Persoane care au renunțat la board games

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
adelindumitru
King Meeple
King Meeple

Persoane care au renunțat la board games

12 Jul 2019, 14:38

S-a tot vorbit de persoane noi aduse în lumea board games, dar poate ar fi cazul să vorbim și de reversul medaliei. Câți dintre voi știți persoane care au ”ieșit” din hobby? Cel mai interesant ar fi să aflăm povești de la utilizatori care au renunțat la board games, deși mă îndoiesc că mai sunt activi pe forum.

rabesandratana
King Meeple
King Meeple

Re: Persoane care au renunțat la board games

12 Jul 2019, 15:08

Nu exista asa ceva, poate doar putinele cazuri de persoane rapite de extraterestrii, carora le-a fost stearsa memoria si au uitat ca au jucat vreodata vreun joc dar si toate regulamentele aferente.
Plus cazurile de asa-zisi catan-isti si monopoly-sti care au intrat si iesit din "hobby" odata cu jocurile mentionate.

Daca ai intrat in "chestia asta" nu te mai scapa nimeni. Creierul iti este incet-incet invadat de regulamente, grafica, iconite, mecanici de joc, cubulete, meepelsi, pioni si planse colorate ori nu prea (vezi majoritatea planselor de la Alea).
Numai zic de cosmarurile cu meepelsii care ameninta continuu, pregatiti sa iti arunce cate un cub in mecla, ca daca nu continui sa cumperi jocuri la nesfarsit, fatza ta va arata precum grafica de la Carpe Diem altoit cu Notre Dame.

Dar poate ca exista cazuri fericite care au reusit sa iasa din acest cerc vicios si au scapat de demonii in forma de meepelsi!
Asteptam povestile celor care au avut succes.

DeeDee
Wizard Meeple
Wizard Meeple

12 Jul 2019, 17:19

Hahaha, eu nu am renuntat de tot, dar cu siguranta am intrat intr-un declin al interesului si al cheltuielilor :) .

Pentru mine personal e legat de faptul ca gasesc greu persoane interesate in boardgames la nivelul care imi place mie, care e de mijloc. Grupul personal e interesat aproape exclusiv de party games, iar cei de pe forum sunt la polul opus cu heavy euros... asta daca prinzi loc la masa... Jocuri care intra la categoria medium sau dragute, efectiv nu ai cu cine.

crazyfroggg
Wizard Meeple
Wizard Meeple

13 Jul 2019, 01:08

DeeDee wrote:
12 Jul 2019, 17:19
Hahaha, eu nu am renuntat de tot, dar cu siguranta am intrat intr-un declin al interesului si al cheltuielilor :) .

Pentru mine personal e legat de faptul ca gasesc greu persoane interesate in boardgames la nivelul care imi place mie, care e de mijloc. Grupul personal e interesat aproape exclusiv de party games, iar cei de pe forum sunt la polul opus cu heavy euros... asta daca prinzi loc la masa... Jocuri care intra la categoria medium sau dragute, efectiv nu ai cu cine.

Mai vino pe la sală, Diana! Mai scrie pe forum când și ce dorești să joci! Număr pe degete câte heavy-euros se joacă la CP. Nu ne mai fă reclamă negativă, recunoaște că n-ai tu vreme să vii la întâlniri :P

suf
King Meeple
King Meeple

13 Jul 2019, 12:54

Eu am jucat destul de multe jocuri. Am perioade de cateva luni pana la jumatate de an in care nu joc aproape nimic care alterneaza cu perioade in care joc foarte mult.
Nu stiu persoane care sa se fi lasat oficial de boardgames, dar sunt multi cu care jucam jocuri dar nu mai joaca de multi ani. Fie ca le-au aparut mini-oameni in familie, fie ca au iesit din raza de actiune a grupului, fie pentru ca veneau din alte grupuri cu interes comun si era mai mult o activitate sociala pentru ei si doar eu invatam jocurile si le explicam, iar cand s-au dezintegrat grupurile respective a disparut si interesul pentru jocuri. Altii incearca jocurile ca pe o curiozitate, isi cumpara cateva dar nu ii intereseaza atat de mult incat sa mentina hobby-ul.

Adrian
Teen Meeple
Teen Meeple

13 Jul 2019, 17:01

Just when I thought I was out...they pull me back in.
https://m.youtube.com/watch?v=UPw-3e_pzqU

Zmiq86
Chief Meeple
Chief Meeple

14 Jul 2019, 01:40

Dacă vorbin pentru persoana care s-a renunțat complet la hobiul ... cred că nu vom gasi aceasta ;) Dar din păcate am un prieten care a început împreuna cu mine să joacă acum câteva ani iar acum joacă mai puțin de câte un joc de-a timpul anului și nu e pasionat deloc. Sunt sigur că sunt și multe cazuri, dar că fiecare hobi - trebuie sa ai timp sa-l faci.

Pentru mine pot să zic că anul acest e cel mai slab și am jucat prea puțin din pâcate ... dar așa e :cry: Și nu pot să zic că e numai pentru că n-am timp, am și interese celelalte pe care pierd foarte mult timp liber ... care un pic înseamna până la urmă că n-am timp petru jocuri :lol:

Bineînțeles, eu citesc forumul în când de când și vă aștept să ne vedem pe Essen!

DeeDee
Wizard Meeple
Wizard Meeple

15 Jul 2019, 15:17

crazyfroggg wrote:
13 Jul 2019, 01:08
Mai vino pe la sală, Diana! Mai scrie pe forum când și ce dorești să joci! Număr pe degete câte heavy-euros se joacă la CP. Nu ne mai fă reclamă negativă, recunoaște că n-ai tu vreme să vii la întâlniri :P

Doamne-fereste, nu vreau sa fac reclama negativa, in nici un caz !!! Dimpotriva, la locatia actuala e semnificativ mai bine decat inainte. Si da, eu programez sa vin la intalniri doar cand e vacanta la scoala, insa vacanta asta parca tot alte activitati au primit prioritate. Eu am spus doar care este perceptia mea, care poate sa fie distorsionata :).

Anyway, posibil ca in orice hobby sa existe un "bioritm" cu perioade mai active si mai putin active. Eu sunt pe descrestere acum, ceea ce e bine pentru buzunar ... silver linings

crazyfroggg
Wizard Meeple
Wizard Meeple

15 Jul 2019, 22:27

:) Nu renunța Diana! Nu lăsa flacăra să se stingă!
Adu și copiii, mai au și alții, le găsim ceva de făcut.

Post Reply

Return to “Discutii generale”