Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
thenede
King Meeple
King Meeple
Posts: 579
Joined: 24 Aug 2012, 15:11

Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116507Post thenede
10 Nov 2020, 12:42

Pentru ca rafturile sunt limitate unoeri ma vad nevoit sa mai fac si optimizari. Sunt curios daca mai sunt si altii cu probleme simalare.
Daca aveti povesti de succes de "optimizari de raft", va rog imparatasiti-le.

Apreciez surprizele aduse de extensii atunci cand sunt mai mici decat baza si acomodeaza intregul joc:
Lorenzo Il Magnifico - incape la limita in cutia extensiei.
Troyes - la limita in cutia extensiei, doar daca il lasi singur pe raft tinde sa se expandeze.
Ginkgopolis - incape, nu l-am jucat inca ramane sa il si organizez.
Golden Ages - incape in cutia Cults & Culture fara probleme
Luxor - incape in Mummy's Curse fara probleme
Tzolkin (semi-cheat) - varianta sh pe care am luat-o a venit si un token holder de plastic pe care nu il tin in cutia Tribes.

Continutul extra e intotdeauna binevenit, mai ales atunci cand desi extensiile nu ar trebui sa incapa in cutia de baza si totusi reusesc:
- Russian Railroads - surprinzator dar tot continutul de pana acum incape in cutia bazei, la limita ce-i drept.
- Concordia Venus - mai mult o apreciere pentru cutia ceva mai adanca - mai ca tine tot continutul; daca te aventurezi in Salsa si ai toate hartile devine complicat.

O data cu era "deluxe-ului" - custom trays etc., probabil ca va fi mai complicat (Gugong de exemplu).
Last edited by thenede on 10 Nov 2020, 13:26, edited 1 time in total.

VladOlaru
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 16 Sep 2018, 10:00

Re: Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116508Post VladOlaru
10 Nov 2020, 13:05

Letters from Whitechapel încape în cutia extensiei "dear boss", o cutie mult mai subțire. A fost un utilizator de pe forum surprins că a primit un joc împachetat în cutia de la letters from Whitechapel :lol:

phasola
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 287
Joined: 06 Oct 2018, 13:59

Re: Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116510Post phasola
10 Nov 2020, 13:27

Inis - incape in cutia de la extensie care e de 2 ori mai subtire
Race for the Galaxy - orice cutie de extensie (fara reguli + player aids)

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116511Post emisanSB
10 Nov 2020, 13:28

Eu din principiu, nu tin si nu as tine jocurile de baza in cutiile extensiilor.
- am destul de putine extensii
- multe jocuri nu incap in cutiile extensiilor
- m-ar durea ochii sa vad zeci de forme si dimentiuni de cutii, pe rafturi
- la o eventuala vanzare a jocului, majoritatea accepta joc+extensie in cutia de baza, dar cred ca putini l-ar accepta in cutie de extensie.

Poate ajuta si opinia mea cu ceva :)

User avatar
Broodstar
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 270
Joined: 24 Jan 2018, 01:40
Location: Bucuresti

Re: Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116512Post Broodstar
10 Nov 2020, 13:34

Bun topic :))

Aveam Xenoshyft Onslaught, o cutie imensa si am cumparat si extensia Xenoshyft Dreadmire, aceeasi cutie imensa.
Insa! insertul de la Dreadmire era gandit in asa fel incat sa pui si primul joc in el.
M-am bucurat ca un copil cand am vazut, si am aruncat cutia primului joc, pastrand totul in cutia de la Dreadmire.

O alta poveste de succes pentru mine e cu Defenders of the Realm: cutia are un insert foarte bun si toate extensiile cumparate incap in cutia jocului original (exceptand the Dragons, care are prea mult conent si ar incapea, dar prea inghesuite toate).

User avatar
adelindumitru
Super Moderator
Super Moderator
Posts: 2062
Joined: 11 Sep 2016, 01:25

Re: Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116514Post adelindumitru
10 Nov 2020, 13:49

Eu păstrez toate cutiile de la jocurile de baza și toate cutiile de la extensii (mai puțin când sunt niste mizerii ca alea de la Battlelore 2nd edition) :))

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116515Post rabesandratana
10 Nov 2020, 13:59

La mine e si mai simplu. Nu cumpar extensii. Nu cumpar promo-uri.
Doar la Dixit iau extensiile, ca acolo e ca si cum ai lua un alt joc de baza din care lipsesc iepurii si jetoanele de vot.

Dar sa ramanem on topic. Am bagat in cutia unui singur joc (gen Ticket to Ride), 3 jocuri (toate componentele )plus jocul propriu zis care era deja in acea cutie, cand mergeam la o adunare sa ne jucam. Asta arata cat de mult aer exista in cele mai multe dintre cutii.

User avatar
AlexKalle
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 218
Joined: 01 Dec 2017, 17:01
Location: Bucharest

Re: Jocuri & Extensii prietenoase cu raftul

Post: # 116518Post AlexKalle
10 Nov 2020, 14:56

phasola wrote:
10 Nov 2020, 13:27
Inis - incape in cutia de la extensie care e de 2 ori mai subtire
Race for the Galaxy - orice cutie de extensie (fara reguli + player aids)
Legat de Inis, perfect de acord. Are muuult aer cutia de la baza :( , dar nu ma tine sufletul sa o arunc, pentru ca imi place mult coperta cutiei, facuta de Jim Fitzpatrick (+ povestea din spatele crearii acestui cover :D ).

Post Reply

Return to “Discutii generale”