalului și să treci pe engleză, nu sunt multe canale care să prezinte tabletop simulator și jocurile de acolo și ai putea avea un reach mult mai mare. În română oricum targetezi o nișă, iar în cazul Tabletop Simulator e o nișă dintr-o nișă.

Ai putea încheia un parteneriat cu un magazin de board games, sau împrumuta jocuri de la cafenelele de board games (cei de la Snakes& Wizards sunt foarte de treabă, s-ar putea să ai succes dacă încerci să vorbești cu ei).
Da, aici iti dau perfecta dreptate. Nicioadata Tabletop nu o sa inlocuiasca pentru mine senzatia de a juca un board game fizic, si de asta il folosesc pentru testari de jocuri si filmari. De jucat, joc cam o partida pe saptamana pe platforma asta contra unui jucator, in rest, cam de 3 ori saptamanal jocuri fizice.

De schimbat limba, da, m-am gandit sa fac in engleza, pentru ca e clar ca as face vizualizari la nivelul a cateva mii per episod. Pana acum in lb romana, doar clipul cu Azul a spart gheata si a prins aproximativ 2500 vizualizari, restul sunt cam la 100 vizuri (deci o discrepanta enorma fata de Azul). Doar ca ideea din spatele lor a fost sa atrag romani in acest hobby si nu sa castig vizuri si sa fac bani de pe urma canalului (asta era doar ceva secundar, daca se intampla de la sine). Cand o sa ma hotarasc sa fac si bani, o sa ma apuc sa le fac in engleza, problema ar mai fi accentul meu est-european (dar cred ca cei de afara pot trece peste accent daca e vorba de prezentarea unui joc nou si sunt mult mai putin carcotasi decat noi romanii).

Au fost ceva discutii cu Regatul (Alex) si Pionul (Daniel), care au preluat niste video-uri si urcat pe magazinele lor (am primit niste reduceri/imprumuturi jocuri).

Dar momentan vreau sa merg anu acesta pe varianta cu noutati, prezentate in lb romana pe Tabletop si la final de 2019 trag linie si vad ce a rezultat.
E posibil sa fie si faptul ca nu sunt eu cea mai potrivita persoana care sa faca prezentari si multora sa nu le placa, doar ca daca nimeni nu face asta la noi in tara, macar sa mai incerc o perioada.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95590Post MandrulDuce
15 Feb 2019, 08:14

Jocul nu este o reimplementare a Versailles ci un upgrade... un mesh cu Tzolk'in și cu Praetor (pe partea de workeri reprezentați de zaruri care ”iau xp” când fac anumite acțiuni).
Ca și deosebire ai track-urile cu templelele, avenue of the dead, set collection-ul din tile-uri, worker feeding (deși eu personal m-am cam săturat de această mecanică), etc..
Tehnlogiile sunt mai multe și nu mereu aceleași, ai acele development tiles care dau bonusuri cool ce îți permit la momentul optim să faci acțiuni mult mai puternice (nu plătești cacao pt o tranzacție, muți un zar și mai aduci unul cu el, evaluezi acțiunea cu un zar extrat, etc...), iar board-urile cu acțiuni pot fi randomizate, nu vei juca cu ele în aceeași ordine mereu.
Toate elementele de mai sus dau un joc mai variat și îți dau posibilitatea de a-ți defini de la început o strategie (care probabil va fi mereu alta) pe care să te axezi de-a lungul jocului.
Este un joc mai bun și mai finisat decât Versailles, cu un feel mai complex. Mie personal mi se pare mai apropiat de Tzolkin decât de Versailles, cel puțin ca mecanică de joc. În ambele jocuri îți ”blochezi” un meeple pe un action slot pentru ca în viitor să faci o acțiune mai puternică. Timp în care faci chestii cu ceilalți. Singura diferență e că la Tzolk'in aștepți un nr X de ture (rotații) în timp ce aici te miști cu ceilalți workeri în jurul hărții până ajungi pe același slot cu cel ”blocat”.
Ca și obiective este mai apropiat de Versailles probabil, deși la Teo poți juca f bine și fără să construiești un singur tile la piramidă. În timp ce la Versailles decorațiile și palace tile-urile sunt cam singurul scop (dacă nu vrei să faci stockpile de resurse să le schmbi 3:1 pt VPs).
P.S. Fun fact pt cei interesați: Versailles s-a vrut inițial a fi un joc în universul Exodus. Decizia de a-i oferi tematica curentă a venit după finalizarea jocului din motive de appeal estetic și feeling.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95593Post adelindumitru
15 Feb 2019, 09:54

Până acum regulile mi s-au părut a contura un joc interesant, iar walkthrough-ul a fost și el simpatic. Îl încerc diseară și revin cu impresii.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95595Post rabesandratana
15 Feb 2019, 11:34

Da, la mine Tzolkin inca asteapta cuminte pe raft de vreun an, dar sper ca in maximum 2 luni sa ajunga pe masa si atunci o sa vad cat de asemanator e cu Teotihuacan. Oricum, eu prefer Versailles si poate pentru ca nu e nevoie sa retin atatea reguli si mutari plus grafica mai atractiva pentru ochiul meu. Aici parca mereu aveam impresia ca am uitat sa fac ceva, sau poate e doar o senzatie fiind prima partida si te copleseste, mai ales in cazul meu, ca am jucat pentru ambii jucatori si e mult mai complicat sa iti aduci rapid aminte care era planul pentru jucatorul 1 si ce mutare voiai sa faci pentru jucatorul 2.
Dar repet, e un joc interesant pe care l-as fi cumparat daca nu aveam deja Versailles in colectie. Trebuie cumva sa spun STOP achizitiilor continue si doar prin comparatie cu alte jocuri, ma pot stapani.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95597Post nqq
15 Feb 2019, 11:46

Nu am jucat Versailles, dar chiar TEO -se aseamana f mult cu Tzolkin. Multe asemanari. TEO chiar pare destul de inchegat si are cateva mici diferente (care poate sunt cele din Versailles). Am vazut si eu niste videouri si chiar vreau sa.l cumpar :)

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95598Post MandrulDuce
15 Feb 2019, 11:47

Trebuie cumva sa spun STOP achizitiilor continue si doar prin comparatie cu alte jocuri, ma pot stapani.
Tu și 80% din forum :))))

Îți recomand să încerci cât mai rapid Tzolkin. E un joc bun. E făcut în cooperare de Simone Luciani cu Daniele Taschini (cel care a făcut și Teotihuacan). Probabil de aici atâtea asemănări. Sau poate doar eu le văd. Oricum, o să vezi că și dacă nu ți se par așa evidente asemănările cum mi se par mie, tot vei avea un feeling de familiaritate și cred eu îți va fi mai ușor să parcurgi regulamentul. Nu știu dacă e pe tabletop sau pe ce platformă joci tu acolo. Eu nu sunt fan bgames digitale așa că nu am testat nici una.

Oricum, felicitări pt răbdarea de a face videos. Am uitat să îți spun în primul post. Așa e când postezi la 8 dim.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95600Post emisanSB
15 Feb 2019, 13:20

rabesandratana wrote:
14 Feb 2019, 13:57
Joc prima mea partida de Teotihuacan, jocul despre care se discuta zilnic, jocul care parca a starnit un val de entuziasm rar intalnit in randul jucatorilor si vom vedea impreuna cum se joaca si daca este atat de bun pe cat se aude.
De la minutul 44:00 prezint si asemanarile izbitoare pe care le are cu jocul Versailles.

Exista cateva greseli/scapari in acest playthrough, pt ca e un joc complex dar de care mi-am amintit pe parcursul video-ului si le-am corectat. In general faze in care am uitat sa iau puncte sau sa mut pe un track, sa mut markerul care tine evidenta rundelor etc
Doar un sfat: cred ca ai fi mai castigat, atat tu cat si privitorii tai, daca ai ramanea pe filiera categoriei de jocuri care iti place cel mai mult si din cate am observat aceasta este cea de filler-e, family games, light eurogames, etc. :)
Numai avantaje: jocuri mai ieftine, public interesat mai larg, clipuri mai scurte, etc.
Last edited by emisanSB on 15 Feb 2019, 14:11, edited 1 time in total.

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95604Post iuli212
15 Feb 2019, 13:36

MandrulDuce wrote:
15 Feb 2019, 11:47
Trebuie cumva sa spun STOP achizitiilor continue si doar prin comparatie cu alte jocuri, ma pot stapani.
Tu și 80% din forum :))))

Îți recomand să încerci cât mai rapid Tzolkin. E un joc bun. E făcut în cooperare de Simone Luciani cu Daniele Taschini (cel care a făcut și Teotihuacan). Probabil de aici atâtea asemănări. Sau poate doar eu le văd. Oricum, o să vezi că și dacă nu ți se par așa evidente asemănările cum mi se par mie, tot vei avea un feeling de familiaritate și cred eu îți va fi mai ușor să parcurgi regulamentul. Nu știu dacă e pe tabletop sau pe ce platformă joci tu acolo. Eu nu sunt fan bgames digitale așa că nu am testat nici una.

Oricum, felicitări pt răbdarea de a face videos. Am uitat să îți spun în primul post. Așa e când postezi la 8 dim.
Nu am jucat Versailles, dar asemanarile cu Tzolk'in sunt mari. Avem resursele lemn, piatra, aur si cacao in loc de porumb, pe care le strangi pentru a construi diferite cladiri etc, ai piramidele pe care poti urca pentru a primi diferite bousuri si oamenii care cu cat stau mai mult intr-un loc aduc beneficii mai mari. Am apucat sa citesc doar setup-ul la Teotihuacan si cam pe acestea le-am sesizat momentan.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95609Post unq_flipmo
15 Feb 2019, 14:05

Si de jucat cand il jucam? :)
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95636Post adelindumitru
16 Feb 2019, 01:06

Am reușit să joc Teotihuacan. Din toată ”școala italiană” mi s-a părut cam sub Grand Austria Hotel, dar peste Coimbra și Voyages of Marco Polo. Nu am încercat încă Tzolkin și Lorenzo il Magnifico. Sunt extrem de multe lucruri la care trebuie să te gândești când faci o mutare, și cred că va merge repede în 2 jucători (45 de minute - 1 oră, mi-e ca nu cumva să nu ni se pară prea scurt pe măsură ce formăm strategii!) Construcția piramidei e interesantă, dar cred că e dificil să termini jocul prin metoda alternativă (construiești ultimul nivel al piramidei). Sunt multe modalități de scor și nu vei reuși să performezi bine pe toate dimensiunile, deci va trebui să te specializezi pe 1-2, ceea ce poate crea noi strategii. Mi-a plăcut, acum sunt curios și de Tzolkin.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95637Post MandrulDuce
16 Feb 2019, 03:15

Grand austria nu mi-a plăcut mi s-a părut un joc șters și plictisitor deci nu voi comenta despre el. Nu vreau să fiu subiectiv din considerente ce nu țin de ”calitatea jocului” ci de preferințele mele personale.

Marco Polo e un joc care mi-a plăcut dar a scăzut în preferințe odată cu repeted plays. E prea ”attritional war”. Mereu ești în criză și mi se pare că din pleiada de acțiuni ai realist doar 2-3 disponibile pt că nu ai resurse. Îmi lasă un gust de underwhelming. Mai ales că strategia de bază ți-o cam dictează personajul cu care joci (ai șanse mai mari să performezi dacă reușești să maximizezi abilitatea lui specială). Am jucat doar în max player count.

Lorenzo am jucat acum la națională în 5. Mi s-a părut un Coimbra mai evoluat, unde în loc să faci dice draft se dă cu 3 zaruri la început (colorate diferit) și fiecare are același pool de 3 workeri colorați care preiau ”puterea” zarului de aceeșai culoare. Practic joacă toată lumea cu aceleași 3 zaruri. La jocul în 5 tot ceva atrițional pare pentru că se ocupă spațiile de acțiune rapid și te costă să mergi să faci și tu aceeași acțiune pe care a făcut-o altcineva deja. Nu mi-a plăcut că făceam între runde setup scoteam câte 20 cărți pe care le poți adăuga la propriul tablou pt a-ți contura engine-ul dar noi ne înghesuiam ca chiorii în spațiile unde pot sta toți jucătorii for free (sunt doar 2 spații așa parcă) pt că aveam nevoie de resurse. Și rămâneau prea multe cărți necumpărate. Am rămas cu tableau-urile aproape goale toți și am câștigat eu exploatând un combo de 2 cărți ultimele 3 ture. Probabil că în 2-3 players merge brici pentru că apuci să îți conturezi un engine mai eficient și pe care apuci să-l și folosești. Cei care au mai jucat mi-au confirmat că așa ar fi. Nu mă deranjează jocurile de optimizare atriționale, dar pt un tableau builder e underwhelming să rămâi cu tabla semi goală la final. Pare că ai muncit f mult pt nimic. Too much stuff on the board remains unused. E un joc bun însă (chiar dacă l-am criticat până acum) pe care l-aș mai juca cu plăcere dar categoric în max 3.

Tzolkin e un joc foarte similar cu Teotihuacan. Pentru ambele jocuri mi se pare că se aplică aceleași reguli generale cum ai punctat și tu. Trebuie să te specializezi pe 1-2 chestii (de regulă 2). La Teo îți vei alege unul din end game bonus scorings ce apare pe un temple track și vei încerca să faci cât mai mult din condiția respectivă și să avansezi și pe temple track-ul ales ca să ajungi la spațiul care îți deblochează acel scoring condition, la Tzolkin vei avea mereu 3 clădiri ceva mai scumpe la care nu se dă refill odată cumpărate care la fel îți dau un end game scoring condition. La tzolkin e un pic mai dur decât la Teo pentru că dacă tu faci mult pe un scoring condition și nu cumperi când trebuie clădirea respectivă și ți-o ia altcineva adio scoring. La Teo e mai forgiving pentru că trebuie doar să ajungi suficient de sus pe templu, indiferent că poate ajunge altcineva primul sau nu. Evident de-a lungul partidei vei specula să scoți puncte și din alte părți atunci când oportunitatea se ivește și costul e minim (la ambele jocuri). Legat de condiția alternativă de end game trigger (construcția piramidei) mi se pare mult mai probabil să se producă la un joc în min 3, probabil 4. Și chiar și atunci cred că e destul de rar să se termine astfel jocul La jocul în 2 mi se pare extrem de nerealist. Nu am citit în rules dar jocul pt 2 nu scalează în nici un fel piramida? Tot la fel de mare ca la jocul în 4 trebuie făcută?

Sunt curios după ce-l veți juca în aceeași 2 oameni dacă veți ajunge să vi se pară vreodată prea scurt. Mie setup-ul cu o grămadă de componente variabile îmi dă senzația că e greu să găsești o serie de strategii general aplicabile și că jocurile vor fi destul de diferite și va câștiga cel care se va adapta mai bine la ceea ce e dat pe tablă.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95638Post Keyser
16 Feb 2019, 03:39

Am jucat de 3 ori pana acum Teoti. Ce mi se pare interesant (fata de ce ati spus mai sus) e ca jocul se schimba (de la o partida la alta) nu neaparat datorita amestecarii locurilor de actiune (nu am simtit mare diferenta) ci datorita tile-urilor de la palat si a tehnologiilor. De exemplu daca la palat nu ai tile care sa iti dea cacao, jocul devine foarte complicat (singura optiune pt cacao e sa gasesti o asezare buna si sa pierzi o actiune, sau, ma rog, sa ai bulan la tile-urile de la worship sau de la temple). Aici mi s-a parut impactul cel mai mare dpdv al rejucabilitatii. Iar la tehnologii e evident, daca vin 3 care dau bonus la tile-ul 8, atunci toata lumea va construi. Apropo de construit, daca tin minte la setup se pun mai multe pietre la piramida cu cat sunt mai putini jucatori, pana acum nu am terminat niciodata jocul cu constructia piramidei dar nici nu cred ca e iesit din comun. In ultimele 2 partide (in 3 si 4 jucatori) ne ramasesera 3 pietre de pus.

E un joc care imi place, imi pare mai usor decat Tzolk'in, ma enerveaza ca trebuie sa imi aduc aminte sa hranesc oamenii (btw nu as juca niciodata cu varianta sudden death la eclipse). Norocul cu jetonul ala care plateste tot costul de cacao one time, care e op imo :)
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95643Post adelindumitru
16 Feb 2019, 13:17

Da, sunt mai multe tile-urile puse în piramidă din setup în jocul de 2. Cred că piramida poate fi terminată doar dacă cel puțin 1 jucător se specializează pe construcție, și nu face mai nimic altceva în afară de a achiziționa resursele necesare pentru a pune tile-uri sau decorațiuni și își optimizează mișcările (folosind cel puțin 2 zaruri pentru a putea construi în aceeași tură 2 tile-uri, etc.).

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Episodul 42 VIDEO - Joc Teotihuacan

Post: # 95733Post rabesandratana
19 Feb 2019, 13:28

emisanSB wrote:
15 Feb 2019, 13:20
rabesandratana wrote:
14 Feb 2019, 13:57
Joc prima mea partida de Teotihuacan, jocul despre care se discuta zilnic, jocul care parca a starnit un val de entuziasm rar intalnit in randul jucatorilor si vom vedea impreuna cum se joaca si daca este atat de bun pe cat se aude.
De la minutul 44:00 prezint si asemanarile izbitoare pe care le are cu jocul Versailles.

Exista cateva greseli/scapari in acest playthrough, pt ca e un joc complex dar de care mi-am amintit pe parcursul video-ului si le-am corectat. In general faze in care am uitat sa iau puncte sau sa mut pe un track, sa mut markerul care tine evidenta rundelor etc
Doar un sfat: cred ca ai fi mai castigat, atat tu cat si privitorii tai, daca ai ramanea pe filiera categoriei de jocuri care iti place cel mai mult si din cate am observat aceasta este cea de filler-e, family games, light eurogames, etc. :)
Numai avantaje: jocuri mai ieftine, public interesat mai larg, clipuri mai scurte, etc.
Nu observ nicio diferenta iar conform statisticilor pe care mi le da Youtube, vizualizarile sunt sensibil egale, indiferent ca am postat jocuri family, jocuri eurogames sau noutati filmate pe Tabletop, mereu suma e undeva la aproximativ 100 vizuri. Iar gusturile mele sunt in schimbare, asa cum e si normal in orice domeniu si nu pot sa stagnez si sa joc doar jocuri light ori family.
Mai mult grupul meu de joaca a inceput sa imi ceara jocuri mai complexe (de curand imi tot cer sa jucam Trajan) si de asta o sa fluctuez clipurile, cu jocuri euro presarate si cu family games pe alocuri.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”