Moonshiners of the Apocalypse

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115452Post DanielIndru
16 Oct 2020, 17:17

https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... apocalypse

Din cate vad pe BGG, exista numeroase nemultumiri legate de joc si companie, de la piese lipsa si tacere din partea publisher-ului, pana la un gameplay nu prea grozav si multe greseli in texte.

Stiu ca jocul s-a promovat pe FB si prin locurile de joaca, a fost mult "buzz" si o gramada de "hype", dar acum... nimic.
Doar "buzz" si "hype" in jurul celorlalte jocuri ce urmeaza sa apara, facute de acelasi grup de oameni:
Trouble in Templetown (2020)
Dining with Dracula (2021)

As fi curios sa aflu opinii din partea celor care l-au jucat dupa ce l-au sprijinit pe KS.

User avatar
Greyvolf
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 211
Joined: 25 Sep 2018, 15:14
Custom Rank: Woodland General
Location: Woodland
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115453Post Greyvolf
16 Oct 2020, 17:33

Stiu ca e un pic de off-topic, dar i-am dat un auto-pass imediat ce am vazut cum arata vizual. Phew...ce bine ii sa zic asta "out loud". Am tinut un pic in mine.

Astea fiind spuse tema din spatele lui "Trouble in Templetown" mi se pare GENIALA! Dar nu pot sa trec peste aspectul mentionat mai sus.

(sunt o persoana care pune excesiv accent pe aspectul vizual)

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115454Post Imago
16 Oct 2020, 17:48

E un joc facut de profesionisti in marketing, care s-au uitat la kickstarter si s-au gandit ce produs ar putea sa vanda ei. Boardgame-urile sunt doar o nisa pe care au hotarat sa o exploateze, si uite ca le iese. Daca cea mai vandabila categorie pe kickstarter ar fi fost "Cartile de bucate", doamna de la 2f2f ar fi descoperit ca ii place foarte mult sa gateasca, si ar fi scos o carte cu retete "de-a bunicii" de pe google.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115455Post Miţã
16 Oct 2020, 17:55

Imago wrote:
16 Oct 2020, 17:48
E un joc facut de profesionisti in marketing, care s-au uitat la kickstarter si s-au gandit ce produs ar putea sa vanda ei. Boardgame-urile sunt doar o nisa pe care au hotarat sa o exploateze, si uite ca le iese. Daca cea mai vandabila categorie pe kickstarter ar fi fost "Cartile de bucate", doamna de la 2f2f ar fi descoperit ca ii place foarte mult sa gateasca, si ar fi scos o carte cu retete "de-a bunicii" de pe google.
Din ce spui tu reiese ca nu prea conta ce scot pe piata, daca reclama a prins la gugustiuci atunci aia e. Ma bucur ca nu am sustinut nici un proiect de genul asta pana acum.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115456Post Haddeo
16 Oct 2020, 18:20

Ce invidioși .... 😅
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115457Post iadrianik
16 Oct 2020, 20:11

Nu am jucat jocul si nici nu ii cunosc pe cei de la 2Fat2Fly, dar ar fi mai corect sa se puna intrebarea pe grupul de facebook, unde sunt prezenti si cei doi designeri ai jocului, care ar fi cei mai in masura sa raspunda la unele intrebari, referitoare la "numeroase nemultumiri legate de joc si companie, de la piese lipsa si tacere din partea publisher-ului, pana la un gameplay nu prea grozav si multe greseli in texte".

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2056
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115458Post adelindumitru
16 Oct 2020, 20:45

iadrianik wrote:
16 Oct 2020, 20:11
Nu am jucat jocul si nici nu ii cunosc pe cei de la 2Fat2Fly, dar ar fi mai corect sa se puna intrebarea pe grupul de facebook, unde sunt prezenti si cei doi designeri ai jocului, care ar fi cei mai in masura sa raspunda la unele intrebari, referitoare la "numeroase nemultumiri legate de joc si companie, de la piese lipsa si tacere din partea publisher-ului, pana la un gameplay nu prea grozav si multe greseli in texte".
Cu tot respectul pentru designeri, dar însăși absenta lor de aici ridica un semn de întrebare. Dacă nu sunt prezenți măcar pe singurul forum de board games din România, pare greu de crezut ca jocurile ar fi extrem de bine testate (or fi, nu știu nimic despre ele, dar mie personal mi se pare ciudat ca nu sunt membri măcar ai forumului)

User avatar
cristianf
King Meeple
King Meeple
Posts: 2980
Joined: 18 Jul 2010, 09:55
Location: Sanpetru, Brasov

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115459Post cristianf
16 Oct 2020, 20:53

Si eu raman perplex cand aud de boardgames facute de romani care nu sunt nici macar prezenti pe forum, ce sa mai zic de activi. Fie ele kickstarter sau nu. Sunt la fel de uimit si de faptul ca nu exista 1-2 copii care sa se invarta intre membrii forumului si sa adune pareri creatorii acelor jocuri inainte de lansare. Dar ce stiu eu, am doar cateva mii de partide si cateva sute bune de jocuri incercate.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7065
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115460Post DanielIndru
16 Oct 2020, 21:22

Bine, am postat si in "jungla" de pe FB.

alex01
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 177
Joined: 06 Jul 2019, 19:57

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115462Post alex01
16 Oct 2020, 21:32

sters
Last edited by alex01 on 11 Dec 2020, 20:31, edited 1 time in total.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115464Post Miţã
16 Oct 2020, 21:54

Din cate stiu au participat si la Arena Leiolor, nu stiu daca au primit finantare sau e doar o emisiune tv fara finalitate.

georgezidanic
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 173
Joined: 26 Apr 2016, 12:10
Location: Cluj-Napoca

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115466Post georgezidanic
16 Oct 2020, 22:09

Au fost prezenti la Targu-Mures in 2018. Aveau un prototip pe care l-au prezentat atunci. Mie mi s-a parut interesant, asa ca am cumparat jocul. Spre rusinea mea inca nu am apucat sa il desfac macar. E adevarat ca m-au descurajat si pe mine reactiile din comentarii si am tot amanat sa il incerc. Revin cu impresii dupa ce apuc sa il joc.

User avatar
h_dzso
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 214
Joined: 20 May 2015, 16:28
Location: Targu Mures

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115468Post h_dzso
16 Oct 2020, 22:17

am jucat doar Dining with Dracula, prototipul. Mi s-a parut pierdere de vreme, facut in graba, netestat, nebalansat, sincer. Am citit comentariile pe KS legat de Moonshiners, rar mai citesti comentarii de genul. Daca ratezi in halul acesta primul joc, se va simti la urmatoarele lansari.

User avatar
Corwin
King Meeple
King Meeple
Posts: 2115
Joined: 23 Nov 2012, 15:04
Custom Rank: Terraformer
Location: Cluj-Napoca

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115469Post Corwin
16 Oct 2020, 23:45

adelindumitru wrote:
16 Oct 2020, 20:45
Cu tot respectul pentru designeri, dar însăși absenta lor de aici ridica un semn de întrebare. Dacă nu sunt prezenți măcar pe singurul forum de board games din România, pare greu de crezut ca jocurile ar fi extrem de bine testate (or fi, nu știu nimic despre ele, dar mie personal mi se pare ciudat ca nu sunt membri măcar ai forumului)
Eh, nu sunt primii sau singurii. Am vazut destul de des si pe kickstarter, si pe Facebook, lume care se gandea sa faca un joc (sau chiar l-a facut), dar nu stiau de boardgamegeek, canale de youtube cu continut legat de boardgames, forumuri, etc. Sau care au jucat doar cateva jocuri, si poate niciunul din categoria jocului pe care il creeaza, dar sunt siguri ca au avut o idee nemaivazuta si nemaiauzita! Si e un si mai mare risc cand nu trec printr-un publisher cunoscut care le-ar putea spune daca jocul lor e ok sau nu. Dar pana la urma e treaba lor ce si cum fac, si treaba cumparatorilor sa-si dea seama daca merita sau nu riscul. Daca te informezi putin nu stiu cum te poti baga la Moonshiners, poate doar pentru ca vrei sa sustii first time creators? Daca nu te informezi, well...

Din cate vad kickstarterele lor au trecut de la $144k, la $48k, si apoi la $36k. Deci lumea s-a prins putin cum sta treaba. Cred ca le va fi greu si daca scot un joc bun sa-si gaseasca clientela dupa primele trei. Poate daca fac un co-design cu cineva cunoscut, sau merg printr-un publisher cunoscut.
BGG: Colectie | Jucate | Vreau sa incerc | Wishlist
Joc online pe Yucata și Board Game Arena.

User avatar
Daemian1981
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 313
Joined: 30 Aug 2012, 20:25
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115485Post Daemian1981
17 Oct 2020, 18:30

Eu am luat Moonshiners de la ei si da, imi cam pare rau. Deh, m-au prins intr-o perioada "proasta": ma cam luase febra KS-ului si ma bagam la cam orice in perioada respectiva. In plus, am vrut sa-i sustin pentru ca sunt de-ai nostri. In retrospectiva, daca eram un pic mai atent la campanie, la gameplay presentation, mi-ar fi fost usor sa zic pass. Dar uite ca n-am facut-o. Recunosc ca m-a atras in special tema si, desi mi-am dat seama ca nu poate avea un gameplay prea captivant, am zis ca nu strica un joc mai light, de amuzament (care ar merge cu o bere in mana).
L-am jucat o data si nu stiu cand (si daca) il voi mai juca. Da, regulamentul e destul de prost scris si provoaca multe confuzii, dar din "fericire" gameplay-ul e atat de basic incat te prinzi repede cam "ce voia poetul sa spuna" (vorba aia). De fapt, asta e marea problema: l-ai jucat o data si ti-ai dat seama ce poate jocul si, din pacate, nu poate prea multe. Nu e nici un fel de strategie, mecanicile sunt extrem de simpliste si, ce e mai trist, e ca nici nu prea e amuzant. Pe scurt, fara sare si piper.

P.S. : Stiti ce e mai trist? Ca m-am bagat si la Trouble in Templetown. Motivele? Moonshiners nu ajunsese inca, febra KS nu trecuse si m-a convins si Rahdo. Acum ce sa mai zic... Sper sa nu fie la fel de slab ca is Moonshiners. Sa arunce cu pietre acela care nu a fost niciodata dezamagit de hype! :D
P.P.S. : cumpara cineva Monshiners of the Apocalypse? :))

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115486Post danielM
17 Oct 2020, 18:46

Toata discutia asta mi-a adus aminte de I am Vlad, un fel de hit & run al pietei romanesti de boardgames... Un joc care inca atarna prin stocurile multor magazine :D
Last edited by danielM on 17 Oct 2020, 18:46, edited 1 time in total.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115487Post Haddeo
17 Oct 2020, 18:46

Eu propun sa organizam un foc de tabăra cu jocurile care nu ne plac și pe care nici nu prea mai avem șanse sa le vindem
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 991
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115489Post dmx85
17 Oct 2020, 21:29

DanielIndru wrote:
16 Oct 2020, 17:17
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... apocalypse

Din cate vad pe BGG, exista numeroase nemultumiri legate de joc si companie, de la piese lipsa si tacere din partea publisher-ului, pana la un gameplay nu prea grozav si multe greseli in texte.

Stiu ca jocul s-a promovat pe FB si prin locurile de joaca, a fost mult "buzz" si o gramada de "hype", dar acum... nimic.
Doar "buzz" si "hype" in jurul celorlalte jocuri ce urmeaza sa apara, facute de acelasi grup de oameni:
Trouble in Templetown (2020)
Dining with Dracula (2021)

As fi curios sa aflu opinii din partea celor care l-au jucat dupa ce l-au sprijinit pe KS.
eu cred ca jocurile lor se focuseaza mai degraba pe alte piete decat cea romaneasca. Nu cred ca au vandut f multe copii in Romania si de aia nu se vorbeste mult de el.

User avatar
Haddeo
King Meeple
King Meeple
Posts: 2343
Joined: 28 Dec 2015, 18:59
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115490Post Haddeo
17 Oct 2020, 21:47

dmx85 wrote:
17 Oct 2020, 21:29
eu cred ca jocurile lor se focuseaza mai degraba pe alte piete decat cea romaneasca.
:shock: that makes absolutely no sense .
But what if they are creating the disaster within themselves?
Things are OK now but I never know when it's going to change.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 754
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Moonshiners of the Apocalypse

Post: # 115492Post Gi0ny
17 Oct 2020, 22:14

danielM wrote:
17 Oct 2020, 18:46
Toata discutia asta mi-a adus aminte de I am Vlad, un fel de hit & run al pietei romanesti de boardgames... Un joc care inca atarna prin stocurile multor magazine :D
Asta e ala cu cutia cavou? Am auzit și eu ca e un epic fail.

Post Reply

Return to “Discutii generale”