Masa de jocuri custom

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
Post Reply
suf
King Meeple
King Meeple

Masa de jocuri custom

15 Mar 2011, 00:12

Obosit sa tot mut masa din bucatarie in sufragerie la fiecare sesiune de jocuri, m-am pus sa-mi fac o masuta de boardgames.

Asa ca am proiectat-o. Sa fie destul de mare, sa se impacheteze, sa fie stabila si sa ai loc sa stai la ea.
Image

Am luat piese si am asamblat-o
Image
Image

I-am pus 4 picioare sa fiu sigur sa e stabila, plus unul in mijloc
Image

I-am pus roti
Image

Si-am incalecat pe-o sa si ne-am jucat jocuri pe ea. (Nu e chiar gata, dar n-am mai avut rabdare sa ma joc)
Image

In plus, masuta cea mica nu mai rezista cu atatea jocuri pe ea, asa ca mi-am mai facut si un raft pe care am mutat mare parte din colectie. Sunt curios unde o sa mai pun urmatorul raft.
Image

Rautz

Re: Masa de jocuri custom

15 Mar 2011, 03:52

Felicitari

E pliabila, nu? Asa pare dupa balamale. Dar atunci picioarele unde se pliaza?

Am si eu o masa pliabila, destul de mare desfasurata, cu alt sistem dedesubt pentru sprijinul partilor rabatabile, o sa-i fac o poza daca te intereseaza. A mea insa are in partea de mijloc si loc pentru 4 scaune rabatabile, lucru bun pe de o parte, pe de alta parte o face foarte grea

acidutzu

15 Mar 2011, 07:35

Bahus stiu cum e masa ta pentru ca au si ai mei. Ca minus pot pune si faptul ca daca te lasi pe capete o mai ia la vale.
Eu ca masa custom folosesc intre 1-6 masute de 60x60 din ikea in functie de joc (in timpul lor liber stand cuminti una peste cealalta sau imprastiate prin casa).

tenny

15 Mar 2011, 08:51

arata super :shock:

suf
King Meeple
King Meeple

15 Mar 2011, 08:59

Picioarele se vad stranse in poza cu rotile in sus. Stiu mesele pliabile din comert. Au si ai mei acasa, tot asa cu 4 scaune. Problema era ca la 4 jucatori, 2 ar sta exact in dreptul "unitatii centrale", fiind incomodati de ea. Nu puteam sa o fac de 6 persoane (precum cele din comert) pentru ca cei care stateau la capete nu mai ajungeau harta jocului, iar daca e sa deschizi doar o parte nu mai intra decat 3 persoane. E stabila, insa daca o impingi lateral pleaca pentru ca e pe roti. Clar ca a doua as face-o si mai buna, dar sunt multumit de rezultate :D

Rautz

15 Mar 2011, 09:44

Da, ai dreptate, are o serie de inconveniente, eu nu sunt asa mester ca tine asa ca m-am gandit sa ma duc prin IKEA poate gasesc ceva
Ah sau mi-ai dat o idee, pur si simplu sa angajez pe cineva sa-mi faca o masa de jocuri :)
Ar fi o treaba sa o fac cu material verde deasupra sa fie in acelasi timp si masa de jocuri, si masa de poker

Se vad picioarele in poza cu ele in sus dar nu-mi dadeam seama cum merg, acum cred ca m-am prins, m-a indus in eroare balamaua aia centrala, credeam ca e prins piciorul acolo

suf
King Meeple
King Meeple

15 Mar 2011, 09:50

Ei, balamaua aia. Piciorul are o mica decupare. Imi place sa le fac gen "Mother Russia" - cat mai rezistente :D . Oricum ia mult timp si efort sa faci ceva custom. Eu am o slabiciune pentru construit.

ciocanul

15 Mar 2011, 11:01

Faina masa.
E bun locul de jocuri, vad ca au intrat la marele fix.
Urmatoarele incap si pe dulap.

suf
King Meeple
King Meeple

15 Mar 2011, 11:16

Au intrat alea care au intrat. Mai am vreo 10 pe alta masa. In vitrina se mai zaresc ToI, Citadels, Reteaua - saracutele n-au mai vazut masa de multe luni.

Vreau sa mai vand cateva sa-mi pot lua altele noi, sau sa fac un trade ceva. Cred ca saptamana asta ies cateva la vanzare.

MandrulDuce
King Meeple
King Meeple
Custom Rank: Dungeon Master

15 Mar 2011, 11:45

Super misto. Singura chesite pe care ti-as spune-o ca sa te ajute este sa scoti rotile de la picioare (lasi doar cele 4 roti de pe centru si sa faci picioarele un pic mai inalte (1 cm mai mici ca rotile - ca sa nu puna franta cand faci curse cu ea) si sa o misti prin casa doar fold-ata. Si in momentul cand ii desfaci picioarele si le asezi pe sol, nu-ti mai fuge. Singurul dezavantaj e ca o sa aibe o mica "cuta" masa din cauza picioarelor mai scurte. Dar asta se rezolva daca pui niste pene de 1 cm.

Never play cat and mouse games if you're a mouse.
Life, like all games, becomes fun when one realizes it's just a game!

suf
King Meeple
King Meeple

15 Mar 2011, 11:49

Da, m-am gandit si la asta. Din fericire am un covor pletos care nu prea permite miscarea din gresala. Trebuie sa o impingi semnificativ de puternic pentru a o misca din loc. In plus ma bucur ca nu se clinteste la greutate mare. Poti sa te si urci pe ea.

haretel

15 Mar 2011, 13:16

imi place despre tine; keep up the good work! :)

Post Reply

Return to “Discutii generale”