Tom Vasel vs Rahdo

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96844Post MandrulDuce
21 Mar 2019, 10:21

Nu sunt deloc critici nemeritate. Rahdo este enervant. Nu isi editeaza clipurile. "gandeste" in timp real si cu voce tare. Nu are deloc stilul verbal si narativa unui om cu un fir logic bine definit. Pentru o comparatie mai potrivita (videos cu acelasi format), exista John gets games care este ani lumina distanta. E un fel de Rahdo done right.
Mai mult decat la concluzii eu personal nu am rabdare sa ma uit la Rahdo.
Tom, la fel ca orice review-er, are ceva bias spre anumite jocuri. Le stim toti deja. Ce imi place la el este abilitatea de a isi sintetiza gandurile in fraze succinte care reusesc sa transmita mesajul foarte bine.
Cat despre reviews negative, @thenede, aici gresesti. Vassel nu face cherry picking la tinte. Relatia lui de munca (stiu din sursa sigura) este foarte simpla: Eu iti fac review/preview la joc, in special pt Kickstartere, nu iti convine ce spun, nu-l public.

Cat despre reviews in sine, pentru mine personal au ajuns sa fie lucruri la care ma uit din curiozitate si placere. Nu am nevoie decat foarte foarte rar de reviews pentru a-mi face o parere despre un joc. Prefer sa vad o runda doua dintr-un playthrough (dar nu haoticismul lui rahdo) si sa citesc regulamentul. E de obicei suficient.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
danyelb
King Meeple
King Meeple
Posts: 532
Joined: 31 Dec 2018, 00:56
Location: Iasi

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96845Post danyelb
21 Mar 2019, 10:57

Normal ca trebuie sa fie si fani Rahdo ca altfel nu ar avea viewuri, dar cum e evident si din topicu' asta sunt in numar mai mic. O minoritate comparativ cu Tom THE GOD Vasel :))
Teamwork is essential; it gives the enemy other people to shoot at.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96852Post thenede
21 Mar 2019, 12:28

@MandrulDuce - pai daca nu ai rabdare sa te uiti la Rahdo cum poti sa il critici cu atata patos?

Si mai ales uitandu-te la Tom, nu vad cum poti sa il prea-slavesti? Vasel face cherry picking - in primul rand redirectioneaza ce nu e AAA catre Sam, Zee sau colaboratori.
In al doilea rand, il vezi foarte rar avand critici catre Stronhold, Stomaier, CMoN sau Ingnacy, ca nu se cade intre prieteni. Sa nu uitam de colaborarea cu Cool Stuff sau faptul ca are linie proprie de jocuri, ceea ce e conflict flagrant de interese.
Sa nu mai zic ca are o antipatie organica catre euro, dar nu si catre abstracte; iti plac abstractele, iti plac tematicele dar nu si ce e intre? :)
Si nu in ultimul rand, episoadele cu Hawaii / Vasco sunt de obraz gros.

Admit ca Vasel e mai revolutionar pentru hobby, si da compania care a creat-o e impresionanta. Dar asta nu inseamna ca nu poate fi apreciat alaturi de ceilalti review-eri.

JohnGetsGames si Watch it played da, sunt surse mai sigure de reguli, dar si entertainment destul de low.
NoPunIncluded si ShutUpandSitDown entertainment high, gameplay low.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96854Post MandrulDuce
21 Mar 2019, 13:14

Reformulez ca sa fie clar si pentru cei care vor sa faca cherry picking la ce am scris:
Dupa ce am vazut multe playthroughs ale lui Rahdo (asteptand ca omul sa-si rafineze stilul sau din lipsa de alte surse), am ajuns la punctul in care nu MAI am rabdare sa ma uit la Rahdo decat la concluzii.

Cat despre Vassel, eu am spus care sunt calitatile pe care le detine si il califica pentru ceea ce face (bg reviews) in viziunea mea (evident). Te las pe tine sa imi spui cum il idolatrizez si de unde reiese ca-l urmaresc. Vad ca tu esti mai la curent cu trend-ul DT (eu nici nu l-am observat pentru ca nu le urmaresc constant activitatea... ma uit doar cand am chef si interes pt anumite boardgames). Nu te contrazic ca nu am cum.

Cat despre apreciat review-eri, again.. unde am zis eu sa nu fie Tom apreciat alaturi de alti revieweri? Sau unde am zis ca trebuie apreciat at all? Sau unde am indemnat sa se uite cineva la Rahdo? E o discutie in care ne exprimam gusturile si atat.
E un simplu topic legat de un clip Vassel vs Rahdo, iar pt mine Rahdo e pamant de flori. Asta nu il face pe celalalt dumnezeu. Mai mult decat atat, am si dat exemplu de un tert care face ce face Rahdo dar bine.

Cheers.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96855Post thenede
21 Mar 2019, 13:28

Nu a fost intentia sa fac cherry picking, era doar contrastul intre Rahdo cel enervant si Vasel cel abil, si parerea mea este ca nu e chiar asa.
Raspunsurile mele nu au fost la aprecierea pozitiva a nimanui, ci la cea negativa nemeritata.
Nu trebuia sa spui tu ceva - era o constructie argumentativa generala - nu fac atac la persoane.

Mi-ar parea rau ca cineva care e mai nou in gaming sa nu aiba oportunitatea sa il descopere si aprecieze pe rahdo asa cum am facut-o eu. Altfel, toti reviewerii sunt grozavi in felul lor - ar trebui apreciati pt efortul considerabil care il fac.
Putem sa "agree to disagree", doar ca ar fi mai constructiv sa nu aruncam cu noroi aiurea in cineva doar ca nu ne place noua, si aici nu ma refer specific la tine.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96857Post MandrulDuce
21 Mar 2019, 13:35

Nu cred ca cineva nou care cauta sa se informeze prin video reviews se va lua dupa ce scriem noi aici si nu se va uita la review-erul X sau Y pentru ca zic eu urat de el sau tu sau altcineva.
La fel cum nu e de incurajat (sau eu cel putin nu as incuraja pe nimeni) sa se orienteze dupa ce spune un singur review-er gen "Awesome Game/awfull game".
Review-urile sunt facute pentru ca niste oameni sa prezinte elemente pozitive/negative/ambele in viziunea lor despre un produs. Cu cat lucrurile sunt mai argumentate cu atat review-erul respectiv are mai multa "greutate" (again parerea mea)
Ideal ar fi sa ne cautam mai multe surse de informare si sa avem rabdare. In timp ne vom forma fiecare un filtru destul de complex si functional. (daca nu suntem impulse buyers - aia e o boala de alta natura :)) ).

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 578
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96858Post thenede
21 Mar 2019, 13:43

Agree.

Nu stiu cat e impluse buy si cat e cult of the new... se intampla mai rar sa achizitionez compulsiv jocuri vechi :)

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96863Post VZQ
21 Mar 2019, 14:22

Ce bine ca nu trebuie sa luam toti "lumina" de la aceeasi "candela" ;)

Fiecare este liber sa urmareasca ce-i place; eu unul prefer oricand sa vad un video de la Rahdo, decat un Vassel - asa "haotic" (huh ?!?) cum este el, este mult mai bine & natural comparativ cu Tom, care (din pacate) nu este deloc amuzant (marea lui bafta este ca-i are in echipa pe Zee & Sam, altfel situatia ar fi trista rau la DT...). Prefer sa vad un om entuziasmat pe bune de un joc care mie poate nu-mi spune nimic, decat sa vad un nene rutinat care buseste notele jocurilor doar pentru ca "mai sunt inca 100" la fel. Parerea mea vis-a-vis de DT este ca lucrurile o iau incet, incet, pe o panta alunecoasa...da' nu este treaba mea sa comentez deciziile lor financiare - ei traiesc din asta, eu nu, asa ca-mi permit sa comentez de pe marginea drumului, deh :)

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Tom Vasel vs Rahdo

Post: # 96937Post dmx85
25 Mar 2019, 09:20

Dpmdv singurul merit al lui Rahdo, pentru care si-a castigat si notorietatea de altfel, este ca a fost primul care a facut playthrough-uri. Am vazut multe playthrough-uri de-ale lui de-a lungul anilor, este foarte prolific, de multe ori este singurul care prezinta unele titluri, dar imi este din ce in ce mai greu sa il urmaresc, iar acum ma uit la el doar daca nu exista un alt review-er pe care sa il prefer. Ma enerveaza la culme cum se gandeste si razgandeste de 100 de ori inainte sa ia o decizie banala si cum se lungeste pe niste aspecte irelevante.

De Tom Vasel mie imi place si desi e mai superficial, are opinii argumentate. Nu prea ma potrivesc cu el la gusturi, dar atunci cand critica sau lauda un joc, mi se pare ca o face pertinent.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”