Experiente Black Friday 2020

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
iuli212
King Meeple
King Meeple
Posts: 566
Joined: 13 Oct 2013, 20:43
Custom Rank: Dr. Meeple
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Experiente Black Friday 2020

Post: # 116799Post iuli212
18 Nov 2020, 14:42

dmx85 wrote:
17 Nov 2020, 17:47
iuli212 wrote:
17 Nov 2020, 17:15

Pionul si Barlogul: au avut doar reduceri standard.
La noi nu au fost reduceri standard. Am avut si jocuri cu 50% discount. Poate nu ti se pare mult, dar la retaileri cum suntem noi (excluzand jocurile localizate) ce e reducere de la 30% in sus inseamna ca se da pe pierdere. Nu ca ar avea cumparatorii vreo vina, dar de aia nici n-o sa apara vreodata Gloomhaven/Brass Birmingham/Terraforming Mars (EN)/Scythe la 30% reducere, decat daca un retailer a luat un stoc prea mare si sta cu el degeaba in depozit. Problema principala? OG 99/2000 interzice societatilor comerciale sa vanda marfa sub pretul de achizitie, cu cateva mici exceptii.
Nu am zis cu rautate, poate m-am exprimat gresit.
Stiu ce inseamna un magazin de board games, cumpar de pe vremea Lords of the boards, Regina si nebunul. Pentru mine tot ce sare de cei 20% care sunt la unele magazine fidelizare este o reducere foarte buna.
ProfessorChaos wrote:
17 Nov 2020, 20:00
Ce părere aveți de o astfel de rubrică dar pentru tot parcursul anului? Experiențe cu magazinele de boardgames. N-am prea Black Friday-uit, dar in general cele mai bune experiențe le-am avut cu Pionul și cu Lex.
Dupa ce s-au inchis cele doua s-a deschis Regatul si am mers mai departe cu ei. Pentru mine e avantajul ca stau langa ei si pot sa ma uit mereu prin depozit sau sa imi pastrez acolo jocuri pana ajung la suma de fidelizare.
La Pionul am apreciat viteza cu care sunt aduse jocurile "La comanda" si unele noi. Iau ocazional personal sau la comenzile lui Teddy. Recunosc nu am verificat amanuntit reducerile, dupa cum s-a mai zis, daca ar avea toate magazinele filtrarea de la Jocozaur ar fii mult mai usor pentru noi, cel putin in ziua aceasta.
La Ludicus/Jocozaur ajung in general de BF; verific stocurile, dar cumpar destul de rar in afara acestei perioade. Deci anual iau de la ei cateva.
Cei de la Barlog sunt mai noi si m-au surprins de cateva ori cu jocuri noi care nu erau in stoc nicaieri + o reducere similara cu a celorlalti.
De la Lex in general iau cand au promotiile de 2-3 ori pe an si de BF. In ultimul timp mi s-a parut ca au ramas putin in urma cu noutatile.
In final de la Red Goblin nu am cumparat, dar dupa cum am spus mergeam des la ei cand aveau sala.

In concluzie eu sunt multumit ca anul acesta au participat toate magazinele, ceva ce in trecut nu prea vedeai la acest nivel. Au existat jocuri si reduceri pentru toate gusturile si buzunarele, iar cine se plange ca nu a avut ce sa ia nu a vrut sa ia ceva cu ocazia aceasta.
Eu le mulțumesc tuturor pentru efortul depus ca sa ne aduca ce ne dorim, cand ne dorim. M-au convins de mult sa nu iau in considerare Emag-ul si Elefantul si pentru cei 10 lei in plus sa ii sustin pe ei.

User avatar
mihnea_1309
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 241
Joined: 14 Jan 2017, 10:27

Re: Experiente Black Friday 2020

Post: # 116803Post mihnea_1309
18 Nov 2020, 15:13

Si eu am fost per total multumit .

Lex: reduceri ok la jocurile straine, dar ei au destul de des reduceri de felul asta deci sentimentul general a fost destul de meh. Pretul la jocurile localizate de ei foarte bun insa. N-am comandat de la ei pana la urma, cred ca e primul an cand se intampla asta. Oricum ofertele au fost un pic mai slabe ca in anii trecuti.

RJ: mi s-a parut cea mai eficienta abordare. Faza 1: putine jocuri (raportat la nr. imens de produse de la ei), dar promotii adevarate. Am luat Gentes + Martians:Story of Civ la 210 impreuna, ma declar multumit. Faza 2, reduceri usoare la absolut orice. Daca iti doresti ceva neaparat si nu mai vrei sa astepti, 20% reducere e absolut decent. Am adunat si eu ceva jocuri f. dorite de 800 lei, ceea mai mare comanda plasata la ei. Impachetarea foarte in regula apropo. Misto ideea, sper sa se pastreze sistemul

Red Goblin: ca de obicei, un amestec de reduceri petarda pe stil emag (sa zicem 3 sferturi din oferta) si reduceri mai mari ca oriunde altundeva (poate un sfert din oferta). Apreciez insa organizarea siteului.

Pionul: am avut intentia sa le verific oferta dar din nou m-am lovit de site-ul prost organizat. Nu stiu daca e de la mine ca-s pe Firefox sau e o problema generala, dar daca intru pe pagina de Promotii, mi le ordoneaza alfabetic si nu pot da pagina, deci vad primele 15-20 de titluri ordonate alfabetic. Daca intru pe categorii (strategie, razboi etc) pot vedea intr-adevar pagini succesive, dar nu se poate sorta dupa discount. Plus ca prefer sa vad toate jocurile la un loc, nu sortate pe categorii...oricum destule se repeta de la o categorie la alta. Nu-i tocmai eficient site-ul si necesita o regandire, is my point...

Jocozaur: ca de obicei o oferta relativ limitata (ca si nr de titluri), dar foarte bune preturile. BF e momentul perfect de cumparat jocuri dinastea de tip puzzle/escape room pe care ei le localizeaza din greu. Keep it up guys :tu:

User avatar
dmx85
King Meeple
King Meeple
Posts: 995
Joined: 25 Jan 2012, 03:09
Contact:

Re: Experiente Black Friday 2020

Post: # 116813Post dmx85
18 Nov 2020, 16:47

iuli212 wrote:
18 Nov 2020, 14:42

Nu am zis cu rautate, poate m-am exprimat gresit.
Stiu ce inseamna un magazin de board games, cumpar de pe vremea Lords of the boards, Regina si nebunul. Pentru mine tot ce sare de cei 20% care sunt la unele magazine fidelizare este o reducere foarte buna.
no offence taken ;). Am simtit totusi nevoia sa clarific un pic treaba asta cu reducerile si de ce nu pot sari de un anumit plafon decat in cazuri exceptionale.

Fidelizarea se justifica 100% atunci cand un client este constant.
mihnea_1309 wrote:
18 Nov 2020, 15:13
Pionul: am avut intentia sa le verific oferta dar din nou m-am lovit de site-ul prost organizat. Nu stiu daca e de la mine ca-s pe Firefox sau e o problema generala, dar daca intru pe pagina de Promotii, mi le ordoneaza alfabetic si nu pot da pagina, deci vad primele 15-20 de titluri ordonate alfabetic. Daca intru pe categorii (strategie, razboi etc) pot vedea intr-adevar pagini succesive, dar nu se poate sorta dupa discount. Plus ca prefer sa vad toate jocurile la un loc, nu sortate pe categorii...oricum destule se repeta de la o categorie la alta. Nu-i tocmai eficient site-ul si necesita o regandire, is my point...
Well, pentru organizarea site-ului eu sunt vinovatul principal. Am facut arhitectura site-ului dupa mintea mea, cu filtre complexe cu tot ce-ti trece prin cap (aproape). Fiecare joc intra la categoriile de care apartine si de aceea se repeta. Tab-urile cu "Recomandari", "Produse noi", "Promotii" etc sunt doar niste tab-uri cu fix 15 produse si intradevar la Promotii aranjamentul e alfabetic si inca nu m-am prins cum sa fac sa le schimb in functie de procent. Ceea ce spui tu ca nu exista si anume sa vezi toate produsele la un loc, de fapt exista: https://pionul.ro/toate

Admit insa ca ar fi utila posibilitatea sortarii produselor dupa procentul discount-ului, dar recunosc ca eu nu m-am gandit la asta si nu a fost o prioritate. Pe noi nu ne intereseaza neaparat sa avem produsele cu 5 lei mai ieftine ca la concurenta, respectam, pe cat putem, pretul recomandat de producator. Focusul nostru principal este sa avem in stoc jocuri bune la preturi corecte si sa oferim servicii cat mai de calitate, ca dovada ca userii care s-au descurcat cu site-ul si au comandat de la noi nu au avut de ce sa se planga.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Experiente Black Friday 2020

Post: # 116815Post rabesandratana
18 Nov 2020, 18:28

Si eu am luat aproape de la toate magazinele si mi s-au parut de departe cele mai bune oferte, comparand cu anii trecuti. Nu stiu insa cat de eficienta e treaba asta pentru magazinele de profil. Da, pentru client e extraordinar sa prinzi un joc la 50%-70% reducere, dar ramane de vazut cat de mult au de suferit magazinele, pentru ca sunt sigur ca au cam mers pe pierdere cu aceste titluri si i-a ajutat doar in masura de a mai face loc in delpozit si a scapa de jocuri ce nu se vindeau in mod constant.

Lex: reduceri extrem de bune la titluri traduse de ei. Site-ul a cam picat, dar si-a revenit la timp incat sa prind tot ce am pus in cos. Livrare excelenta a celor 2 colete plus modelul de fidelizare, care duce la cresterea procentului de reducere cu fiecare comanda mare plasata.

Regat: 7 jocuri comandate cu noaptea in cap, multe cu note mici pe bgg sau fara notorietate, dar la preturi foarte bune. Pacat ca organizarea BF nu se face mai eficient si se merge pe regula "ultimul venit - primul servit." La fel precum altii, chiar daca am prins online jocurile, cine s-a dus la depozit a luat dupa bunul plac ce a dorit de pe raft si nimeni nu a mai controlat daca nu cumva vineri noaptea stocurile respective erau deja epuizate de noi, cei de pe online. Asa ca din 7, am fost anuntat dupa vreo 4 zile ca mai am prins 5.
Se de prioritate "offline-ului" si nu am de ce sa nu admit, ca anu` trecut in ziua de luni eram si eu la Regat in ziua de Black Friday si am luat in voie tot ce am vrut de pe raft si nimeni nu a mai controlat daca nu cumva alte persoane comandasera deja acele jocuri.
In rest, ofertele excelente, livrarea cu baiatul de la Oxigen Curier e ireprosabila si se vede ca intelege ce inseamna acest hobby pentru noi (nu stiu daca el vine si in provincie). Acum nu e un capat de tara ca nu mi se onoreaza comanda cu Loot Island (speram sa fie alternativa buna la Tobago si sa ma scape de cutia mare a aceluia) si cu Legendary Inventors (pe care il voiam doar pentru ca era la 60 lei).

Jocozaur: Oferte excelente. Iau pentru prima data de la ei. Ceva probleme la livrare, dar, dupa un schimb de mail-uri, s-a gasit un compromis. O sa revin cu o alta comanda cand o sa isi mai refaca putin stocul, ca sa imi fac o parere mai clara. Momentan par niste oameni ok.

Ozone: site bulgaresc in lb romana de care am aflat de la colegul nostru bulgar de pe forum. Oferte excelente, rapizi, bine ambalat. Am luat si un controller pentru PC (nu e foar magazin de jocuri) si totul a ajuns foarte bine ambalat azi. O sa revin la ei.

Emag: un singur joc, sosit exagerat de bine ambalat (asta aviz celor care am vazut ca se tot plang ca emag nu ambaleaza bine). Ofertele asa si asa, fata de anii trecuti, si nu vorbesc doar de board games.

Red Goblin: la astia eu cumpar doar o data pe an la BF, ca atunci au si ei preturi normale precum au celelalte magazine pe tot parcursul anului. Am luat un joc, doar pentru ca nu era pe stoc in alta parte. Pretul unul absolut normal, chiar daca era redus. Site-ul merge mereu ingrozitor de greu. Livrare rapida si bine impachetat. O sa mai fac "afaceri" cu ei la anu` de BF.
Si mi s-a parut ciudat ca eram la 23:58 pe site (deci inainte de ora 00:00) si deja erau epuizate o gramada de jocuri. Nici la emag nu am vazut asa viteza de epuizare, mai ales cu 2 minute inainte de ora oficiala de lansare.

Pionul: din pacate anul asta nu am mai luat de la ei. Aveam pe wishlist vreo 2, dar pentru ca deja cheltuisem prea mult la celelalte magazine si luasem in total vreo 20 de jocuri, am zis ca e cazul sa ma opresc. La Pionul in genereal vorbesc cu Daniel pe parcursul anului pentru tot felul de joculete ciudate/obscure pe care le caut eu, si uneori chiar reuseste sa mi le aduca. Anu` trecut am luat de Black Friday si de la ei. Mereu serviciile sunt bune.

Barlogul cu Jocuri: nu am luat niciodata de la acest magazin, dar eram pregatit cu un Raccoon Tycoon pus in cos cu vreo saptamana inainte. Pacat ca jocul a disparut cu putin timp inainte de BF si astfel nu mai aveam nimic pe wishlist-ul lor. Cu alta ocazie...
Last edited by rabesandratana on 18 Nov 2020, 19:34, edited 1 time in total.

User avatar
rabesandratana
King Meeple
King Meeple
Posts: 1304
Joined: 29 Jun 2017, 13:05
Location: Bucuresti

Re: Experiente Black Friday 2020

Post: # 116817Post rabesandratana
18 Nov 2020, 18:42

DanielIndru wrote:
18 Nov 2020, 13:09
Un raspuns "oficial" din partea lui Alex de la RJ:


Multumiri tuturor pentru cumparaturi si pentru rabdare.

E clar ca e de imbunatatit la procesul de gestionare a comenzilor online vs. cumparaturile din depozit atunci cand exista suprapuneri.
Anul viitor se va acorda o mai mare atentie acestui aspect. Alex personal promite ca se va implica 100% in tot procesul de BF.
Numarul comenzilor a fost surprinzator de mare si depozitul a fost luat, oarecum, prin surprindere.

Se va acorda o mai mare atentie ambalarii jocurilor, dar si voi sunteti incurajati sa faceti reclamatii firmei de curierat acolo unde e cazul.

Spor la joaca!
Poate ar fi o idee buna sa ii propui lui Alex solutia ca de urmatorul BF, fiind un eveniment important si asteptat de oameni, sa inchida accesul publicului la depozit in weekend si in ziua de Luni cand sunt fetele acolo, si astfel sa aiba timp sa se ocupe de sutele de comenzi care curg online si sa nu mai apara situatii in care X si Y comanda cu noaptea in cap jocuri care sunt pe stoc si a doua zi persoanele care vin la depozit iau de pe raft ce doresc si nimeni nu are timp sa verifice daca nu cumva alea sunt deja cumparate.

Nu spun ca toate trebuie livrate prin curier, ci doar pregatite in liniste luni, si marti cine vrea sa se duca la depozit, sa isi ridice linistit comanda data, evitand astfel orice fel de suprapunere.
E a doua oara cand ni se intampla mai multora acest lucru. Nu e un capat de tara, dar nu e nici ideal.

Nu e o critica ci doar o parere constructiva despre cum ar putea merge mai bine organizarea BF la ei.
Regatul rules :tu:

vreSB
Chief Meeple
Chief Meeple
Posts: 120
Joined: 25 Oct 2019, 11:24

Re: Experiente Black Friday 2020

Post: # 117019Post vreSB
24 Nov 2020, 22:50

thenede wrote:
17 Nov 2020, 16:43
Red Goblin - primul luat la verificat, cred ca am fost in momentul T0 pe site/ si-a facut pagina deschisa auto-update - impresia a fost ca ori au impartit jocurile cu discount mare la prieteni ori nu au existat niciodata in stoc.
Apreciez insa ca au livrat repede, sambata.
Aveam produse in wishlist la ei, care nu erau in stoc de luni bune, dar pe care le urmaresc periodic. De Black Friday multe erau listate pe acel landing page cu Sold Out si mega reducere. Deci cred ca au fost puse acolo doar in scop de marketing.

Post Reply

Return to “Discutii generale”