Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
ProfessorChaos
King Meeple
King Meeple
Posts: 1341
Joined: 23 Jul 2011, 23:30
Custom Rank: Miniature Painter
Location: Bucuresti

Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109353Post ProfessorChaos
04 Apr 2020, 23:41

Ma gandeam sa facem aici un loc de postat idei de jucat online din carantina.

Probabil majoritatea stiti de Tabletopia si Boardgamearena, etc. Dar ma gandesc si la alte solutii mai creative.

De exemplu:

1. Da, si tu te poti juca Mansions of Madness cu alti prieteni online, din carantina!

Am scanat toate cartile din Mansions of Madness (+ extensii) si am jucat o partida in 4 folosind o combinatie de Twitch cu Skype. A iesit o seara placuta si nu a trebuit sa fac mai mult bookkeeping decat as face de obicei. Cine are jocul si ar vrea sa incerce sa-l joace prin streaming imi poate lasa mailul in privat - va pot trimite ce am scanat (wetransfer) si sa va zic cum am facut eu, mai exact.

2. Am gasit un mod de a face un shuffling virtual: cartile scanate redenumite folosing un soft de randomizat numele fisierelor. Asta inseamna ca ai firsiere ordonate dupa nume random din care poti "trage" fisiere unul dupa unul. L-am aplicat la Mansions of Madness pentru cartile de insanity, pentru a pastra secret cartea de insanity trasa de cel care a innebunit.

Daca mai aveti si alte idei de cum va jucati la distanta prin streaming sau alte modalitati, cred ca putem face aici un loc de impartasit experiente.
Nothing to prove. I play to have fun.

Colecția mea
Wishlist
De încercat/luat prin trade

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 287
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109354Post phasola
05 Apr 2020, 00:31

Tabletop Simulator
E la reducere pe steam (10 E).

User avatar
Keyser
King Meeple
King Meeple
Posts: 1111
Joined: 12 May 2011, 00:20

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109357Post Keyser
05 Apr 2020, 01:03

ProfessorChaos wrote:
04 Apr 2020, 23:41

Daca mai aveti si alte idei de cum va jucati la distanta prin streaming sau alte modalitati, cred ca putem face aici un loc de impartasit experiente.
Discordul are un stream decent, pur si simplu arati ecranul tau altor oameni. Bine, daca tu ai jocul pe masa, nu te ajuta :)))
#nambos

The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn't exist. - Verbal Kint

User avatar
adrim
King Meeple
King Meeple
Posts: 883
Joined: 04 Jan 2011, 13:33
Custom Rank: euro-epic
Location: Bucuresti

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109360Post adrim
05 Apr 2020, 03:01

+1 Tabletop Simulator
(... jucam Twilight Imperium saptamanal)


User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 395
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109362Post Radoi
05 Apr 2020, 10:16

+1 pentru Tabletop Simulator. Plus Discord pentru voice chat.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109365Post mihnea_1309
05 Apr 2020, 12:19

+1 pt. Tabletop Simulator. Are inclusiv implementat Steam Remote Play Together, adica doar unul din jucatori trebuie sa aiba cumparat TTS. Acel jucator va face streaming la TTS-ul sau iar partida se desfasoara practic pe hot-seat. Desigur ca hot-seat e un pic mai anevoios decat multiplayer adevarat (unde fiecare are cumparat TTS) dar functioneaza decent, atata timp cat participantii au viteza buna la Internet.
Daca aveti norocul sa gasiti module de jocuri cu scripting inclus pt setup, atunci chiar e super simplu de jucat :D

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109379Post sergiunastrut
05 Apr 2020, 21:53

Pentru cine frecventează Yucata și e interesat de partide real-time, add me there/send me a personal invite. Am același user ca aici și deși nu știu foarte multe jocuri acolo, le învăț cât ai zice pește și apoi putem juca. Mă bucur să vă fi întâlnit deja pe unii dintre voi pe acolo.
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 109491Post rabesandratana
09 Apr 2020, 19:20

Cine are cont Steam, ma poate adauga ca prieten. Am acelasi nick precum aici pe forum.
Conditia e sa ai Tabletop Simulator si sa ai chef sa joci jocuri mai putin heavy, pentru care sa cunosti bine regulile ca sa nu stam sa pierdem timpul cu explicatul. (am avut o experienta cu un olandez care a vurt sa jucam Dominion si Patchwork si la niciunul nu mai stia prea bine regulile si a fost un fail total si o pierdere de timp si am inchis sesiunea. Nu vreau sa repet experienta de genul asta, asa ca astept doar persoane cu care sunt compatibil ca gusturi si care cunosc jocurile respective destul de bine :tu: )

Exemple de ce as juca pe Tabletop:
Azul, Blue Moon City, Bunny Kingdom, Fertility, Forum Trajanum, Istanbul, Jaipur, Kashgar, Kingdomino, Little Town, Majolica, Milestones, Montana, Murano, Patchwork,
The Quacks of Quedlinburg, Reef, The River, Roll for Adventure, Sagrada, Solenia, Splendor, Takenoko, Stone Age, Trambahn, Ubongo.

Iar dintre noutati: Planet Unknown, Roam

User avatar
mihaid
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 168
Joined: 13 Nov 2016, 09:47
Location: Calarasi

Re: Solutii de jucat la distanta din carantina (prin streaming, etc)

Post: # 110257Post mihaid
04 May 2020, 21:46

Am descoperit recent pagina BGG cu link-uri pentru Online Games, are si multe de care nu stiam.
La sfarsitul paginii gasiti si o lista (cam neactualizata) cu 850 de jocuri si link-ul online ("The Exhaustive List ...")

Post Reply

Return to “Discutii generale”