Tom Vasel vs Rahdo

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1305
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96643Post rabesandratana
15 Mar 2019, 12:51

Prima intalnire dintre Rahdo si Tom Vasel (din cate stiu eu), cei doi "grei" din industria boardgames. Foarte interesanta si amuzanta discutia lor, presarata si cu ceva roast, un mic meci de box in care Rahdo il duce in coltul ringului pe Tom si ii tranteste cateva crosee, legate de Vasco da Gama (joc aruncat de pe acoperis de Tom cand i-a facut review) sau despre Hawaii (joc aruncat la gunoi de fata lui Vasel la finalul acelui review) jocuri pe care Rahdo le iubeste.

Rahdo, bine pregatit si mult mai agresiv decat pare in video-urile sale, Tom cu cateva replici bune/amuzante. Per total un video excelent, pacat de probleme cu sunetul pe care le are acest video.


User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96645Post ProfessorChaos
15 Mar 2019, 13:27

Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96646Post Corwin
15 Mar 2019, 13:27

Ha, sunt pe la jumatatea videoului, e foarte distractiv. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96648Post danyelb
15 Mar 2019, 15:05

Nu stiu de ce, dar am mai multa incredere intr-o recomandare a lui Tom decat intr-una a lui Rahdo.
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1305
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96650Post rabesandratana
15 Mar 2019, 15:29

Mersi! Nu stiam ca au mai filmat impreuna.
Oricum, asta e alt gen de video.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96651Post mihnea_1309
15 Mar 2019, 15:44

danyelb wrote:
15 Mar 2019, 15:05
Nu stiu de ce, dar am mai multa incredere intr-o recomandare a lui Tom decat intr-una a lui Rahdo.
Rahdo ridica in slavi cam orice Euro cat de cat decent care nu are conflict direct. Mi-am luat teapa de destule ori entuziasmandu-ma la superlativele lui, cand eram mai 'verde' intr-ale jocurilor.

Cand totul e incredibil, nimic nu e incredibil...

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96654Post danyelb
15 Mar 2019, 15:58

Asta cam asa e, nu tin minte ultima oara cand am vazut un video al lui in care sa zica despre un joc ca e prost. O fi cum zice in video ca el le joaca pe alea care i se par bune dupa ce citeste regulamentul.
Desi mi se pare cam neverosimil sa iti dai seama intotdeauna daca un joc e bun sau daca o sa iti placa numai dupa regulament.
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96655Post Corwin
15 Mar 2019, 16:07

Eu am vazut chiar recent unul de pe kickstarter, Paladins of the West Kingdom, unde a spus ca are ceva probleme cu elementele de noroc, si chiar m-a facut sa nu ma bag la Kickstarter la el.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96656Post danyelb
15 Mar 2019, 16:18

Ceva probleme, dar nu sa zica ca e slab/prost, sa il arunce de pe un acoperis sau ceva in genu :d
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96659Post mihnea_1309
15 Mar 2019, 16:28

danyelb wrote:
15 Mar 2019, 15:58
Asta cam asa e, nu tin minte ultima oara cand am vazut un video al lui in care sa zica despre un joc ca e prost. O fi cum zice in video ca el le joaca pe alea care i se par bune dupa ce citeste regulamentul.
Desi mi se pare cam neverosimil sa iti dai seama intotdeauna daca un joc e bun sau daca o sa iti placa numai dupa regulament.

Ma rog, la un moment dat (mai ales jucand mii de jocuri ca el) ajunge doar o citire a regulamentului sa iti faci o idee generala. Problema e ca el nu stie sa spuna ca un joc e bun si atat, el le ridica pe toate in slavi. E ca un critic de film care nu da decat note de 10 la filme, sau 2 pt. dezastre. Ca metafora...nu stiu cum da note la jocuri si nu ma intereseaza, ma refer la cum vorbeste in videouri despre ele.

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96661Post danyelb
15 Mar 2019, 16:34

Da, seamana putin cu stilul comunist/ceausist :)
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96669Post 26octombrie
15 Mar 2019, 19:15

danyelb wrote:
15 Mar 2019, 15:05
Nu stiu de ce, dar am mai multa incredere intr-o recomandare a lui Tom decat intr-una a lui Rahdo.
Always!

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96683Post Haddeo
16 Mar 2019, 16:43

A spus cumva de o noua extensie pt Agricola? Nu am găsit știri despre asta

LE: e doar un nou deck de cărți :). Credeam ca e o extensie mare
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96685Post VZQ
16 Mar 2019, 20:10

danyelb wrote:
15 Mar 2019, 15:05
Nu stiu de ce, dar am mai multa incredere intr-o recomandare a lui Tom decat intr-una a lui Rahdo.
Sunt abordari si stiluri diferite... DT face recenzii pentru o plaja mult mai mare de jocuri si nu au o problema in a prezenta un joc slab si de a-i da o nota mica. Rahdo prefera sa-si "selecteze clientul" - prezinta doar ce-i place si prefera sa nu mentioneze un joc, decat sa nu-i dea o nota de trecere. Chestia este ca (d.p.m.d.v.) forte-ul fiecaruia este altul: Tom & DT sunt buni pentru recenzii, Rahdo pentru playthroughs. Imi plac recenziile DT pentru ca sunt scurte(ish) si la obiect, si in egala masura prefer sa vad un joc in desfasurare la Rahdo, pentru ca stie sa-l intoarca pe toate fetele.

DAR, in ambele cazuri, oamenii sunt pro si stiu sa "vanda"; daca vrei sa vezi cum pica pe masa jocul pentru "lumea de rand", atunci este mai bine sa-l urmaresti pe Gigel X, sau Marioara Y, anonimi, adica regular joes, la fel ca noi (mine).

2 bani, deh...

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 535
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96686Post danyelb
16 Mar 2019, 20:54

La rahdo ma uit sa vad cat de bine merge in 2 jocul (pt ca e numarul in care joc de obicei) si pentru comicul involuntar: cum nu i-a placut lu' Jen Village ca trebuia sa omoare locuitorii sau sclavii din 5 tribes sau mai stiu eu ce minunatii
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96698Post VZQ
17 Mar 2019, 01:47

Cam asa :)

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96724Post 26octombrie
18 Mar 2019, 10:34

Tom iti ofera, in primul rand, info, ceea ce ma intereseaza pe mine. Radho iti ofera the vibe, ceea ce, uneori, e esential, cand ai info si nu simti cam cum ar fi. Daar, am reusit sa pun degetul pe ce ma irita mult la reviewurile lui Radho: joaca suboptim si face o gramada de greseli. Acum, si noua ni s-a intamplat sa jucam cu diverse reguli gresite, sau sa uitam ceva la primul joc, insa nu ne-am dat seama de asta decat dupa (duh!). Cand vezi ca cineva greseste si n-ai cum sa-l tragi de maneca e extrem de frustrant, pentru mine cel putin. Stau si ma agit in fata ecranului si ma umplu de nervi :lol: Also, mi se pare ca, adesea, joaca prost; daca sunt trei chestii pe care le-ar putea face, una optima, una buna si una meh, nu odata l-am vazut cum se duce, entuziasmat, si face faza meh. Si aici incep sa vociferez singura :-) Sau iti explica ce-ar insemna fiecare, vede ca varianta B e optima, iti spune asta, apoi uita si face C. Turbez! Altfel, ii aplaud entuziasmul si efortul, doar ca ma exaspereaza. Cu Tom poate nu sunt intotdeauna de acord, insa e refreshingly short and on point si gandeste ca mine, inteleg intotdeauna extrem de repede ce si cum si daca mi-ar placea sau nu.
Dar aveti dreptate, fiecare e util in felul lui!

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96741Post Daemian1981
18 Mar 2019, 13:09

Problema, pentru mine, e ca Tom nu face atat de multe KS previews precum Rahdo. De acord, ca Rahdo se enutziasmeaza maxim, face greseli cu carul si alege doar ce-i place dar fara runthrough-urile lui, de multe ori nu mi-as putea face o idee asupra un joc pe KS. Insa atunci cand am nevoie de o opinie (cat de poate de) onesta, ma duc la Tom

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96746Post VZQ
18 Mar 2019, 14:08

Radho mimeaza un joc in 2 de unul singur, evident ca este mai complicat decat o simpla recenzie, avand in vedere ca trebuie sa faca abstractie de informatiile ce-l privesc pe "adversar"; de altfel a si explicat treaba asta, este greu sa gandesti pentru 2, si sa te faci ca nu ai idee ce are adversarul in maneca...

Tom a ajuns la un nivel la care incepe sa fie depasit de volumul de jocuri ce-i trec zilnic pragul si incepe sa dea rasol; recenziile sunt in ultima vreme cam "sloppy" si fara chef. Sam & Zee au un sistem mult mai ordonat si amanuntit de recenzie - ii prefer (in ordinea aia).

Diferenta dintre cele 2 surse este ca recenziile DT sunt editate; cand joaca live, vezi si la ei destule greseli - lucru care mie unul mi se pare normal, si eu scap mereu la primele partide anumite reguli, pana inveti, dureaza...

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96835Post thenede
20 Mar 2019, 21:49

Critici nemeritate in ceea ce il priveste pe Rahdo.
Pentru mine e principala sursa pentru a invata un joc, cat si una din sursele principale pentru a cumpara un joc.

In primul rand daca ar da review-uri negative nu ar putea sa aiba o relatie buna cu publisherii, sa faca kickstarter previews, nu ar putea sa primeasca jocuri pentru review-uri etc. Tom da review-uri negative, dar isi alege cu atentie tintele - nu isi va compromite relatia cu publisherii mari. M-am pacalit de multe ori cu review-urile lui Tom.

La rahdo exista grade diferite de entuziasm, exista rezerve exprimate, exista pasiune, exista factorul uman si exista un standard clar de minima calitate de design, de joc neagresiv si potrivit pt doi jucatori. Nu sunt de acord cu toate preferintele lui, cooperativele fiind un exemplu, dar o analiza superficiala a jocurilor preferate (top 50 sa zicem) il plaseaza cel mai aproape de gusturile mele.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”