Top 100 board games - editia 2019

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Sol23
King Meeple
King Meeple
Posts: 817
Joined: 07 Jul 2010, 22:51
Location: Sibiu

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103161Post Sol23
08 Oct 2019, 16:05

1. Viticulture + Tuscany
2. Puerto Rico
3. Gaia Project
4. Terraforming Mars
5. Concordia
6. Brass Lancashire
7. Santa Maria
8. Anachrony
9. Blood Rage
10. Trickerion: Legends of Illusion


11. Twilight Imperium 4
12. Star Wars Rebellion
13. Caylus
14. Agricola
15. Orleans + Trade expansion
16. Food Chain Magnate
17. Le Havre
18. Mombasa
19. Lorenzo Il Magnifico
20. Underwater Cities

21. Navegador
22. Coimbra
23. Keyper
24. Trajan
25. Vinhos Deluxe
26. Broom Service
27. Lords of Waterdeep
28. Euphoria: Build a Better Dystopia
29. Raiders of the North Sea
30. Scythe

31. Keyflower
32. Calimala
33. Castles of Burgundy
34. Blackout Hong Kong
35. Heaven & Ale
36. Snowdonia
37. New Frontiers
38. Yokohama
39. Stone Age
40. Endeavor: Age of Sail

41. Dominant Species
42. The Pursuit of Happiness
43. Mob Ties
44. Lancaster Big Box
45. Viral
46. Nations
47. Mare Nostrum Empires
48. Rising Sun
49. Age of Empires III: The Age of Discovery
50. Wingspan
Last edited by Sol23 on 27 Jan 2020, 13:11, edited 1 time in total.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103163Post Corwin
08 Oct 2019, 16:26

Hmm, ma intreb daca sa trec Viticulture, Santa Maria, si Anachrony pe lista de reincercat. Primul m-a dezamagit, al doilea a fost doar ok, si al treilea mi-a ars prea tare creierul... Dar la cata lume le tot lauda, poate e nevoie de o a doua experienta?

Am avut succes cu unele reincercate (Agricola si Seasons sunt cele mai bun exemple), dar altele au ramas un mare "nope" (Madeira).

La Trickerion sper sa ajung in curand. :D
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103164Post adelindumitru
08 Oct 2019, 16:52

@Radu, legat de numărul de topuri: impresia mea e că din ce în ce mai mulți oameni joacă board games, deși ar părea cu totul invers uitându-ne la activitatea de pe forum. Pe pagina de facebook am văzut foarte mulți jucători noi, ceea ce e încurajator.

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103165Post adelindumitru
08 Oct 2019, 16:54

Trickerion mi se pare si mie interesant, dar costă cât vreo 3 alte jocuri pe care vreau să le încerc la un loc :D

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103166Post Corwin
08 Oct 2019, 16:55

Din fericire am un "dealer" care pune jocul la bataie. ;)
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103167Post emisanSB
08 Oct 2019, 17:08

adelindumitru wrote:
08 Oct 2019, 16:54
Trickerion mi se pare si mie interesant, dar costă cât vreo 3 alte jocuri pe care vreau să le încerc la un loc :D
Si dureaza cat doua :)

Trickerion e un joc foarte bun, foarte interesant si foarte tematic insa destul de dificil si iti poate scapa usor de sub control.
Am mai spus si altadata ca e cel mai dificil euro incercat de mine (si asta comparat cu Through the Ages, Vinhos, Kanban, Agra, Gaia Project, Anachrony, etc)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103168Post adelindumitru
08 Oct 2019, 17:15

Dacă e mai complex decât Anachrony e clar...E singurul joc care m-a (ne-a) bătut. Nu că mi-aș aminti cum se joacă, dar sunt convins că în cele 2 jocuri am făcut o grămadă de greșeli (probabil nu voi înțelege niciodată cum funcționează călătoria în timp în Anachrony).

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103255Post sergiunastrut
11 Oct 2019, 00:27

De vreme ce am jucat doar 105 titluri unice [știu, prea puține și prea multe nume importante lipsă], dar doar 75 le consider a fi peste 7 [cu rating subiectiv, în funcție de experiența jocului ca tot unitar: unicitate/distincție tematică, mecanisme, artă, rejucabilitate, grad de saturație, durată, etc.], după sistemul de mai jos:

10⭐ | Totally Ninja - I can't get enough of this game - Would always suggest it
9⭐ | Very Good - I would play it quite often - Would frequently suggest it
8⭐ | Good - I would play it again - Would suggest it sometimes
7⭐ | Acceptable - I would only play it if asked - Would rarely suggest it

Așadar, Top 75:

10⭐s

1. Star Wars: Rebellion
2. Cerebria: The Inside World
3. Brass: Birmingham
4. Scythe
5. Wingspan
6. Viticulture Essential Edition
7. Champions of Midgard

9⭐s

8. Coimbra
9. The Godfather: Corleone's Empire
10. Everdell
11. The King's Guild
12. Blood Rage
13. Concordia
14. Great Western Trail
15. Ticket to Ride: 10th Anniversary

8⭐s

16. London (Second Edition)
17. Gùgōng
18. Ragusa
19. Architects of the West Kingdom
20. Ceylon
21. Solenia
22. The Grimm Forest
23. Finca
24. Stone Age
25. Rococo
26. Village
27. Ulm
28. Transatlantic
29. Dice Forge
30. Century: A New World
31. Awkward Guests
32. Clans of Caledonia
33. Ex Libris
34. New Frontiers
35. Saloon Tycoon
36. Castles of Mad King Ludwig
37. Santorini
38. Splendor
39. Five Tribes
40. Azul
41. Through the Ages: A New Story of Civilization
42. Sushi Go Party!
43. Cyclades
44. Food Chain Magnate

7⭐s

45. Hadara
46. Lowlands
47. Caverna: The Cave Farmers
48. Charterstone
49. 7 Wonders
50. Merchants & Marauders
51. Ticket to Ride
52. Space Explorers
53. Clank! In! Space!
54. Majesty: For the Realm
55. Agricola
56. Istanbul
57. Terra Mystica
58. Villagers
59. Lockup: A Roll Player Tale
60. The Artemis Project
61. Takenoko
62. Alhambra
63. Sheriff of Nottingham
64. Horse Fever
65. Kanagawa
66. King of Tokyo
67. Biblios
68. A Game of Thrones: The Board Game
69. On Tour
70. Pictomania (Second Edition)
71. Captain Sonar
72. Codenames: Pictures
73. Sushi Go!
74. Patchwork
75. Le Havre
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Posts: 1138
Joined: 26 May 2010, 23:01
Custom Rank: Dungeon Master

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103258Post MandrulDuce
11 Oct 2019, 09:50

@sergiunastrut

Interesant top 75. Si jocuri noi si destule clasice (desi sunt mai "la fund" multe din ele).
Uitandu-ma la preferintele tale, ti-as putea face cateva recomandari de jocuri de incercat (daca imi este permis):
Tigris & Euphrates (sau reimplementarea Yellow & Yagtze) - dar asta e un joc pe care il recomand oricui sunt destul de subiectiv mie imi place f tare
Samurai (Knizia) - tot knizia tot joc tactic, ceva similar dar altfel fata de Tigris (mult mai friendly de jucat cu oameni carora conflictul deschis nu le prea place)
Trajan - Still a classic still does it better than newer games (imho)
Nations - e similar cu Through the ages dar o versiune mai light un pic. Daca TTA vede masa rar sau iti pare ca e greu sa strangi grup pentru el, poti testa cu Nations
Twilight Struggle - pt ca ai SW:Rebellion pus pe primul loc. Nu stiu exact daca te atage tema, miniaturile sau ce te atrage la SW:Rebellion, motiv pentru care s-ar putea cu aceasta recomandare sa o dau in bara. Daca insa nu te deranjeaza sa muti tokene cu cifre pe ele in loc de miniaturi, si te atrage mai mult aspectul cinematic si faptul ca fiecare joc e plin de momente memorabile si creaza o poveste pe care ti-o amintesti mult timp dupa, iti recomand calduros sa incerci si TS. La fel de greoi de invatat ca si SW:Rebellion, straluceste mai bine dupa repeted plays (cand stii ce poti face si la ce te poti astepta de la adversar , aka inveti din cartile de actiune) si jucat contra unui adversar de experienta similara.
Carcassonne - probabil l-ai incercat si nu ti-a placut (motiv pt care nu e pe lista). Daca insa nu ai avut inca ocazia, give it a shot. E chiar un joc f misto. Mecanici simple si elegante. E umbrit de faptul ca un gamer mai "inrait" cu colectie mare si timp putin va dori mereu sa joace chestii mai flashy, mai noi, mai complexe, etc... There is always something. Insa joculetul ramane un clasic foarte foarte solid si probabil (pt mine) in continuare unul din cele mai bune jocuri de tip gateway sau filler (jucat cu cineva care nu sta ore sa faca o mutare).

Spor la joaca. Fain top si la tine. Sper sa fie ceva util aici si care sa te inspire :)

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103276Post sergiunastrut
11 Oct 2019, 12:31

MandrulDuce wrote:
11 Oct 2019, 09:50
@sergiunastrut

Interesant top 75. Si jocuri noi si destule clasice (desi sunt mai "la fund" multe din ele).
Uitandu-ma la preferintele tale, ti-as putea face cateva recomandari de jocuri de incercat (daca imi este permis):
Tigris & Euphrates (sau reimplementarea Yellow & Yagtze) - dar asta e un joc pe care il recomand oricui sunt destul de subiectiv mie imi place f tare
Samurai (Knizia) - tot knizia tot joc tactic, ceva similar dar altfel fata de Tigris (mult mai friendly de jucat cu oameni carora conflictul deschis nu le prea place)
Trajan - Still a classic still does it better than newer games (imho)
Nations - e similar cu Through the ages dar o versiune mai light un pic. Daca TTA vede masa rar sau iti pare ca e greu sa strangi grup pentru el, poti testa cu Nations
Twilight Struggle - pt ca ai SW:Rebellion pus pe primul loc. Nu stiu exact daca te atage tema, miniaturile sau ce te atrage la SW:Rebellion, motiv pentru care s-ar putea cu aceasta recomandare sa o dau in bara. Daca insa nu te deranjeaza sa muti tokene cu cifre pe ele in loc de miniaturi, si te atrage mai mult aspectul cinematic si faptul ca fiecare joc e plin de momente memorabile si creaza o poveste pe care ti-o amintesti mult timp dupa, iti recomand calduros sa incerci si TS. La fel de greoi de invatat ca si SW:Rebellion, straluceste mai bine dupa repeted plays (cand stii ce poti face si la ce te poti astepta de la adversar , aka inveti din cartile de actiune) si jucat contra unui adversar de experienta similara.
Carcassonne - probabil l-ai incercat si nu ti-a placut (motiv pt care nu e pe lista). Daca insa nu ai avut inca ocazia, give it a shot. E chiar un joc f misto. Mecanici simple si elegante. E umbrit de faptul ca un gamer mai "inrait" cu colectie mare si timp putin va dori mereu sa joace chestii mai flashy, mai noi, mai complexe, etc... There is always something. Insa joculetul ramane un clasic foarte foarte solid si probabil (pt mine) in continuare unul din cele mai bune jocuri de tip gateway sau filler (jucat cu cineva care nu sta ore sa faca o mutare).

Spor la joaca. Fain top si la tine. Sper sa fie ceva util aici si care sa te inspire :)
Mulțumesc tare mult de recomandări, MandrulDuce! Cel puțin jumătate dintre cele menționate le am deja în vizor pentru a le încerca. Cât despre Twilight Struggle, e cu siguranță pe bucket list de multă vreme (la fel ca în SW, mă dă pe spate pentru aspectul istorico-cinematic, nu pentru miniaturi - nu aș investi nicicând pe ediții mai scumpe din cauza miniaturilor, ci mai degrabă în alt joc) și singurul motiv pentru care nu am ajuns să-l joc încă e tocmai din cauza timpului necesar învățării (ca și bestia de Arkwright și alte câteva). Trebuie să mai iau din când în când o pauză de la euro până-n 90 de minute și să dedic weekend-uri și pentru GMT games, sunt sigur că vor oferi o experiență de neuitat.

Multe titluri clasice nu mă tentează din cauza tematicii similare (farming stuff, de exemplu - poate de asta nu mă prea prinde Uwe), dar în schimb abia aștept să mă apuc de Lacerda - un mare minus pentru mine aici. Când mă uit pe raft, îmi place să văd un setting galactic, lângă ceva balear, sau un struggle industrial/victorian încadrat de viking/mobster stuff - chiar dacă unele nu strălucesc în mecanisme (sau chiar dacă au tematici similare, măcar să presupună localizări geografice interesante). Iubesc jocurile de cuvinte și poveștile (apreciez mult regulamentele care nu fac rabat de la a arunca o poveste bună înainte de reguli matematice, sau încadrează tematic anumite reguli), așa că încerc să mă transpun cumva în setting-ul din spate și poate de asta prefer unicitatea tematică.

Cât despre Carcassonne, sunt sigur că e un joc bun - dar...pur și simplu nu am făcut click. Dar cine știe, poate o să mai revin la el (testând alte variante de care nu m-am atins). Again, mulțumesc de recomandări și timp cât mai mult de joacă și ție! :D
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Top 100 board games - editia 2019

Post: # 103283Post danielM
11 Oct 2019, 14:06

Achiesez recomandărilor lui MD

Post Reply

Return to “Discutii generale”