LCG-uri!

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

LCG-uri!

Post: # 110870Post adelindumitru
20 May 2020, 16:14

Au fost câteva discuții recente despre Arkham Horror: the Card Game, dar în general am văzut că LCG-urile nu (mai?) sunt foarte populare pe forum. Pentru aceia dintre noi care suntem ”împătimiți” ai LCG-urilor, m-am gândit să avem un ”all-purpose thread”, în care să vorbim despre LCG-uri.

Ce LCG-uri jucați? Cât de dedicați sunteți? Care vi se pare cel mai bun LCG?

User avatar
Shaikan
King Meeple
King Meeple
Posts: 1969
Joined: 06 Mar 2011, 03:13
Custom Rank: Dark Lord @ Natiunea Jucatoare
Location: Bucuresti

Re: LCG-uri!

Post: # 110871Post Shaikan
20 May 2020, 16:24

Eu as juca LCG-uri, dar mai greu cu gasit-ul de oameni pt ele. Am mai avut tendinte sa scot Game of Thrones-ul pe masa, dar de regula lumea alegea altele peste :)). Il tin acolo totusi, o sa mai vada si el candva spotlight-ul. Dar datorita acestui fapt nu ma bag sa cumpar extensii, nu are rost. Joc prea rar si base-ul e more than enough.

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: LCG-uri!

Post: # 110885Post danielM
20 May 2020, 18:51

Am jucat Lotr, mi-a placut si il consider un joc foarte bun, insa la momentul ala m-am oprit la primul ciclu de extensii, probabil si pentru ca a aparut Netrunner si m-a prins. Am jucat mult Netrunner, am primele 3 deluxe-uri si primele 3 sau 4 cicluri, apoi m-am oprit din cumparat; imi doresc sa il rejoc, e un joc foarte bun.
Curand am zis sa vad ce e cu Arkham Horror; m-a cucerit si am renuntat la Lotr in detrimentul lui. Am luat primele 3 cicluri + deluxe-ul de la fiecare si, teoretic, m-am oprit aici. Imi place ideea de campanie si dezvoltare a investigatorilor, deciziile pe care le iei in acea campanie, efectul lor ulterior, partea de deckbuilding diferita de altele (aduni experience points pentru a cumpara carti mai bune etc).
Intr-adevar, conteaza mult sa ai un prieten/partener la fel de implicat cu care sa poti explora un LCG. Totusi, imi place sa spun stop la un moment dat la cumparatul de noi extensii; probabil marele skill test al acestui tip de joc :D
Daca ar fi sa fac un top al LCG-urilor jucate de multe ori, ar arata asa:
1. Netrunner
2. Arkham Horror
3. Lord of the rings

User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: LCG-uri!

Post: # 110887Post iuli212
20 May 2020, 20:07

YU-GI-OH si Pokemon, dar online. E o gaura infinita in buget pe masa :)

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2061
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: LCG-uri!

Post: # 110912Post adelindumitru
21 May 2020, 13:17

Da, LCG-urile sunt o gaură mare la buget. Eu am încercat 3 (Champions, Lord of the Rings și Game of Thrones). Champions nu ne-a prins, și nici măcar solo nu îmi prea place. Nu vând core set-ul pentru că, spre deosebire de alte LCG-uri, e un joc complet în sine, și cine știe, poate mai încolo o să îmi schimb părerea (Să fim totuși serioși, dacă nu ar fi Marvel, sigur nu l-aș fi păstrat...). Lord of the Rings e destul de punishing dacă nu construiești foarte bine pachetul, ceva pentru care îți trebuie un pool destul de mare de cărți. Eu am doar 1 core set, 3 extensii mari si 2 adventure packs, si de abia incep sa am suficiente carti incat sa avem o sansa impotriva scenariilor chiar si de dificultate medie. Cat despre Game of Thrones...dacă ai cu cine să joci, este un joc extraordinar. E atât de tematic, de bine construit, iar facțiunile mi se par atât de echilibrate dacă adaugi măcar 1-2 extensii mici, încât s-a propulsat rapid în topul jocurilor favorite. Sigur, dacă vrei să joci competitiv, vei avea nevoie și acolo de deckbuilding. Dar, pentru jucat acasă, mi se pare fun să arunci pur și simplu toate cărțile dintr-o facțiune într-un pachet și să vezi ce iese. Rezultatul, de cele mai multe ori, e foarte foarte distractiv.

Un top ar arăta așa:

1. Game of Thrones (2nd edition): 10

2. Lord of the Rings: 8 ca și joc de ”cuplu”, 10 ca și joc solo (fiind singurul joc pe care îl joc și solo)

.
.
.
.
.
3. Marvel Champions (deși merită să fie mult mai jos).

Post Reply

Return to “Discutii generale”