Platforma howtoplay.ro

tipuri de jocuri, recomandari, aranjarea soldateilor in cutii, filme in care apar boardgames sau ORICE altceva va trece prin cap si e legat de boardgaming
User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Platforma howtoplay.ro

Post: # 119246Post liviu
02 Feb 2021, 15:50

Salutare tuturor!

Nu am fost prea activ pe forum, caci realist vorbind unele subiecte ma depasesc (sunt nou in domeniu), dar astazi scriu in legatura cu o extensie pentru google chrome. Pentru cei care nu stiu, am lucrat in ultimele 9 luni la platforma howtoplay.ro, in asa fel incat sa o aduc intr-o forma cat mai apropiata de ceea ce imi doream eu sa gasesc pe ea, ca incepator in ale boardgames-urilor. Bineinteles, am luat si orice feedback primit, iar cele mai folosite functionalitati i se datoreaza lui Sergiu :D , deci toate laudele sa se duca catre el (restul sa vina catre mine).

70 jocuri mai tarziu, am inceput sa lucrez la o extensie de Google Chrome (si orice browser bazat pe Chromium - inclusiv Kiwi browser pe mobile), care sa imi faca viata mai usoara. Este aprobata in Chrome Web Store, si face 2 lucruri in versiunea actuala. Un al 3 lea lucru apare in urmatoarea versiune, care e in curs de aprobare in acest moment.
  • buton pe BGG care duce pe search-ul howtoplay.ro. Afiseaza direct preturile la jocul respectiv
  • fereastra mica in stanga jos care afiseaza top 3 preturi gasite in platforma. Aceasta fereastra poate fi setata default ca si minimizata/maximizata. Apare pe paginile de joc/extensii de pe BGG, dar si la finalul unui joc de pe BGA (cand progresul e la 100%)
  • in curs de aprobare la momentul scrierii acestui topic: contextual menu la selectarea unui text. Practic, daca esti pe forum/facebook/orice alt site, si selectezi un text, daca dai click dreapta apare o noua optiune in acel meniu, care are 2 item-uri:
    • Verifica pret - deschide un nou tab in pagina de cautare de pe howtoplay.ro. Cautarea se face in functie de textul selectat
    • Cauta pe BGG - deschide un nou tab in pagina de cautare de pe BGG. Cautarea se face in functie de textul selectat
Pe mine ma ajuta destul de mult cand fac research, sper sa va ajute si pe voi. Posibil sa aiba mici buguri pe ici pe colo, ca ultima versiune a fost testata doar de mine. Ca de obicei, orice feedback este binevenit.

:arrow: https://extensie.howtoplay.ro
Last edited by liviu on 27 Jul 2021, 17:13, edited 2 times in total.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

nqq
King Meeple
King Meeple
Posts: 797
Joined: 25 Aug 2013, 17:05
Location: Bucuresti

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119247Post nqq
02 Feb 2021, 16:05

super. bv pt initiativa. Am adaugat-0.

User avatar
LookyRo
King Meeple
King Meeple
Posts: 450
Joined: 31 Mar 2015, 12:38
Location: Oradea

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119248Post LookyRo
02 Feb 2021, 16:10

Pe Firefox va ajunge extensia?

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119249Post liviu
02 Feb 2021, 16:18

Am in plan sa o convertesc si pentru firefox, dar in vreo 2 luni. Pentru moment, doar 5.49% folosesc firefox pe site-ul nostru, comparativ cu 67.43% pe chromium based browser. Asta daca nu creste in urmatoarea perioada, caz in care voi amana integrarea cu alte magazine, sa prioritizez extensia.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
Radoi
Wizard Meeple
Wizard Meeple
Posts: 395
Joined: 16 May 2019, 21:58
Location: Bucuresti

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119250Post Radoi
02 Feb 2021, 16:23

Foarte tare, bravo! Eu voi astepta cu sufletul la gura versiunea pentru Firefox. :) :tu:

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119251Post liviu
02 Feb 2021, 16:33

Ca alternativa, o pot face si pentru firefox saptamana asta, dar fara sa fie customizabila (sa afiseze acel mic popup mereu minimizat - sa nu fie cineva deranjat) si fara contextual menu pentru moment. La astea doua ar aparea diferente fata de Chrome. Si ma mai ocup si de ea printre picaturi seara, sa incerc sa o aduc la zi cu cea de pe chrome. Dar trebuie sa ma interesez exact daca se plateste ceva, si care e procesul inainte de toate.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119252Post Miţã
02 Feb 2021, 16:45

Salut, multumim pentru tot ce faci in comunitate in primul rand, foarte buna extensia dar momentan mie pe bgg nu imi apare butonul. Ai idee de ce?

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119254Post liviu
02 Feb 2021, 16:55

Miţã wrote:
02 Feb 2021, 16:45
Salut, multumim pentru tot ce faci in comunitate in primul rand, foarte buna extensia dar momentan mie pe bgg nu imi apare butonul. Ai idee de ce?
Hmm... am mai intalnit asta la cineva.
Daca ai timp sa imi dai cateva raspunsuri, m-ar ajuta sa fac debug:
  • Mai ai vreo extensie care iti adauga/scoate ceva din pagina de BGG?
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
sergiunastrut
King Meeple
King Meeple
Posts: 484
Joined: 13 Nov 2018, 21:03
Custom Rank: Și...unde-i povestea?
Location: Iași

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119255Post sergiunastrut
02 Feb 2021, 17:03

liviu wrote:
02 Feb 2021, 15:50

Pe mine ma ajuta destul de mult cand fac research, sper sa va ajute si pe voi. Posibil sa aiba mici buguri pe ici pe colo, ca ultima versiune a fost testata doar de mine. Ca de obicei, orice feedback este binevenit.

:arrow: https://extensie.howtoplay.ro
GG, Liviu, mulțumesc pentru tot timpul tău liber pe care îl dedici dezvoltării platformei. Ideile fără finalitate nu folosesc la nimic, dar mă bucur că am putut ajuta în direcția asta. Meritul adevărat e al tău, pentru că ai investit ore în șir + resurse financiare în ce faci.

Vorbind de resurse financiare, pentru toți cei care vă bucurați de unde a ajuns platforma până azi, chiar dacă o folosiți doar secvențial, permiteți-mi ca pe lângă VP-ul dat în semn de mulțumire, să vă aduc în centrul atenție și pagina lor de Patreon: https://www.patreon.com/howtoplayro. One coffee less a month never hurt anyone :D

Și vă rog să insistați cu feedback oridecâte ori aveți doleanțe, aveți în Liviu un om cu care într-adevăr se poate vorbi și un om dedicat, pe deasupra ;)
Kallax Display: Colțul meu de artă
Am încercat recent: Cotate subiectiv
Experiențele de joc le sumarizez aici: PLAY|STORY|SHORT

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119256Post Miţã
02 Feb 2021, 17:03

Am 3 extensii, una pentru twitch, una de modifaca forumul si una de vpn si extensia ta

Image

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119257Post liviu
02 Feb 2021, 17:10

Miţã wrote:
02 Feb 2021, 17:03
Am 3 extensii, una pentru twitch, una de modifaca forumul si una de vpn si extensia ta
Fac niste teste in seara asta intr-un fresh install in masina virtuala sa vad ce se intampla. O alta rugaminte ar fi sa imi dai un screenshot la console din inspect elements daca poti. F12 cand esti pe pagina si din meniul orizontal selectezi console. Ar trebui sa apara pe acolo erori. Posibil sa fie vreo alta versiune de chrome (alt lucru care ar putea ajuta). Pentru moment nu imi vine altceva in cap, dar o sa testez sa vad poate reusesc sa reproduc.

@sergiu - multumesc mult :D
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119258Post liviu
02 Feb 2021, 17:21

Am elucidat misterul. Apare doar in URL-urile fara www. Va aparea un fix in version 0.0.0.4
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119259Post Miţã
02 Feb 2021, 17:27

%7B%7Bgeekupctrl.geekitem.data.item.promoted_ad.image%7D%7D:1 Failed to load resource: the server responded with a status of 404 () asta primesc eu la consola BGG am eliminat extensia ta si tot apare

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119261Post liviu
02 Feb 2021, 17:30

Miţã wrote:
02 Feb 2021, 17:27
%7B%7Bgeekupctrl.geekitem.data.item.promoted_ad.image%7D%7D:1 Failed to load resource: the server responded with a status of 404 () asta primesc eu la consola BGG am eliminat extensia ta si tot apare
da, asta e de la bgg. Pare ca la unele persoane face redirect catre www, si din cauza asta. O sa urmeze un fix.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119273Post liviu
03 Feb 2021, 12:42

A fost aprobat noul update care rezolva problema cu www. Nu pot controla cand se face update-ul din ce am citit, browserul decide. Varianta rapida care a functionat la altii a fost uninstall si reinstall.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
Miţã
King Meeple
King Meeple
Posts: 2055
Joined: 05 Jan 2013, 10:56
Custom Rank: Zombie Killer
Location: Dr.Tr.Severin

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119275Post Miţã
03 Feb 2021, 13:25

liviu wrote:
03 Feb 2021, 12:42
A fost aprobat noul update care rezolva problema cu www. Nu pot controla cand se face update-ul din ce am citit, browserul decide. Varianta rapida care a functionat la altii a fost uninstall si reinstall.
Confirm ca functioneaza, multumesc.

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 119640Post liviu
10 Feb 2021, 20:48

Am adus un update de design, in functie de feedbackurile primite in privat. La click pe iconita extensiei (de sus, din browser) se poate si opri afisarea ferestrei de preturi. Va ramane totusi butonul de verifica pret de pe BGG.

Extensia acum apare doar minimizata, si sub forma de "bubble". La click pe logo se inchide/deschide fereastra.

Un urmator update ar fi transformarea logo-ului in "X" in momentul in care se deschide fereastra, pentru a fi mai clar ca se poate si minimiza.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie browser howtoplay.ro

Post: # 120007Post liviu
17 Feb 2021, 18:44

LookyRo wrote:
02 Feb 2021, 16:10
Pe Firefox va ajunge extensia?
Radoi wrote:
02 Feb 2021, 16:23
Foarte tare, bravo! Eu voi astepta cu sufletul la gura versiunea pentru Firefox. :) :tu:
Am convertit extensia de chrome sa mearga si pe firefox. Este self signed si ii lipseste optiunea de disable pentru bubble-ul de preturi.

Link-ul de mai jos va downloada un fisier xpi(daca nu folositi chromium based browser). Acest fisier va trebui deschis cu firefox. Dupa ce dati "Open with firefox", am observat ca trebuie dat un click oriunde in pagina nou deschisa, pentru a va aparea butonul de add. La mine cel putin nu apare pana nu dau un click oriunde.

:arrow: https://extensie.howtoplay.ro

Sper eu sa vin in curand cu o versiune ce poate fi adaugata si in addons.mozilla.org.
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
liviu
Teen Meeple
Teen Meeple
Posts: 46
Joined: 03 Aug 2020, 18:13
Custom Rank: howtoplay.ro
Contact:

Re: Extensie howtoplay.ro (Chrome & Firefox)

Post: # 120965Post liviu
09 Mar 2021, 17:43

Cei care folositi extensia, preferati sa cumparati jocuri noi sau la mana a doua? Am reinceput sa lucrez la anunturile de pe howtoplay, si pe langa faptul ca le-am pus direct in cautare, ma gandeam sa trimit un anunt relevant (daca exista) si catre extensie.

Credeti ca ar ajuta? Este cineva care nu vrea un al patrulea produs?
Colectia meaExtensie howtoplay.roSe vinde

In timpul liber ma ocup de howtoplay si tot ce inseamna el.

User avatar
Gi0ny
King Meeple
King Meeple
Posts: 757
Joined: 04 Jun 2020, 10:00
Custom Rank: Captain Meeple
Location: Bucuresti

Re: Extensie howtoplay.ro (Chrome & Firefox)

Post: # 120972Post Gi0ny
09 Mar 2021, 21:53

am inceput prin a imi construi colectia prin jocuri SH. Pana acum 2-3 luni cred, mai bine de jumatate din colectie era alcatuita din jocuri SH.
Daca imi doresc un joc, care exista deja pe piata, as prefera sa il iau SH, il caut pe bazar, astept putin, verifica daca a fost scos des pe bazar dar desigur vreau sa fie intr-o stare foarte buuna iar pretul sa fie sub pretul pe care eu l-as plati daca l-as lua de la magazin. Daca se gaseste greu SH si nu am rabdare, il iau nou. Evident, ce trebuie sa apara sau e aparut recent, daca nu am rabdare, il iau nou, nu astept sa apara pe bazar.
As spune deci 50-50. Nu ma voi da inapoi niciodata de la a cumpara un joc SH.

Post Reply

Return to “Discutii generale”