Transport jocuri

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Transport jocuri

Post: # 107946Post unq_flipmo
02 Mar 2020, 19:28

Am ideea asta de multa vreme si am zis intr-un final sa vad daca mai imi impartasesc si altii opinia.

Nu are rost sa descriu dezavantajele trimisului/primitului de jocuri prin curier/posta. Sigur, daca esti genul de persoana pentru care expresia "are toate piesele prezente" e suficienta pentru a se putea bucura de un joc poate nu te deranjeaza ca-ti ajunge avariat. Daca insa esti ca mine maniac (si nici macar nu trebuie sa fii ca sa sesizezi avantajele variantei alternative) atunci...

Am prieteni prin diverse orase. Adesea ii rog cand stiu ca merg cu masina in orasul x "du-mi/ia-mi si mie jocul asta". De intalnirile regionale si nationale nu mai zic (mersi Gabi).

Suntem o comunitate mica compusa in general din oameni cu mult bun simt. Propunerea mea ar fi ceva de genul... un blablacar pentru board games.

Stii ca pe data de x te duci in orasul y? Vino aici si scrie "pe data de x ma duc in orasul y, pot sa iau/aduc un joc, doua, n".

Mie unuia imi face placere sa ajut oamenii, cunoscuti de obicei dar nu e o regula. Alta chestie... coletele, la naiba, ca sa prepari un colet cum trebuie, cu protectie si tot ce trebuie (mie unuia) ia o eternitate. Desigur, sa le arunci intr-o cutie si cu asta basta ia o secunda.

Dau un exemplu clar. Am trei jocuri (sigilate, am refuzat sa-mi fie trimise prin curier desi era gratis deci in caz ca nu era clar nu e chestie de bani) in Iasi care as vrea sa ajunga in conditii intacte. Am un prieten acolo dar nu vine atat de curand in Bucuresti. Daca (,) cineva vine din Iasi cu masina si mi-ar putea lua si mie jocurile mai curand decat vine el (nu stiu cand si nici nu ma intereseaza sincer, e doar un exemplu (real dar generic si niciodata nu astept un joc ca pe painea calda) as aprecia.

Pareri? Accept si "esti un sarac, nu toti curierii sunt ca Ace Ventura, nu mai hartui userii" (ca tot e la moda).

Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Transport jocuri

Post: # 107948Post Haddeo
02 Mar 2020, 19:41

esti un sarac, nu toti curierii sunt ca Ace Ventura, nu mai hartui userii

Ps: era o gluma, sper ca nu te-ai suparat :)
Last edited by Haddeo on 02 Mar 2020, 21:49, edited 1 time in total.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Transport jocuri

Post: # 107949Post Corwin
02 Mar 2020, 19:43

Hmm, buna ideea, desi eu nu am prea apucat sa calatoresc in ultima vreme asa ca nu prea pot sa ajut. Eu de exemplu nu trimit acum decat prin curier pentru ca vin sa ridice pachetele de la lucru, pe cand depunerea la posta e dezastru in Cluj.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Transport jocuri

Post: # 107981Post Haddeo
03 Mar 2020, 09:11

Vorbind serios, o singura data am primit un joc lovit la un colț , venind de la ludicus. Cutia exterioara nu avea urme, ei mi-au dat 20% reducere... și asta a fost. Mi-au venit și am trimis cu posta romana zeci de pachete și nu am avut probleme. Cred însă ca in curând o sa am primul colet ce trebuia sa vina din afara și nu o sa mai ajungă. Cu PayPal însă sper sa-mi recuperez banii, am deja un claim deschis și aștept rezolvarea.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Transport jocuri

Post: # 107994Post Corwin
03 Mar 2020, 10:40

Nici eu n-am avut nicio problema cu transportul direct de la magazine, însă a fost doar prin curier. Dar cred ca ce zice unq_flipmo merge bine la vanzarile second hand cand te scuteste sa cauti cutie, folie de impachetat, etc. In fine, cum spuneam eu as fi mai mult beneficiar, asa ca in afara de a aplauda initiativa nu prea pot sa contribui. :)
Last edited by Corwin on 03 Mar 2020, 11:44, edited 1 time in total.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: Transport jocuri

Post: # 108004Post Adrian
03 Mar 2020, 11:41

Haddeo wrote:
03 Mar 2020, 09:11
Mi-au venit și am trimis cu posta romana zeci de pachete și nu am avut probleme.
+1! Atat timp cat nu faceti pachete mari de 3+ jocuri. Atunci scade procentul de reusita pe la 50%...
Haddeo wrote:
03 Mar 2020, 09:11
Cred însă ca in curând o sa am primul colet ce trebuia sa vina din afara și nu o sa mai ajungă. Cu PayPal însă sper sa-mi recuperez banii, am deja un claim deschis și aștept rezolvarea.
Poti, te rog, sa dezvolti putin? E vorba de un ks? Sau ai cumparat de pe ebay?

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Transport jocuri

Post: # 108008Post unq_flipmo
03 Mar 2020, 11:49

Ok, totul a deviat deja in "posta si curierii sunt si ei oameni" sau chiar "eu n-am avut nicio problema cu posta sau curierii". Nu despre asta e vorba, ci despre facut un serviciu, daca vrei si poti bine, zici daca nu...
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Transport jocuri

Post: # 108012Post Haddeo
03 Mar 2020, 12:06

Adrian wrote:
03 Mar 2020, 11:41
Haddeo wrote:
03 Mar 2020, 09:11
Cred însă ca in curând o sa am primul colet ce trebuia sa vina din afara și nu o sa mai ajungă. Cu PayPal însă sper sa-mi recuperez banii, am deja un claim deschis și aștept rezolvarea.
Poti, te rog, sa dezvolti putin? E vorba de un ks? Sau ai cumparat de pe ebay?
Un magazin din Germania.
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Transport jocuri

Post: # 108031Post Corwin
03 Mar 2020, 14:04

unq_flipmo wrote:
03 Mar 2020, 11:49
Ok, totul a deviat deja in "posta si curierii sunt si ei oameni" sau chiar "eu n-am avut nicio problema cu posta sau curierii". Nu despre asta e vorba, ci despre facut un serviciu, daca vrei si poti bine, zici daca nu...
Pai e vorba daca e cerere cred. Daca lumea nu are probleme cu curierii, si astia vin sa ridice de unde esti, si duc pana la client, atunci nu prea e cerere pentru transport personal. Insa cum ziceam mai sus, nu toti au chef sa plateasca transportul, sau cum spui tu, nu toti vor sa-l riste din cauza potentialelor probleme.

In plus trebuie gandit si din prisma persoanelor care accepta sa faca transportul: trebuie sa se intalneasca cu doua persoane diferite, cel care vinde si cel care cumpara. Nu tot timpul e cel mai usor lucru sa sincronizezi orare si locatii. Deci nu ma mir ca nu se inghesuie lumea, mai ales avand in vedere ca un transport dintr-o parte in alta a tarii e vreo 25-30 lei. Cand am fost la facultate in Franta ne vorbeam intre noi sa aducem chestii din Romania pentru toti (in limita bunului simt), dar acolo vorbim de alte conditii si costuri pentru transportul prin curieri sau autocare.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

Adrian
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 90
Joined: 21 May 2019, 19:28

Re: Transport jocuri

Post: # 108049Post Adrian
03 Mar 2020, 14:34

Eu zic sa astepti pana se lanseaza uberplays

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Transport jocuri

Post: # 108075Post sergiunastrut
03 Mar 2020, 16:28

Eu am înțeles și apreciez inițiativa, @unq_flipmo. Nu știu cum vin la voi coletele de la RJ, dar ultimele 3 jocuri mi-au venit lovite/rupte rău la colțuri, pentru că au cam fost aruncate într-o cutie mai mare și atât - fără bule, pufuleți, sau orice altceva. De aici până la a afirma că toate au venit așa din distribuție e o linie foarte fină, care n-ar trebui trecută doar pentru că te vezi lider de piață și tratezi cu un client relativ nou, colecționar timid, care nu a adus cine știe ce profit. Fiind unul dintre fixiștii în ce privește condiția cutiilor și fiind din Iași, te voi anunța în privat oridecâte ori am drum prin București și automat și invers, chiar dacă va fi mai rar - poate te voi putea ajuta și o voi face cu plăcere.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Transport jocuri

Post: # 108077Post unq_flipmo
03 Mar 2020, 16:30

Reciproca e valabila Sergiu, mersi
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Transport jocuri

Post: # 108354Post DeeDee
06 Mar 2020, 12:50

Ce chestie, si mie mi-a venit un joc cam pleznit de la RJ, dar era intr-o cutie mai mare cu alt joc, care nu era pleznit. Si era la cutie de tabla, deci as zice ca destul de rezistent. Deci poate asa le primesc ei, nu sunt curierii nostri de vina.

Si inca ceva - eu nu as transporta jocuri numai din cauza ca pt mine ar fi munca in plus sa ma intalnesc cu omul care preda si omul care primeste coletul, cum te sincronizezi cu el, cum arata, daca vine un strain altul si il confunzi... Pe cand un curier, vine el la tine acasa si te rezolva.

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Transport jocuri

Post: # 108359Post unq_flipmo
06 Mar 2020, 13:17

Interesant, desigur esti liber(a) sa ai orice punct de vedere. Nu sunt acasa sa verific dar imi suna cunoscut nickname-ul tau si n-as vrea sa-ti fi trimis un joc (sau doua) printr-un prieten lucru care 1. ti-a asigurat ca jocurile au ajuns intacte; 2. n-ai platit nimic. Orasul in cauza era Iasi si jocul era Mage Knight related (Lost Legions?). Daca ar fi asa ar nega exact ce afirmi acum, o sa ma uit diseara, daca ma insel imi ofer deja scuzele pt.confuzie
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Transport jocuri

Post: # 108376Post Keyser
06 Mar 2020, 15:57

Prefer oricand varianta propusa de unq_flipmo. Salut initiativa. Propun sa pastram postarile care nu sunt oferte de transport la minim, sau ofertele sa fie cu litere mai mari si de alta culoare eventual, sa le poti distinge usor de alte mesaje.

Poate chiar sa schimbi titlul, Bogdan, chiar cum ai zis tu "blablacar pentru boardgames" sa fie super specific, discutii despre pachete, colete, curieri avem zeci pe forumul asta :))))
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Transport jocuri

Post: # 111020Post unq_flipmo
25 May 2020, 20:46

Lucrurile stiu ca inca nu s-au calmat dar daca (,) cineva vine din Galati spre Bucuresti in urmatoarele saptamani as avea si eu o rugaminte, ma poate apela pe pm, mersi
later edited: rezolvat
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

Post Reply

Return to “Discutii generale”