Best new game - Martie 2019

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97281Post dmx85
02 Apr 2019, 10:25

@mihaid, daca urmarest acest topic, zi-mi si mie te rog ce scor am facut la Wingspan ca am devenit curios. Merci!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97294Post 26octombrie
02 Apr 2019, 13:11

@ Haddeo - eu iti respect libertatea de a nu-ti placea un joc, dar nu sunt deloc de acord cu afirmatia ca e un luckfest. Mi s-a parut extrem de bine balansat, iar povestea cu ouatul din ultima runda n-o inteleg, sunt intotdeauna modalitati mult mai eficiente de a face puncte. In 4 jocuri nu cred ca am avut mai mult de 2 oua la finalul fiecarui joc si am castigat 3/4, so nu trebe oua, domnilor. Penajul mi se pare muult mai avantajos. Si sigur va veni cineva care sa ma contrazica, sa spuna ca altceva e mai eficient, iar asta e cea mai buna dovada ca e echilibrat, poti sa te dezvolti pe ce vrei tu. In toate cele patru jocuri am avut, de fiecare data, o singura carte in zona de mijloc, cea cu ouale ;-)
Tot asa, nu m-am focusat prea mult pe bonusurile de final, ce-a iesit bine, ce nu, nu. Am tras questuri din prima treime a jocului (da, stiu, mi-am ocupat un slot de inceput, ata ete!) si m-am focusat pe ele, cu pasari ce m-au lasat sa trag carti (sunt puzderie).
So, in a nutshell: nu-i pe gustul tau; nu e perfect; nu e luckfest

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97297Post DanielIndru
02 Apr 2019, 13:33

26octombrie wrote:
02 Apr 2019, 13:11
so nu trebe oua, domnilor
Pai daca nu ai umplut niciodata acel rand din mijloc cu carti (bune) nu ai cum sa stii ca poti face 5-6 puncte pe actiune in ultima runda daca alegi sa "trebe oua".

Ai castigat jocul de multe ori, asta e bine. Inseamna ca ai jucat optim in acea configuratie de jucatori.
Dar ai jucat optim cu TOT ce are jocul de oferit?
Ai adunat 100 puncte in vreo partida?

26octombrie wrote:
02 Apr 2019, 13:11
nu e luckfest
Ba, cam e.
1. Cartile care iti vin in mana si care pot sau nu sa te ajute cu scopurile de final de runda sau de final de joc.
2. Cartile de end game scoring care pot sau nu sa te ajute, in functie de momentul in care le primesti. Argumentul ca joci o carte la inceput nu tine, pentru ca nu tot timpul o primesti.
3. Mai multe abilitati care iti dau un punct (sub forma ou/mancare/carte) daca tragi o carte si se indeplineste o conditie sau daca dai cu zarul si se indeplineste o conditie.
4. Disponibilitatea mancarii care poate sau nu sa te ajute.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97299Post 26octombrie
02 Apr 2019, 14:00

Stiu ca pot face puncte multe din oua, nu neg asta, tocmai asta am si zis, ca poti sa te duci in directia in care te duc cartile trase. Mie nu mi-au placut in mod deosebit cartile galbene (middle) venite, asa ca am mers mult pe dezvoltarea penajului, cu carti de apa. Am adunat si 8 puncte pe actiune in ultima runda astfel. Si am vazut ca se pot face multe puncte din oua, ceilalti s-au ouat la greu ;-)
Nu, n-am atins 100, scorul a variat intre 70 si 97, acum am verificat. Nici nu l-am jucat indarjit, au fost partide destul de relaxate. Nu stiu daca e mult sau putin.
Argumentul ca joci o carte la inceput nu tine, pentru ca nu tot timpul o primesti.
Pai asta ziceam, daca iti tragi doua carti de final scoring la inceput si-ti alegi una (sau poate chiar sa faci asta twice), stii de la inceput ce carti cauti si iti faci punctajul maxim din quest. In orice configuratie, mi s-a parut vital sa iei pasari ce-ti dau voie sa tragi alte pasari, asta te ajuta mult orice-ai vrea sa faci.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97308Post thenede
02 Apr 2019, 15:52

Martie - luna jocurilor scurte (o ora sau mai putin declarata pe cutie) si care nu vin in cutii foarte mici/ ultraportabile (care ar putea fi usor luate in concedii).
Pentru ca am jucat scurte si am mai prins si 1-2 zile libere extra, am reusit cu bunavointa prietenei sa joc neobisnuit de multe jocuri:

Jocuri care au plecat/ vor pleca din colectie (1 partida/joc):
- Codenames - bun dar nu extraordinar. Nu e ideal in 2. A intrat la vanzare/schimb.
- Codenames Duet - net superior in 2 jucatori lui Codenames, dar nu suficient de bun pentru a fi pastrat. A intrat la schimb momentan.
- Favelas - un abstract simplut de la Chris Bryan (de la Board with Life). Un pic prea light. A plecat la MT.
- Nefarious - un Donald X. Vaccarino care s-a dovedit a fi un pic cam simplu pentru noi. Vandut.
- Verfluxxt! (That’s life!) - un abstract family game de la Kramer & Kiesling - bun dar nu wow. A intrat la schimb momentan.
- Genius/Ingenious - un Knizia destul de simpatic - avem abstracte mai bune, unele de la acelasi designer. A intrat la schimb momentan.
- Viceroy - bun, dar parca prea lung pentru ceea ce este. A plecat pentru ca Orbis. A plecat la MT.
- Cvilisations - multe aspecte bune, de la grafica la gameplay. Pleaca pentru ca nu cred ca e optim in 2, si nu imi place deloc carte de hot. A intrat la schimb momentan.
- Santiago de Cuba - un joc care arata bine pe masa, dar are nevoie de jucatori mai interactivi pentru a straluci. Vandut.
- Worker Placement - mi-a placut, in special umorul job-urilor. Prietenei i-a placut mai putin. Extensia Cash is King vine cu destul de multe carti si o plaja larga de numar de jucatori. A intrat la schimb momentan.

- Cat Town - in zona de pastrat, cel putin pentru moment. Un joc wow grafic, decent mecanic, dar un pic agresiv. Cutia mica si cuteness-ul il salveaza. So cute! :))

The good (7s) ("P:" numar partide):
- Prowler's Passage (P: 2) - un area control game de la Alex J. Kevern, suprinzator de interesant. L-as pune in categoria euro de duel.
- Souvlaki Wars (P: 1) - un joc accesibil despre shawormerii care personal mi-a placut. Imi aduce aminte de mini-jocurile vechi PC spital/restaurant etc.
- Orbis (P: 3) - un fel de Viceroy light. A ramas pentru durata mica de joc si accesibilitate sporita comparativ cu Viceroy.
- Darjeeling (P: 2) - un joc interesant despre culegerea si livrarea de cutii de ceai. Atat miscarea pe harta/culegerea ceaiului cat si asamblarea cutiilor si livrarea lor sunt interesante. Unul din jocurile la care am luat bataie urat :))
- World's Fair 1893 (P: 2) - al doilea Kevern al lunii - un area control cu ceva elemente istorico-educative, care merge destul de bine si in 2. Initial nu prea mi-a placut, dar jocul a fost semnificativ mai bun la partida 2.
- Small Islands (P: 2) - un tile layer de la care aveam asteptari mai mari. Cred ca are potential sa fie mai bun in 3 sau 4. Al doilea joc la care am luat-o - prietenei i-a placut :)
- Portobello Market (P: 1) - un abstract bun, decent in 2, dar cred ca mai interesant in 3 sau 4. Un exercitiu de maximizare de puncte prin unirea unor piete prin siruri de tarabe.
- Fjords (P: 1 - 3 runde) - un abstract simplu impartit in 2 faze, una de costructie a hartii si luare de pozitii si una de acaparare a hartii in functie de pozitiile luate - bun spre foarte bun. As mai vana o copie sa pot juca Mega Fjords :D
- Jäger und Späher (P: 1) - una din provocarile lunii, si unul din jocurile care nu s-au incadrat in limita de 60 de minute durata. Jocul se gaseste doar in germana cu text pe carti - referirea materialelor la mare parte din actiuni l-a incetinit mult. In ciuda acestor piedici, este un joc bun, de la Gerhard Hecht, designerul Kashgar-ului. Mie mi-a placut destul de mult si are potential mare de crestere - trebuie doar sa perfectionez o tehnica de paste-ups neintruziva. Astept cu interes urmatorul joc al designerului: Steamopolis
- Micropolis (P: 2) - un tile layer abstract de la Cathala si Chevallier. Construim un musuroi din "felii de pizza". Un filler+ excelent din punctul meu de vedere.
- Citrus (P: 2) - un abstract cu ceva AP despre plantatii de citrice. Am avut senzatia ca este o evolutie a lui Qin, si intr-un fel este, dar nu reuseste sa il inlocuiasca - Qin a supravietuit rejucarii prin eleganta de care da dovada.
- Paper Tales (P: 2) - arta buna, gameplay solid, interactiune indirecta - o reteta de succes pentru noi.
- The Great Dinosaur Rush (P: 1) - jucat in 3 - jocul e ok mecanic, dar nu wow. Asamblarea dinozaurilor este insa o placere. Ne-a placut tuturor.
- Sentient (P: 2) - un filler+ bun de la Alex J. Kevern. Overproduced pentru ce este, dar gameplay-ul e solid. Nu se compara cu Gold West, dar niciunul din celelalte jocuri incercate de la designer nu se apropie - ramane sa incerc Passing through Petra.

The greats (low 8s) ("P:" numar partide):

- Solenia (P: 2) - e un joc bun, cu potential sa fie foarte bun. Oare au sintetizat cateva mecanici din Black Angel sa il faca? Vom afla in curand...Ma asteptam sa fie ceva mai premium productia. Inteleg ca au mers pe mat in loc de stralucitor, dar ma asteptam sa fie wow vizual si a fost doar ok. Varianta mai simpla de gameplay e doar pentru familiarizarea cu jocul; varianta avansata e cea de jucat si apreciat.

- Fertility (P: 5) - simplu, scurt, addictive - un tile layer care ne-a prins. O experienta fun, si pentru asta Fertility este jocul lunii.

Daca mentin ritmul si la jocuri ceva mai lungi si complicate, pana la finalul anului trec o data prin colectie :))

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97310Post VZQ
02 Apr 2019, 16:19

DanielIndru wrote:
02 Apr 2019, 13:33
Pai daca nu ai umplut niciodata acel rand din mijloc cu carti (bune) nu ai cum sa stii ca poti face 5-6 puncte pe actiune in ultima runda daca alegi sa "trebe oua".
...si unde plasezi atatea oua? :) Ca sa functioneze schema, trebuie sa te umpli de pasari cu valoare mica (sunt doar 2 pasari in tot deck-ul cu valoare +5 si mai mult de 4 oua/cuib); ca sa ai "depozit", trebuie sa plasezi multe pasari, care te costa oua si mancare - iar daca nu ai optimizat si partea de haleala, nu prea ai cum sa plasezi multe pasari, decat daca te orientezi catre cele ce cer putine resurse, dar care de regula au cuiburi mici (foarte mici) si puncte putine... etc. Dupa cum am spus, daca pedalezi prea tare intr-o singura directie, ramai fara "benzina": degeaba ai oua, daca nu ai cuiburi libere; degeaba faci rost de haleala morman, daca nu ai ce pasari sa plasezi; degeaba plasezi pasari cu valoare mica si nexam abilitati; degeaba plasezi pasari cu abilitati care se leaga bine, daca nu mai ai actiuni disponibile sa le activezi, sau irosesti actiuni doar de dragul de a activa o anumita abilitate...

Noroc este cam cat hazard este in orice joc bazat pe un teanc de carti; sunt modalitati de a contracara ghinionul de a trage carti proaste - daca ai jucat bine in zona acvatica, s-ar putea sa ajungi sa te rogi sa tragi carti naspa, pentru puncte la final, deci nu-i dracu' chiar atat de negru!

Wingspan este o suma de actiuni extrem de bine tintite, garnisite cu o mica salata de puncte (vanat, adunat haleala, oua, etc). Ca este, sau nu, pe gustul tuturor, e alta poveste...

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97313Post Corwin
02 Apr 2019, 17:25

Mie chiar mi-a placut ca in ultima partida am pus doua carti pe apa, una care ma lasa sa trag o carte noua, alta care ma lasa sa trag doua carti si sa arunc una. Asta insemna ca fiecare actiune pe apa imi dadea 5 carti si ma punea sa arunc una, ceea ce era mai mult decat ok pentru a-mi da carti potrivite pentru ce doream eu sa fac. E drept ca nu mi-am facut la maxim toate obiectivele, dar a fost destul cat sa castig.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
mihaid
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 168
Joined: 13 Nov 2016, 09:47
Location: Calarasi

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97322Post mihaid
02 Apr 2019, 20:35

dmx85 wrote:
02 Apr 2019, 10:25
@mihaid, daca urmarest acest topic, zi-mi si mie te rog ce scor am facut la Wingspan ca am devenit curios. Merci!
Wingspan:
Daniel 82 (din care la Birds 47 :o )
Mihai 70
Roxana 55

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97325Post ProfessorChaos
02 Apr 2019, 22:10

Rum & Bones: Second Tide Nu-s fan jocuri MOBA si nu m-a prins Rum & Bones. Desi factiunile diferite sunt dragute, jocul mi s-a parut prea simplist, cu prea putine alegeri. Echipajul piratilor se misca programat si pe acelasi drum de fiecare data, ceea ce mi s-a parut dezamagitor. Ca mecanici, sub nivelul Zombicide, care nu ma da nici el pe spate. Si e posibil sa nu fi jucat eu cel mai tactic, dar am avut runde in care veneam, omoram un erou inamic, apoi se spawna alt erou si venea si mi-l omora pe cel cu care am venit, si tot asa. Am fost foarte neimpresionat. Nu l-am urat pentru ca nu l-am prea putut lua in serios. Nota 5.5

Habitats Tile laying game cu un pic de interactiune si destul de desteptatel. Dar eu nu prea sunt fan tile laying games. Un mare minus e grafica parca teleportata de acum 10 ani. E ok, dar nu m-a iluminat. Nota 6

Choose Your Own Adventure: House of Danger Practic citesti o carte cu optiuni in cati jucatori vrei. E scrisa binisor si sunt curios unde va duce. Daca mori reiei de la o camera de dinainte si ai optiunea sa te intorci prin nivel daca vrei sa culegi mai multe obiecte interesante. Cred ca aici e un pic dezlanat. Poveste pare a fi cam in toate partile. Nu am simtit mare coeziune intre diferitele camere, dar mi-a trezit un oarecare interes si curiozitate. Si asta e ok. Dar prefer Chronicles of Crime. Sa vad ce se mai intampla in nivelurile urmatoare. Nota 6.5

878 Vikings: Invasion of England Un joc in 2 interesant si as spune chiar destul de original. Mecanicile nu foarte complicate care ofera niste optiuni dragute. Dar l-am gasit destul de frustrant jucand cu vikingii. Sigur n-am jucat optim, dar am fost aproape eliminat de pe tabla de vreo 2 ori desi eu eram invadatorul. Depinde destul de mult de noroc, ceea ce nu e neaparat rau. Dar unde mi se pare deja prea mult e cand daca iti vin anumite carti si nu ai ce juca altceva esti fortat sa grabesti finalul jocului (jucand cartile) chiar daca nu esti intr-o pozitie favorabila. M-a enervat rau, dar nu mi-a displacut ca joc. Fiecare jucator are 2 culori de soldati, fiecare cu propriile zaruri - unele mai puternice, altele mai slabe. Aparatorul poate chema si taranii care sunt c=slabi dar sunt buni de carne de tun, si nu raman pe tabla dupa batalii. Cred ca e critic sa stii cand sa joci ce carti si sa ai ceva idee despre ce carti are adversarul. Sa furi victoria la final cu vikingii e valid daca reusesti sa te imprastii repede pe tabla, dar mie nu mi se pare o victorie onorabila pentru un popor razboinic. Just saying! Nota 7

Near & Far A fost ok, o experienta placuta, de tip zen. Mentionez ca a fost o singura partida. DAR, pe partea de poveste unde ar trebui sa fie punctul central al jocului mi s-a parut destul de slab. Chiar nu mi se pare o mare evolutie de la Above & Below, care nu m-a prea impresionat. De asemenea, mecanic e prea Euro pentru un joc de storytelling - actiuni destul de repetitive si care parca sunt din alt joc. Ce mi-a placut cel mai mult a fost sa strang resurse pentru a juca artefactele. E un joc original, dar la fel ca alte designuri Laukut, sunt multe concepte interesante, dar ceva nu le leaga suficient intr-un tot unitar. A, si chestia cu te bati cu cineva daca intri pe aceeasi locatie mi se pare o prostie. Sper sa joc character stories si sa-mi schimb parerea. Oricum, nota 7

Eight-Minute Empire: Legends Mai bine decat ma asteptam, dar am jucat multe area control si nu mi se pare suficient pentru a iesi in evidenta in piata din ultimii ani. Dar imi place mult draftingul si resursele limitate de bani. E destul de rejucabil pentru cat de mic e, dar cred ca m-as plictisi de el dupa cateva partide. L-as compara cu Rattus. Ce-i lipseste lui Rattus sunt mai multe puteri si carti in acelasi joc, si ce-i lipseste lui Legends sunt sobolanii si o tabla mai dinamica. Altfel, un joc frumos caruia nu i-ar strica un reprint. Nota 7.5

Gizmos Ma asteptam la un engine builder foarte mecanic care devine greoi pe masura ce se dezvolta. Dar se misca foarte repede. Cred ca a luat sub o ora in 3. Si mi-a placut mai mult decat ma asteptam. Chiar am ramas cu dorinta de a-l mai juca. Nu stiu cat o sa ma tina interesat, dar acum sunt chiar multumit. Pe scurt, transformi bile in bile de alte culori, inmultesti bile si in timp ce faci actiuni activezi alte actiuni auxiliare, facand combo-uri. Un joc placut. Parca simt designul simplu dar satisfacator al lui Eric Lang, care stiu ca a fost implicat in proiect. Nota 7.5

Wingspan Nu stiu cat de lucky e sau nu, mi s-a parut o experienta placuta. Ma asteptam la complexitate mai mare si sa iasa fum la calculul combourilor. Dar il gasesc echilibrat intre ce isi doreste sa faca si complexitatea lui. Calitatea productiei e rara - un mare lux. Ce mi se pare ca-i lipseste e interactiunea dintre jucatori. Eu as fi vrut mai multa. In mare, cam fiecare se ocupa de ograda lui. Mi se pare perfect in 2. In 3 merge daca jucatorii sunt sprinteni si nu stau sa se gandeasca prea mult. In 4 sincer nu l-as juca. Cam asta e si motivul pentru care nu mi l-as cumpara acum - variante 2 player mai am, iar in mai multi prefer ceva mai epic. Nota 8.5

Legends of Andor Surpriza lunii. Un joc coop pe care voiam sa-l incerc cam de cand a aparut dar n-am avut ocazia pana acum. Dupa atata timp nu aveam asteptari mari. Dar din punct de vedere mecanic face fata cu succes cerintelor actuale. Actiunile sunt simple si rapide, dar jocul ofera o bogatie de decizii si actiune la maxim. Desi nu are o poveste prea originala sau text mult modul cum arata si cum se desfasoara imi creeaza o atmosfera perfecta de basm. Rar gasesc sentimentul asta in jocuri si pentru mine e extraordinar. A se compara textul mult din Near & Far care ar trebui sa fie un storytelling game, dar care nu e sustinut de mecanici, cu Andor care e mai axat pe actiune dar prin tot ceea ce face creeaza atmosfera. Cum? Impartind povestea pe bucati si activand fiecare bucata la un anumit moment in joc, provocand surprize. Adica tu lucrezi catre ceva, dar hei mai trebuie sa faci si asta si tine cont ca te poate ajuta si astalalata. Toate partile sunt oferite in asa fel incat sa creeze un "arch" ce produce suspans si te tine implicat. E greu ca naiba, si clar trebuie sa planifici bine ce faci. Mi se pare si suficient de variabil cat sa vrei sa rejoci scenariile. Avand in vedere ca o sa pierzi sigur din prima, e numai bun de explorat. Mi-a placut asa mult ca intra in colectie. Nota 9

Jocul lunii: Legends of Andor
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97327Post 26octombrie
02 Apr 2019, 22:22

Alex, ma inscriu si eu la Gizmos, daca e al tau ;-) Morala, per ansamblu, e sa vii mai des la joaca, iar daca vrei sa incercam epic, baga un research la Legacy of Dragonhold, abia astept sa-l pun pe masa ;-)

User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1342
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97334Post ProfessorChaos
02 Apr 2019, 23:59

26octombrie wrote:
02 Apr 2019, 22:22
Alex, ma inscriu si eu la Gizmos, daca e al tau ;-) Morala, per ansamblu, e sa vii mai des la joaca, iar daca vrei sa incercam epic, baga un research la Legacy of Dragonhold, abia astept sa-l pun pe masa ;-)
Da, ne jucam si-un Gizmos
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7071
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Best new game - Martie 2019

Post: # 97410Post DanielIndru
05 Apr 2019, 16:12

Jocul lunii a fost pachetul Star Realms: Frontiers.
Despre celelalte puteti citi pe site.

Image
Elementul de noutate e chiar banal și nu revoluționează cu nimic rețeta de succes a jocului: unele cărți dau bonus suplimentar dacă ai jucat în aceeași tură minim alte două cărți din aceeași facțiune. Aproape că îmi vine să casc.

Mai există niște challenges pentru jocul cooperativ, care nu mă interesează de nicio culoare. Până acum chiar nu înțeleg de ce aș recomanda setul ăsta. Dar apoi îmi aduc aminte că aceste deck builders scurte și intense au nevoie de variabilitate și mici twists care să le mențină proaspete. Altfel încep să miroasă a stătut și îți vine să joci altceva.

Variabilitatea e garantată, asta e clar. Dacă ai fost inspirat să cumperi jocul de pe Kickstarter, ai mai primit și un set generos de cărți promo. Plus că odată cu acest set au fost lansate adevăratele elemente de noutate și generatoare de excitement: decks asimetrice pentru fiecare jucător. Pe barba lui Jupiter! În sfârșit!

Se numesc Command Decks și fiecare se bazează pe două facțiuni diferite, de aceea sunt 7 la număr (4 facțiuni, combinații de câte 2, do the math). Cel de-al optulea e de-a dreptul bizar (Lost Fleet) și am ales să-l las la o parte o vreme, până mă familiarizez cu ceilalți. Iar ceilalți sunt unici prin hand size (de obicei, 6), Gambits și cantitatea de viață (de obicei, vreo 70), plus cărțile de început, evident. De fapt, fiecare din cei 7 s-ar putea duela simultan fără probleme cu câte 2 jucători care folosesc deck-ul standard de început și 50 viață fiecare. Da, sunt foarte puternici.

Tot alături de Frontiers s-a lansat și Scenarios, un set de cărți – se trage una la începutul jocului – ce schimbă regulile în fiecare partidă. Deci un alt fel de variabilitate, dacă doar numărul de cărți din tot ce a apărut până acum nu e suficient.

Verdict doar pentru joc: înspre “meh”. Verdict pentru tot pachetul: înspre “foarte bine”. M-am despărțit cu greu de Hero Realms și eroii cu abilități distincte, dar era mult prea mult conținut cooperativ în acel joc. Mă bucur că Star Realms rămâne preponderent competitiv, iar acum e și strașnic de asimetric. Ceea ce doresc tuturor jocurilor, că pare să fie cea mai la modă mecanică.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”