Recenzie Underwater Cities

Forum rules
Va rugam sa postati in aceasta sectiune doar articole tip review sau articole cu impresiile voastre despre un anumit joc (articole ce pot fi apoi bineinteles discutate in cadrul topicurilor respective).

Pentru discutiile generale necentrate pe ideea de "review" va invitam in forumul Discutii generale.
Post Reply
User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Recenzie Underwater Cities

Post: # 107167Post danielM
16 Feb 2020, 14:10

Image

Underwater cities ne pune la cârma alternativei subacvatice al unui Pământ distrus unde viața nu prea mai este sustenabila la suprafață iar varianta Marte este încă la nivelul producțiilor Hollywood și temă la modă în lumea boardgames. Cu alte cuvinte, omenirea "a intrat la apă".

1.Componente :sy: :sy: :sy: :sw: :sw: : Deși jocul abordează o temă futuristă, componentele acestuia lasă mult de dorit: planșele și player aid-urile jucătorilor sunt dintr-un fel de hârtie ceva mai groasă, subtire iar resursele sunt niste tile-uri executate prost dpdv estetic și nu numai. Îmi place artworkul unor cărți, însă imaginile de pe cărți se repeta destul de mult, fapt care nu ajuta prea mult. Pe de altă parte, cromatica, domurile reprezentând orașele subacvatice arată plăcut odată întinse pe masă. În orice caz, o parte din conținutul cutiei nu se ridică deloc la nivelul prețului plătit.

2.Regulament :sy: :sy: :sy: :sy: :sy: : Regulamentul este foarte bine scris și structurat, ușor și plăcut de parcurs, acoperind toate aspectele jocului. Intră în lista selectă a regulamentelor de nota 10.

3. Desfășurarea jocului :sy: :sy: :sy: :sy: :sh: : Underwater cities este un worker placement cu o abordare interesanta, in sensul că spațiile de acțiuni sunt activate prin cărțile jucătorului iar dacă cartea este de aceeași culoare cu spațiul de acțiune, se va activa și cartea. Cărțile sunt de mai multe feluri, de la bonusuri instant la unele care rămân la tine pe tot parcursul jocului și până la cărți pentru scoringul de final. Scopul jocului este să îți dezvolți orașul subacvatic, să îl extinzi și să scoți ce e mai bun din cărțile de scoring disponibile pe hartă, cele pe care le primești tură de tură și planșa pe care îți creezi complexul de sub apă. Pentru toate astea ai 10 ture la dispoziție, împărțite în 3 ere, în fiecare eră fiind introdus setul respectiv de cărți. În fiecare rundă jucătorii au la dispoziție 3 acțiuni și, întotdeauna, cel puțin 3 cărți. Complexul subacvatic pe care îl dezvolți va conține orașe (simbiotice/nonsimbiotice), tuneluri și clădiri de producție (ferme pentru cultivarea algelor, necesare hrănirii orașelor / stații de desalinizare / laboratoare) care vor pune în mișcare motorul de producție și pe cel aducător de puncte de victorie.
Image
Tabla/Harta principală de joc cu spațiile de acțiune, ordinea de joc și cărțile de scoring


Planșa de joc este locul în care lumea jucătorilor prinde contur de la tură la tură. Pentru că de globalizare nu scapi nici sub apă, există un track al Federației care îți aduce resurse / VP-uri dacă iei acțiuni/cărți care te urcă pe acel track iar în plus, decide ordinea de joc pentru tura următoare. Există 4 planșe de joc cu câte 2 fețe: una standard și una avansată, la fel ca în Grand Austria Hotel. După prima partidă, recomand planșa avansată, adaugă mai multe posibilități și e mult mai interesantă. De asemenea, pentru că încă mai există orașe la suprafață, în joc vor fi întotdeauna 3 metropole pe uscat la care te vei putea conecta, lucru care îți va aduce, de regulă, bonusuri instant, respectiv anumite condiții de scoring (2 dintre metropole aduc bonusuri/produc VP-uri în faza de producție iar a treia metropolă va fi întotdeauna de scoring pentru finalul jocului).
Image

Concluzii : UC aduce destul de mult cu Terraforming Mars, acțiunile jucătorilor fiind dictate de un morman de cărți cu efecte și abilități diferite. Jocul are un ritm de joc bun, mereu ai destule opțiuni, are și un strop de civ building iar informațiile disponibile la începutul jocului (planșa pe care joci, cărțile de scoring vizibile, metropolele) te ajută să îți conturezi deja direcția de joc sau să gândești strategia dorită încă de la prima tură; toate astea fără a părea deloc restrictiv. Nu l-am jucat decât în 2, durata medie a jocului fiind de 1h 55m (5 partide înregistrate). Nu l-am jucat și nu l-aș juca în mai mulți jucători. Ce îmi place: opțiuni și căi diferite spre victorie, mecanica de activare a acțiunilor prin cărți, motorul care prinde contur pe parcursul jocului, mecanicile foarte bine închegate. Ce îmi place mai puțin: cu toate că nu prea există cărți care să nu îți aducă ceva în plus, există situații în care te poți trezi numai cu cărți de x culoare iar tu să vrei să joci acțiuni de altă culoare sau să ai norocul de a-ți veni cărți care se potrivesc de minune cu strategia construită de tine. Cu toate astea, puține cărți nu pot fi valorificate în X moment, astfel că este un aspect minor, care nu va influența foarte mult jocul. Un alt minus ar fi unele dintre componente, aspect deja amintit la primul punct. Jocul a primit inițial nota 8, ulterior nota a urcat la 9 iar Underwater Cities și-a câștigat locul în colecție.


Sursa foto : Google

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107168Post adelindumitru
16 Feb 2020, 14:12

Mă bucur să văd că secțiunea de Recenzii a fost revitalizată! Good job!

De acord cu tot ce ai zis despre Underwater cities. Singura mențiune ar fi că pe măsură ce vă veți familiariza cu jocul, nu ar trebui să dureze mai mult de 1 oră și jumătate cu tot cu setup!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107170Post danielM
16 Feb 2020, 14:25

adelindumitru wrote:
16 Feb 2020, 14:12
Mă bucur să văd că secțiunea de Recenzii a fost revitalizată! Good job!
Exact asta am gândit și eu :D
Mersi, spor la scris și ție!

User avatar
AngelEye
King Meeple
King Meeple
Posts: 2064
Joined: 15 Jan 2012, 12:02

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107188Post AngelEye
16 Feb 2020, 16:38

Daniel recomand extensia chiar daca pretul este cam piperat pentru o simpla extensie care in primul rand aduce ceea ce ar fi trebuit sa contina jocul de baza adica niste planse facute la nivel de anul 2019 (lucru valabil si pentru TM dealtfel). Nu am jucat decat o singura extensie din extensie :D insa pot sa zic ca aduce un plus valoare la gameplay. Pe langa asta mai aduce in plus carti deci dpmdv chiar isi merita locul in colectie.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107189Post danielM
16 Feb 2020, 16:54

AngelEye wrote:
16 Feb 2020, 16:38
Daniel recomand extensia chiar daca pretul este cam piperat pentru o simpla extensie care in primul rand aduce ceea ce ar fi trebuit sa contina jocul de baza adica niste planse facute la nivel de anul 2019 (lucru valabil si pentru TM dealtfel). Nu am jucat decat o singura extensie din extensie :D insa pot sa zic ca aduce un plus valoare la gameplay. Pe langa asta mai aduce in plus carti deci dpmdv chiar isi merita locul in colectie.
Mersi pentru sugestie, o sa vad cand mai apare in stoc pe undeva, desi, intr-adevar, pretul este destul de piperat.

User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107312Post thenede
17 Feb 2020, 18:53

AngelEye wrote:
16 Feb 2020, 16:38
Daniel recomand extensia chiar daca pretul este cam piperat pentru o simpla extensie care in primul rand aduce ceea ce ar fi trebuit sa contina jocul de baza adica niste planse facute la nivel de anul 2019 (lucru valabil si pentru TM dealtfel). Nu am jucat decat o singura extensie din extensie :D insa pot sa zic ca aduce un plus valoare la gameplay. Pe langa asta mai aduce in plus carti deci dpmdv chiar isi merita locul in colectie.
Daca iei extensia, mai e nevoie de upgrade pack-ul ala pentru baza, sau aduce extensia componentele necesare?
http://www.regatuljocurilor.ro/extensii ... -6273.html

User avatar
Minel
King Meeple
King Meeple
Posts: 1223
Joined: 16 Feb 2012, 21:53
Location: Bucuresti

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107315Post Minel
17 Feb 2020, 19:22

Nu mai e nevoie. Upgradeul e pt jocul de baza, prima editie. Regatul are second edition.

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107324Post MandrulDuce
18 Feb 2020, 10:07

UC este un joc foarte bun. Pentru mine el si Barrage au fost cele mai bune jocuri nou jucate in 2019.
Cu o singura chestie nu sunt de acord din review-ul tau dar tine de preferinte personale.
Eu nu as recomanda niciodata plansele asimetrice. Din acest motiv nici modulele din expansiune nu m-au dat pe spate. De ce? Foarte simplu. Jocul este unul gandit si balansat ca sa fie simetric. In experienta relativ limitata pe care am avut-o cu jocul nu am observat ca o strategie sa fie "the go to" sau ca anumite spatii sa fie absolut mereu luate primele in defavoarea altora. Imi pare ca exista o dinamica buna si mereu esti pus in situatia sa alegi o actiune in defavoarea alteia stiind ca probabil nu va mai fi disponibila pana iti vine iar randul.
Din acest motiv, nu mi se pare ca introducerea elementelor "asimetrice" este necesara. De regula puterile asimetrice te specializeaza pe o anumita strategie, iar asta face anumite spatii de actiune mai valoroase decat altele, insa doar pentru tine. UC nu are nevoie de un asemenea "fix". Tensiunea si deciziile cu care te confrunti in jocul basic asa simetric cum este sunt ideal echilibrate. Pentru mine.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107337Post danielM
18 Feb 2020, 12:27

Tind să îți dau dreptate, in sensul că planșele asimetrice cumva îți restrâng strategia sau te "obliga" sa o iei pe o anumită cale pentru a exploata zonele foarte bune;
Last edited by danielM on 18 Feb 2020, 18:09, edited 1 time in total.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107340Post Corwin
18 Feb 2020, 13:02

Eu inca imi prind urechile la jocul cu plansele normale... Vreau sa incerc extensia, dar doar sa vad cum e, nu pentru ca m-am saturat de jocul de baza cu planse similare (care de fapt parca si alea sunt putin diferite, nu?).
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107341Post adelindumitru
18 Feb 2020, 13:17

Plasele asimetrice sunt incluse în jocul de baza. Extensia are dual-layered boards.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7069
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107342Post DanielIndru
18 Feb 2020, 13:21

Si alte planse.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107344Post Corwin
18 Feb 2020, 13:21

Stiu. Ziceam doar că vreau sa joc mai degrabă extensia decât planșele asimetrice, deși încă nu stăpânesc jocul de bază.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7069
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107346Post DanielIndru
18 Feb 2020, 13:30

Pai plansele asimetrice sunt ca un fel de extensie.
Adica introduc in joc cateva elemente pe care trebuie sa le urmaresti, ce nu-ti sunt neaparat in focus in jocul de baza.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107350Post Corwin
18 Feb 2020, 13:54

Dar sunt elemente si mecanisme deja existente in jocul de baza, nu? (M-am uitat acum ceva vreme la ele, nu mai tin sigur minte.) Oricum o sa am timp sa-l joc cu toate optiunile ca e foarte bun jocul si o sa vada masa de multe ori.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7069
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Recenzie Underwater Cities

Post: # 107352Post DanielIndru
18 Feb 2020, 14:03

Basically, sunt doua diferente:

- mai multe locatii unde trebuie sa platesti ca sa pui o structura, dar uneori iti da ceva productie sau iti dubleaza/tripleaza productia default.
- orase cu 4+1 sau 2+1 locatii de structuri, ceea ce iti permite sa fii foarte creativ sau te indeamna la gasirea de alternative.

Nu cred ca plansele asimetrice sunt gandite sa fie "balansate" sau sa ofere experiente similare, sunt doar variatii binevenite pe tema plansei default.

Post Reply

Return to “Review-uri si impresii”