Posta Romana - serviciu Factaj - colete interne si in EU

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Posta Romana - serviciu Factaj - colete interne si in EU

Post: # 117211Post DanielIndru
02 Dec 2020, 12:10

Am aflat ca Posta Romana ofera un serviciu de preluare a coletelor de la domiciliu, respectiv unul de predare personala la destinatar.
Fiecare costa 4 sau 5 lei extra, in functie de greutatea coletului.
L-am folosit pe cel de-al doilea, si a functionat.

Practic, cu 11-12 lei se pot trimite de la oficiul postal colete ce ajung in mana destinatarului.

https://www.posta-romana.ro/a324/tarife ... terne.html

Testul de durata nu a fost concludent, pentru ca am pus coletul la posta marti dupa-amiaza si nu a ajuns pana vineri dupa-masa. Destinatarul l-a primit doar azi, dupa weekendul prelungit.

Si inca un detaliu, "neoficial": doamna de la oficiul postal mi-a spus ca serviciul e disponibil numai in <orasele mari>.
Nu stiu exact ce inseamna asta, eu am trimis in Sibiu si a fost destul de mare.
Probabil incadrarea la "municipiu" e suficienta.
Last edited by DanielIndru on 11 Jan 2021, 14:06, edited 1 time in total.

User avatar
Greyvolf
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 213
Joined: 25 Sep 2018, 15:14
Custom Rank: Woodland General
Location: Woodland
Contact:

Re: Posta Romana - colete interne - serviciu Factaj

Post: # 117212Post Greyvolf
02 Dec 2020, 12:19

Mersi de info! Good to know.

User avatar
emisanSB
King Meeple
King Meeple
Posts: 976
Joined: 02 Apr 2016, 15:40
Custom Rank: Executioner
Location: Sibiu

Re: Posta Romana - colete interne - serviciu Factaj

Post: # 117217Post emisanSB
02 Dec 2020, 13:43

Foarte buna si utila informatia !!! :tu:

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Posta Romana - colete interne - serviciu Factaj

Post: # 117219Post iadrianik
02 Dec 2020, 15:25

Foarte utila informatia, multumim.

De mentionat ca, pentru coletele interne, se pot folosi ambele optiuni simultan (preluare + predare), deci pentru 15 lei se poate trimite un colet de 3kg, la fel ca prin curier.

De asemenea, serviciul Preluare sediu/domiciliu (Factaj) este disponibil si pentru trimiteri internationale
https://www.posta-romana.ro/a327/tarife ... onale.html

Deci cred ca poti actualiza titlul, ca sa reflecte acest lucru. :)

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Posta Romana - colete interne - serviciu Factaj

Post: # 117220Post Miţã
02 Dec 2020, 15:29

DanielIndru wrote:
02 Dec 2020, 12:10
Am aflat ca Posta Romana ofera un serviciu de preluare a coletelor de la domiciliu, respectiv unul de predare personala la destinatar.
Fiecare costa 4 sau 5 lei extra, in functie de greutatea coletului.
L-am folosit pe cel de-al doilea, si a functionat.

Practic, cu 11-12 lei se pot trimite de la oficiul postal colete ce ajung in mana destinatarului.

https://www.posta-romana.ro/a324/tarife ... terne.html

Testul de durata nu a fost concludent, pentru ca am pus coletul la posta marti dupa-amiaza si nu a ajuns pana vineri dupa-masa. Destinatarul l-a primit doar azi, dupa weekendul prelungit.

Si inca un detaliu, "neoficial": doamna de la oficiul postal mi-a spus ca serviciul e disponibil numai in <orasele mari>.
Nu stiu exact ce inseamna asta, eu am trimis in Sibiu si a fost destul de mare.
Probabil incadrarea la "municipiu" e suficienta.
Multumesc de info, citisem acum 2-3 luni ca PM o sa introduca acest serviciu impreuna cu serviciul de AWB. Stiu ca flota PM s-a schimbat mult si ca au servicii din ce in ce mai bune.
Am sa probez si eu curam si o sa revin cu feedback.

User avatar
DanielIndru
King Meeple
King Meeple
Posts: 7070
Joined: 20 Dec 2010, 09:32
Custom Rank: Going Cardboard
Location: Timisoara
Contact:

Re: Posta Romana - colete interne - serviciu Factaj

Post: # 117221Post DanielIndru
02 Dec 2020, 15:30

iadrianik wrote:
02 Dec 2020, 15:25
De asemenea, serviciul Preluare sediu/domiciliu (Factaj) este disponibil si pentru trimiteri internationale
https://www.posta-romana.ro/a327/tarife ... onale.html

Deci cred ca poti actualiza titlul, ca sa reflecte acest lucru. :)

Am pus doar informatii despre ce servicii am folosit personal.
Daca e cineva care a utilizat Factaj pentru colete internationale, sa ne dea niste detalii.


De asemenea, nu mi-e 100% clar cum se face chemarea postasului la domiciliu pentru preluare (intern sau extern).

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Posta Romana - colete interne - serviciu Factaj

Post: # 117224Post iadrianik
02 Dec 2020, 15:50

DanielIndru wrote:
02 Dec 2020, 15:30
iadrianik wrote:
02 Dec 2020, 15:25
De asemenea, serviciul Preluare sediu/domiciliu (Factaj) este disponibil si pentru trimiteri internationale
https://www.posta-romana.ro/a327/tarife ... onale.html

Deci cred ca poti actualiza titlul, ca sa reflecte acest lucru. :)

Am pus doar informatii despre ce servicii am folosit personal.
Daca e cineva care a utilizat Factaj pentru colete internationale, sa ne dea niste detalii.


De asemenea, nu mi-e 100% clar cum se face chemarea postasului la domiciliu pentru preluare (intern sau extern).
Daca voi avea prilejul sa folosesc Factaj pentru colete internationale, anunt aici.

Referitor la chemarea postasului la domiciliu pentru preluare (intern sau extern), se poate face cont pe https://awb.posta-romana.ro/ si crea AWB de livrare, unde se poate selecta Factaj (preluare/predare pentru intern, preluare pentru extern).

Revin cu feedback dupa primele experiente.

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Posta Romana - colete interne - serviciu Factaj

Post: # 118254Post iadrianik
11 Jan 2021, 13:07

iadrianik wrote:
02 Dec 2020, 15:50
DanielIndru wrote:
02 Dec 2020, 15:30
iadrianik wrote:
02 Dec 2020, 15:25
De asemenea, serviciul Preluare sediu/domiciliu (Factaj) este disponibil si pentru trimiteri internationale
https://www.posta-romana.ro/a327/tarife ... onale.html

Deci cred ca poti actualiza titlul, ca sa reflecte acest lucru. :)

Am pus doar informatii despre ce servicii am folosit personal.
Daca e cineva care a utilizat Factaj pentru colete internationale, sa ne dea niste detalii.


De asemenea, nu mi-e 100% clar cum se face chemarea postasului la domiciliu pentru preluare (intern sau extern).
Daca voi avea prilejul sa folosesc Factaj pentru colete internationale, anunt aici.

Referitor la chemarea postasului la domiciliu pentru preluare (intern sau extern), se poate face cont pe https://awb.posta-romana.ro/ si crea AWB de livrare, unde se poate selecta Factaj (preluare/predare pentru intern, preluare pentru extern).

Revin cu feedback dupa primele experiente.
Pot confirma ca se pot trimite colete internationale, cu optiunea factaj (ridicare de la domiciliu), cu o mentiune.
Este valabil doar pentru coletele trimise in Uniunea Europeana.
Pentru colete externe trimise in afara UE nu se poate folosi acest serviciu, trebuie in continuare sa mergi la un oficiu postal cu asistenta vamala.

In Bucuresti, indiferent de domiciliul celui care expediaza, chemarea postasului la domiciliu pentru preluare se face printr-o comanda telefonica la OP83 (aceasta informatie am aflat-o sunand initial la Posta Romana Relatii cu Clientii 021 9393).
Pentru alte orase din tara, se poate proceda la fel (sunat la Relatii cu Clientii) pentru a afla la ce OP local/numar de telefon se poate cere optiunea factaj.

Eu am dat comanda vineri pentru un colet in UE, azi a venit cineva sa ridice coletul.
Mi-am facut anterior si AWB-ul, l-am predat postasului (care a verficat daca suma trecuta pe AWB corespunde cu suma calculata pe site-ul Postei Romane, in sectounea Calculator de Tarife).

Ca si o mica anecdota: daca va intrebati cum stie postasul daca s-a trecut corect in AWB greutatea coletului, sa stiti ca a venit in sacosa cu un cantar (cum e cel de la ghiseul postal) si a cantarit coletul la fata locului :)

Mie acest serviciu oferit de Posta Romana mi se pare foarte util si de apreciat.

Acum cred ca poti modifica titlul si sa adaugi si colete externe (EU). :)

User avatar
danielM
King Meeple
King Meeple
Posts: 1667
Joined: 13 Jun 2012, 15:23
Custom Rank: general de sufragerie

Re: Posta Romana - serviciu Factaj - colete interne si in EU

Post: # 118261Post danielM
11 Jan 2021, 15:08

Se întâmplă să stea câteva zile în "BSI București"? Am un colet pt extern și din 06.01 e tot la bsi bucuresti

User avatar
iadrianik
King Meeple
King Meeple
Posts: 989
Joined: 29 Nov 2011, 13:56
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Posta Romana - serviciu Factaj - colete interne si in EU

Post: # 118262Post iadrianik
11 Jan 2021, 15:22

danielM wrote:
11 Jan 2021, 15:08
Se întâmplă să stea câteva zile în "BSI București"? Am un colet pt extern și din 06.01 e tot la bsi bucuresti
Mai rar, dar uneori da.
Am avut si eu un colet care a stat 12 zile la BSI in status "In prelucrare" pana sa se schimbe in "Expediat din Romania".
Atunci, dupa vreo 10-11 zile, eu am sunat la OP unde am depus coletul sa intreb de ce dureaza atat. La 1-2 zile dupa, a aparut ca expediat din Romania. Nu stiu daca a fost doar o coincidenta sau daca au rezolvat ca urmare a telefonului meu.

Daca ramane la fel si in zilele urmatoare, sugerez sa dai si tu un telefon la oficiul postal unde de unde ai facut trimiterea, sa verifice daca e vreo problema.
Acum, ce-i drept, cu situatia actuala, este posibil sa fie intarzieri.
Stimați clienți, având în vedere contextul internațional generat de pandemia de COVID 19, precum si creșterea volumelor de trimiteri poștale, vă aducem la cunoștință faptul că sunt întârzieri mari în circulația trimiterilor poștale internaționale. Ne cerem scuze pentru disconfortul creat și vă mulțumim pentru înțelegere!

User avatar
26octombrie
King Meeple
King Meeple
Posts: 4163
Joined: 30 Aug 2012, 15:24
Custom Rank: Awesome Silly Bard

Re: Posta Romana - serviciu Factaj - colete interne si in EU

Post: # 118278Post 26octombrie
11 Jan 2021, 17:18

Acum nu stiu daca mai e de actualitate, insa acum cateva luni, pentru ca asteptam o gramada de maruntisuri de pe alixpress si zaceau in BSI, l-am intrebat pe postasul nostru daca stie ce si cum si de ce; mi-a spus ca un intreg schimb din BSI demisionase si ca sunt extrem de putini pentru volumul de marfa. Cele trimise nu sunt asa multe, insa ce vine din China reprezinta un volum enorm. Rabdare. De ajuns au ajuns absolut toate, dar cu intarzieri mari. Probabil la fel e si cu plecarile.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Posta Romana - serviciu Factaj - colete interne si in EU

Post: # 118293Post Gi0ny
11 Jan 2021, 21:45

danielM wrote:
11 Jan 2021, 15:08
Se întâmplă să stea câteva zile în "BSI București"? Am un colet pt extern și din 06.01 e tot la bsi bucuresti
da, poate sta 2-3 zile sau 10 zile.
Am si eu acum un colet din NL, a ajuns in RO si sta in BSI de 7 zile.

Post Reply

Return to “Discutii generale”