JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116064Post Plu
27 Oct 2020, 18:46

Odată cu episodul Pandemic Season FAKE, au curs zilele astea râuri de idei și invective de pe urmă cărora nu a răsărit elementul esențial și util (deși asta ar fi trebuit să producă un forum)

Personal auzisem și văzusem acum câțiva ani ceva falsuri făcute de chinezi - un Carcassonne ce arata abominabil, un Kingsburg din același material infect ce-l puteai deosebi fără să te uiți la el. Credeam că domeniul jocurilor de societate nu este de mare interes pentru industria contrafacerilor, dar iată că lucrurile au involuat în mod semnificativ.

ACUM, aud că există o pleiadă de jocuri contrafăcute de care trebuie să ne ferim.

Vă invit să adaugați aici ce ați auzit că se vinde pe piața neagră, cum arată acele falsuri și la ce să ne uităm pentru a nu pica în plasă


User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116067Post dmx85
27 Oct 2020, 19:21

Prin 2012 am vrut sa cumpar de pe bursa de la un user un Puerto Rico. M-a surprins pretul scazut, m-am intalnit intr-o parcare cu respectivul si cand am deschis jocul si am vazut ce horror aratau cutia si componentele, i-am zis respectivului ca nu am cum sa cumpar un astfel de joc.

Revenind la zilele noastre, din ce stiu este ca pe Emag se vand astfel de jocuri, dar doar cateva titluri: Pandemic Legacy S1 si posibil Dead of Winter (dar nu-s 100% sigur). Ca idee generala, daca pe Emag gasiti un joc nelocalizat de vreun distribuitor roman la un pret cu o reducere substantiala care duce pretul final cu mult sub cel din magazinele de specialitate, atunci sunt sanse foarte mari ca acel produs sa fie chinezarie.

O alta problema ar fi la Cards Against Humanity US version, care este si ea piratata. Varianta oficiala de la noi este INTL Edition si este distribuita de Ludicus.

De asemenea, am mai vazut tot pe Emag cred la un moment dat Exploding Kittens la vreo 60 lei, varianta in engleza. Nu am vazut fizic copia, insa avand in vedere pretul mare de distributie al jocului si faptul ca e un simplu card game usor de contrafacut, as paria ca e fake.

La Auchan intr-un timp se vindea un Abalone piratat cu vreo 50-60 lei. Nu stiu daca l-au scos sau nu de pe raft, dar eu am semnalat problema la distribuitorul de atunci al jocului.

La magazinele de specialitate, de principiu, nu ar trebui sa existe probleme cu jocuri fake (nu bag mana-n foc insa decat pt Pionul).

Pe masura ce se dezvolta acest fenomen vor aparea din ce in ce mai multe astfel de probleme cu jocuri contrafacute. Ma astept ca pe viitor sa apara astfel de copii si pt un Ticket to Ride, Catan sau Dixit. Chiar ma mir ca nu au aparut inca.

User avatar
Plu
King Meeple
King Meeple
Posts: 691
Joined: 17 Feb 2012, 17:20
Custom Rank: Mind Reader

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116068Post Plu
27 Oct 2020, 19:35

A auzit cineva ceva de vreo situație cu Cry Havoc contrafăcut?

Am primit de la mathtrade-ul recent încheiat o copie sigilată de la un user din Bulgaria.
Nu îl știu pe respectivul, dar în lumina ultimelor pățanii m-am uitat ceva mai atent la cutie și mă intrigă faptul că printul de pe copertă pare a nu fi de cea mai bună calitate..

Știe cineva ceva ?

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116070Post Miţã
27 Oct 2020, 19:41

De curand am vandut lui Imago un Cry Havoc, poti vorbi cu el sa vezi daca seamana ca si cutie si componente. Eu l-am luat dintr-un magazin de specialitate.

Imago
Administrator
Administrator
Posts: 1551
Joined: 13 May 2014, 23:05
Location: Bucuresti

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116071Post Imago
27 Oct 2020, 19:44

Plu wrote:
27 Oct 2020, 19:35
A auzit cineva ceva de vreo situație cu Cry Havoc contrafăcut?

Am primit de la mathtrade-ul recent încheiat o copie sigilată de la un user din Bulgaria.
Nu îl știu pe respectivul, dar în lumina ultimelor pățanii m-am uitat ceva mai atent la cutie și mă intrigă faptul că printul de pe copertă pare a nu fi de cea mai bună calitate..

Știe cineva ceva ?
Am copia inca sigilata. Daca vrei, poti sa vii sa le compari. Jocul asta nu prea se pirateaza, se lichideaza stocurile si e prea ieftin.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116074Post rabesandratana
27 Oct 2020, 20:41

Jocuri contrafăcute care mi-au trecut prin mana:

Puerto Rico: poate printre primele jocuri luate de pe forum când m-am înscris, la un preț suspect de mic, vreo 30 lei. Îți dai seama imediat ca e fake după cutia care se deschide precum o cutie de pantofi, cartonul planselor mai slab printat și resursele sunt din plastic și nu sunt pline, pe partea opusa au gaura.

Kingsburg : plansa se compune exact precum un puzzle din 4 sau 6 părți. Culori spalacite. Cărți din carton care e mai mult o foaie groasa. Zaruri de calitatea cea mai slabă. Cutia atât de subțire și șubreda, încât cei de la Alea ar fi invidioși pe chinezi, ca au reușit sa facă o cutie din carton mai firav.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116075Post Miţã
27 Oct 2020, 21:21

rabesandratana wrote:
27 Oct 2020, 20:41
Jocuri contrafăcute care mi-au trecut prin mana:

Puerto Rico: poate printre primele jocuri luate de pe forum când m-am înscris, la un preț suspect de mic, vreo 30 lei. Îți dai seama imediat ca e fake după cutia care se deschide precum o cutie de pantofi, cartonul planselor mai slab printat și resursele sunt din plastic și nu sunt pline, pe partea opusa au gaura.
De ce nu ai raportat asta moderatorilor si unde a ajuns jocul acum?

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116076Post rabesandratana
27 Oct 2020, 22:39

Miţã wrote:
27 Oct 2020, 21:21
rabesandratana wrote:
27 Oct 2020, 20:41
Jocuri contrafăcute care mi-au trecut prin mana:

Puerto Rico: poate printre primele jocuri luate de pe forum când m-am înscris, la un preț suspect de mic, vreo 30 lei. Îți dai seama imediat ca e fake după cutia care se deschide precum o cutie de pantofi, cartonul planselor mai slab printat și resursele sunt din plastic și nu sunt pline, pe partea opusa au gaura.
De ce nu ai raportat asta moderatorilor si unde a ajuns jocul acum?
La o saptamana dupa ce ma inscrisesem pe forum, crezi ca stateam eu sa reportez ca mi-a dat unu un joc la 30 lei? Nici nu stiam cum e jocul, ci doar ca a fost locul 1 pe bgg si la vreo 2-3 ani distanta l-am jucat.
Inca e la mine in colectie, pe sub un birou pe undeva, ca are valoare sentimentala :lol: . E din vremea cand inca eram Baby Meeple.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116080Post Gi0ny
28 Oct 2020, 00:47

Alte jocuri piratate care se găsesc pe ali și sunt ușor de cumpărat de x sau y și ulterior vândute pe emag sau olx sau fb sau forum mai pot fi:
Root, everdell, wingspan, dead of winter, pandemic, pandemic legacy, splendor, dixit, azul, Catan, seria one night werewolf, jaipur, saboteur, resistance, exploding kittsns, secret Hitler, coup, love letter, 7 wonders, hanabi, avalon, trash panda, ticket to ride, patchwork, și sigur mai sunt.
Mai ales cele bazate pe cărți.
Nu stiu câte din ele sunt pe piața în România, dar exista pe ali.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116081Post Gi0ny
28 Oct 2020, 01:03

Plu wrote:
27 Oct 2020, 19:35
A auzit cineva ceva de vreo situație cu Cry Havoc contrafăcut?

Am primit de la mathtrade-ul recent încheiat o copie sigilată de la un user din Bulgaria.
Nu îl știu pe respectivul, dar în lumina ultimelor pățanii m-am uitat ceva mai atent la cutie și mă intrigă faptul că printul de pe copertă pare a nu fi de cea mai bună calitate..

Știe cineva ceva ?
Nu cred sa fie. Am cautat puțin pe net, nu am găsit nici măcar o singura referință despre acest aspect. Poate fi un missprint sau poate sa fie o cutie care a stat în vreo vitrina în soare, naiba știe și sa se fi modificat culorile. Dar siiiigur îți poți da seama după miniaturi și cărți. Un fake nu va avea niciodată componente de calitate. Vor fi mai subțiri, mai proaste, mai șterse, greșeli în manuale etc.

User avatar
freakconsole
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 85
Joined: 04 Sep 2013, 16:19
Location: Bucuresti

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116173Post freakconsole
30 Oct 2020, 00:12

Îmi pare rău să aud că a început și această "eră" de piratare a jocurilor de societate deși mă așteptam la un moment dat.

Începe să se transforme ușor, ușor cu ce se întâmplă în lumea jocurilor video (fost colecționar, relatez din propria experiență).

Trist că un hobby atât de frumos se transformă și el într-un scenariu fake...

Stăteam și mă gândeam că din prisma unui colecționar așa ceva nici nu ar trebui să existe dar din prisma unui jucător ce nu are nici o noțiune de colecționat, oare ar mai conta dacă jocul nu e original atâta timp cât prețul este de bun simț și nu cel retail sau magazin? Oare calitatea pieselor ar afecta jocul când jucătorului nostru îi place doar să se joace (nu-l interesează calitatea jocului atâta timp cât e jucabil și e complet) ?

Momentan mă bucur că nu s-au produs (sau poate nu știu eu) mașini contrafăcute că altfel ne-am fi trezit în plină drumeție că rămânem doar cu volanul de la mașină :lol:
"We shall dive down through black abysses...and in that lair of the Deep Ones we shall dwell amidst wonder and glory forever." ~ H.P. Lovecraft

Dragon Unit

vreSB
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 25 Oct 2019, 11:24

Re: JOCURI CONTRAFĂCUTE - ce se (mai) vinde și cum depistăm falsurile

Post: # 116190Post vreSB
30 Oct 2020, 15:26

rabesandratana wrote:
27 Oct 2020, 20:41
Kingsburg : plansa se compune exact precum un puzzle din 4 sau 6 părți. Culori spalacite. Cărți din carton care e mai mult o foaie groasa. Zaruri de calitatea cea mai slabă. Cutia atât de subțire și șubreda, încât cei de la Alea ar fi invidioși pe chinezi, ca au reușit sa facă o cutie din carton mai firav.
Pe asta l-am avut si eu. L-am luat acum multi ani de pe Okazii, cand nici nu imi imaginam ca exista boardgames fake. L-am aruncat la gunoi recent, cand aveam nevoie de spatiu pe raft. Am pastrat din el doar zarurile (care sincer, mi s-au part OK) si resursele de lemn. Intre timp cumparasem si un Kingsburg real (second edition), care in mod ironic, are zaruri mai proaste decat cel contrafacut. Detalii aici:
https://boardgamegeek.com/thread/232404 ... ot-cubical

Post Reply

Return to “Discutii generale”