The Quacks of Quedlinburg neaparat cu extensie?

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
naivatt
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 11 Feb 2020, 08:59
Location: Brasov

The Quacks of Quedlinburg neaparat cu extensie?

Post: # 107766Post naivatt
28 Feb 2020, 10:33

Salut tuturor,
Am o nelamurire si o intrebare pentru cei care detin The Quacks of Quedlinburg : pentru inceput este neaparat necesara achizitia si a extensiei The Herb Witches?
Majoritatea recomanda jocul plus extensia, din tutoriale rezulta evident ca aceasta aduce o mai mare diversitate de ingrediente. Ma intreb daca extensia nu ne-ar putea incurca in invatatul jocului, mai ales ca exista si foarte tineri jucatori?
Astept parerile voastre si va multumesc anticipat,
Catalin
The dice giveth, the dice taketh away!

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: The Quacks of Quedlinburg neaparat cu extensie?

Post: # 107769Post rabesandratana
28 Feb 2020, 11:01

Nu ai nevoie de nicio extensie. Noi l-am jucat de 3 ori și încă tot nu am apucat sa îl jucam cu toate carticelele care vin în cutie și schimba abilitățile ingredientelor.

Probabil cei care recomanda extensie, sunt hardcore gameri care au jucat Orleans și au nevoie de o mai mare complexitate. Mai ales dacă îl joci în familie, o sa ii încurci.

User avatar
naivatt
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 11 Feb 2020, 08:59
Location: Brasov

Re: The Quacks of Quedlinburg neaparat cu extensie?

Post: # 107774Post naivatt
28 Feb 2020, 12:10

Multumesc Ovidiu pentru raspuns, mai ales ca si din "cauza" ta am decis sa achizitionam acest joc.
Fetele mele sunt fun jocuri cu blig-bling gen Splendor, Azul (recunosti personajele de pe canalul tau), Istanbul, asa ca wishlist-ul lor contine Reef, Sagrada, Azul stained glass of sintra si altele. Daca mai ai si alte recomandari ti-as fi recunoscator.
Felicitari pentru ce faci.
The dice giveth, the dice taketh away!

User avatar
VZQ
King Meeple
King Meeple
Posts: 467
Joined: 07 Oct 2017, 22:20

Re: The Quacks of Quedlinburg neaparat cu extensie?

Post: # 107784Post VZQ
28 Feb 2020, 14:47

Poti lua doar jocul de baza fara nici o problema, exista destul continut sa te tina ocupat ceva vreme ;) Motivul pentru care insa este recomandata extensia (si d.p.m.d.v. este "must") = vrajitoarele! Sunt actiuni extrem de puternice & utile, este bine sa le ai la dispozitie cand o dai in bara sau ramai in urma :) In rest, ai 1 singur ingredient nou (destul de interesant, de altfel) si mai multe carti de ingrediente - cam toate sunt un fel de "expert mode" (+ componente pentru al 5-lea jucator). So... jocul de baza merge perfect doar de capul lui, dar extensia adauga o serie de chestii bune, fara a modifica radical modul initial de joc.

Post Reply

Return to “Discutii generale”