Battle of the Boardgames, editia II

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108958Post cristianf
22 Mar 2020, 12:28

Wingspan e mai bun decat Mage Knight. Le-am jucat pe amandoua. Le-am avut pe amandoua. Wingspan e inca in colectie. Daca l-as avea in romana l-as putea juca CHIAR cu oricine. Mage knight nu merge jucat cu oricine. Nu merge jucat oricand. Este neintuitiv. Sa ma contrazica cineva jucandu-l dupa o pauza de 4 luni fara sa puna mana pe regulament.

Este pt altcineva Mage Knight un joc mai bun decat Wingspan? Clar da. Dar cred ca treaba asta e valabila pt 3 din 10 persoane.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108959Post Ailur
22 Mar 2020, 13:00

@unq_flipmo: jucatorii de board games care nu sunt casual players vor sti sa-si argumenteze alegerile. Da, am ales Wingspan in detrimentul lui Mage Knight, pentru simplul motiv ca Mage Knight nu l-am jucat si nici nu intentionez sa ma apropii de el, pentru ca m-a intimidat mereu cu multitudinea de reguli si exceptii, si inainte si dupa ce am vazut niste exemple de gameplay.

@Haddeo: Wingspan mi se pare ca nu iese cu nimic in evidenta. Viticulture insa imi place, e in top 10 personal. Niciunul din ele nu mi se pare atat de random sau luck based - da, te bazezi pe niste carti, dar ai suficente optiuni cat sa nu fii pus la colt de ghinionul cartilor trase. Plus ca mi se pare ca pui un semn de egal intre "jocuri mult mai bune" si preferinte de "heavy gamers", ceea ce nu mi se pare ca e cazul.

In cazul meu exista jocuri care-mi provoaca bucurie atunci cand le joc ( uneori si de natura intelectuala, dar nu numai ). Jocurile care ma fac sa ma simt ca la job, completand tabele, folosindu-se de mecanisme interconectate doar de dragul complexitatii ( I'm looking at you, Vital Lacerda ) si schimband o resursa pe doua pentru un motiv aleator nu ma intereseaza si nici nu ma vor interesa vreodata.

kpaxchaos
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 365
Joined: 21 Dec 2015, 12:05
Location: BOLDESTI-SCAENI, PRAHOVA

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108960Post kpaxchaos
22 Mar 2020, 13:07

Nu inteleg de ce atata stres. Voteaza cine vrea si cum vrea, Fiecare joaca ce ii place. Eu unul prefer jocuri Extra Heavy, dar nu ma intereseaza daca altul joaca stone age si ii place. E treaba lui, important e sa ne jucam. Salutari.

ps. avem timp sa jucam acum cu covid-ul asta, sansa mea e ca suntem 4 in casa care ne putem juca (eu, sotia si cei 2 copiii mai mari ai mei (16,14)).

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108961Post unq_flipmo
22 Mar 2020, 13:19

Eu spre deosebire de voi sunt in tabara "am jucat wingspan de +10, 15 ori si nu am jucat MK niciodata", as putea sa spun ca sunt la ani lumina de acest deziderat. Din motive partial enumerate si arhicunoscute, dificultate (aparenta impenetrabilitate), timp (si de joc si de setup si disponibilitate efectiva) etc. Insa cum as putea eu vota vreodata sau considera Wingspan peste MK (exemplu, repet) cand stiu ca unul e o capodopera iar celalalt un joc normal, rapid, fun, cu bune dar si cu bubele sale. Practic unii voteaza accesibilitatea, e ca si cum intr-un top (care-i cea mai buna masina) Dacia, VW, Ferrari ar castiga la distanta primele doua pentru simplul motiv ca Ferrari nu a condus nimeni dintre votanti. Probabil e o chestie de interpretare, aud deja raspunsul, "pentru mine cea mai buna masina e Dacia/VW"

kpaxchaos
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108962Post Haddeo
22 Mar 2020, 13:20

Nu e stres, doar discutam ;)
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108965Post Chuckila
22 Mar 2020, 19:00

My 2 cents: Chiar si daca as auzi fara alt context afirmatia "Wingspan este un joc mai bun decat Mage Knight" nu as ridica o spranceana. Daramite intr-un voting elimination bracket pe un forum de jocuri.

In definitia "joc mai bun" intra mult mai multe elemente decat nivelul de complexitate sau mecanica. Pentru unii, accesibilitatea, timpul de joc si/sau tema pot fi factori horatatori.

Pe acelasi fir logic putem sa ne aratam supararea ca Spirit Island a castigat in fata lui Through the Ages, Castles of Burgundy in fata lui TI:4 sau Agricola in fata lui Puerto Rico. That's the fun part. Cu cat votam mai multi, cu atat rezultatele sunt mai semnificative.

Si nu vad nici un fel de problema cu votul exprimat in PM catre organizator. Daca nici in asta nu avem incredere ....

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108966Post unq_flipmo
22 Mar 2020, 19:26

Doamne fereste, nu e vb de incredere ci (am zis deja) de un fel de responsabilizare a actiunii/persoanei. Sau poate fi spus si altfel sub forma "as fi curios ce a votat x sau y"
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108968Post Ailur
22 Mar 2020, 20:17

unq_flipmo wrote:
22 Mar 2020, 13:19
cand stiu ca unul e o capodopera iar celalalt un joc normal
Asta cu "capodopera" e total subiectiv, deci discutabil. Ca Wingspan e un joc obisnuit, fara nimic inovativ sau extraordinar, pot fi de acord, desi si asta e un lucru subiectiv. Dar mai ales cand pun eticheta de "capodopera" unui lucru / act artistic, asta nu garanteaza ca eticheta mea e general valabila.

Vin dintr-un domeniu artistic, asa ca m-am lovit deseori atat de tabara elitistilor ( "Ligeti e un geniu, Helmut Lachenmann e un vizionar, cine nu e de acord e retrograd sau lipsit de descernamant" ), cat si de cea a consumatorilor obisnuiti de muzica clasica ( "asta-i muzica? ce e cu zgomotul asta? imi venea sa rad tot timpul concertului" ). Nici daca mi-ar zice toti muzicienii din lume ca Lachenmann este cel mai talentat compozitor contemporan n-o sa ma faca sa gust muzica lui vreodata.

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108971Post Keyser
22 Mar 2020, 22:52

unq_flipmo wrote:
22 Mar 2020, 10:30
Eu sunt dezgustat si fara sa fi votat (nu, asta nu ma impiedica sa comentez). Stiu ca ideea e for fun, sa ne mai treaca timpul etc dar totusi... Care-i ratiunea voturilor trimise pe privat si nu postate direct aici? Sa scrii public ca Wingspan e un joc mai bun ca Mage Knight (exemplu, si da am retinut "voi alegeti pe care dintre ele le preferati", deci "preferat" si nu "e mai bun" la o adica dar ideea nu se schimba) poate mai responsabiliza din votanti. Well, poate data viitoare, sincer nu vad niciun downsize la postarea acelor preferinte aici si nu sa le primesti tu pe pm (post message)

Am ales votul secret pentru a nu exista influente. Gen daca vezi ca un joc pierde poate esti impulsionat sa votezi desi poate nu te intereseaza cocursul, sau (mai plauzibil) daca vezi ca jocul tau preferat pierde la o diferenta foarte mare, atunci nici nu te mai sinchisesti sa votezi. In plus mie imi place suspansul, nu as face niciodata vreun poll cu rezultate la vedere in timpul votarii, but that's me.
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108972Post dmx85
22 Mar 2020, 23:23

Pont: castiga Terraforming Mars :lol:

User avatar
unq_flipmo
King Meeple
King Meeple
Posts: 1008
Joined: 13 Oct 2016, 16:55
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108973Post unq_flipmo
22 Mar 2020, 23:27

Absolut rezonabil. Deci pentru persoane usor influentabile :) Initiativa ta e laudabila (poate cu asta trebuia sa incep micul rant). Daca insa astepti suspans mi-e teama ca vei avea parte de foarte putin, va fi un unic, mare castigator, acelasi care a fost in trecut si acelasi care va fi si in viitor. Cel mai bun joc care a existat si va exista vreodata
Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108974Post Haddeo
22 Mar 2020, 23:33

Agricola?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 108977Post 26octombrie
23 Mar 2020, 01:34

Oh, man, ce mi-a placut Jocul cu margele de sticla! M-a terminat, m-a rascolit, m-a durut capul frumos in timp ce-l citeam si mi-a dat o stare de beatitudine. L-as mai reciti? Well, no. L-as recomanda in stanga si in dreapta? Cu precautie, putinor oameni. In fiecare an (sau aproape) recitesc Durrell (pe amandoi, in momente si stari diferite) si Jose Saramago (mi-am luat si cateva titluri in original, de drag!).
La Hesse am admirat pana la cer complexitatea demersului si abilitatea de a-l duce pana la capat. Pe Laurence Durrell si pe Saramago ii iubesc si mi se par mult peste, pentru ca-mi aduc bucurie de cate ori ii intalnesc!
Buna, eu sunt Luana si am votat Wingspan.

DeeDee
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 07 Dec 2014, 20:51
Location: Cluj-Napoca

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 109014Post DeeDee
24 Mar 2020, 22:56

Pai cine defineste jocurile "mai bune" ? Nu votantii si deci jucatorii?

Pana la urma toti avem gusturi proprii si categorii proprii de joc la care percutam mai bine.

Ce am vazut pe acest forum in general vorbind, e ca se apreciaza un anumit gen de jocuri, si cu cat un joc e mai heavy si mai euro, cu atat e mai valoros. Mai mult decat atat, sa te fereasca cel de sus (sau jos) sa dai puncte multe la un joc usor - anatema! Lumea este dezgustata si oripilata daca indraznesti sa-ti placa ceva usurel in defavoarea unui joc cu 45.000 de piese, 7 carti de reguli si 28 de conditii de victorie. Ma rog, nu o sa te scuipe in ochi, dar clar daca nu esti heavy gamer nu te califici la discutiile de oameni mari.

Exista oameni in hobby care se joaca pentru placerea jocului, si care gasesc ca Mage Knight sau A feast for Odin sunt niste porcarii complicate, si care joaca cu placere si la orice ora un Takenoko sau un Codenames. Cumva acesti oameni nu mai au loc in hobby? Sunt mai prejos? Nu au dreptul sa aiba o voce? Sau forumul asta ar trebui pastrat pur, numai pentru "experti"?

Exista oameni care sunt pe undeva pe la mijloc - nici asa, nici asa. Voturile lor ar trebui sa aiba pondere? De la cate heavy games in sus in colectie s-ar califica?

Eu nu am votat, si nici nu voi vota vreun top aici pe forum, tocmai pentru ca nu ma incadrez in societatea inchisa a "brain-burner"-ilor, si nici nu cunosc 60% din jocurile de pe lista. Dar din punctul meu de vedere, da, Wingspan e cel care ar castiga la final. So what? Mie personal mi-a facut placere sa il joc de fiecare data, chestie care nu o pot spune despre Scythe (bleah), sau Terra Mystica (horror!) sau GWT (meh), sau, sau, sau.

User avatar
Ailur
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 283
Joined: 05 Oct 2018, 23:09

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 109027Post Ailur
25 Mar 2020, 10:42

DeeDee wrote:
24 Mar 2020, 22:56
daca nu esti heavy gamer nu te califici la discutiile de oameni mari.
Bun venit in clubul oamenilor care se iau prea mult in serios! :D

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 109031Post adelindumitru
25 Mar 2020, 11:18

Știm cu toții că singurul motiv pentru care poți juca un filler ca board gamer adevărat e pentru a trece timpul între rundele de la un heavy game. Altfel n-ai nici o scuză.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 109032Post danielM
25 Mar 2020, 11:20

adelindumitru wrote:
25 Mar 2020, 11:18
Știm cu toții că singurul motiv pentru care poți juca un filler ca board gamer adevărat e pentru a trece timpul între rundele de la un heavy game. Altfel n-ai nici o scuză.
Și numai cu o adeverință la purtător! Altfel nu te iartă nimeni, cum zici

User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 109034Post Chuckila
25 Mar 2020, 11:28

adelindumitru wrote:
25 Mar 2020, 11:18
Știm cu toții că singurul motiv pentru care poți juca un filler ca board gamer adevărat e pentru a trece timpul între rundele de la un heavy game.
True story, cu VladV am jucat un Targi la Felix, pana i-a venit tura la TI3. :roll:

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 109035Post Haddeo
25 Mar 2020, 12:02

😃
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Battle of the Boardgames, editia II

Post: # 109056Post dmx85
25 Mar 2020, 17:03

nu imi vine sa cred cat de in serios se iau anumite lucruri. Top-ul este despre ce prefera forumistii, nu despre care joc e mai bun.

E loc pentru toate gusturile in lumea boardgame-urilor, iar numarul heavy gamerilor este cel mai mic (comparativ cu celelalte categorii), doar ca noi (ca si eu ma numar printre ei) suntem cei mai vocali si poate de aia pare ca dominam discutiile de pe forum.

Post Reply

Return to “Discutii generale”