Moonshiners of the Apocalypse

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
Chuckila
King Meeple
King Meeple
Posts: 5084
Joined: 31 Jan 2010, 02:30
Location: Cluj Napoca

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115527Post Chuckila
19 Oct 2020, 10:42

Imago wrote:
19 Oct 2020, 08:05
Asa ca nu fiti prea entuziasmati, cei care dau nota 10 sunt probabil prieteni ai designerilor care vor sa ii sustina.
Din pacate/fericire, acele note sunt scoase din media jocurilor, la fel cum s-ar intampla daca cineva isi face un cont nou doar pentru a da note mici altor jocuri. Cred ca mecanismul se numeste "anti-shilling" si este implementat de foarte multa vreme pe BGG.

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115835Post 26octombrie
25 Oct 2020, 00:02

Eu stiu prea putin despre joc, in sine, insa tin vag minte ca am citit un articol (nu mai stiu exact unde), un interviu cu unul dintre creatori, interviu ce m-a oripilat: basically, spunea ca el nu stia nimic de board games, dar s-a intalnit cu niste prieteni care i-au spus ca sunt la moda si atunci el s-a gandit " pai cat de greu poate sa fie, fac si eu unul"... si tot asa. Ugh!

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115836Post alex01
25 Oct 2020, 00:17

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:37, edited 1 time in total.


User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115845Post Haddeo
25 Oct 2020, 14:55

26octombrie wrote:
25 Oct 2020, 00:02
Eu stiu prea putin despre joc, in sine, insa tin vag minte ca am citit un articol (nu mai stiu exact unde), un interviu cu unul dintre creatori, interviu ce m-a oripilat: basically, spunea ca el nu stia nimic de board games, dar s-a intalnit cu niste prieteni care i-au spus ca sunt la moda si atunci el s-a gandit " pai cat de greu poate sa fie, fac si eu unul"... si tot asa. Ugh!
îmi aduci aminte de o conversație pe care am avut-o cu cineva care tot așa, s-a apucat sa facă jocuri si nu avea absolut nicio legătura cu fenomenul. Acel domn s-a uitat pe internet si a văzut care sunt cele mai vândute jocuri ever si s-a apucat sa facă un fel de clona de Snakes and Ladders. S-a dus pe la prieteni, familii, le-a explicat jocul si a văzut ca lumea era incantata de joc , nu a acceptat niciun feedback de la mine :).
După ce am plecat si am mai cugetat 15 minute m-a umplut un sentiment de admirație pentru acel om. Omul si-a dus la capăt viziunea, nu s-a lasat oprit, a si produs câteva sute de jocuri, plănuia sa le vândă si prin tari vecine.
Again, nu am urmarit campania celor de la 2f2f, nu stiu ce au promis , ce au zis... dar daca s-au tinut de cuvant, toata admiratia ca au produs ceva si si-au dus viziunea pana la capat. Cine de aici se poate lauda cu un joc publicat ?
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115856Post dmx85
25 Oct 2020, 16:43

26octombrie wrote:
25 Oct 2020, 00:02
Eu stiu prea putin despre joc, in sine, insa tin vag minte ca am citit un articol (nu mai stiu exact unde), un interviu cu unul dintre creatori, interviu ce m-a oripilat: basically, spunea ca el nu stia nimic de board games, dar s-a intalnit cu niste prieteni care i-au spus ca sunt la moda si atunci el s-a gandit " pai cat de greu poate sa fie, fac si eu unul"... si tot asa. Ugh!
Nu te contrazic in privinta articolului, dar ii stiu pe cei 2, sunt clienti Pionul si stiu sigur ca se joaca. Unele dintre jocurile cumparate de la Pionul imi spuneau ei ca sunt printre cele mai jucate de la ei din colectie (51st State Master Set, Redacted). De asemenea, am jucat cu ei party game-uri la Tg Mures si sunt foarte amuzanti amandoi. In opinia mea sunt niste oameni ancorati bine in fenomenul board games si chiar se pricep foarte bine la facut campanii pe KS.

Post Reply

Return to “Discutii generale”